Zavrieť

Porady

DPH pri predaji firemného auta

BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

Mám dotaz - teda dotazy : ako je to s DPH, keď chcem predať úžitkové vozidlo súkromnej osobe - nie podnikateľskému subjektu? Účtovná hodnota auta je nulová už dva roky , treba k predaju znalecý posudok, alebo stačí momentálna orientačná cena na bazárovom trhu? V nemenovanom autobazáre mi povedali, že ak sa takéto auto predáva súkromnej osobe, DPH sa neúčtuje.Vopred ďakujem za odpovede.
Usporiadat
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
no ak by si darovala auto dcére, potom pre dcéru predaj auta by bol oslobodený od dane podľa § 9.
***************
Chem poďakovať za odpoveď, ale fakt mám nejaký problem so zobrazovaním porady. Skusila som sa niekolkokrat nanovo prihlásiť i odhlásiť, ale ďaľšia odpoveď /od Vladka Oziméhona ďalšej strane
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
no ak by si darovala auto dcére, potom pre dcéru predaj auta by bol oslobodený od dane podľa § 9.
***************
Chem poďakovať za odpoveď, ale fakt mám nejaký problem so zobrazovaním porady. Skusila som sa niekoľkokrat nanovo prihlásiť i odhlásiť, ale ďaľšia odpoveď /od Vladka Ozimého/ na ďalšej-3. strane sa mi vôbec nezobrazuje . Viem len toľko, čo mi pride na mail, pretože túto otázku som si nechala sledovať a preposielať do e-mailovej pošty.
Takže Vladko ďakujem Ti, hoci stále sa mi to zdá "pripekné" na realitu. Nemohol by si mi, prosím Ťa /alebo aj iní skúsení poraďáci/ dať link alebo odvolávku na nejaký zákon, vyhlášku, čiastku atď, ap., o ktorý by som sa mohla oprieť? Rozumiem tomu, že AK bude auto dcérino, ona ako nepodnikajúca nemá takúto povinnosť. Ale nie som nejako ja obmädzená "darovať" MV, ktoré by ešte 5 rokov po vyradení z podnikania podliehalo dani z predaja?
Prepáčte, že stále nemám jasno; bojím sa prešľapov a pokút, nechcem urobiť chybu, ktorú by som neskôr ľutovala.
Keby mi to vedel niekto vysvetliť, veľmi by mi pomohol! Keby ste vedeli ako dlho hľadám tieto informácie po internete aj známych...
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no päť rokov sa vzťahuje na tú osobu, ktorá ho využívala na podnikanie nie na všetky FO . Si zober že by si predala auto inej FO alebo darovala a on by mal skúmať pri predaji či predtým nebolo využívané na podnikanie. Dcéra by ho musela zdaniť len ak by ho ona využila na podnikanie!!! Usmernenie som nikde nevidel. Viem že sa to bežne robí a je to legálne obchádzanie zákona o dani z príjmov. Nedá sa však tento inštitút oslobodenia podľa § 9 ods. 1 písm. d) na manželov ak nadobudli tento majetok v rámci BSM.
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
no päť rokov sa vzťahuje na tú osobu, ktorá ho využívala na podnikanie nie na všetky FO . Si zober že by si predala auto inej FO alebo darovala a on by mal skúmať pri predaji či predtým nebolo využívané na podnikanie. Dcéra by ho musela zdaniť len ak by ho ona využila na podnikanie!!! Usmernenie som nikde nevidel. Viem že sa to bežne robí a je to legálne obchádzanie zákona o dani z príjmov. Nedá sa však tento inštitút oslobodenia podľa § 9 ods. 1 písm. d) na manželov ak nadobudli tento majetok v rámci BSM.

No, veľmi pekne Ti ďakujem:
1/ za dobrú správu /aspoň teda pre mňa/
2/ za ochotu odpovedať!

PS: A ak mi KONEčNE pobeží porada normálne a bude sa dať, rada Tvoju pomoc ocením bodíkom. Zatiaľ sa maj moooooooc krásne!!
smajlik posielajuci vela srdiecok.gif  
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Predávame firemné auto N1 FO. Faktúru sme nevystavili, iba zmluvu, ktorá obsahuje iba cenu k úhrade - SK 100.000,-.
Akú DPH odvediem?
1. 19.000,- /ZD 100.000,-
2. 15.966,-/ ZD 84.034, -
Ja si myslím, žeDPH bude Sk 19.000,-. V 2. prípade by mal byť vystavený daň.doklad
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Nika Pozri príspevok
Predávame firemné auto N1 FO. Faktúru sme nevystavili, iba zmluvu, ktorá obsahuje iba cenu k úhrade - SK 100.000,-.
Akú DPH odvediem?
1. 19.000,- /ZD 100.000,-
2. 15.966,-/ ZD 84.034, -
Ja si myslím, žeDPH bude Sk 19.000,-. V 2. prípade by mal byť vystavený daň.doklad
Ak je cena vozidla 100000.-, t. znamená, že je to cena s daňou, štátu odvediete daň zo základu 84.034.-
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Tweety Pozri príspevok
Ak je cena vozidla 100000.-, t. znamená, že je to cena s daňou, štátu odvediete daň zo základu 84.034.-
Ďakujem.... ako len doprajem tomuto štátu.... .... ani si to nezaslúži.......
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Ahojte poraďáci, viem že predaj osobného auta je oslobodený od DPH podľa § 42, ale chcem sa opýtať či to treba uviesť v evidencii DPH?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
KvetkaK Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, viem že predaj osobného auta je oslobodený od DPH podľa § 42, ale chcem sa opýtať či to treba uviesť v evidencii DPH?
ano. Ja by som to zhrnul jednoducho všetko čo je predmetom dane pôjde do evidencie aj keď je to oslobodené.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
ano. Ja by som to zhrnul jednoducho všetko čo je predmetom dane pôjde do evidencie aj keď je to oslobodené.
Ďakujem. Len mám problém, že to neviem zaradiť v programe OMEGA. Nemá niekto skúsenosť, aký typ sumy by som tam mala dať?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
a nie je tam nejaká skupina oslobodená od dane?
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

prosím Vás,
SZČO platca DPH mal zaradený osobný automobil v majetku v r.2003. Nie je ešte úplne odpísaný, lebo v 2 roky neuplatňoval odpisy - nebolo potrebné. Teraz by si chcel toto auto previesť do osobného vlastníctva. Ako presne postupovať?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
BOBY Pozri príspevok
prosím Vás,
SZČO platca DPH mal zaradený osobný automobil v majetku v r.2003. Nie je ešte úplne odpísaný, lebo v 2 roky neuplatňoval odpisy - nebolo potrebné. Teraz by si chcel toto auto previesť do osobného vlastníctva. Ako presne postupovať?
Vyhotoviť vyraďovací protokol. Na inv.kartu poznačiť vyradenie. Odpis sa neuplatní, nakoľko nebude v majetku k 31.12.

P.S. Auto účtovne by už malo byť odpísané. A iba daňovo nie.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
a nie je tam nejaká skupina oslobodená od dane?
Sú tam rôzne skupiny, ktoré sú oslobodené, ale nieje tam možnosť podľa § 42.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
KvetkaK Pozri príspevok
Sú tam rôzne skupiny, ktoré sú oslobodené, ale nieje tam možnosť podľa § 42.
každopádne to do evidencie musí ísť pretože ti to vstupuje aj do daňového priznania na riadok 13. No musíš hľadať...alebo zavolať že haloo haloo je tam kros? prosím prosím aký typ sumy pri takomto dodaní motorového vozidla...a možno sa niečo ozve z druhej strany
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
každopádne to do evidencie musí ísť pretože ti to vstupuje aj do daňového priznania na riadok 13. No musíš hľadať...alebo zavolať že haloo haloo je tam kros? prosím prosím aký typ sumy pri takomto dodaní motorového vozidla...a možno sa niečo ozve z druhej strany
A netýka sa riadok 13 len paragrafov uvedených v r.14 a 15? A tam sa nespomína § 42?
0 0
maroskoq maroskoq

maroskoq je offline (nepripojený) maroskoq

predaj majetku PO je oslobodeny od DPH
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
KvetkaK Pozri príspevok
A netýka sa riadok 13 len paragrafov uvedených v r.14 a 15? A tam sa nespomína § 42?
to je bežný problém v praxi chápania riadku 13. Riadok 13 nie je sumár riadku 14,15 to je len výber z riadku 13 kde je uvedené každé oslobodené dodanie ktoré je predmetom dane.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
maroskoq Pozri príspevok
predaj majetku PO je oslobodeny od DPH
Dovolím si nesúhlasiť.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
maroskoq Pozri príspevok
predaj majetku PO je oslobodeny od DPH
Môžeš to prosím ťa podložiť aj § zo zákona o DPH? Ak by platilo to čo tvrdíš, ako by si riešil predaj auta N1, pri ktorom bola uplatnená DPH na vstupe? Predával by si bez, alebo s DPH?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať