Zavrieť

Porady

máš chvíľu čas?

Aj tebe sa zdá, že pojem "volný čas" je na vymretie? Mám 35 rokov, som vydatá,zamestnaná a svojimi troma deťmi maximálne vyťažená žena. Popravde beriem internet za jednu z mála možností, ako sa v kľude porozprávať s ľudmi, bez ohľadu na to, či mám na sebe pyžamo a či sa mi chce vôbec niekam inam ísť, ako na gauč. Takže dúfam, že na porade nájdem dosť podobne vyťažených zúfalcov, s ktorými si pokecám. janomila
Usporiadat
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
janomila Pozri príspevok
Keď sa ma ľudia pýtajú, ako môžem chovať v byte takéto zvieratká(rozumej, že vyzerajú ako myši) tak to vysvetlím takto. Keď prídem z práce, privítajú ma deti: maminkáááá, naša maminkáááá, ahoj, čo si nám priniesla? Keďže pracujem vo firme, kde sa vyrábajú také malé motory, vždy im poviem, že nič. Jedine, ak by ma nechytil vartáš, tak by som mohla doniesť rotor, stator, kúsok drôtu a pod. A tak milé deti prestanem zaujímať až do chvíle, keď prídem z obchodu. Ale osmozúbky, tie ma privítajú pískaním a ku šťastiu im stačí dať ruku a poláskať a potom doslova pradú ako mačky. Od detí musím božtek niekedy vyžobrať, ale tí moji chlpáči, tí by sa maznali stále. Je fakt, že zvieratá sú väčšinou vďačnejšie ako ľudia a za dobré sa vždy dobrým oplatia. Aspoň mne ano.
S tým ako sú to milé zvieratká pkne súhlasím a aj s ich inteligenciou nakoľko vraj si zapamätajú každého kto im ublíži - nikto z našej rodiny to nie je takže nám dôverujú. Naša Lima má najradšej orech a jablko, Zigi ten špekuluje najviac a to malinké už ako 1dňové behalo a začalo liezť po strome čo majú v klietke.
Na margo sušičky a voňavosti oblečenia véééľký súhlas, nikdy nebude prádlo tak voňavé a nadýchané ako vybraté zo sušičky.
Janomila neboj sa svrab sa kúpiť nedá- veľmi tie potvory nevidno, ale myslím si čoskoro pri hygiene našich niektorých spoluobčanov budem doporučovať aj smetiaky otvárať zásadne s vreckom na ruke, aby sme zabránili prípadnej kontaminácii a zisku svrabu- preniká pod kožu v najtenšej časti.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

tina1 Pozri príspevok
To bud rada, ze chodi iba do skolky. Moj syn, ked chodil do ZS, tam si kupovali vsi jeden od druheho za 5 SK. Dovodom ich kupcenia bolo volno na deratizaciu hlavy. No uznajte naco vsetko pridu nase ratolesti.
mysimis Pozri príspevok
Tinka, dnes už idú vši za 20,- Sk....
tina1 Pozri príspevok
neblazni............. dobry biznis
Teda...to som nevedela, že aj tieto zvery sa dajú speňažiť. Pred dvoma rokmi moja dcéra doniesla domov tiež tento ,,tovar". Dva týždne sa driapala až mi to nedalo a pozrela som jej do vlasov. Skoro som dostala infarkt! Hemžilo sa to v tých jej dlhých vlasoch. No napadlo by doma len tak niekoho, že má zavšivené dieťa? Pri pohľade na poriadne hniezdo vší ma okamžite začalo svrbieť celé telo a mužovi som povedala, nech pozrie aj do mojich vlasov. Našiel tam čiernu vypasenú všicu nacucanú krvou a to ma teda pochytila riadna panika spojená so zúfalstvom, že je už skoro hlboká noc a čo teraz...Muž a syn šli okamžite pod strojček dohola a ja v ten večer s dcérou sme ako prvú pomoc použili ORTHOSAN na psov a mačky. Odvšivovali sme sa preventívne ešte mesiac, dcérke som vyťahovala zoschnuté hnidy 3 mesiace a krásne dlhé vlasy sme ostrihali. Keď si na to spomeniem, tak mám ešte stále husiu kožu , že by ste mohli na mne mrkvu strúhať...
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

janomila Pozri príspevok
....A tak, keď sa ma rodičia pýtali, čo chcem do nového bytu, chcela som sušičku na bielizeň. A odvtedy vravím, že je to môj najužitočnejší pomocník. Nielen že vysuší a vyvetrá prádlo, ale keďže má aj tzv. nekrčivú úpravu, skoro úplne som prestala žehliť. Proste operiem, vysuším, poskladám a dám do skrine. Bez ohľadu na počasie. Milé dámy, ktoré máte skúsenosti s touto šikovnou mašinkou, pridajte svoj názor. Ja som vlastne takto vyriešila problém so žehlením-nežehlením. Ale aj tak je to zvláštne: máme doma plno strojov a strojčekov, ktoré nám majú uľahčovať prácu, ale roboty máme aj tak vyše hlavy. Ale dnes je nedeľa a tak volím postup strategického ústupu a pred robotou ujdem. Napríklad do napenenej vane. Čo poviete, milé dámy, nie je to vynikajúca taktika?
No až také terno tá sušička nie je. Ja mám tiež, tá eufória zo začiatku ma opustila už dávno.
Prečo...
1. všetko prádlo sušené v sušičke vydrží podstatne menej, ako sušené voľne.
Froté úteráky sú síce mäkšie, ale za rok sú ako sito, všetko bavlnené
prádlo stráca na kvalite.
2. sú veci ktoré stejne musím sušiť voľne rozložené, lebo sa nehodia do sušičky, ponožky 8-ky sú tak 4-ky po sušení, tričká ak obsahujú trochu sintetiky už sa nemôžu sušiť v sušičke.

A s tou vôňou prádla tiež nemôžem súhlasiť.Môžem dať aviváž akú chcem, vôňa je v priestore ale z toho prádla sa to vytratí.
Nie je nad prádlo vysušené volne v záhrade.
Ja sušičku teraz už používam len vo vínimočných prípadoch - súrne vysušiť, a uznajte to je zase drahý špás.
0 0
janomila janomila

janomila je offline (nepripojený) janomila

Keď som bola malá, tiež som doniesla domov "tovar" v podobe vší. Moja mama mi každé ráno zapletala vrkoče, ktoré som mala po pás a dávala na ne veľké mašle. Keď ma strojčekom strihali, plakala. Ten šampón na psov a mačky je na to vraj veľmi dobrý. A tiež som počula, že sa dajú vši speňažiť, ale prevádzkovať takýto biznis, to teda chce silný žalúdok. Uvažujem či nám bolo treba trhové hospodárstvo.
ale deti majú vo všeobecnosti dobrý vzťah k takým veciam, ktoré nám dospelým akurát nadrapujú žalúdok. Minule sa moje dievčence aj s dvoma kamarátkami krásne hrali v záhrade, ktorú máme za bytovkami. Až mi to bolo divné, a tak som ich išla trochu omrknúť. No, znesiem toho veľa, ale mať ako hračku zdochnutú mačku v rozklade, to už bolo na mňa moc. A tie fascinované tváre dievčeniec, ktoré hneď postrehli, že mačička nemá oči a že jej vidno do bruška!!! Na večeru som vtedy do seba dostala iba čaj, ale deti boli nadšené. Neprestáva ma udivovať tá fascinácia zdochlinami, výkalmi a podobnými radostnými vecami. Naozaj sme boli aj my takí??? Po kom teda tie deti sú???
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

janomila Pozri príspevok
Keď som bola malá, tiež som doniesla domov "tovar" v podobe vší. Moja mama mi každé ráno zapletala vrkoče, ktoré som mala po pás a dávala na ne veľké mašle. Keď ma strojčekom strihali, plakala. Ten šampón na psov a mačky je na to vraj veľmi dobrý. A tiež som počula, že sa dajú vši speňažiť, ale prevádzkovať takýto biznis, to teda chce silný žalúdok. Uvažujem či nám bolo treba trhové hospodárstvo.
ale deti majú vo všeobecnosti dobrý vzťah k takým veciam, ktoré nám dospelým akurát nadrapujú žalúdok. Minule sa moje dievčence aj s dvoma kamarátkami krásne hrali v záhrade, ktorú máme za bytovkami. Až mi to bolo divné, a tak som ich išla trochu omrknúť. No, znesiem toho veľa, ale mať ako hračku zdochnutú mačku v rozklade, to už bolo na mňa moc. A tie fascinované tváre dievčeniec, ktoré hneď postrehli, že mačička nemá oči a že jej vidno do bruška!!! Na večeru som vtedy do seba dostala iba čaj, ale deti boli nadšené. Neprestáva ma udivovať tá fascinácia zdochlinami, výkalmi a podobnými radostnými vecami. Naozaj sme boli aj my takí??? Po kom teda tie deti sú???
Deti sú skrátka zvedavé, zaujíma ich všetko nové........
0 0
janomila janomila

janomila je offline (nepripojený) janomila

Moji poraďáci, kto ste fundovaný v zákonníku práce, povedzte mi , ako je to s nadčasmi v práci? My od začiatku januára robíme šieste smeny (ranné, poobedné), lebo firma je v krízovej situácii. Ako je to stanovené v ZP? Ja už teraz ťahám šiesty týždeň vkuse(okrem nedieľ) a mám toho plné zuby. Nemám nič proti jednej prípadne dvom sobotám, človek si príde na nejakú korunu, ale už je toho moc. Len sa bojím, aby som si nevypočula to známe:"nepáči sa vám, môžete ísť"
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Ja mám na sušičku veľmi ťažké srdce,
VladoaKatka Pozri príspevok
No až také terno tá sušička nie je. Ja mám tiež, tá eufória zo začiatku ma opustila už dávno.

Nie je nad prádlo vysušené volne v záhrade.
Ja sušičku teraz už používam len vo vínimočných prípadoch - súrne vysušiť, a uznajte to je zase drahý špás.
Katka, presne si vystihla moje pocity...
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

janomila Pozri príspevok
Moji poraďáci, kto ste fundovaný v zákonníku práce, povedzte mi , ako je to s nadčasmi v práci? My od začiatku januára robíme šieste smeny (ranné, poobedné), lebo firma je v krízovej situácii. Ako je to stanovené v ZP? Ja už teraz ťahám šiesty týždeň vkuse(okrem nedieľ) a mám toho plné zuby. Nemám nič proti jednej prípadne dvom sobotám, človek si príde na nejakú korunu, ale už je toho moc. Len sa bojím, aby som si nevypočula to známe:"nepáči sa vám, môžete ísť"
Ročne môže zamestnávateľ nariadiť maximálne 150 hodín nadčasov. Ďalších 100 hodín nadčasov ročne len so súhlasom pracovníka.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Ja na margo sušičky sa musím zastať jej, že mne teda prádlo naozaj až extrémne dlho a nádherne vonia, práveže ak ho suším vonku alebo v práčovni len tak voľne, tak takého mäkkého a voňavého prádla sa nedočkám. nemám ani nejaký extra aviváž normálne quanto. Ja som teda z jej službami naozaj veľmi spokojná, už 1,5 roka. a ani to prádlo po 1,5r sušenia v sušičke nie je opotrebované a (musím si zaklopať na drevo možno aj o lebku stači), že ani zbehnuté prádlo som nezažila. Ja si myslím, keď sa zvolí správny program, teplota,typ prádla, všetky údaje čo sú dôležité, tak naozaj ma ešte nepodrazila- a susím v nej naozaj všetko, dokonca aj páperové vetrovky, vlnené svetre (je na to program)....
0 0
janomila janomila

janomila je offline (nepripojený) janomila

Ono je to zrejme so všetkým tak. Niekomu vyhovuje to, inému ono. Ja si už bez takýchto pomocníkov v domácnosti neviem ani život predstaviť. Keď počúvam rozprávať starých ľudí, hlavne ženy, ako žili, myslím, že sme na tom, aspoň čo sa týka fyzickej námahy, ďaleko lepšie. Predstava pláchania v potoku mi nepripadá romantická. Preto dávam klobúk dole pred všetkými babkami a prababkami, ktoré sa takýmto spôsobom doslova zodrali. Nám dnes zaberá najviac času zamestnanie. Kedysi boli ženy doma a chlapi živili rodiny. Nebol to síce žiadny luxus, ale ľudia žili. Síce skromne, ale určite zdravšie a s menej stresmi. Dnes, keby som chcela zostať doma, prípadne pracovať len na polovičný uväzok, síce by sme z manželovho príjmu zaplatilli bývanie, energie, telefóny, poistky, pôžičky atď, ale o by sme jedli, to teda neviem. Ešte v lete by to šlo, mohli by sme sa pásť, ale čo v zime? Aj tak by som asi nedokázala byť doma, ale ak by môj muž zarobil toľko, aby sme mohli slušne žiť, ten polovičný úväzok by mi celkom vyhovoval. A deťom určite tiež.
0 0
janomila janomila

janomila je offline (nepripojený) janomila

Milí poraďáci, ktorí ste kvetinkoví záhradkári ako ja, poraďte mi: kúpila som si popínavé ruže- sadeničky kríčky. Kedy ich mám zasadiť? Môžem už teraz alebo mám ešte počkať. A ak je ešte na ruže skoro, ako mám tie sadeničky uskladniť?
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Neuskladnuj, uz sad von. Ja som sice sadila este na jesen, ale jedna z 15 mi neviem preco vobec neozila. Pritom som mala aj ruze v baloch a aj take len s holymi korenmi v pilinach. V nedelu som ich pohnojila pokukala zdatnost a co mi jedna neozila nahradu som dokupila a vysadila a dnes ich muz este postrekoval. Takze hopsa- hejsa vysadit von a tesit sa, ja mam velmi rada ruze a co som aj mala vysadene vzdy boli nadherne kvety a kvitli mi cele leto az do mrazov, len postreky musia byt aby boli zdrave- aj ked su odolne, nejake hubovite pliagy a vosky to sa normalne zbavit neda . Vela radosti
0 0
janomila janomila

janomila je offline (nepripojený) janomila

Ďakujem za radu. Už aj pôjdu do zeme. Ja som síce len taký kvetinkový záhradkár, pretože bývam v bytovke a mám len také malé záhončeky pred a za barákom, ale aj s tým som spokojná. Moji susedia hovoria, že presne vedia, kedy prišla jar. Je to vtedy, keď sa začnem kutrať v záhradke. Ruže aj ja milujem, ale zatiaľ som si trúfla len na mini a popínavé. Dve popínavé už mám, ale tie som sadila na jeseň pred rokom a pol a už majú nádherné výhonky. Poraď mi Bionda ešte nejaký slušný postrek na ruže. Ja síce osobne proti voškám nič nemám, ale ruže mi žrať nebudú.A ešte jeden problém. Tie čo mám už zasadené môžem už teraz pohnojiť? Ráno býva ešte rezko a nerada bz som niečo pokafrala.
Naposledy upravil janomila : 01.04.08 at 08:40
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
T.r. odporučajú na vošky Vektafid A (inak nie je zlý ani Karate Zeon 50 CS ten sme používali aj v minulom roku a je dobrý aj proti piliarke drobnej aj voškám, čak. d. 3dni, škod. pre človeka) kontaktný a neškodný postrek čakacia doba je tam len 2 dni, takže aj v pribehu obdobia kvitnutia stačí počkať tie 2 dni a potom ich môžeš vôňať koľko chceš Na ostatné hrdzu, múčnatku a čiernu škvrnitosť máme Baycor 25WP, odporúčajú síce postrek cca v máji , len mne v min. roku to už bolo neskoro a nejaké hubov. ochorenie mi pozastavilo rast, našťastie liečba zabrala. Na hnojenie je dobrý Kristalon- univers. plod a kvet event. špecial na ruže. V dobrých záhradkárskych ti vedia hneď pomôcť a odporučiť.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Ešte som zabudla , ten Vektafid A je dobrý aj ako predjarný postrek pred kvitnutím všetkých opadavých listnatých okrasných drevín proti prezimujúcim škodcom.
0 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Janomilka ja mam tiež päť ročne dievcatko a to mi zase velmi rado pomaha. Vies co mi pomohlo? Minutky. Vela prac robime takou hravou formou. Este z pestunky som to obkukala a je to skvela vec. Skus to aj na svojich dvojickach. Kup im pekne minutky a daj im nejaku pracu a natiahni minutky na adekvatny cas za kolko by to mali zvladnut a ked to stihnu dovtedy urobit, pochval ich a skus vymysliet zaujimavu odmenu. To pomaha aspon na tie moje dievcata. Takto som naucila aj tu starsiu akemusi navyku na poriadok, a potom to ide aj bez minutiek.
Drzim ti prsty.
0 0
janomila janomila

janomila je offline (nepripojený) janomila

Ďakujem vám, dievčence moje, za dobré rady. Vyskúšam hnojivká aj postreky, aby mi tie ružičky krásne kvitli a voňali. A s tými stopkami to tiež stojí za pokus. Zatiaľ síce nezabralo nič, ale za pokus to stojí. Síce frflem na moje deťúrence, že sú nepodarené, ale v konečnom dôsledku môžem byť rada, že sú také ako sú. Včera moja kolegyňa neprišla do práce, pretože lietala so svojím 12 ročným synom po lekároch. Spolužiaci si ho počkali pred školou a zlomili mu nohu, narazili ľadvinu tak, že má krv v moči, dobili celú tvár. Moja otázka znie: čo budú robiť, keď budú mať 18? Alebo upáliť psíka za živa? Videli ste to v telke? Mne je z toho doteraz zle. Ale nič sa nedeje. Nie sú plnoletí a hotovo. Tvrdo sa zastávam zníženia vekovej hranice trestnej zodpovednosti u detí, možno aj na 10 rokov. Ak sú dosť dospelí, aby páchali takéto svinstvo, nech si zvyknú aj na to, že za všetko sa musí zaplatiť.
0 0
janomila janomila

janomila je offline (nepripojený) janomila

Milá Bionda, chcela som ti dať bodík za rýchlu a detailnú reakciu, ale nechce mi to systém umožniť, pretože naposledy som dávala bod tebe. Takže aspoň "ďakujem".
0 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Zistila som, ze väčšinou ked mám viac práce a nestíham sa deťom viac venovať ako by som chcela tak vtedy zlostia. Tým svojím správaním upozorňujú na seba.
Myslím, že keby sme sa našim deťom viac venovali tak aj naše deti by boli iné. Keby sme sa s nimi hrali, počúvali ich a snažili sa pochopiť ich detský svet. Veď aj z nich raz budú dospeláci a budú musiet možno riešiť tie isté problémy svojich deti.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Janomila, som rada ak môžem a pomôžem. a ešte k tým ružiam hneď ako budú odkvitať, treba dať taký kvet hneď dole, podporí to ružu, aby vznikali nové kvety a bude ti dlho kvitnúť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať