Zavrieť

Porady

uctovné, danove odpisy

Viete mi niekto vysvetlit problematiku danovych a uctovnych odpisov?
kupim auto za 400 000 v hotovosti. Ročný daňový odpis je 100 000. ak som ho kupila v decembri a učtovné odpisy su na rok 25 % tak ročný učtovný odpis je 100 000 ci 1/12 zo 100 000?
Usporiadat
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

azla Pozri príspevok
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Dana K.
A keď sa účtovná jednotka rozhodne, že účtovné odpisy sa rovnajú daňovým, tak by mohla na 551/08x zaúčtovať 100000 a netreba nič sledovať?

Pôvodca textu príspevku: jessica
Tá možnosť tu je, no treba vytvoriť smernicu resp. Odpisový plán s rozhodnutím štatutárneho orgánu o zmene účtovných odpisov.

Odpisový plán pre účtovné odpisy by mal zohľadňovať životnosť, využitie DHM a jeho opotrebenie. Ako obhajite v smernici, že učtovné odpisy sa rovnajú daňovým?. Potom by to znamenalo že napr. Vaše konkrétne auto sa účtovne opotrebuje za 1 mesiac vo výške 100 000 a v roku 2008 za 12 mesiacov tiež za 100 000. Budete smernicu meniť každý mesiac?
Osobne tento spôsob neuprednostňujem, lebo nemá logické zdôvodnenie. Potom je účtovníctvo skreslené a ono má podávať pravdivý a verný obraz. Týmto Vašim postupom by v roku 2007 bol účtovný Hv skreslený.
Mňa skôr zaujímalo, či by to bolo porušenie Zákona o dani z príjmov, mohla by to daňová kontrola "vyhodiť" z nákladov? Viem, že v skutočnosti sa takto auto neopotrebuje a súhlasím aj s tým ostatným,čo píšete. Skôr len tak polemizujem, či je niečo také obhájiteľné.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Dana K. Pozri príspevok
Mňa skôr zaujímalo, či by to bolo porušenie Zákona o dani z príjmov, mohla by to daňová kontrola "vyhodiť" z nákladov? Viem, že v skutočnosti sa takto auto neopotrebuje a súhlasím aj s tým ostatným,čo píšete. Skôr len tak polemizujem, či je niečo také obhájiteľné.
Daňová kontrola môže dávať pokuty aj za porušenie zákona o účtovníctve. Spoločníci tiež nemusia súhlasiť s takým účtovaním, lebo sa znižuje disponibilný zisk /čiže ak by sa delil, menej sa im ujde/.
Zákon o účtovníctve
§ 38
(1) Za porušenie ustanovení tohto zákona, s výnimkou podľa odseku 2, môže daňový úrad uložiť pokutu do 1 % celkovej sumy majetku

a) zisteného zo súvahy zostavenej za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3 účtovnej jednotke účtujúcej v sústave podvojného účtovníctva,
b) vykázaného vo výkaze o majetku a záväzkoch zostaveného za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, účtovnej jednotke účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva,
(2) Daňový úrad môže uložiť pokutu za porušenie povinností ustanovených v § 4 ods. 1, § 6, § 7 ods. 1, § 8 ods. 1, § 17 ods. 3 a 4, § 17a , § 19, § 19a, § 20, § 21, § 22, § 22a a § 24 do 3 % celkovej sumy majetku.

a) zisteného zo súvahy zostavenej za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3 účtovnej jednotke účtujúcej v sústave podvojného účtovníctva,
b) vykázaného vo výkaze o majetku a záväzkoch zostaveného za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, účtovnej jednotke účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva,
c) z konsolidovanej súvahy zostavenej za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, v ocenení upravenom o položky podľa § 26 ods. 3 účtovnej jednotke, ktorá zostavuje konsolidovanú účtovnú závierku.
Naposledy upravil azla : 03.03.08 at 11:13 Dôvod: doplnenie
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

Položím možno trápnu otázku, ale už mi z toho mierne preskakuje. Je súčasťou obstarávacej ceny, ktorú použijem pri výpočte odpisov aj DPH. Sme platcami DPH. Ďakujem za všetky odpovede
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Martina CF Pozri príspevok
Položím možno trápnu otázku, ale už mi z toho mierne preskakuje. Je súčasťou obstarávacej ceny, ktorú použijem pri výpočte odpisov aj DPH. Sme platcami DPH. Ďakujem za všetky odpovede
o aký majetok a ako bol obstaraný sa jedná, lebo je to dôležité pre posúdenie.
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

azla Pozri príspevok
o aký majetok a ako bol obstaraný sa jedná, lebo je to dôležité pre posúdenie.
Ide o nový osobný automobil, ktorý bude zaradený hneď kúpou do majetku firmy. Obstaraný bol kúpou, mám tu pred sebou kúpnu zmluvu s predajcom.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Martina CF Pozri príspevok
Ide o nový osobný automobil, ktorý bude zaradený hneď kúpou do majetku firmy. Obstaraný bol kúpou, mám tu pred sebou kúpnu zmluvu s predajcom.
Ak ide o osobný automobil obstaraný kúpou, ako platca nemáte nárok na odpočet dph, súčasťou OC je aj neuplatnená Dph.
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

azla Pozri príspevok
Ak ide o osobný automobil obstaraný kúpou, ako platca nemáte nárok na odpočet dph, súčasťou OC je aj neuplatnená Dph.
Kedy by nárok na odpočet DPH vznikol?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Martina CF Pozri príspevok
Kedy by nárok na odpočet DPH vznikol?
Ak by išlo o nákladny automobil.
Ak by išlo o osobný automobil na leasing, súčasťou OC by bola istina bez Dph. Dph by sa učtovalo do nákladov 548. /§25, odst.6/
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

azla Pozri príspevok
Ak by išlo o nákladny automobil.
Ak by išlo o osobný automobil na leasing, súčasťou OC by bola istina bez Dph. Dph by sa učtovalo do nákladov 548. /§25, odst.6/
A upravuje to zákon o DPH v paragrafe 49?
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

asi bude lepšie keď napíšem typ vozidla uvedený v kúpnej zmluve: Mondeo 2.5T 220HP M6 Wagon COURIER EX N1. totižto sa v tých symboloch vôbec nevyznám
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

už vieš všetko, čiže:

vstupná cena ZoDP § 25, odt. 5,6
odpočítanie § 49
neuplatnená dph § 19, 3k
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Martina CF Pozri príspevok
asi bude lepšie keď napíšem typ vozidla uvedený v kúpnej zmluve: Mondeo 2.5T 220HP M6 Wagon COURIER EX N1. totižto sa v tých symboloch vôbec nevyznám
Ak N1 - tak je to nákladny automobil a potom máte nárok na odpočet a odpisujete z VC bez Dph.
v predchádzajúcich príspevkoch si uviedla, že ide o osobný automobil.
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

azla Pozri príspevok
Ak N1 - tak je to nákladny automobil a potom máte nárok na odpočet a odpisujete z VC bez Dph.
v predchádzajúcich príspevkoch si uviedla, že ide o osobný automobil.
veď práve preto som tu napísala celý typ vozidla. hovorím, že sa v tých symboloch nevyznám tak prepáč, že som ťa uviedla do omylu
čiže pre odpisy je dôležitá cena vozidla bez DPH? po zaplatení celej ceny vozidla, si môžeme uplatniť odpočet DPH? zaplatili sme zálohu vo výške 30 000Sk.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Martina CF Pozri príspevok
veď práve preto som tu napísala celý typ vozidla. hovorím, že sa v tých symboloch nevyznám tak prepáč, že som ťa uviedla do omylu
čiže pre odpisy je dôležitá cena vozidla bez DPH? po zaplatení celej ceny vozidla, si môžeme uplatniť odpočet DPH? zaplatili sme zálohu vo výške 30 000Sk.
čiže pre odpisy je dôležitá cena vozidla bez DPH? ANO

Odpočet dph si uplatňujete vo výške uvedenej na faktúre. Neposudzuje sa či bola dph zaplatená.
Iná situácia je, ak bola zaplatená záloha v jednom mesiaci a ostrá fa je v ďalšom mesiaci. Vtedy v jednom mesiaci odpočítate Dph zo zálohovej fa daňovej a v ďalšom období z vyučtovacej ostrej faktúry, ktorá je už ponížená o vyúčtovanú zálohu.
ALE odpočet Dph je už v ktorej sa nachádzame.
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

azla Pozri príspevok
čiže pre odpisy je dôležitá cena vozidla bez DPH? ANO

Odpočet dph si uplatňujete vo výške uvedenej na faktúre. Neposudzuje sa či bola dph zaplatená.
Iná situácia je, ak bola zaplatená záloha v jednom mesiaci a ostrá fa je v ďalšom mesiaci. Vtedy v jednom mesiaci odpočítate Dph zo zálohovej fa daňovej a v ďalšom období z vyučtovacej ostrej faktúry, ktorá je už ponížená o vyúčtovanú zálohu.
ALE odpočet Dph je už v ktorej sa nachádzame.
Ďakujem strašne, strašne moc za odpovede a pripomienky Veľmi mi to pomohlo vymotať sa z toho nejako
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Martina CF Pozri príspevok
Ďakujem strašne, strašne moc za odpovede a pripomienky Veľmi mi to pomohlo vymotať sa z toho nejako
S radosťou..
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

A ešte mám jeden problém. Ak som to pochopila správne: auto sa stane súčasťou majetku spoločnosti v marci 2008. V tomto mesiaci si uplatním prvý krát účtovný odpis, zaokrúhlim ho na celé koruny nahor. V tejto výške aj nasledujúcich 47 mesiacov. Ak spočítam odpisy za celých 48 mesiacov bude to o 19 Sk viac ako obstarávacia cena. Čo s týmto rozdielom?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Martina CF Pozri príspevok
A ešte mám jeden problém. Ak som to pochopila správne: auto sa stane súčasťou majetku spoločnosti v marci 2008. V tomto mesiaci si uplatním prvý krát účtovný odpis, zaokrúhlim ho na celé koruny nahor. V tejto výške aj nasledujúcich 47 mesiacov. Ak spočítam odpisy za celých 48 mesiacov bude to o 19 Sk viac ako obstarávacia cena. Čo s týmto rozdielom?
V poslednom mesiaci odpíšeš o 19 Sk menej...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Martina CF Pozri príspevok
A ešte mám jeden problém. Ak som to pochopila správne: auto sa stane súčasťou majetku spoločnosti v marci 2008. V tomto mesiaci si uplatním prvý krát účtovný odpis, zaokrúhlim ho na celé koruny nahor. V tejto výške aj nasledujúcich 47 mesiacov. Ak spočítam odpisy za celých 48 mesiacov bude to o 19 Sk viac ako obstarávacia cena. Čo s týmto rozdielom?
Odpis v poslednom mesiaci bude o 19 Sk nižšší ako po iné mesiace.
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

azla Pozri príspevok
Odpis v poslednom mesiaci bude o 19 Sk nižšší ako po iné mesiace.
A tak isto to bude aj v prípade daňových odpisov? Tie zaokrúhľujem ročne na celé koruny nahor a tam mi to vyšlo o 3Sk viac.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať