Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Podla toho, ako to máte v internej smernici. Táto téma má viacero variabilít účtovania.
Osobne dávam: VOZD- materiál, bez evidenciu skladu
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry den, asi uz moc spekulujem, ale neda mi to. Uz som sa raz pytala, ci material alebo prevadzkova rezia. V tejto teme bolo niekde pisane, ze ak je to doba pouzivania menej ako jeden rok a cena nizsia ako 30.000 Sk, tak je to prevadzkova rezia. Jedna sa mi o to, ze moj zivnostnik nakupuje laky, farby, cement, omietky atd. a zakazdym to ma iny nazov a max. ciastka za ktoru to kupuje je do 200 eur. Je naozaj nutne do davat ako material? Pretoze ak mam ku kazdej omietke alebo farbe urobit skladovu kartu tak ich budem mat od zaciatku mesiaca ako 2000 s tym, ze na kazdej skladovej karte bude max. 1 prijem a 1 vydaj. Alebo spravit len skladove karty napr. cement a nespecifikovat presny nazov cementu? Je aj takato moznost.
Dakujem za odpoved.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Octiviste, podla mojho nazoru je to jasny material, ziadna rezia. Ako som dospela k zaveru, do rezie idu najma sluzby, malokedy aj nieco ine. U teba je to urcite jedno z tohto - z tohto vyplyva, ze je to material:

§ 11
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu, ...

Co sa tyka skladu, nasla som toto:
§ 6
(8) V knihe zásob sa účtujú zásoby podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách s výnimkou zásob podľa § 11 ods. 8.

Na zaklade tohto si myslim, ze ked mas napr. cement 1 bal. 50 kg, ale kupujes od roznych dodavatelov, kazdy ten cement nazve inak, nemusis otvarat x novych kariet, ale podstatne je, ze vzdy je to cement 1 bal. 50 kg.
Naposledy upravil Lianka : 22.10.09 at 11:01 Dôvod: preklep
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Ak bolo niekde v tejto téme písané, že ak je "doba používania menej ako jeden rok a cena nižšia ako 30 000 Sk, tak je to prevádzková réžia", tak to nie je pravda. Prečítaj si postupy účtovania pre JÚ:
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.


V internej smernici si uveď materiál, ktorý budeš účtovať priamo do výdavkov bez vedenia skladovej evidencie.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dakujem lenkam68 ak Lianke sa vystizne odpovede. Dufam, ze uz som to konecne pochopila a budem to uctovat spravne. :-)
Naposledy upravil Ociviste : 22.10.09 at 11:31
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ja by som sa tiež všetkým chcela poďakovať, už mi je to jasnejšie. Ak som dobre pochopila ak má niekto v ŽL 1. pohostinská činnosť a ubyt.služby, aj keď v rámci reštaurácie je aj bar a bufet,tak všetky nakúpené surobiny účtujem na materiál aj cigarety, horalky, nápoje, nanuky-aj keď som to dávala na tovar, už opravujem na materiál, musím prerobiť aj smernicu. A potom tržby budú za výrobky a služby. žiadny tovar.
Druhý bod v ŽL má predaj tovaru-maloobchod ale to sa nevzťahuje na reštauráciu, myslím. Budem rada, ak mi to niekto odobrí, aby som to konečne dala dohromady, lebo to opravujem od začiatku roka, nakoľko som prebrala také zlé účtovníctvo. ešte raz ďakujem všetkým.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

§ 11 Zásoby

(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.

Z toho mi vyplýva, že cigarety, horalky a pod. nemôžem účtovať ako materiál, ale ako tovar.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

lenkam68 Pozri príspevok
§ 11 Zásoby

(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.

Z toho mi vyplýva, že cigarety, horalky a pod. nemôžem účtovať ako materiál, ale ako tovar.
presne rozdiel medzi pohostinskou činnosťou a maloobchodom v ŽL je v tejto téme podrobne rozobratý....
sybila sa pýta na účtovanie pohostinskej činnosti, nie na malopredaj... pohostinská činnosť je služba, preto nakupuje materiál
Napriek par. 11 ods. 4 si uvedené dostatočne obháji (argumentácia v tejto téme s. 15-17)

Monika Kováčová Pozri príspevok
v tejto téme je dopodrobna rozobrané účtovanie tovar a materiál vo vzťahu ku krčmám, barom, reštauráciam a pod.
čítala si túto tému?
niekde od strany 15 po 17...
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Takže je v poriadku v pohostinskej činnosti materiál-predaj výr. a služieb. Lebo som to tiež mala ako tovar - ale som to všetko opravila. Môžem dať do smernice nejakú poznámku, že nakoľko sa jedná o pohostinskú činnosť preto je to účtované ako materiál?
Ak má druhý bod v ŽL predaj tovaru maloobchod-to sa netýka aspoň usudzujem pohostineskej činnosti, ale je to v prípade zriadenia predajne?
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Súhlasím s Monikou Kováčovou, a zároveň sa ospravedlňujem, za zavádzajúcu odpoveď
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

to nič, ja viem, čo je tovar aj kedy účtovať, ale vzhľadom na pohostinskú činnosť som sa z toho nemohla vysomáriť, tiež som cigarety, horalky, nanuky-predané v bufete účtovala na tovar, ale keďže som si prečítala veľa príspevkov, tak som vydedukovala, že v pohost.činn. by to mal byť materiál, aj keď je to tovar.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ale aj tak ma tie cigarety lákajú dať na tovar, ale som si všetko opravila na materiál
Ale čo napríklad také hyg. potreby always, ktoré má pre prípad na recepcii, to by mal byť tovar?
0 0
Pepe73Lopez Pepe73Lopez

Pepe73Lopez je offline (nepripojený) Pepe73Lopez

:) pre účely pochopenia mojej prítomnosti na porada.sk - laik, snažiaci sa zorientovať v problematike ...viac
(k príspevku 137)
Všetko mi bolo jasné, zhrnutie (po prečítaní celej témy sústredené práve v citovanom príspevku 137) geniálne avšak nad jedným slovným spojením som sa pozastavil...

(trochu som vyfiltroval citáciu, autor určite vie ako vyzerá celý, čiže len, to s čím mám problém):
Monika Kováčová Pozri príspevok
Zhrnutie témy: Účtovanie zásob podľa Postupov účtovania JÚ od 1.1.2008

§ 11 Zásoby:

1. Zásoby sa účtujú v Knihe zásob A v Peňažnom denníku ako VOZD v členení nákup tovaru alebo nákup materiálu
vs iná časť tohto príspevku:
Monika Kováčová Pozri príspevok

Dôležité:
Účtovná jednotka si môže internou smernicou určiť druhy zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby a nie v knihe zásob - skladovej evidencii. AVŠAK to neznamená, že si môže účtovná jednotka vybrať druhy zásob, ktoré bude účtovať ako prevádzkovú réžiu!
A v tej druhej vete "Avšak to neznamená..." som nepochopil vložené slovné spojenie " ...ako prevádzkovú réžiu". Ako si môže účtovná jednotka vybrať druhy zásob, ktoré bude účtovať ako prevádzkovú réžiu, keď §11, ods (1) jej káže zásoby účtovať v členení materiál alebo tovar?


Ako mám teda chápať použité slovné spojenie?
A/ - použitie "prevádzková réžia" tu mám chápať ako stĺpec PD vo VOZD - čo v podstate ruší celú polemiku o zaraďovaní medzi materiál vs réžia!? Ale je podľa mňa v rozpore s §11, ods(1) a zároveň sa nedivím, že sa každý vypytuje na svoj konkrétny prípad.

B/ - použitie "prevádzková réžia" tu mám chápať ako to čo si označím v internej smernici účtovnej jednotky, že nemusím evidovať ako zásobu a bola by to teda parafráza slov "materiál, ktorý ide ihneď do spotreby"?

Vopred ďakujem za reakciu autorky pôvodného príspevku.
0 0
Pepe73Lopez Pepe73Lopez

Pepe73Lopez je offline (nepripojený) Pepe73Lopez

:) pre účely pochopenia mojej prítomnosti na porada.sk - laik, snažiaci sa zorientovať v problematike ...viac
Ešte som chcel k predchádzajúcemu dodať, že ak platí A/ - dôvodne sa obávam, že každý by si tak sám ošetril, čo bude účtovať v stĺpci "PD - VOZD - materiál" a čo bude účtovať v stĺpci "PD - VOZD - réžia" vo svojej smernici ÚJ. A to prakticky ošetriť nemôže a to teda fakt, že ak je raz niečo §11, ods(2) "...majetok podľa §10, ods(26)" musí to účtovať v súlade s §11, ods(1) v členení na materiál a tovar.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Pepe73Lopez Pozri príspevok
(k príspevku 137)
Všetko mi bolo jasné, zhrnutie (po prečítaní celej témy sústredené práve v citovanom príspevku 137) geniálne avšak nad jedným slovným spojením som sa pozastavil...

(trochu som vyfiltroval citáciu, autor určite vie ako vyzerá celý, čiže len, to s čím mám problém):


vs iná časť tohto príspevku:


A v tej druhej vete "Avšak to neznamená..." som nepochopil vložené slovné spojenie " ...ako prevádzkovú réžiu". Ako si môže účtovná jednotka vybrať druhy zásob, ktoré bude účtovať ako prevádzkovú réžiu, keď §11, ods (1) jej káže zásoby účtovať v členení materiál alebo tovar?


Ako mám teda chápať použité slovné spojenie?
A/ - použitie "prevádzková réžia" tu mám chápať ako stĺpec PD vo VOZD - čo v podstate ruší celú polemiku o zaraďovaní medzi materiál vs réžia!? Ale je podľa mňa v rozpore s §11, ods(1) a zároveň sa nedivím, že sa každý vypytuje na svoj konkrétny prípad. NIE JE TO PD vo VOZD

B/ - použitie "prevádzková réžia" tu mám chápať ako to čo si označím v internej smernici účtovnej jednotky, že nemusím evidovať ako zásobu a bola by to teda parafráza slov "materiál, ktorý ide ihneď do spotreby"?
V internej smernici si určíš, ktoré zásoby nebudeš evidovať na skladovej karte, lebo pôjdu priamo do spotreby. Účtovať budeš v členení materiál alebo tovar. Slovo AVŠAK znamená, že si nemôžež určiť, že to zaúčtuješ do réžie, aj keď to nedávaš cez skladovú evidenciu.
Vopred ďakujem za reakciu autorky pôvodného príspevku.

Nie som síce autor príspevku, ale dovolila som si odpovedať. Odpoveď je v texte.
0 0
Pepe73Lopez Pepe73Lopez

Pepe73Lopez je offline (nepripojený) Pepe73Lopez

:) pre účely pochopenia mojej prítomnosti na porada.sk - laik, snažiaci sa zorientovať v problematike ...viac
Pochopil som - úplne, ďakujem.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

kto poradí v tomto, akosi sa nevieme zhodnúť sú rôzne názory

v ju szčo autoklampiar, odborná literatúra teda kvôli účtovníctvu kam dávate v podstate to nepatrí do výdavkov za materiál ale je to zároveň na to aby mohol podnikať.

teda ked si objednám nejakú literatúru ohľadom zákonov účtovníctva tak kam to dávate do výdaj za materiál v členení ostatné alebo do pr. réžie - lenže tam by mali ísť len služby.

teda - software = program na účtovníctvo???
- školenie = pr. réžia
- literatúra = knihy účtovníctvo ????
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Odb. literatúru účtujem ako materiál v členení odb. literatúra. Už som to tu niekde písala, že v rozhodovaní či účtovať ako materiál alebo réžiu, vychádzam z príspevku od betky - zosúladenie JÚ s PÚ. A v PÚ sa odb. literatúra účtuje na 501 - materiál.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
lenkam68 Pozri príspevok
Odb. literatúru účtujem ako materiál v členení odb. literatúra. Už som to tu niekde písala, že v rozhodovaní či účtovať ako materiál alebo réžiu, vychádzam z príspevku od betky - zosúladenie JÚ s PÚ. A v PÚ sa odb. literatúra účtuje na 501 - materiál.
Lenka, dovolim si pripojit sem tvoj prispevok, ktory mas zrejme na mysli, nakolko som ho pred chvilou citovala v inej teme, kde sa veronka pytala: http://www.porada.sk/980778-post247.html.

Cela tema tu: http://www.porada.sk/t4907-p112-ako-na-alfu.html
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

PHM,kredit, kanc. potreby - materiál
diety, poplatky v banke, cesťaky - prevádzková réžia.
Môže to byť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať