Zavrieť

Porady

chranene pracovisko

dobry vecer vsetkym!!!vsetkym co tu nieco napisali dakujem!!a chcela by som sa opytatna jednu vec. chcem si otvorit bufet ako chranene pracovisko!!ale mam velke problemi s uradom prace.vzdy ked zajdem sa na nieco opytat tak ma zrusia!!!
dnes som tam bola sa opytat ze si si mozem do sumy 30tisic kupit stanok a oni povedali ze nie!!ako je mozne ze pocitac si kupit mozem a stanok nie??
ma s tym niekto nejaku skusenost???dakujem
Usporiadat
luana38 luana38

luana38 je offline (nepripojený) luana38

Tie vsetky polozky co su citovane maju byt do 30000sk, ci jedna polozka ju nema prekrocit...chceme 2 pracovne miesta do chraneneho pracoviska, tak sa vsetko dupluje? plat, odbody, a ten paragraf 60, su nejake dodatocne naklady, ak tomu dobre rozumiem, tak sa to ziada dodatocne, najskor sa to musi asi zaplatit. Dakujem ti, ze sa tzmto so mnou zaoberas, nemam s tym ziadne skusenosti a na urade su ochotni, ach-jaj...vobec nie.
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
luana38 Pozri príspevok
Tie vsetky polozky co su citovane maju byt do 30000sk, ci jedna polozka ju nema prekrocit...chceme 2 pracovne miesta do chraneneho pracoviska, tak sa vsetko dupluje? plat, odbody, a ten paragraf 60, su nejake dodatocne naklady, ak tomu dobre rozumiem, tak sa to ziada dodatocne, najskor sa to musi asi zaplatit. Dakujem ti, ze sa tzmto so mnou zaoberas, nemam s tym ziadne skusenosti a na urade su ochotni, ach-jaj...vobec nie.
Za jednu položku max 30000,- Sk. Ak budeš mať 2 pracovné miesta so ZPS, tak budeš dostávať príspevok 2 x CCP /celková cena práce = mzda + odvody.../ - čiže § 56 - príspevok na zriaďovacie náklady /mzdové/ a príspevok na dodatočné náklady = zariadenie CHD /nábytok, stroje.../
§ 60 = prevádzkové náklady CHD za predchádzajúci rok /nájomné, elektrina, plyn, admin. náklady na CHD, /
Ale to všetko tu už je napísané...
0 0
kirtida kirtida

kirtida je offline (nepripojený) kirtida

Dobrý deň. Prosím Vás, mohli by ste mi poslať nejaký vzor podnikateľského zámeru pre vytvorené chránené pracovisko? Sme občianske združenie a chceme zamestrnať invalida . pracoval by doma na PC. Strukturu zameru mam, no pomohol by nejaky vzor. vdaka.
0 0
gretka75 gretka75

gretka75 je offline (nepripojený) gretka75

nie ja som to chcela ako pevnu prevadzku a velke oci urcite nemam vsetko som vedela ohladom podnikania len som nechapala preco pocitac ano a stanok nie!!nemuseli ste byt tak tvrdy!dakujem
0 0
gretka75 gretka75

gretka75 je offline (nepripojený) gretka75

dakujem!!!
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
gretka75 Pozri príspevok
nie ja som to chcela ako pevnu prevadzku a velke oci urcite nemam vsetko som vedela ohladom podnikania len som nechapala preco pocitac ano a stanok nie!!nemuseli ste byt tak tvrdy!dakujem
gretka75, PC môžeš, ak ho kúpiš do 30000,-Sk. Stánok nemôžeš, pretože je to hmotný dlhodobý majetok = kapitálový výdavok a ten musíš odpisovať. A to je neoprávnený náklad...
Od 01. 05. 2008 bude v platnosti nový zákon o službách zamestnanosti, sú tam dáke zmeny....
0 0
gretka75 gretka75

gretka75 je offline (nepripojený) gretka75

no teraz ma vasa odpoved upokojila !o tej zmene v maji som pocula! takze nakoniec sme si to vyjasnili.dakujem
0 0
sasmos sasmos

sasmos je offline (nepripojený) sasmos

luana38 Pozri príspevok
Dobre ranko, potrebovala by som pomoc, v ramci chraneneho pracoviska sa poskytnute dootacie tykaju aj zaplatenia prenajmu priestorov, v ktorych sa pracovisko nachadza, UPSVAR preplaca aj mzdu a odvody? Citam tu ich stranku, nie je mi to vobec jasne, dakujem.
refundujô len nájomne a sluzby musis zaplatiť mimo
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Prosím Vás chceme zriadiť CHP podľa par. 56 dotácia na mzdy + odvody + počítačové vybavenie. Bola som sa opýtať na úrade a pán sa ma spýtal či to chceme zriadiť podľa par. 56a alebo par. 56. Ja v tom nevidím rozdiel 56 je celý par. a a tam ani nie je je tam 1. Je rozdiel medzi par. 56 a par.56 a ( asi 1)?. Ďakujem
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
gabi2 Pozri príspevok
Prosím Vás chceme zriadiť CHP podľa par. 56 dotácia na mzdy + odvody + počítačové vybavenie. Bola som sa opýtať na úrade a pán sa ma spýtal či to chceme zriadiť podľa par. 56a alebo par. 56. Ja v tom nevidím rozdiel 56 je celý par. a a tam ani nie je je tam 1. Je rozdiel medzi par. 56 a par.56 a ( asi 1)?. Ďakujem
Podľa novely zákona 5/2004 platného od 01.05.2008 je
§ 56 - Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska /budeš mať nad 50 % občanov-zamestnancov so ZP v CHD/
§ 56a - Príspevok na udržanie očana so zdravotným postihnutím v zamestnaní /musíš mať nad 25 % občanov-zamestnancov so ZP, ale nebudeš mať CHD/
Prikladám link, kde nájdeš túto novelu http://www.employment.gov.sk/new/ind...?SMC=1&id=1153 » tam klikneš na Zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (s novelou účinnou od 1. mája 2008) (.pdf)
alebo http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/...xi_zak_fr0.htm
Naposledy upravil mirpo : 29.05.08 at 04:54 Dôvod: doplnenie
0 0
jopo66 jopo66

jopo66 je offline (nepripojený) jopo66

Pozeral som novelu toho zakona 5/2004 a ten prispevok a v §60 je nasledovne:

6) Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode je zriadená chránená dielňa alebo chránené pracovisko, najviac vo výške
a) 2, 5-násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje, na jedného občana so zdravotným postihnutím,
----

Koľko činí tá cena práce, resp. aká je max. výška toho príspevku za kalendárny štvrťrok?
0 0
jopo66 jopo66

jopo66 je offline (nepripojený) jopo66

Este by ma zaujimala dalsia vec. Podla novely 5/2004 moze podla §60 ods.3 ziadat SZCO nasledovy prispevok:

(3) Za prevádzkové náklady chránenej dielne alebo chráneného pracoviska zriadených občanom so zdravotným postihnutím na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej

činnosti, ktorému sa poskytuje príspevok, sa považujú
a) nájomné a náklady na služby spojené s nájomným, okrem nájomného za bytovú jednotku a nákladov na služby spojené s týmto nájomným,
b) náklady spojené s povinnými revíziami a náklady na poistenie objektu, v ktorom je prevádzkovaná chránená dielňa alebo chránené pracovisko, ak tento objekt vlastní občan so

zdravotným postihnutím,
c) náklady na palivo a energiu,
d) vodné, stočné a náklady na odvoz a likvidáciu odpadu,
e) náklady na dopravu materiálu a hotových výrobkov,
f) náklady na opravu a údržbu objektu, v ktorom je prevádzkovaná chránená dielňa alebo chránené pracovisko, ak tento objekt vlastní občan so zdravotným postihnutím a ak tieto

náklady súvisia s prevádzkovaním chránenej dielne alebo chráneného pracoviska,
g) náklady na opravu a údržbu zariadenia chránenej dielne alebo chráneného pracoviska, ak toto zariadenie vlastní občan so zdravotným postihnutím,
h) náklady súvisiace so zabezpečovaním činnosti a administratívy chránenej dielne alebo chráneného pracoviska.
------
Uctujem sukromne auto, ktorym dochadzam ku zakaznikom. Je mozne podla niektorej z podmienok ziadat prispevok napr. aj na PHM? Pripadne, co vsetko sa da schovat pod pismeno h) ?
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Opäť prosím o radu, ako zaúčtujem už schválený prríspevok na chránené pracovisko - žiadali sme podľa paragrafu 60 - ktorý dostaneme z úradu.
Nie som si istá: 221 / 346 - príjem príspevku?
Ďakujem
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
jopo66 Pozri príspevok
Pozeral som novelu toho zakona 5/2004 a ten prispevok a v §60 je nasledovne:

6) Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode je zriadená chránená dielňa alebo chránené pracovisko, najviac vo výške
a) 2, 5-násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje, na jedného občana so zdravotným postihnutím,
----

Koľko činí tá cena práce, resp. aká je max. výška toho príspevku za kalendárny štvrťrok?
Platí pre celé Slovensko:

2, 5-násobku celkovej ceny práce = za každého zamestnaného občana /alebo pre SZČO so ZP/ s ID 40 % - 70 %
2, 5-násobku celkovej ceny práce - za každého zamestnaného občana /alebo pre SZČO so ZP/ s ID nad 70 %

§ 60 - Príspevok vo výške
2,5 –násobku 5 –násobku
1.Q 16 234,- 32 468,-
2.Q 16 234,- 32 468,-
3.Q 16 234,- 32 468,-
4.Q 16 235,- 32 471,-
Spolu 64 937,- 129 875,-

V 1. až 3. štvrťroku 2007 dosiahla priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca v hospodárstve 19 209 Sk.
(http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=10110)

Celková cena práce pre účely zákona o službách zamestnanosti je od 1.5.2008 do 31.12.2008 25.975 Sk, t.j. priemerná mzda zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok roka 2007 (§ 56 ods. 2) je 19.209 Sk a úhrada preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie platené zamestnávateľom vo výške 35,2% - percentuálne podľa jednotlivých príspevkov
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Re: chranene pracovisko
Opäť prosím o radu, ako zaúčtujem už schválený prríspevok na chránené pracovisko - žiadali sme podľa paragrafu 60 - ktorý dostaneme z úradu.
Nie som si istá: 221 / 346 - príjem príspevku?
Ďakujem.
Nie som si istá, prosím o radu.
ďakujem.
0 0
jopo66 jopo66

jopo66 je offline (nepripojený) jopo66

Dík za názorný postup výpočtu. Už tomu rozumiem. Ešte som sa chcel spýtať na jednu vec. Ako ZTP začínam platiť odvdy do soc. poisťovne z minimálnej mzdy 2686 Sk. Počul som že ZTP má mať tie odvody nižšie. Čo a odkedy sa zmenilo? Ak to tu už niekde bolo sorry za duplicitnú otázku.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Po dlhšom čase sa chcem opäť s vami poradiť.
Ešte raz opíšem svoj problém - máme zdravotne postih.zamestnanca a na jeho pracovné miesto bola zriadená chránená dielňa podľa §60. Za minulý rok 2007 sme požiadali Urad práce, soc.vecí a rod. o príspevok na Chránenú dielňu.
Dostali sme ho, spolu s oznámením o vystavení odoslanej faktúry, ktorá bude následne preplatená. Vystavila som OF a zaúčtovala som ju 311/648 a úhradu 221/346.
Ale mám za to, že by to malo byť cez ID - rozhodnutie o pridelení príspevku 346/648 a príjem príspevku na BÚ 221/346.
Ide mi o to, či teraz môžem zobrať OF, ktorá bude v poradí chýbať, lebo bude v ID a preúčtovať ju cez ID.
Ďakujem M*
0 0
Korosova Korosova

Korosova je offline (nepripojený) Korosova

Na chránené pracovisko môžete vybaviť nenávratný finančný príspevok
od ÚPSVaR na zamestnanca alebo ako SZČO začínajúci podnikateľ.
Podmienky na nákup a úhradu nákladov z finančného príspevku sú stanovené
zákonom. Mala som nedávno taký prípad, že jednej mojej začínajúcej podnikateľke nepovolili nákup PC. Vraj to na podnikanie nepotrebuje. Treba všetky nákupy zdôvodniť a presvedčiť ich, že to čo nakupujete, naozaj potrebujete do Vášho podnikania.
Veľa úspechov.Eva
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

jopo66 Pozri príspevok
Dík za názorný postup výpočtu. Už tomu rozumiem. Ešte som sa chcel spýtať na jednu vec. Ako ZTP začínam platiť odvdy do soc. poisťovne z minimálnej mzdy 2686 Sk. Počul som že ZTP má mať tie odvody nižšie. Čo a odkedy sa zmenilo? Ak to tu už niekde bolo sorry za duplicitnú otázku.
Od 1.1.2008 - zmena zákona o sociálnom poistení
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

Aké máte skúsenosti s preplácaním prevádzkových nákladov po 1.máji 2008?

S účinnosťou od 1.mája 2008 sa menil zákon o službách zamestnanosti a jednou zo zmien je zrušenie kumulácie a možnosť všetkým chráneným pracoviskám a dielňam čerpať prevádzkové náklady podľa §60 spomínaného zákona štvrťročne.
Toto väčšinu živnostníkov, ktorí takéto pracoviská prevádzkujú potešilo. Samozrejme za predpokladu, že sa o tejto skutočnosti stihli dozvedieť, pretože prvé žiadosti za máj a jún bolo treba odovzdať do 31.7.2008 a ešte približne okolo 20.7.2008 nemali na ÚP zodpovedné info, podľa ktorého by sa žiadateľ mohol riadiť. Žiadosti sme zostavovali podľa inštrukcíí, ktoré sa po 1.8. zmenili na takmer presne opačné. Týkalo sa to hlavne vymedzenia kedy vzniká výdavok vJÚ a kedy v PÚ podľa pracovníkov ÚP.Z podaných žiadostí v niektorých prípadoch ÚP vyplatil len 30% sumy. No povedali sme si ako sme zvyknutí - je to nové, keď sa to utrasie bude lepšie. Do 31.10.2008 sa podávali žiadosti za tretí štvrťrok, poučení sme si mysleli, že už vieme ako na to. Chyba - zasa sa zmenili pravidlá a práca vynaložená pri zostavovaní niektorých žiadostí, napriek veľkej snahe vyšla z polovice nazmar. Keď sme sa boli informovať, kde je chyba, bolo nám povedané, že nikde, spomínaná dotácia nie je nároková dávka. Žiadosti kontroluje 5 ľudí, každý niečo škrtne, ak si myslí, že to nie je hospodárne vynaložený výdavok alebo podľa neho nespadá do oprávnených výdavkov a hotovo a to čo zostane zaplatia. Ďalšia info bola, že ďalší štvrťrok sa bude preplácať zasa podľa zmenených inštrukcií.
snažila som sa to rozpísať stručne a veľmi nezachádzať do detailov.
Myslím si, že aj pri nenárokovej dotácii (mimochodom a ktorá je, veď každá dotácia podlieha schvaľovaniu) by mali platiť určité pravidlá, ktoré by sa minimálne v priebehu roka nemali meniť.

Prosím Vás napíšte aké máte vy skúsenosti aj v iných krajoch. Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať