Zavrieť

Porady

odpočitateľná položka na manželku

Neviem sa dohodnúť s kolegom, problém znie : jeho manželka sa stala dôchodkyňou k 1.5.2007, dovtedy nemala príjem, on tvrdí , že má nárok na celú odpočitateľnú položku na manželku ( 95616 ) , že do jej príjmu sa dôchodok nerata, ja tvrdím, že je to blbosť.
Lucia
Usporiadat
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

Dobrý, prosposím o radu. Môže si manžel uplatniť manželku ako vyživovanú osobu, keď ona nemá na slovensku trvalý pobyt, ale zdržiava sa tu prevažnú časť roka?? On je tiež cudzinec s prechodným bydliskom v sr.
DIK
0 0
EvaB. EvaB.

EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac
Čo sa z nasledujúcich príjmov ráta do príjmu manželky na účely uplatnenia odpočítateľnej položky na manželku?
a. peňažný príspevok za opatrovanie (opatrovateľský príspevok) - vyčítala som na porade, že je príjmom manželky
b. príspevky na kompenzáciu zdrav. postihnutia - beriem ich za maloletú dcéru, takže asi nie je príjem manželky (ide o príjem maloletej dcéry)
c. úroky zo stavebného sporenia
d. grant od mesta (finančný dar) ako dotácia pre zdravotne postihnutých
e. peňažný príspevok na terapie od občianskeho združenia - znova prijatý za maloletú dcéru - tiež asi príjem dcéry.

Ďakujem.
0 0
bereta bereta

bereta je offline (nepripojený) bereta

Ahojte, a poradí mi niekto či aj invalidný dôchodok sa považuje za príjem manžela pri uplatnení NČZD
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

bereta Pozri príspevok
Ahojte, a poradí mi niekto či aj invalidný dôchodok sa považuje za príjem manžela pri uplatnení NČZD

v tejto téme som ti už odpovedala
http://www.porada.sk/t68297-p20-rocn...ok-2007-a.html
0 0
bereta bereta

bereta je offline (nepripojený) bereta

Ahojte, a poradí mi niekto či aj invalidný dôchodok sa považuje za príjem manžela pri uplatnení NČZD
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

bereta, zbytočne kladieš otázku 2x a ešte aj v ďalšej téme, ak nečítaš odpoveď. Katkaj ti už odpovedala a dokonca prilepila link.
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

bereta Pozri príspevok
Ahojte, a poradí mi niekto či aj invalidný dôchodok sa považuje za príjem manžela pri uplatnení NČZD
áno
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Ahojte, chcem sa opýtať: manželka zamestnanca (študentka) pracovala na DoBPŠ do marca 2008 kde mala príjem do 20.000,-Sk. Potom išla na materskú dovolenku (čo mala vyplácané od ÚPSVAR) od augusta. Môže si jej manžel uplatniť na ňa celú nezdaniteľnú časť alebo len rozdieľ medzi príjmom z dohody a nezdaniteľnou čiastkou za rok 2008? Manželmi sú od mája aby som nezabudla. Ďakujem
0 0
angua angua

angua je offline (nepripojený) angua

SILVIA54 Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa opýtať: manželka zamestnanca (študentka) pracovala na DoBPŠ do marca 2008 kde mala príjem do 20.000,-Sk. Potom išla na materskú dovolenku (čo mala vyplácané od ÚPSVAR) od augusta. Môže si jej manžel uplatniť na ňa celú nezdaniteľnú časť alebo len rozdieľ medzi príjmom z dohody a nezdaniteľnou čiastkou za rok 2008? Manželmi sú od mája aby som nezabudla. Ďakujem
manžel si na ňu môže uplatniť nezdaniteľnú časť - príjem 20.000+materská. čiže z nezdaniteľnej časti sa musí odrátať jej príjem za prvé tri mesiace aj materská.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Nárok na NČZD, ak boli manželmi len časť zdaň. obdobia, je 1/12 x počet mesiacov, u ktorých k 1. dňu v mesiaci boli splnené podmienky pre uplatnenie, t. z. že manželia žijú v spoločnej domácnosti.

Upozornenie: Ak sa jej narodilo dieťa, určite dostala príspevok pri narodení dieťaťa a poberá rodinné prídavky. Tie sú štátnymi sociálnymi dávkami a do vlastného príjmu sa nezapočítavajú, t. z. že ich od NČZD neodpočítaš.

Naposledy upravil Marína : 20.01.09 at 21:11
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Ďakujem Vám,len som si chcela overiť či naozaj musím odpočítať aj materskú ktorá vyplácaná z ÚPaSV keďže bola študentkou a na materskú vlastne nemala nárok zo SP.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

SILVIA54 Pozri príspevok
Ďakujem Vám,len som si chcela overiť či naozaj musím odpočítať aj materskú ktorá vyplácaná z ÚPaSV keďže bola študentkou a na materskú vlastne nemala nárok zo SP.
Tak to značne mení situáciu. Škoda, že si túto informáciu neuviedla hneď na začiatku. Jej nebolo vyplácané materské ale ihneď od narodenia dieťaťa rodičovský príspevok, ktorý je štátnou sociálnou dávkou, ten sa do vlastných príjmov nezapočítava.
Materské - dávka z nemocenského poistenia
Rodičovský príspevok - štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi na zabezpečovanie riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov veku dieťaťa, s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do šiestich rokov veku dieťaťa alebo do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti.
Naposledy upravil Marína : 22.01.09 at 11:45
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Ďakujem pekne;-)
0 0
JaroTom JaroTom

JaroTom je offline (nepripojený) JaroTom

Dobry den, ja sa chcem spytat na moj pripad. Som zivnostnik a chcel by som si uplatnit odpocitatelnu polozku na manzelku. Manzelka od januara do konca augusta 2008 nemala ziadny prijem. Od Septembra do decembra 2008 uz bola zivnostnickou. Kedze jej prijem za toto obdobie bol maly 56000 SK, zaklad dane pri pausalnych nakladoch jej vyjde 29294 SK. To znamena ze by jej stacilo odratat si jednu tretinu odpocitatelnej polozky na danovnika 4*8208=32832. Mozem si ja uplatnit ten zbytok 65664, za obdobie kedy namala ziadny prijem?
dakujem za radu.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

JaroTom Pozri príspevok
Dobry den, ja sa chcem spytat na moj pripad. Som zivnostnik a chcel by som si uplatnit odpocitatelnu polozku na manzelku. Manzelka od januara do konca augusta 2008 nemala ziadny prijem. Od Septembra do decembra 2008 uz bola zivnostnickou. Kedze jej prijem za toto obdobie bol maly 56000 SK, zaklad dane pri pausalnych nakladoch jej vyjde 29294 SK. To znamena ze by jej stacilo odratat si jednu tretinu odpocitatelnej polozky na danovnika 4*8208=32832. Mozem si ja uplatnit ten zbytok 65664, za obdobie kedy namala ziadny prijem?
dakujem za radu.
NČ na manželku si môžeš odpočítať len vo výške rozdielu medzi NČ a jej celkovými príjmami, (nie iba rozdiel medzi NČ a základom dane).
0 0
JaroTom JaroTom

JaroTom je offline (nepripojený) JaroTom

Anja111 Pozri príspevok
NČ na manželku si môžeš odpočítať len vo výške rozdielu medzi NČ a jej celkovými príjmami, (nie iba rozdiel medzi NČ a základom dane).
Dakujem za odpoved. No ja som to myslel, tak ze ci si mozem za 9. mesiacov pocas ktorych manzelka nemala ziaden prijem odratat alikvotnu cast jej NČ. 8*8208=65664. A ona by si uplatnila alikvotnu cast Nč 4*8208=32832. Nie je to takto mozne? Ako si mam vysvetlovat pargraf 11 odst.6 Zakon o dani z prijmu?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Anja111 Pozri príspevok
NČ na manželku si môžeš odpočítať len vo výške rozdielu medzi NČ a jej celkovými príjmami, (nie iba rozdiel medzi NČ a základom dane).
§ 11 ods. 5 ZoDP
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

JaroTom Pozri príspevok
Dobry den, ja sa chcem spytat na moj pripad. Som zivnostnik a chcel by som si uplatnit odpocitatelnu polozku na manzelku. Manzelka od januara do konca augusta 2008 nemala ziadny prijem. Od Septembra do decembra 2008 uz bola zivnostnickou. Kedze jej prijem za toto obdobie bol maly 56000 SK, zaklad dane pri pausalnych nakladoch jej vyjde 29294 SK. To znamena ze by jej stacilo odratat si jednu tretinu odpocitatelnej polozky na danovnika 4*8208=32832. Mozem si ja uplatnit ten zbytok 65664, za obdobie kedy namala ziadny prijem?
dakujem za radu.
JaroTom Pozri príspevok
Dakujem za odpoved. No ja som to myslel, tak ze ci si mozem za 9. mesiacov pocas ktorych manzelka nemala ziaden prijem odratat alikvotnu cast jej NČ. 8*8208=65664. A ona by si uplatnila alikvotnu cast Nč 4*8208=32832. Nie je to takto mozne? Ako si mam vysvetlovat pargraf 11 odst.6 Zakon o dani z prijmu?
Nie. Na manželku si môžeš uplatniť rozdiel: 98496 - 56000 - odvody do ZP, (ak platila do SP, tak aj tie).
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

JaroTom Pozri príspevok
Dakujem za odpoved. No ja som to myslel, tak ze ci si mozem za 9. mesiacov pocas ktorych manzelka nemala ziaden prijem odratat alikvotnu cast jej NČ. 8*8208=65664. A ona by si uplatnila alikvotnu cast Nč 4*8208=32832. Nie je to takto mozne? Ako si mam vysvetlovat pargraf 11 odst.6 Zakon o dani z prijmu?
V ods. 6 sa hovorí, kedy si môže daňovník uplatniť len časť NČZD. Je to napr. v prípade, ak sa ožení v máji, uplatniť si môže len za 7 mesiacov, rozviedol sa v marci, uplatniť si môže za 3 mesiace, ........
0 0
JaroTom JaroTom

JaroTom je offline (nepripojený) JaroTom

Dakujem Vam velmi pekne za odpovede. Dufal som, ze si budem moct odratat viac, no ked je to takto, tak aspon nieco. Este raz dakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať