Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
pizzanoel pizzanoel

pizzanoel je offline (nepripojený) pizzanoel

obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac
?? To čumim... Učtovnička za minuly rok 2008 dala PHM a aj oprava, autosučiastky do prevadzkovej režie a aj ja som tak spravila tento rok a dala som to do prev.režie... DP je uz aj odovzdane...

To je jaka blbosť... Ja ze material je material ktory sa použiva na vyrobu niecoho teda vyrobku a nie pohonne hmoty...
Naposledy upravil pizzanoel : 26.02.10 at 20:45
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Poposím o radu- depozit za mýtnu jednotku- účtujem ako PR?
Do materiálu sa účtuje materiál a náklady na jeho obstaranie - čo sa chápe pod pojmom náklady na obstaranie materiálu?
Napr. Objednám si betón v domiešavači - vo faktúre mi vyúčtujú betón xy € , rozbeh.chémia xy €, výkon čerpadla,pristavenie čerpadla.
Ja som to delila na betón- materiál a to ostatné ako PR.
Teraz ma napadá, či to nemôže byť ako náklady na jeho obstaranie.
Budem vďačná za každú radu.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

prosím poradí niekto?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
L-M Pozri príspevok
Poposím o radu- depozit za mýtnu jednotku- účtujem ako PR?
Do materiálu sa účtuje materiál a náklady na jeho obstaranie - čo sa chápe pod pojmom náklady na obstaranie materiálu?
Napr. Objednám si betón v domiešavači - vo faktúre mi vyúčtujú betón xy € , rozbeh.chémia xy €, výkon čerpadla,pristavenie čerpadla.
Ja som to delila na betón- materiál a to ostatné ako PR.
Teraz ma napadá, či to nemôže byť ako náklady na jeho obstaranie.
Budem vďačná za každú radu.
Sú to všetko náklady na obstaranie materiálu .
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Zita5 Pozri príspevok
Sú to všetko náklady na obstaranie materiálu .
Ďaujem Zitka.
Takže v PD členenie materiál. Teraz to mám znovu prerábať .
Myslíš. že aj keď je to zvlášť faktúra na pristavenie a výkon čerpadla, ale ja viem že to je k tomu betónu, ktorý už bol vyfakturovaný- tak je to stále členenie v PD materiál???
0 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Zivnostnik ma v majetku zaradene multifunkcne zariadenie, do ktoreho si kupil toner. Zaradit to do materialu, alebo do prevadzkovej rezie? Dakujem za pomoc.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Do materiálu. Réžia by bola, keby to kúpila a menila servisná organizácia.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Zita5 Pozri príspevok
Sú to všetko náklady na obstaranie materiálu .
Tak teda už to mám úspešne za sebou, ako som to predtým rozdelila na mat. a réžiu, tak som to teraz dala dokopy.
Ale ešte jednou vecou si nie som istá- keď sme kúpili vysávač (KM) cez internetový obchod- takže nám ho priniesol kuriér- v tomto prípade tiež UPS kuriéra vo faktúre mám považovať za náklady na obstaranie materiálu, alebo to rozčleniť na mat. a PR.
Aký máte prosíííím na to názor?
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

L-M Pozri príspevok
Tak teda už to mám úspešne za sebou, ako som to predtým rozdelila na mat. a réžiu, tak som to teraz dala dokopy.
Ale ešte jednou vecou si nie som istá- keď sme kúpili vysávač (KM) cez internetový obchod- takže nám ho priniesol kuriér- v tomto prípade tiež UPS kuriéra vo faktúre mám považovať za náklady na obstaranie materiálu, alebo to rozčleniť na mat. a PR.
Aký máte prosíííím na to názor?
Ja by som rozdelila Materiál a PR
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Zdenka175 Pozri príspevok
Ja by som rozdelila Materiál a PR
Ďakujem, mám to rozčlenené, tak to nechám tak.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Prima73 Pozri príspevok
Zivnostnik ma v majetku zaradene multifunkcne zariadenie, do ktoreho si kupil toner. Zaradit to do materialu, alebo do prevadzkovej rezie? Dakujem za pomoc.
Ja toner zaraďujem do materiálu. Už som sa naučila, že do PR zaraďujem len služby (telefón, elektrika, plyn, nejaké opravy a pod.)
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

prima karta by potom by tiež patrila do réžie? ď
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

sybila3 Pozri príspevok
prima karta by potom by tiež patrila do réžie? ď
Správne réžia
Naposledy upravil Zdenka175 : 15.03.10 at 14:30
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja keď čítam túto tému , tak mám zmiešané pocity . Strašne dlho trvá v tejto dobe DRSR vyjadrenie na môj dopyt , čo je materiál a čo prevádzková réžia .Asi nevedia čo mi majú odpísať .Môj dopyt som zaslala 2.3.2010.

Ja by som danú kartu účtovala ako prevádzková réžia - ale samozrejme nepíšem to preto , aby tak postupoval aj iný . Ja som sa tak rozhodla a ja si to zdôvodním .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zdenka175 Pozri príspevok
Podľa mňa materiál
Zdenka k čomu je prima karta ? Aby som mohla telefonovať .
Kde zaradím telefonovanie ? No predsa do služieb .
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ilustratívne sa pripojím k ostatnej problematike:

Stravná poukážka je drahý kancelársky papier, ak ich používam ako poznámkový blok.

Telefónna karta je drahá podložka pod nohy kancelárskeho stola, ktorý sa kýve, ak ju použijem na jeho vyrovanie.

Stravná poukážka nie je kancelársky papier, ak sa použije na úhradu stravovacej služby. Telefónna karta nie je režijný materiál ak sa použije na telefonovanie.

Odporúčam vždy vychádzať z charakteru prijatej dodávky a jej účelu.

Napríklad ocot nakupujeme pre kanceláriu ako čistiaci prostriedok. Hoci v reštaurácii je to dochucovadlo. Aj v tom sú rozdielnosti, aj keď to nie je taká never ending story ako MATERIÁL KONTRA RÉŽIA.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 4 ods. 6 písm. e) postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva č. MF/27076/2007-74, v peňažnom denníku sa uvádza prehľad výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov celkom v členení najmä na:
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu.
Výdavky ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odsekov 6 písm. e) prvého bodu až štvrtého bodu a šiesteho bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. e) piateho bodu ? do prevádzkovej réžie.
Uhradené zásoby sa účtujú podľa § 11 ods. 1 v peňažnom denníku buď ako nákup materiálu alebo ako nákup tovaru.
V § 11 ods. 2 postupov účtovania je vymedzené čo sa najmä ako materiál účtuje v peňažnom denníku ( suroviny, pomocné látky, prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly.... ). Keďže v postupoch účtovania nie je striktne vymenované čo sa účtuje ako materiál, ale postupy uvádzajú čo najmä sa účtuje ako materiál, to znamená že účtovná jednotka môže do tejto skupiny účtovať ďalšie položky. Podľa nášho názoru ako materiál sa účtujú kancelárske potreby, pracovné odevy, PHL a pod.

Oddelenie metodiky daní DR SR pracovisko Trenčín

Váš dopyt:

Dobrý deň , prosila by som Vás vyjadrenie a usmernenie ohľadom účtovania v JU . Jedná sa o účtovanie v peňažnom denníku podľa Postupov JU § 4 odst.6 písm.e) a následného členenia výdavkov .
Konkrétne nákup PHM pre motorové vozidlo zaradené do obchodného majetku . Roky predtým sa nákup PHM do nádrže motorového vozidla účtoval do prevádzkovej réžie . Na základe Postupov JU §11 odst.2 písm.c , teraz nie som si istá , či tento výdavok sa má účtovať do prevádzkovej réžie , alebo do materiálu .
Som toho názoru , že účtovať do prevádzkovej réžie . Materiál by som použila len vtedy , keby sa PHM pre účtovnú jednotku nakupovali do zásoby a tieto by sa postupne vydávali zo skladu do spotreby.Taktiež sa mi jedná o nákup odbornej literatúry , kancelárskych potrieb a podobne .
Moja otázka :
Nákup PHM účtovať ako materiál , alebo prevádzková réžia ?
Nákup odbornej literatúry účtovať ako materiál ,alebo prevádzková réžia ?
Čo účtovať všetko do prevádzkovej réžie ?

Ďakujem za Váš čas a zostávam s pozdravom.
xxxxxxxx
2 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Tiež nie som v jednoduchom účtovníctve doma, robím podvojné, no známy ma požiadal, aby som mu spracovala jeho jednoduché účtovníctvo. Prelúskať túto tému od začiatku by bolo nad moje sily z časového hľadiska, preto prosím skúsenejších o radu.
SZČO sa zaoberá reklamnou činnosťou, t.j. vytvára napríklad návrhy vizitiek, reklamných tabúľ, firemných označení na dverách a pod. Nie všetko však robí sám. Napríklad on spracuje len návrh vizitky, no vytlačiť ich ide dať inam. Na vyšlej faktúre mám potom len vizitky. Túto vyšlú faktúru teda uvádzam do kolonky Výrobky a služby...
Ale čo s tou tlačou vizitiek. Je to služba, ktorú mi niekto iný poskytne. Zvažovala som teda prevádzkovú réžiu. Ale je to vlastne "subdodávka", tak nemám uvažovať nad účtovaním v kolonke "materiál"? Rovnako tak, keď mi niekto poskytne len rezacie práce...?
Ak mi niekto dodavateľsky dodá celý vytvorený reklamný nápis a ja ho len ďalej niekomu predám, nemala by som to tiež chápať ako subdodávku a účtovať v kolonke "materiál"? Aj keď zo znenia textu "zhotovenie reklamného nápisu" to vyznieva skôr ako poskytnutá služba? Uvažujem tak preto, že predsa on mi dodá pri tej tlači vizitiek aj papier, alebo pri tom reklamnom nápise aj fóliu, textíliu, či iný materiál, ktorý na výrobu použije, pričom na faktúre to nemám rozpísané - je tam len tlač vizitiek alebo len zhotovenie reklamného nápisu.
Prosím, pomôžete mi niekto zorientovať sa v tom? Z postupov účtovania JÚ nie som múdrejšia.
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

A zmluvné pokuty majú byť v kolonke prevádzková réžia alebo ostatné VOZD?
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

nika224 Pozri príspevok
Tiež nie som v jednoduchom účtovníctve doma, robím podvojné, no známy ma požiadal, aby som mu spracovala jeho jednoduché účtovníctvo. Prelúskať túto tému od začiatku by bolo nad moje sily z časového hľadiska, preto prosím skúsenejších o radu.
SZČO sa zaoberá reklamnou činnosťou, t.j. vytvára napríklad návrhy vizitiek, reklamných tabúľ, firemných označení na dverách a pod. Nie všetko však robí sám. Napríklad on spracuje len návrh vizitky, no vytlačiť ich ide dať inam. Na vyšlej faktúre mám potom len vizitky. Túto vyšlú faktúru teda uvádzam do kolonky Výrobky a služby...
Ale čo s tou tlačou vizitiek. Je to služba, ktorú mi niekto iný poskytne. Zvažovala som teda prevádzkovú réžiu. Ale je to vlastne "subdodávka", tak nemám uvažovať nad účtovaním v kolonke "materiál"? Rovnako tak, keď mi niekto poskytne len rezacie práce...?
Ak mi niekto dodavateľsky dodá celý vytvorený reklamný nápis a ja ho len ďalej niekomu predám, nemala by som to tiež chápať ako subdodávku a účtovať v kolonke "materiál"? Aj keď zo znenia textu "zhotovenie reklamného nápisu" to vyznieva skôr ako poskytnutá služba? Uvažujem tak preto, že predsa on mi dodá pri tej tlači vizitiek aj papier, alebo pri tom reklamnom nápise aj fóliu, textíliu, či iný materiál, ktorý na výrobu použije, pričom na faktúre to nemám rozpísané - je tam len tlač vizitiek alebo len zhotovenie reklamného nápisu.
Prosím, pomôžete mi niekto zorientovať sa v tom? Z postupov účtovania JÚ nie som múdrejšia.
Ak si dáš vytlačiť vizitky je to PR. To čo v podvojnom účtov. účtuješ na 518/AE v JÚ účtuješ ako PR a čo účtuješ na 501/AE v JÚ účtuješ ako materiál.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať