Zavrieť

Porady

Kurzové rozdiely v jednoduchom účtovníctve účtovanie

Prosím Vás poraďáci, ako je to s kurzovými rozdielmi v JÚ , účtujú sa alebo nie.
Ďakujem Mahulka
Usporiadat
solikoo solikoo

solikoo je offline (nepripojený) solikoo

viem co chcem
Prosim Vas, prevadzal som peniaze do zahranicia a prisiel mi vypis z banky o uskutocneni transakcie. Previedol som 586 USD a banka mi odpocitala z uctu sumu 12597,97 sk, previedla to svojim kurzom 21,488. To by bolo v pohode ale ked to zauctujem v alfe (JU)a dam tam kurz NBS 21,229 vznikne mi kurzovy rozdiel. V penaznom denniku sa mi tento kurzovy rozdiel nezobrazuje takze mi nesedi ani zostatok na bankovom ucte v penaznom denniku. Chcem sa opytat ci treba menit sumu podla kurzu NBS alebo staci kurz z banky?Alebo ako to mam urobit aby mi to sedelo?
Dakujem
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

solikoo Pozri príspevok
Prosim Vas, prevadzal som peniaze do zahranicia a prisiel mi vypis z banky o uskutocneni transakcie. Previedol som 586 USD a banka mi odpocitala z uctu sumu 12597,97 sk, previedla to svojim kurzom 21,488. To by bolo v pohode ale ked to zauctujem v alfe (JU)a dam tam kurz NBS 21,229 vznikne mi kurzovy rozdiel. V penaznom denniku sa mi tento kurzovy rozdiel nezobrazuje takze mi nesedi ani zostatok na bankovom ucte v penaznom denniku. Chcem sa opytat ci treba menit sumu podla kurzu NBS alebo staci kurz z banky?Alebo ako to mam urobit aby mi to sedelo?
Dakujem
Predpokladám, že si robil prevod zahr.meny z účtu vedeného v SKK. Pri prevode z účtu vedeného v SKK, použiješ komerčný kurz danej banky a nie kurz NBS. Ten sa používa len pri prepočte na devízových účtoch. Potom Ti budú zostatky súhlasiť, myslím zostatok na výpise s tým čo budeš mať evidované v peňažnom denníku. V evidencií záväzkov máš určite inú sumu evidovanú, akú teraz uhrádzaš, ale to nevadí, lebo uvedený software sa ťa opýta, či chceš automatický doplniť kurzový rozdiel. Používam aj ja pri vedení JU ten istý program ako ty!!
0 0
solikoo solikoo

solikoo je offline (nepripojený) solikoo

viem co chcem
Super dakujem za odpoved myslim ze je vsetko jasne
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
Prosím mohol by niekto kto sa v tom dobre vyzná spísať taký návod (so všetkými možnosťami na ktoré si spomenie) o kurzovom rozdiele rečou laikov?
prečítala som všetko čo je na porade no ešte stále mi to celkom nie je jasné.
0 0
milenia milenia

milenia je offline (nepripojený) milenia

antiny Pozri príspevok
Prosím mohol by niekto kto sa v tom dobre vyzná spísať taký návod (so všetkými možnosťami na ktoré si spomenie) o kurzovom rozdiele rečou laikov?
prečítala som všetko čo je na porade no ešte stále mi to celkom nie je jasné.
Antiny, skus presnejsie formulovat co konkretne ta zaujima, lebo kurzovy rozdiel moze vzniknut pri uhradach zahr. faktur ale aj pri prevode penazi medzi dev. uctami a i.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
8alle Pozri príspevok
Prosím, prosím, poraďte, kto viete. Veľmi pekne Vám ďakujem.
Vo FS 4/08 je oprava k FS 13/07, ktorý mení § 10 ods. 20 Opatrenia ... pre JÚ, vsunulo sa sem slovíčko postupne, takže ak pri postupnej úhrade DM v cudzej mene vznikajú kurzové rozdiely, tak sa účtujú podľa § 4, ods. 6 - písm. e, bod 5, alebo písm. d, bod tri (= do prevádzkovej réžie alebo ostatných príjmov OZD)
http://www.finance.gov.sk/Documents/...FS_04_2008.pdf
0 0
Asmína Asmína

Asmína je offline (nepripojený) Asmína

Dobrý deň, poprosila by som o radu čo sa týka kurzových rozdielov:v jednoduchom účtovníctve účtujem tzv. tresaury operácie - prevod voľných peňažných prostriedkov v peňažnom denníku banka výdaj neovplyvňujúci základ dane kurzom NBS platným v deň prevodu. Jedná sa o prevod, keď pri dohode klienta s bankou sa na určitý čas a za výhodný úrok prevedú peňažné prostriedky na účet banky. Pri vrátení peňažných prostriedkov používam kurz platný v deň pripísania peňazí na účet klienta, účtujem v PD ako príjem neoplyvňujúci základ dane. Zamýšľam sa nad tým, že na konci roka vlastne z pohybu týchto peňazí zúčtujem do výdavkov, alebo príjmov kurzové rozdiely, pričom samotné pohyby počasa roka sú neovplyvňujúce základ dane. Mala by som príjem účtovať tým istým kurzom ako výdaj, vtedy nevzniknú rozdiely v kurzoch??? Ako to robíte Vy?
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

No tak teraz som úplne popletená. Ja som účtovala výber do EUR pokladne z EUR účtu vždy kurzom NBS. Po prečítaní tejto témy som to pochopila tak, že výber z EUR účtu do EUR pokladne mám oceniť kurzom komerčnej banky. Je to prosím Vás tak? Ďakujem za odpoveď.
0 0
blska82 blska82

blska82 je offline (nepripojený) blska82

prosím vás máme s bývalou kolegynou problém ako sa účtujú kurzove rozdiely pri doslych a vyslych fakturach, ci sa vobec uctuju a kam sa uctuju a kedy sa uctuju v JU. dakujem pekne.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Kurzové rozdiely pri došlých a vyšlých faktúrach sa v PD neúčtujú, evidujú sa len v knihe došlých a vyšlých faktúr.
0 0
Kukuč Kukuč

Kukuč je offline (nepripojený) Kukuč

Keď mi zostane na účte 10 CZK k 30.12.08 kurz 1,143 rovná sa 11,43 Sk. Kurz k 31.12.08 je 1,255 krát 1O CZK rovná sa 12,55 Sk. Kurzová strata 1,12 Sk a to som mala dať do prevádzkovej réžie. V Alfe mi zadáva nejaké čudné čísla Iný neovplyvňujúci základ dane 1 924,55 Sk. Iný nezdanený príjem 1,12. A do prevádzkovej réžie strata vo výške 1 923,43 Sk. Robí to dobre? Ako by to spočítavalo za celý rok straty. Podľa toho ako sa to píše myslela som, že správne malo byť len ten výpočet straty v prev. réžií 1,12. Teraz som však zneistela. A neviem, čo s tým. Ďakujem. Všetkým
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

karpis Pozri príspevok
Kurzové rozdiely pri došlých a vyšlých faktúrach sa v PD neúčtujú, evidujú sa len v knihe došlých a vyšlých faktúr.
Došlá faktúra za tovar v zahraničnej mene napr. 100,-€ kurz 32,- 3200,- Sk. V deň úhrady je kurz 30,- 3000,- Sk. Do PD zaúčtujem 3000,- SK do tovaru, v knihe záväzkov je nedouhradená fa 200,- - to douhradím interným dokladom.
Opačne:
faktúra 100,-€ kurz 30,- 3000,- Sk
úhrada 100,-€ kurz 32,- 3200,- Sk
v PD 3200,- tovar, v knihe záväzkov -200,- ID

Je to správne?

Tomuto sa hovorí dorovnanie v knihe záväzkov?
0 0
janka marenistakova janka marenistakova
Dobrý deň, aj ja by som chcela poprosiť o odobrenie -
došlá fa v CZK , deň zdan.plnenia 20.01.2010 , vezmem kurz ECB 29,01,2010 - zaúčtujem ako záväzok
úhrada je v hotovosti , napr 13.03.2010, vezmem kurz ECB 12.03.2010 , prepočítam, vznikne mi nejaký rozdiel , ten mi však základ dane nijako neovplyvní , len to musím dostať nejakým interným dokladom na 0, aby mi to nefigurovalo ako záväzok

pohľadávky do nového účt. obdobia - kurz k 31.12.2010 , posledný deň ÚO,
dostane sa to v tejto sume do pohľadávok

Prosím Vás o pomoc, konzultovala som to s dvoma DÚ, všade som dostala inú odpoveď a rada by som už uzavrela pár účtovníctiev.
ďakujem
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Zdravím Vás.V apríli nám došla faktúra v sume 7729 CZK, s dátumom vystavenia 5.4.2011 , dátum vzniku daň. povinnosti tiež 5.4.2011. Prepočítala som ju kurzom 24,466 a zaevidovala som ju v sume 315,91 Eur. Avšak úhradu sme platili dobierkou v sume 324,01 Eur. Vyšiel mi kurzový rozdiel 8,10. Ak si pozriem úhrady pohľadávok, svieti mi tam, že zostáva uhradiť 8,10. Ako to mám správne vysporiadať? Účtujem v alfe. Vďaka.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Posúvam.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Zdravím Vás.V apríli nám došla faktúra v sume 7729 CZK, s dátumom vystavenia 5.4.2011 , dátum vzniku daň. povinnosti tiež 5.4.2011. Prepočítala som ju kurzom 24,466 a zaevidovala som ju v sume 315,91 Eur. Avšak úhradu sme platili dobierkou v sume 324,01 Eur. Vyšiel mi kurzový rozdiel 8,10. Ak si pozriem úhrady pohľadávok, svieti mi tam, že zostáva uhradiť 8,10. Ako to mám správne vysporiadať? Účtujem v alfe. Vďaka.
Prosím Vás pekne o radu.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

karpis Pozri príspevok
Kurzové rozdiely pri došlých a vyšlých faktúrach sa v PD neúčtujú, evidujú sa len v knihe došlých a vyšlých faktúr.
Takže ak mám došlú fa v CZK v sume 7729 Kč, po prepočte 315,91 Eur, ale úhrada faktúry bola dobierkou v sume 324,01 Eur, takže mám v záväzkoch sumu -8,10 Eur. S tým už nerobím nič? Vďaka.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať