Zavrieť

Porady

DPH pri predaji firemného auta

BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

Mám dotaz - teda dotazy : ako je to s DPH, keď chcem predať úžitkové vozidlo súkromnej osobe - nie podnikateľskému subjektu? Účtovná hodnota auta je nulová už dva roky , treba k predaju znalecý posudok, alebo stačí momentálna orientačná cena na bazárovom trhu? V nemenovanom autobazáre mi povedali, že ak sa takéto auto predáva súkromnej osobe, DPH sa neúčtuje.Vopred ďakujem za odpovede.
Usporiadat
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

smith Pozri príspevok
Vyhotoviť vyraďovací protokol. Na inv.kartu poznačiť vyradenie. Odpis sa neuplatní, nakoľko nebude v majetku k 31.12.

P.S. Auto účtovne by už malo byť odpísané. A iba daňovo nie.
Vďaka. Nič viac v tejto súvislosti netreba robiť, len ho ešte odhlásiť z dani MV?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
každopádne to do evidencie musí ísť pretože ti to vstupuje aj do daňového priznania na riadok 13. No musíš hľadať...alebo zavolať že haloo haloo je tam kros? prosím prosím aký typ sumy pri takomto dodaní motorového vozidla...a možno sa niečo ozve z druhej strany
Takže som si to zisťovala aj v Krose a volala som aj na Daňový úrad, a bolo mi povedané, že predaj auta sa vôbec neuvádza do daňového priznania DPH, čiže ani na ten riadok 13.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

KvetkaK Pozri príspevok
Takže som si to zisťovala aj v Krose a volala som aj na Daňový úrad, a bolo mi povedané, že predaj auta sa vôbec neuvádza do daňového priznania DPH, čiže ani na ten riadok 13.
Podľa poučenia k DP DPH je to tiež ako píšeš:
" 29. Riadok 13 – základ dane za všetky dodané tovary a služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, § 43, § 46, § 47 a § 48 ods. 8 zákona. Tento riadok nie je súčtom riadkov 14 a 15."

§ 42 sa tu neuvádza
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Keď zlyhajú všetky pokusy, prečítame si návod


Aj keď to do DP nevstupuje, do záznamov to pôjde.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

benka Pozri príspevok
Keď zlyhajú všetky pokusy, prečítame si návod


Aj keď to do DP nevstupuje, do záznamov to pôjde.
Na daňovom úrade mi tvrdili, že ani do evidencie DPH to nevstupuje. Tak teraz ako?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
§ 70 Platiteľ je povinný viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách; ....


Mám za to, že aj plnenia podľa § 42 sú súčasťou takýchto záznamov.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

benka Pozri príspevok
§ 70 Platiteľ je povinný viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách; ....


Mám za to, že aj plnenia podľa § 42 sú súčasťou takýchto záznamov.
A neviete mi poradiť, aký typ sumy použiť v programe OMEGA?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Väčšina soft - ov robí evidencie iba tých plnení, ktoré vstupujú do DP. Ostatné plnenia skrývajú do "neovplyvňujúce DPH".
Pravdepodobne to tak bude aj v tom, kt. používate.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
KvetkaK Pozri príspevok
Takže som si to zisťovala aj v Krose a volala som aj na Daňový úrad, a bolo mi povedané, že predaj auta sa vôbec neuvádza do daňového priznania DPH, čiže ani na ten riadok 13.
no z logiky veci mi to nejde do hlavy prečo práve len § 42 tam nejde. Nejdem to rozoberať ale je to oslobodené od dane a do evidencie by som to určite dal a myslím že by sa nič nestalo ak by sa to uviedlo do riadku 13. Hm je mi to záhadou na základe akého kľúča naši zákonodarcovia vynechali tento par. Ale beriem...pre môj odborný rozhľad prospešná info
0 0
ivkň ivkň

ivkň je offline (nepripojený) ivkň

Dobry den, chcem sa spytat podobnú zaležitosť. Ide o predaj firemného automobilu, ktorý ešte nebol doodpisovaný a predajná cena bola stanovená dohodou na 200tis. Chcem vedieť akým sposobom sa to zaúčtuje (mozno hladam v tom vedu, ale nie som si ista). Ide o s. r . o. firmu ktora predava, vedie podvojne uctovnictvo. Dakujem za skoru odpoved.
0 0
AHA AHA

AHA je offline (nepripojený) AHA

faktúra pri predaji auta = 641 / 311
zostatková cena = 541 / 082 interne
vyradenie auta z majetku= 082 / 022 interne
nepísali ste, či sa jedná o auto osobné alebo ste mali nárok na odpočet DPH ak bola uplatnená DPH pri obstaraní tak k na faktúru je treba ešte vyčísliť DPH.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
dovolím si malú opravu účtovného prípadu č.1 predaj auta 311/641
0 0
zuzule zuzule

zuzule je offline (nepripojený) zuzule

Ahojte poraďáci,
keďže sa trošku zmenil zákon o DPH, tak si nie som istá, ako postupovať. Poraďte prosím.

S.r.o. - platca DPH - kúpil od FO v roku 2008 osobné MV kat.M1, samozrejme bez DPH. Používal ho na zdaniteľné aj nezdaniteľné plnenia (DPH z PHM prepočítaval koeficientom) a teraz, v roku 2010 ho chce predať inej s.r.o., tiež platcovi DPH.
Je správne, ak ho predá bez DPH, v zmysle §42? (ja si myslím, že áno, lebo pri jeho kúpe si DPH neuplatnil)
A čo s tým tá druhá s.r.o.? Čo ak ho aj ona bude chcieť napr. o rok predať? Predá ho s DPH alebo bez?

Ďakujem.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Áno, Vy ho budete predávať bez DPH, a druhá firma, keď ho bude chcieť predaj už bude predávať s DPH.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
podľa mňa firma musí predať auto s dph, nakoľko sa nedá uplatniť § 42, ktorý sa odvoláva na §, ktorý hovorí o zákaze odpočítania DPH pri osobných autách /do konca r. 2009/
v tomto prípade nemožno hovoriť o zákaze odpočítania, lebo dph vlastne ani nebola uplatnovana vzhľadom k tomu, žepredávajucim bol obcan
mala som tento istý problém, konzultovala som to na drsr tn a odpoved znela jednoznačne že predaj podlieha DPH, aj ked auto bolo nadobudnuté od sukromnej osoby, a je jedno či sa jedna o uzitkove alebo osobne auto,
vraj je na to niekolko rozhodnuti ESD, má niekto a bude taký dobrý pricapí to tu ?
1 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Možno máš na mysli toto:
V prípade, ak spoločnosť, ktorá nie je obchodníkom s použitým tovarom kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa, t.j. nebola voči nemu uplatnená daň a po určitom čase sa ho rozhodne predať, je povinná pri predaji uplatniť daň?
Pokiaľ spoločnosť kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa nie je voči nemu uplatnená daň, a preto pri kúpe vozidla nemôže uplatniť postup podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH. Ak sa spoločnosť - platiteľ dane rozhodne predmetné vozidlo po určitom čase predať, pri jeho predaji neuplatní § 42 zákona o DPH. Ustanovenie § 42 zákona o DPH oslobodzuje predaje, pri ktorých nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 zákona o DPH. V posudzovanom prípade nevzniklo právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH a preto pri predaji tohto osobného motorového vozidla platiteľ uplatní DPH k celej predajnej cene v súlade s § 69 ods. 1 zákona o DPH.
Je to zo stránky daňového riaditeľstva http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...ia=1#7_0_1QO2D
4 0
Katarina5555 Katarina5555

Katarina5555 je offline (nepripojený) Katarina5555

súhlasím s predchádzajúcim príspevkom. Aktuálne som riešila taký problém. Auto kúpené od neplatcu DPH v roku 2009 a následne v roku 2010 predané.
A musíme odviesť DPH na výstupe.
Vysvetlenie je aj na stránke drsr v časti často kladené otázky, následne dopravný prostriedok a tu hneď prvá otázka s odpoveďou.
Naposledy upravil Katarina5555 : 02.07.10 at 08:11 Dôvod: v predchádzajúcom príspevku bolo to isté čo v mojom
0 0
Iveta Chabadova-EKOS Iveta Chabadova-EKOS
uctovnicka
Potrebujem poradiť-kupili sme nákladné mot.vozidlo od FO nepodnikateľa v kategorii N1 čiže bez DPH. Teraz ho predávame, sme plátci DPH a neviem, či pri predaji mám uviesť aj DPH alebo nie.
Prosím o radu
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
dobry den,
potrebovala by som poradit.... firma A platca DPH kupila mot.vozidlo N1 v roku 2008 obstaravacia cena 10739,21.

auto chce predat firme B platca DPH.

Kedze firma A kupila auto prostrednictvom uverovej zmluvy, ktorej splatnost je 30,4,2011, tak tieto splatky budu prevedene na firmu B. Zostatok splatenia uveru je 3980,79 vratane poistneho. Ak odratam poistne, tak je to 3564,36. Ide o to, ze majitelom oboch firiem je ten isty clovek, nechce na predaji zarobit ani nijako inak obsmeknut stat, chce len previest auto z jednej firmy na druhu. Zostatkova cena auta k 31,12,2009 bola 5369,59. za cele obdobie sa mu uctovne odpisy rovnali danovym. Potrebujem poradit, aku sumu ma dat na fakturu, resp. zmluvu? viem, ze faktura bude vystavena s dph. rocny odpis predstavuje 2684,80 eur.
- mam vypocitat odpis za 7 mesiacov a odratat od zostatkovej ceny? a potom predajna cena bude 3803,46 + dph? z toho odratam zostatok uveru a ten rozdiel zaplati firma B?

- moze si firma A potom tie odpisy uplatnit v uctovnictve ako uctovne a aj ako danove? alebo nie, kedze nebude mat majetok k 31,12? alebo tomu rozumiem zle?

- alebo ma byt predajna cena rovna zostatkovej k 31,12,2009 + dph?

viem, ze sa toho pytam vela, ale je to pre mna uplne nova vec a vobec si s tym neviem rady.... budem vdacna za kazdu radu....
dakujem
0 0
luciask luciask

luciask je offline (nepripojený) luciask

Zdravím poraďaci,
potrebovala by som poradiť či si myslím správne.
Firma kupila osobné vozidlo v roku 2008 z Rakuska. Rakúska spoločnosť je firma, ktorá sa zaoberá predajom vozidiel a sú platcami DPH v AT.
V roku 2010 by sme ho chceli predať.
Moja domnienka je, že by sme ho mali predať bez DPH, nakoľko v tej dobe sme si nemohli uplatniť odpočet DPH - samozdaniť, keďže je to zo zahraničia.
Môžete mi to prosím potvrdiť, prípadne vyvrátiť.
Vopred ďakujem za každú radu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať