Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

betka Pozri príspevok
Osobne účtujem do prevádzkovej réžie (oleje, sviečky, PHM......), analytika spotrebný materiál, okamžite to spotrebujem.
Betuuuuš
Ja som to robila taky tak
Ale od 1.1.2008 v postupoch už to dosť presne vyšpecifikovali, takže tento rok už podstatnú časť účtujem do materiálu
§11
(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

P.S.
A ten "materiál do spotreby" účtujem tak ako som uviedla tu: http://www.porada.sk/848178-post80.html
Naposledy upravil Muška : 19.10.08 at 11:55 Dôvod: Doplnenie P.S.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Zuzka Boháčová má tému: začiatočník v JU. Téma je už dosť neprehľadná má kopec strán. Zišlo by sa, ak to vyššie povolia, tému uzatvoriť a dať Začiatočník v JU II. (ináč výborná téma)

Od príspevku č. 562, str. 57 sa diskutovalo o PHM a ostatných zákonných veciach, vyjadrilo tu názor v JU kopec poraďákov.
1 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Muška Pozri príspevok
Betuuuuš
Ja som to robila taky tak
Ale od 1.1.2008 v postupoch už to dosť presne vyšpecifikovali, takže tento rok už podstatnú časť účtujem do materiálu
Muška, ja som takto blbla s ceninami. Všimla som si to až v apríli., takže hybáj na prieb. položky a nie rovno do réžie, ako kedysi
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Znak sa mi tam pridať dá, ale nechce mi to vytlačiť po jednotlivých položkách.
Ale vyzerá, že mám po probléme, Dav mi dobre poradil, volala som dodávateľovi a dostala som meilovú adresu na programátora, ktorému mám moju požiadavku opísať a budem to mať v porádku, paráda...
A ja už len takú maličkosť, od začiatku roku vo všetkých firmách si preúčtujem položky réžie do materiálu . Prečo som len takúto otázku nepložila v januári??
0 0
amisova amisova

amisova je offline (nepripojený) amisova

Ahojte
Už som preštudovala všetky možné témy "materiál vs. prevádzková réžia" podľa nových postupov účtovania, hľadala aj na nete, avšak stále mi táto problematika nie je jasná, čo sa kam účtuje, resp. potreba viesť skladovú evidenciu. Stále mám kopec otázok a neviem sa z toho vymotať.

Bol by niekto taký dobrý a ochotný ešte raz zhrnúť, čo sa kam účtuje (s príkladom najlepšie), aby sa mi to trocha ujasnilo ? Mám preštudované aj nové Postupy účtovania, avšak nie je nad jednoduché a jasné vysvetlenie.

Ďakujem veľmi za pomoc
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

amisova Pozri príspevok
Ahojte
Už som preštudovala všetky možné témy "materiál vs. prevádzková réžia" podľa nových postupov účtovania, hľadala aj na nete, avšak stále mi táto problematika nie je jasná, čo sa kam účtuje, resp. potreba viesť skladovú evidenciu. Stále mám kopec otázok a neviem sa z toho vymotať.

Bol by niekto taký dobrý a ochotný ešte raz zhrnúť, čo sa kam účtuje (s príkladom najlepšie), aby sa mi to trocha ujasnilo ? Mám preštudované aj nové Postupy účtovania, avšak nie je nad jednoduché a jasné vysvetlenie.

Ďakujem veľmi za pomoc
Veľmi dobrý príspevok : http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html
1 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, farma, kde sa chovajú ovce, má traktor. Oprava a súčiastny na takýto traktor sú materiálom alebo réžiou? Tým traktorom sa obrábajú aj polia, na ktorých si farma pestuje krmivo pre ovce na zimu a aj seno na podstielku. Dakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, farma, kde sa chovajú ovce, má traktor. Oprava a súčiastny na takýto traktor sú materiálom alebo réžiou? Tým traktorom sa obrábajú aj polia, na ktorých si farma pestuje krmivo pre ovce na zimu a aj seno na podstielku. Dakujem
Ten traktor si opravujete sami, alebo ho dáte niekde do servisu ?
Náhradné diely nakúpené na opravu idú podľa postupov JU do materiálu.
Viď:
§ 11
Zásoby
(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako... atď pozri postupy JU
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Podla trochu vyssie citovanych postupov je to jednoznacne material.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

kabocmann Pozri príspevok
Súčiastky :
keď si opravujú sami - materiál
oprava aj súčiastky zabudované externou firmou - réžia.
Ďakujem veľmi pekne. Pekný zvyšok dňa prajem
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

A ešte nafta do traktora? Je réžia alebo materiál?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

kabocmann Pozri príspevok
Materiál.

Ahoj
Ďakujem
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

(9) V knihe zásob sa zásoby prijaté na sklad a ich výdaj účtuje na základe účtovných dokladov, ktorými sú napríklad dodacie listy, iné doklady o prevzatí zásob alebo výdajky zásob do spotreby.

8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

Určím vnútorným predpisom, že všetky zásoby, ktoré idú okamžite do spotreby, účtujem v PD - prev. réžia. A je po probléme?
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

poradí niekto? ďakujem :-)
0 0
devetak devetak

devetak je offline (nepripojený) devetak

Ako to tu čítam, zisťujem, že neviem či dobre účtujem. Regále, pokladňu, predajný pult, radiator aj účtovný software som zaúčtoval do réžie. Nič z toho nemám na karte majetku. Niečo som kúpil ešte v roku 2007. Mám stým ešte niečo urobiť? Tovar, ktorý kupujem do predajne nedávam na skladové karty, nerobím príjemky.
Neviem či to robím dobre, alebo nie. Poraďte mi prosím niekto.
Ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

devetak Pozri príspevok
Tovar, ktorý kupujem do predajne nedávam na skladové karty, nerobím príjemky.
...a ako robíš inventúru - kde by si mala porovnať fyzickú s dokladovou??
0 0
devetak devetak

devetak je offline (nepripojený) devetak

Inventúru robím, ale s dokladmi neporovnávam
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

devetak Pozri príspevok
Inventúru robím, ale s dokladmi neporovnávam
tzn., že spravíš fyzickú inventúru...a??...ako vieš, že je správna, keď ju nemáš s čím porovnať, keďže si nevedieš skladové karty
0 0
devetak devetak

devetak je offline (nepripojený) devetak

Potrebujem teda robiť príjemky na všetok tovar a aj spätne?
Mám Money S3 a ešte som to neskúšal ,musím pozrieť ako sa to robí, ak mi niekto poradí, privítam.
Ďakujem vopred
0 0
devetak devetak

devetak je offline (nepripojený) devetak

A čo minulý rok?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať