Zavrieť

Porady

Prijatá záloha v CZK

Ahojte,
rada by som sa vás opýtala, ako v POHODE zaúčtujem prijatú zálohu v CZK na bankový účet vedený v slovenských korunách. Náš obchodný partner nám uhradil vyššiu čiastku než bola uvedená na faktúre (faktúra v CZK, úhrada tiež v CZK) a po telefonickom dohovore s ním sme sa dohodli, že to zaúčtujeme na prijaté zálohy a pri vystavení ďalšej faktúry si to preúčtujem. Ide mi hlavne o to, že chcem aby táto záloha bola vedená v CZK, len agenda "Banka" mi niečo také neumožňuje.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Turka1 je offline (nepripojený) Turka1

    Turka1
    Teoreticky to chápem, ale v praxi si to asi neviem celkom predstaviť... Som v agende Banka v položkách si zaúčtujem (aj zlikvidujem) vydanú faktúru a zvyšok...(???) Akýkoľvek záväzok voči niekomu by som mala zaúčtovať v agende Ostatný záväzok, alebo sa mýlim?

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    samozrejme to bolo tak myslené, že v agende banka príjem na BÚ zaevidovať v takej výške, v akej došla, ale keďže tá suma je vyššia, ako faktúrovaná, tak rozdiel by som súčasne zaevidovala v agende záväzky ako záväzok voči odberateľovi. (JÚ)
    Naposledy upravil mandula : 29.02.08 at 07:54

    Turka1 je offline (nepripojený) Turka1

    Turka1
    Len pre zaujímavosť, poslala som svoju otázku do Stormware a prišla mi takáto odpoveď. Mne sa to zdá komplikované ale dúfam, že to niekomu pomôže.



    Nakoľko v ES POHODA nie je možnosť evidovať preplatky v cudzej mene (len v SKK), odporúčam Vám uvedený problém riešiť nasledovne (celý postup uvediem na príklade s vymyslenými číslami, nakoľko ste nám nezaslala reálne čísla):

    1. Vydaná faktúra evidovaná v CZK: kurz 1,21 - 1.000,--CZK - 1.210,--SKK - predkontácia 311/604
    2. Úhrada faktúry na bank. účet v SKK - agenda Banka - nový záznam - Záznam/Likvidácia výberom - zlikvidujete faktúru na bank. účet vedený v SKK len na čiastku 1.210,--SKK -
    1.000,--CZK (hoc Vám odberateľ za ňu zaplatil nie 1.000,--CZK, ale 1.200,--CZK - 1.452,--SKK) - predkontácia 221/311
    3. Fakturácia - Vydané zálohové faktúry - nový záznam - Záznam/Cudzia mena - zaevidujete si vydanú zálohovú faktúru pred toho istého odberateľa v cudzej mene: kurz 1,21 -
    200,--CZK - 242,--SKK - bez predkontácie
    4. Agenda Banka - vydanú zál. faktúru v cudzej mene zlikvidujete na bank. účet v SKK - nový záznam - Záznam/Likv. výberom - 242,--SKK (200,--CZK) - predkontácia 221/324

    5. Následne, keď budete znova vystavovať pre daného odberateľa nejakú inú faktúru, tak na danej faktúre si uplatníte odpočet zálohy (200,--CZK) - ako ďalšiu položku na ostrú faktúru
    pridáte cez Záznam/Zálohové faktúry úhradu zálohy - predkontácia 324/311


    Zároveň Vám zasielam i postup, ako správne v ES POHODA zlikvidovať faktúru vydanú v cudzej mene na účet v SKK, aby sa Vám vyrovnali pohyby na účte 311 nielen v SKK, ale i v cudzej mene (postup nadväzuje na vyššie uvedené body 2 a 4):

    ES POHODA je prispôsobený tak, že v situácii, ak je pohľadávka/záväzok (napr. v CZK) uhradená v inej mene (napr. v SKK), nie je možné menu úhrady "sfalšovať" podľa meny pohľadávky/záväzku. V tom prípade, by sa Vám úhradou faktúry na SKK účet vyrovnala čiastka na účte 311 v SKK, ale v CZK by účet 311 vykazoval zostatok.

    Odporúčam Vám preto likvidáciu faktúry v CZK na bank. účet v SKK riešiť nasledovne:

    Príklad uvádzam na vydanú faktúru v CZK, ktorá bude likvidovaná na SKK účet v banke:

    1. Vydaná faktúra v CZK - predkontácia 311/604
    - účet 311 vykazuje na str. MD obrat v SKK i v CZK
    2. Zlikvidujte faktúru na interný doklad v cudzej mene (s kurzom, ktorý použila banka pri likvidácii) - predkontácia 395/311
    - účet 311 vykazuje na str. D obrat v SKK i v CZK
    3. Nakoniec zaúčtujete platbu v banke, ktorá však nebude spárovaná s vydanou faktúrou - predkontácia 221/395
    - účet 395 bude v SKK vyrovnaný - nulový zostatok, v CZK bude na str. MD síce vykazovať zostatok, ale nakoľko daný účet nevstupuje do výkazov, výkazy v cudzej mene ním nebudú ovplyvnené

    Prijatá záloha v CZK

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.