Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

kkllc Pozri príspevok
Dievky nepleťte ma. Na predchádzajúcich stranách je, že to dávať na materiál a interná smernica - do spotreby = nevedieš príjem a výdaj.
Nepletú to tu dievky, ale odpoveď z DR poplietla dievky.
Naposledy upravil Iwett : 26.05.09 at 13:56
0 0
andrea70 andrea70

andrea70 je offline (nepripojený) andrea70

Prosím, vás už som z toho úplne zmagorená.
nákup PHM účtujem ako nákup materiálu v členení spotreba PHM
nákup čistiacich prostr. /najviac 1,2 ks/ ako nákup materialu do spotreby
nákup kancelárskych vecí ako materiál do spotreby
je to tak OK?
Ako zaúčtovať nákup farby /primalex/ podnikateľ si sám vymaľuje steny v dieľni? Ja by som to dala ako nákup materiálu do spotreby, je to tak správne?
Ako zaúčtovať nákup smerovky do auta /stará sa rozbila/? Je to tiež spotrebný materiál, alebo réžia?
Naposledy upravil andrea70 : 27.05.09 at 08:07
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Katka22 Pozri príspevok
Dobrý večer
písala som na
DR SR Banská Bystrica ohĺadom účtovania phm, živnostník zaradené auto v obchodnom majetku.



Dobrý deň,
na základe Vašej opätovnej žiadosti týkajúcej sa účtovania pohonných hmôt v sústave jednoduchého účtovníctva Vám oznamujeme nasledovné:
Palivo predstavuje prevádzkové látky, ktoré sa účtujú ako materiál v knihe zásob. Zásoby však účtovná jednotka nie je povinná účtovať v knihe zásob, ale priamo do spotreby ako prevádzková réžia, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky. To znamená, že ak si vo vnútornom predpise účtovná jednotka určí, že palivo natankované priamo do motorového vozidla bude účtovať priamo do spotreby, potom nie je povinná účtovať nákup paliva v knihe zásob.
Palivo sa účtuje v knihe zásob ako materiál najmä v tom prípade, ak si ho účtovná jednotka nakúpi na sklad a potom zo skladu ho vydá do spotreby. Ak je však palivo natankované priamo do vozidla, môže sa účtovať ako prevádzková réžia priamo do spotreby.
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica




TAK TERAZ AKO?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
andrea70 Pozri príspevok
Prosím, vás už som z toho úplne zmagorená.
nákup PHM účtujem ako nákup materiálu v členení spotreba PHM
nákup čistiacich prostr. /najviac 1,2 ks/ ako nákup materialu do spotreby
nákup kancelárskych vecí ako materiál do spotreby
je to tak OK?
Ako zaúčtovať nákup farby /primalex/ podnikateľ si sám vymaľuje steny v dieľni? Ja by som to dala ako nákup materiálu do spotreby, je to tak správne?
Ako zaúčtovať nákup smerovky do auta /stará sa rozbila/? Je to tiež spotrebný materiál, alebo réžia?
Andrea, skus pozriet tu - je to take zhrnutie, mohlo by pomoct: http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

andrea70 Pozri príspevok
Prosím, vás už som z toho úplne zmagorená.
nákup PHM účtujem ako nákup materiálu v členení spotreba PHM
nákup čistiacich prostr. /najviac 1,2 ks/ ako nákup materialu do spotreby
nákup kancelárskych vecí ako materiál do spotreby
je to tak OK?
Ako zaúčtovať nákup farby /primalex/ podnikateľ si sám vymaľuje steny v dieľni? Ja by som to dala ako nákup materiálu do spotreby, je to tak správne?
Ako zaúčtovať nákup smerovky do auta /stará sa rozbila/? Je to tiež spotrebný materiál, alebo réžia?
Materiál + "ošetrenie" v internej smernici.
Ak kúpi smerovku, sám si ju vymení - materiál.
Ak mu ju opravia napr. v servise - prevádzková réžia.
Naposledy upravil beatam : 27.05.09 at 16:11 Dôvod: preklep
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

TAK TERAZ AKO? [/QUOTE]

Takto: Príspevok Moniky Kováčovej č. 137, strana 14

Zhrnutie témy: Účtovanie zásob podľa Postupov účtovania JÚ od 1.1.2008

§ 11 Zásoby:

1. Zásoby sa účtujú v Knihe zásob A v Peňažnom denníku ako VOZD v členení nákup tovaru alebo nákup materiálu

2. Ako materiál sa účtujú :
a) suroviny + b) pomocné látky,ktoré priamo prechádzajú do výrobku
c) prevádzkové látky potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku (mazadlá, palivo, čistiace prostriedky)
d) náhradné dielce určené na opravu a udržiavanie Hmotného majetku
e) obaly

a ako materiál sa účtuje tiež tento majetok: povedzme bod F)

§ 10 ods. 12b) teda: samostatne hnuteľné veci alebo súbory hnuteľných vecí s dobou použiteľnosti viac ako 1 rok bez ohľadu na obstarávaciu cenu, ktorý:
-ak bol zaradený do dlhodobého majetku odpisovaného, tak sa v zásobach účtuje len do doby jeho uvedenia do používania (teda Drobný majetok použiteľný viac ako jeden rok - je možnosť evidovať v knihe Dlhodobého majetku)
- ak nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku tak sa účtuje ako materiál (teda Drobný majetok použiteľný viac ako 1 rok ale neevidovaný v knihe Dlhodobého majetku)

samostatne hnuteľné veci alebo súbory hnuteľných vecí s dobou použiteľnosti menej ako 1 rok bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu

Teda neviem, či existuje ešte nejaký iný majetok, ktorý je zároveň samostatne hnuteľná vec alebo súbor hnuteľných vecí bez ohľadu na dobu používania a obstarávaciu cenu, ale vo všeobecnosti sa takýto všetok takýto majetok účtuje ako zásoby v členení MATERIÁL.

Dôležité:
Účtovná jednotka si môže internou smernicou určiť druhy zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby a nie v knihe zásob - skladovej evidencii. AVŠAK to neznamená, že si môže účtovná jednotka vybrať druhy zásob, ktoré bude účtovať ako prevádzkovú réžiu!

Pozri bod 1. tohto príspevku:

... Zásoby sa účtujú v Knihe zásob A v Peňažnom denníku ako VOZD v členení nákup tovaru alebo nákup materiálu

HOWGH
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Presne tak, treba postupovať podľa postupov účtovania. Podala som dopyt na DRSR s presnými paragrafmi. Uvidíme, aká príde odpoveď.
0 0
andrea70 andrea70

andrea70 je offline (nepripojený) andrea70

ďakujem za odpovede
takže to robím OK, som rada lebo po toľkých príspevkoch som si už nebola vôbec istá
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Katka22 Pozri príspevok
Dobrý večer
písala som na
DR SR Banská Bystrica ohĺadom účtovania phm, živnostník zaradené auto v obchodnom majetku.



Dobrý deň,
na základe Vašej opätovnej žiadosti týkajúcej sa účtovania pohonných hmôt v sústave jednoduchého účtovníctva Vám oznamujeme nasledovné:
Palivo predstavuje prevádzkové látky, ktoré sa účtujú ako materiál v knihe zásob. Zásoby však účtovná jednotka nie je povinná účtovať v knihe zásob, ale priamo do spotreby ako prevádzková réžia, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky. To znamená, že ak si vo vnútornom predpise účtovná jednotka určí, že palivo natankované priamo do motorového vozidla bude účtovať priamo do spotreby, potom nie je povinná účtovať nákup paliva v knihe zásob.
Palivo sa účtuje v knihe zásob ako materiál najmä v tom prípade, ak si ho účtovná jednotka nakúpi na sklad a potom zo skladu ho vydá do spotreby. Ak je však palivo natankované priamo do vozidla, môže sa účtovať ako prevádzková réžia priamo do spotreby.
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
Hrabala som v dobách dávnych a toto som vykutrala:

Z postupov účtovania JÚ platných od 1.1.2005 do 31.12.2007 - (zmeny v § 7 neboli v rámci novelizácií)

§ 7
Zásady pre členenie zásob

(1) Zásoby sa členia na
a) materiál,
b) nedokončenú výrobu,
c) polotovary vlastnej výroby,
d) výrobky,
e) zvieratá,
f) tovar.

(2) Ako materiál sa účtuje skladovaný materiál, ktorý zahŕňa suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 5 ods. 5 do doby jeho uvedenia do používania.


Postupy účtovania JÚ platné od 1.1.2008 a doteraz: (zmena v § 11 vyznačená zelenou:

§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

Zámerne som vyznačila rozdiel : "skladovaný materiál" - staré postupy a "materiál" - nové postupy
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
Doplňam ako som zadala otázku na DRSR cca pred 1 mesiacom .


Dobrý deň

Chcela by som sa opýtať na postupy účtovania od 01.01.2008 v jednoduchom účtovníctve .

Príklad :

Živnostník , ktorý má zaradené auto v obchodnom majetku a používa ho na podnikateľské účely tankuje pohonné hmoty .

Podľa zákonna :

V postupoch účtovania JÚ . §- 11 Zásoby sa píše ( odstavec 2 písmeno c) že sa to účtuje ako materiál .

Mám to chápať tak že v peňažnom denníku nákup všetkých pohonných hmôt , ktoré podnikateľ spotrebuje zaradím do kolónky materiál a nie prevádzková réžia ?


Odpoveď :

Dobrý deň,
na základe Vašej opätovnej žiadosti týkajúcej sa účtovania pohonných hmôt v sústave jednoduchého účtovníctva Vám oznamujeme nasledovné:
Palivo predstavuje prevádzkové látky, ktoré sa účtujú ako materiál v knihe zásob. Zásoby však účtovná jednotka nie je povinná účtovať v knihe zásob, ale priamo do spotreby ako prevádzková réžia, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky. To znamená, že ak si vo vnútornom predpise účtovná jednotka určí, že palivo natankované priamo do motorového vozidla bude účtovať priamo do spotreby, potom nie je povinná účtovať nákup paliva v knihe zásob.
Palivo sa účtuje v knihe zásob ako materiál najmä v tom prípade, ak si ho účtovná jednotka nakúpi na sklad a potom zo skladu ho vydá do spotreby. Ak je však palivo natankované priamo do vozidla, môže sa účtovať ako prevádzková réžia priamo do spotreby.
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Pýatala som sa na tu PHM na DU a bolo mi povedané, že ak si urobím IS tak to môžem dávať na režiu.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Úprimne sa opakovane zamýšľam v čom je problém.

Postupy účtovania hovoria o smernici ak účtovná jednotka má zásoby určené na priamu spotrebu, medzi ktoré možno zaradiť aj PHL. Smernica má riešiť účtovanie v knihe zásob a to tak, že vybrané druhy zásob nebudú v pomocnej evidencii - knihe zásob evidované. To má riešiť smernica.

Ak chceme účtovať o výdavkoch na obstaranie zásob v rámci prevádzkovej réžie, nejedná sa o identickú oblasť ako vyžadujú postupy, čiže nejedná sa o zjednodušenú evidenciu bez účtovania v knihe zásob, ale o druhové členenie výdavku v peňažnom denníku.

Osobne vždy zdôrazňujem v tejto súvislosti VÝZNAMNOSŤ a uvedomenie si vplyvu na účtovnú závierku. Bez ohľadu, ako ktorá účtovná jednotka účtuje, výdavok sa nakoniec premietne:
- vo výdavkoch na zásoby,
- vo výdavkoch na prevádzkovú réžiu.
Nakoľko používateľom účtovnej závierky nie je len správca dane, odporúčam vždy do pozornosti fakt, či tým, ktorým účtovaním nemôžeme uviesť do omylu iného používateľa účtovnej závierky, ktorým môže byť napríklad aj potenciálny záujemca o kúpu podniku, alebo jej časti. Nie je ním len správca dane, pre ktorého bolo a bude prioritné v tejto súvislosti najmä daňové hľadisko.

Od vyššie uvedenej skutočnosti následne odporúčam odvinúť ďalšie úvahy a to, že nestačí len upraviť smernicu o povinnosť vyplývajúcu z postupov, ale navyše aj o spôsob účtovania. Nakoľko diskusia sa opakovane otvára, nevidím zmysel v striktnej obhajobe toho, ktorého názoru. Rozhodnutie by však nemalo byť od stola, ale v závislosti od konkrétnych podmienok účtovnej jednotky. Aby nedošlo k deformácii výstupov z účtovníctva, ktoré sú aj v jednoduchom účtovníctve stanovené s nárokmi na minimálnu vypovedaciu hodnotu výkazov účtovnej závierky. Nie je to len stĺpec peňažného denníka.
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Takže je dobré aj režia aj materiál podľa toho čím sa zaoberá firma a ako sa urobí smernica? Ta pani na DU sa ma pýtala aký je predmet našej podnikateľskej činnosti.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

kkllc Pozri príspevok
Takže je dobré aj režia aj materiál podľa toho čím sa zaoberá firma a ako sa urobí smernica? Ta pani na DU sa ma pýtala aký je predmet našej podnikateľskej činnosti.
Odpoveď Daňového riaditeľstva v príspevku č. 371 je jednoznačná; je v nej návod ako postupovať, tak skús to podľa toho urobiť aj v účtovnej jednotke ktorej sa to týka.
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Keďže sa okolo materiálu a prev. réžie rozviedla taká bohatá diskusia, pridám aj ja svoj názor: neviem, či takí bežní živnostníci - neplatitelia DPH majú vytvorenú nejakú smernicu, ale pri nákupe DHM, ktorý ide jednorázovo do výdavkov by som to zaradila /podľa predmetu podnikateľskej činnosti/ asi skôr do prevádzkovej réžie. V tých zásobách to podľa mňa skresľuje stav. Pokiaľ sa sčítajú zásoby a evidencia DHM tak vlastne dostanú skutočný stav.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
kkllc Pozri príspevok
Takže je dobré aj režia aj materiál podľa toho čím sa zaoberá firma a ako sa urobí smernica? Ta pani na DU sa ma pýtala aký je predmet našej podnikateľskej činnosti.
Nie som zástancom tohto zjednodušenia. Jedná sa o manažérske rozhodnutie a zvolenie zásady vykazovania (zverejňovania). Poznala som ÚJ v sústave JÚ s obratom 50 mil. Sk, čím chcem naznačiť, že nie vždy sa musí nevyhnutne jednať o malého podnikateľa. Ale môže. Ak účtovník nevie posúdiť všetky vplyvy a súvislosti, nech to skonzultuje s majiteľom. ÚJ účtujúca v sústave JÚ nemá možnosť bližšie uviesť položky účtovnej závierky poznámkami, ako je to v prípade PÚ. Ak sa jedná o jednoduchú činnosť bez vplyvu zásad vykazovania na úsudok používateľa ÚZ zodpovednosť za vykázanie nie je významná.

P.S.:
Dlhé roky pracujem s rôznymi softvérmi a strácam zmysel rozhodovania sa, ak nahratie dokladu s kódom réžie alebo kódom materiálu vyžaduje rovnakú pracnosť. Ostatné je podľa môjho názoru vecou zvyku. Predpokladám, že softvér pracuje na báze druhového členenia výdavku formou kódu, alebo obdobného triediaceho znaku vrátane podrobnejšieho členenia v rámci kódu.
Účtovanie materiálu s druhovým členením výdavku "materiál" je plne v súlade s postupmi bez potreby ďalšej internej úpravy. Postupy vyžadujú úpravu účtovania v tom zmysle, že materiál určený k priamej spotrebe nebude evidovaný v knihe zásob.

Ostatné je vecou postoja účtovníka, či sa bude pridŕžať jedného, alebo just nie. Lebo mám taký dojem, že to už je len o tom, že just nie.

Ak je dôvodné postupovať inak, odôvodní si to ten, kto dôvody uznal za dôvodné. Účtovná jednotka .-)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
liba2 Pozri príspevok
Odpoveď Daňového riaditeľstva v príspevku č. 371 je jednoznačná; je v nej návod ako postupovať, tak skús to podľa toho urobiť aj v účtovnej jednotke ktorej sa to týka.
Priznám sa Libuš, že videnie tejto jednoznačnosti mne chýba.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ako zaúčtovať: na jednom bločku mám: suroviny na prípravu jedál v reštaurácii-materiál, čist.prostriedky-tiež materiál?, cigarety-tovar? ďakujem
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Suroviny v rešt. sú materiál, čist. prostriedky sú prev.réžia a cigarety /pokiaľ sa ďalej predávajú/ tak tovar.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

no teraz budem rozmýšľať čo je réžia a čo materiál? Doteraz som skoro všetko dávala na réžiu, napríklad batéria na umývadlo, ktorú budú meniť na hoteli-materiál?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať