Zavrieť

Porady

Vyplatenie podielu na dedičstve

Ahoj,
potrebovala by som poradit s následujúcim problémom. Po matke som zdedila 1/6 rodičovského domu, v ktorom býva moj brat. Dohodnut o vyplatení podielu sa s ním nedá. On dedí 4/6 domu. Aká je možnost z neho dostať peniaze za moj podiel? Teraz bude prebiehat dedicke konanie. Co mam pozadovat u notara, aby som mala nejaku moznost vymoct svoj podiel? Ďakujem vopred za odpoveď.
Usporiadat
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Pokiaľ brat nesúhlasí ,alebo nechce vyplatiť tvoj podiel,môžeš sa obrátiť na exekútora a cez neho vymáhať pohľadávku. Vtedy ti bude musieť uhradiť aj trovy a aj trovy exekučné. Je to lepší a rýchlejší spôsob,ako ísť cez súd. Exekútorovi predlož doklad o dedičskom konaní,kde musí byť suma,ktorú máš zdediť.Takisto poplatok za exekúciu ti bude musieť zaplatiť brat. Je to jediný spôsob,ako dostaneš svoje dedičstvo,pretože exekútor môže siahnuť aj na príjem aj na majetok,pokiaľ ti bude brat robiť problemy s vyplatením. Môžeš žiadať aj okamžité vyplatenie.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

pepsikova Pozri príspevok
Pokiaľ brat nesúhlasí ,alebo nechce vyplatiť tvoj podiel,môžeš sa obrátiť na exekútora a cez neho vymáhať pohľadávku. Vtedy ti bude musieť uhradiť aj trovy a aj trovy exekučné. Je to lepší a rýchlejší spôsob,ako ísť cez súd. Exekútorovi predlož doklad o dedičskom konaní,kde musí byť suma,ktorú máš zdediť.Takisto poplatok za exekúciu ti bude musieť zaplatiť brat. Je to jediný spôsob,ako dostaneš svoje dedičstvo,pretože exekútor môže siahnuť aj na príjem aj na majetok,pokiaľ ti bude brat robiť problemy s vyplatením. Môžeš žiadať aj okamžité vyplatenie.
Toto by platilo vtedy, keby v zmysle dedičského konania mu bola priznaná finančná čiastka. On ale zdedil spoluvlastnícky podiel na nehnuteľnosti, teda on dostal svoje dedičstvo. On ale chce, aby mu brat vyplatil jeho podiel. A tu exekútor nič nezmôže, lebo nevie, koľko by mal exekuovať. To akože príde a zoberie bratovi 1/6 domu?
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Bola som presne v tejto situácii,exekutor urobil odhad,vypočítal cenu môjho podielu,zistil materialne zdroje(teda ako by sa dali vyplatiť peniaze,zistil príjem,výšku účtu,dôchodku,proste všetky príjmy),určil,že ak sa nevyplatí hotovosť,predá mu dom a vyplatí ma... ale bolo to potom drahšie pre dotyčného o exekučné poplatky,ktoré musel zaplatiť,ktoré platí ten,kto nechce vyplatiť dedičstvo..
0 0
nika17 nika17

nika17 je offline (nepripojený) nika17

To ste uz naozaj poriadne mimo.........
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
nika17 Pozri príspevok
To ste uz naozaj poriadne mimo.........
nika17,a prečo sme mimo?..mohla si aj obšírnejšie vysvetliť. Myslím že sme ešte stále v téme a toto je len jeden zo spôsobov,ktoré by v bežnej reči prišli ako jedna z možností,ako sa domôcť svojho podielu. Súdne vymáhanie je na dlhé lakte a nie vždy dopadne podľa predstáv žiadateľa,avšak exekučné konania sú v najväčšej pravdepodobnosti vždy úspešné.
0 0
nika17 nika17

nika17 je offline (nepripojený) nika17

Iste, vysvetlim.
Suhlasim s Chobotom, jednoducho, ak ma byt exekucnym titulom uznesenie z dedickeho konania, kde sa opravnenmu v potencialnom exekucnom konani priznava podiel na nehnutelnosti, tak exekutor si to NEMOZE zmenit na titul, ktorym sa priznava penazny podiel. to je sci-fi...

musi respektovat verejnu listinu...
0 0
natanan natanan

natanan je offline (nepripojený) natanan

A dá sa nejako pri dedičskom konaní docieliť toho aby notár do osvedčenia o dedičstve napísal, že ma má brat vyplatiť vzhľadom na to, že on dedí vačšinový podiel?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

natanan Pozri príspevok
A dá sa nejako pri dedičskom konaní docieliť toho aby notár do osvedčenia o dedičstve napísal, že ma má brat vyplatiť vzhľadom na to, že on dedí vačšinový podiel?
Nie, buď sa na tom dohodnete a vtedy to notár môže zapísať ako dohodu dedičov, alebo ak sa nedohodnete, tak notár postupuje v zmysle zákona a v rámci dedičského konania rozdelí dedičstvo v zmysle občianskeho zákonníka. Pokiaľ chcete niečo iné, musíte dať návrh na súd.
0 0
menge menge

menge je offline (nepripojený) menge

Chobot ma 100% pravdu ja to teraz riesim musi sa v prvom rade zrusit bezpodielove spoluvlastnictvo cez sud az potom moze nastat vysporiadanie podla navrhu v zalobe o zruseni bpv pri dnesnych sudoch je to na dlhe lakte az potom sa dopracuje k exekucii ak nedojde k dohode ja doporucujem mimosudnu dohodu to je naj riesenie
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať