Zavrieť

Porady

jednoduché účtovníctvo-pomoc

Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu.Chcela by som sa Vás spýtať, čo sú to vlastne tie paušálne výdavky, kto si ich uplatňuje. Ešte len by som chcela robiť jednoduché účtovníctvo...
Usporiadat
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

erika_H Pozri príspevok
Osobný vklad podnikateľa do pokladne účtujem plus pokladňa,príjmy neovplyvňujúce základ dane.
Musím tento vklad podnikateľovi aj z pokladne neskôr vrátiť?Keď mi to z pokladne nevyjde v r.2007,môžem aj v r.2008?
Lenže už sa mi to napočítava,aj r.2006,aj rok 2007, to si musím niekde bokom viesť evidenciu,aby som vedela,koľko mám vrátiť podnikateľovi ako vrátenie osobného vkladu?
Osobný vklad nemusíš celý podnikateľovi vracať, to nie je ako v PU, nie je to pôžička. Vklad je PNZD a osobné výbery sú VNZD. Ich súhrn je zjavný z peňažného denníka, vo výkaze PaV sa to neprejaví, tam vstupujú len VOZD a POZD. Podnikateľ si teoreticky môže vybrať na osobnú spotrebu, koľko chce, len samozrejme, aby mu ostalo v pokladni a na b.ú. dostatok prostriedkov na plnenie záväzkov.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

hanelie Pozri príspevok
učtovne: osobná spotreba VNZD - pred uzavierkou roka
Nemyslím, že len pred uzávierkou, môže napr. vybrať z b.ú. počas roka a účtovník to zaúčtuje počas roka podľa BV
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Keď som dobre pochopila, tak osobný vklad SZČO do pokladne alebo prevod zo súkromného účtu na podnikateľský účet je PNZD? Dám ho do ostatných príjmov neovplyvňujúcich základ dane?

Čiže sa mi nenavýši základ dane o tento príjem?
Naposledy upravil luciana1 : 01.03.08 at 10:19 Dôvod: doplnenie
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

luciana1 Pozri príspevok
Keď som dobre pochopila, tak osobný vklad SZČO do pokladne alebo prevod zo súkromného účtu na podnikateľský účet je PNZD? Dám ho do ostatných príjmov neovplyvňujúcich základ dane?

Čiže sa mi nenavýši základ dane o tento príjem?
správne,
o tento príjem sa nenavýši zdaniteľný základ dane. Sú to príjmy neovplyvnujúce ZD
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Pekne ďakujem.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Ešte mám jednú otázočku.

SZČO si vybavil súkromný úver, ktorý potom nepotreboval. Tieto peniaze, ktoré mu banka pripísala na jeho súkromný účet previedol na podnikateľský. Aj toto sa berie ako PNZD?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

luciana1 Pozri príspevok
Ešte mám jednú otázočku.

SZČO si vybavil súkromný úver, ktorý potom nepotreboval. Tieto peniaze, ktoré mu banka pripísala na jeho súkromný účet previedol na podnikateľský. Aj toto sa berie ako PNZD?
aj toto je príjem,ktorý neovplyvnuje ZD. Je to vklad podnikateľa.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

luciana1 Pozri príspevok
Ešte mám jednú otázočku.

SZČO si vybavil súkromný úver, ktorý potom nepotreboval. Tieto peniaze, ktoré mu banka pripísala na jeho súkromný účet previedol na podnikateľský. Aj toto sa berie ako PNZD?
ja osobne si myslím,keďže sa jedná o súkromný úver,je to PNZD.Ten príjem -teda prevoz zo súkr.účtu na podnikateľský by mohol byť ako jeho osobný vklad.
Ak sa mýlim,opravte ma prosím.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
erika_H Pozri príspevok
ja osobne si myslím,keďže sa jedná o súkromný úver,je to PNZD.Ten príjem -teda prevoz zo súkr.účtu na podnikateľský by mohol byť ako jeho osobný vklad.
Ak sa mýlim,opravte ma prosím.
Nemýliš sa, je to osobný vklad.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Paula Pozri príspevok
Evidenciu vkladov podnikateľa máš predpokladám v peň denníku každého účtovného obdobia. Až bude z čoho, vrátiš mu (ak bude on tak chcieť) a zaúčtuješ výdavok z pokladne (alebo banky )ako osobnú spotrebu - výdavok neovpl. základ dane. Ty nič nemusíš, je na jeho rozhodnutí. Tiež zdôvodnenie, odkiaľ zobral na nekonečnú dotáciu pokladne, je na ňom.
Takže môžem nechať osobný vklad tak ako je,teoreticky nikdy mu ho nemusím vrátiť,keď budem mať osobnú spotrebu,tak to bude ako naníženie osobného vkladu?
Ďakujem.
0 0
ROTI ROTI

ROTI je offline (nepripojený) ROTI

Dobrý deň prosím Vás o radu,
živnostník si uplatňuje paušálne výdavky.
Faktúry mal vystavené za 1-12/07,
uhradené mal za 1-11/07.
Takže do príjmov ovplyvn.DZ som mu chcela dať iba skutočne uhradené faktúry.
Neuhradenú faktúru za 12/07 mu chcem dať do pohľadávok,
ale on sa vraj niekoho pýtal, a ten mu povedal, že v príjmoch má mať aj tú nevyplatenú faktúru.
Myslím, že postupujem správne, ale aj tak Vás prosím o Váš názor.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Pozri si § 17 ods.10 a násl .8 Zákona o dani z príjmov.
0 0
ROTI ROTI

ROTI je offline (nepripojený) ROTI

On ale nezmenil spôsob účtovania, aj pred rokom
si uplatňoval paušálne výdavky.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Otázka je - aký spôsob bude uplatňovať v budúcom zdaňovacom období ?
0 0
ROTI ROTI

ROTI je offline (nepripojený) ROTI

Tiež paušálne výdavky.
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
ROTI Pozri príspevok
Tiež paušálne výdavky.
Tak potom sa nedaj a trvaj na tom, že faktúra za 12 mesiac uhradená v roku 2008 bude príjmom roku 2008. O výšku pohľadávok by zvyšoval základ dane v prípade, ak by budúci rok (teda 2008) viedol JÚ.
Pozri:
§17 ZDP
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie(§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane, b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu, c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

ROTI Pozri príspevok
Tiež paušálne výdavky.
Potom postupuješ správne .
0 0
ROTI ROTI

ROTI je offline (nepripojený) ROTI

Ďakujem pekne.Prajem Vám krásny deň.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

Ahojte,

mám len takú otázočku. Je niekde určené aký najväčší obnos peňazí môže mať SZČO v pokladni k 31.12.? Môže to byť aj väčšia suma, napr. Sk 300 000,--?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

luciana1 Pozri príspevok
Ahojte,

mám len takú otázočku. Je niekde určené aký najväčší obnos peňazí môže mať SZČO v pokladni k 31.12.? Môže to byť aj väčšia suma, napr. Sk 300 000,--?
Nie je to určené, môže tak byť. Dôležité je, aby to tam bolo aj fyzicky .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať