Zavrieť

Porady

Dôchodca zamestnanec - zvýšenie dôchodku?

Dobrý večer,chcela by som Vás poprosiť-
keď starobný dôchodca pracuje na trvalý pracovný pomer,má nárok na zvýšenie jeho dôchodku?Mne sa jedná o dôchodku,ktorý pracoval iba od mája r.2007 a zarobil cca 58 tis. Sk (za celý rok),popri poberaní starobného dôchodku.. či to môže mať vplyv na zmenu výšky jeho dôchodku,keďže za neho zamestnávateľ platí odvody..
ďakujem veľmi pekne
Usporiadat
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
valko Pozri príspevok
Píšete, že pre splnenie podmienok na prepočet dôchodku treba ukončiť pracovný pomer.
Otázka: Nestačí niekoľko dní neplateného voľna, kedy sa preruší platba odvodov?
na SP je potrebné odovzdať tiež evidenčný list, na základe ktorého prepočíta SP dôchodok a pritom je potrebné ukončiť PP.
0 0
valko valko

valko je offline (nepripojený) valko

Jozef Mihál Pozri príspevok
...a preto sa odporúča, aby dôchodca "z času na čas" ukončil pracovný pomer a nechal si prepočítať dôchodok...
Údajne stači "z času na čas" (raz ročne) zobrať neplatené voľno a tým prerušiť odvody. Tak by mal tiež vzniknúť nárok na prepočítanie dôchodku pracujúcemu dôchodcovi. Je to tak?
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

valko Pozri príspevok
Údajne stači "z času na čas" (raz ročne) zobrať neplatené voľno a tým prerušiť odvody. Tak by mal tiež vzniknúť nárok na prepočítanie dôchodku pracujúcemu dôchodcovi. Je to tak?
Pracovný pomer musí byť riadne ukončený.
0 0
Mirkaporada Mirkaporada

Mirkaporada je offline (nepripojený) Mirkaporada

Prosím Vás, mohli by ste na Porade uverejniť vzor žiadosti o zvýšenie starobného dôchodku ?
Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mirkaporada Pozri príspevok
Prosím Vás, mohli by ste na Porade uverejniť vzor žiadosti o zvýšenie starobného dôchodku ?
Ďakujem.
na čo to potrebuješ ? SP zvyšuje starobné dôchodky zo zákona.
0 0
Mirkaporada Mirkaporada

Mirkaporada je offline (nepripojený) Mirkaporada

Jedná sa mi o prípad dôchodcu SZČO, ktorý bol istý čas dôchodkovo poistený, zrušil živnosť a teraz by chcel podať žiadosť o zvýšenie dôchodku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mirkaporada Pozri príspevok
Jedná sa mi o prípad dôchodcu SZČO, ktorý bol istý čas dôchodkovo poistený, zrušil živnosť a teraz by chcel podať žiadosť o zvýšenie dôchodku.
Myslím, že na to nie je treba žiadna písomná žiadosť. Treba ísť osobne do soc.poisťovne. Tlačivo vypisujú na pobočke. Musí mať zaplatené všetky odvody.
U zamestnanca na našej pobočke to funguje tak, že prinesie v zalepenej obálke ELDP /ak ho zamestnávateľ neodovzdal osobne/ a v prípade prepočtu staršieho zamestnania aj potvrdenie o poberaní nem.dávok /neviem presne do ktorého roku to požadujú/.
0 0
Mirkaporada Mirkaporada

Mirkaporada je offline (nepripojený) Mirkaporada

Veľmi pekne Ti ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad Pozri príspevok
Myslím, že na to nie je treba žiadna písomná žiadosť. Treba ísť osobne do soc.poisťovne. Tlačivo vypisujú na pobočke. Musí mať zaplatené všetky odvody.
U zamestnanca na našej pobočke to funguje tak, že prinesie v zalepenej obálke ELDP /ak ho zamestnávateľ neodovzdal osobne/ a v prípade prepočtu staršieho zamestnania aj potvrdenie o poberaní nem.dávok /neviem presne do ktorého roku to požadujú/.
V tomto príspevku nájdeš vzor tlačiva pre zamestnanca, ktorý vyplňuje zamestnávateľ :

http://www.porada.sk/676383-post10.html
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

ako je to so zamestnaným dôchodcom? Koľkokrát mu môže zamestnávateľ robiť prac.zmluvu na dobu určitú? Jedná sa o to, aby si mohol dôchodca každý rok žiadať o prepočet dôchodku,pričom zamestnávateľ má záujem o jeho prácu na dlhšie obdobie. Nie sú zmluvy na dobu určitú obmedzené nejakým počtom? Zamestnávateľ je totiž ochotný urobiť zmluvu na dobu neurčitú, ale pre prepočet dôchodku je pre zamestnanca výhodnejšie mať postupne viac nadväzujúcich zmlúv na dobu určitú
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

od 17.12.2007 mi bol priznaný predčasný starobný dôchodok, do výpočtu ktorého mi nerátali r.2007, keďže nebol celý odpracovaný. Od 1.4.2008 som bola zamestnaná na 2 trvalé skrátené pracovné pomery, ktoré skončili 31.12.2008. Idem si žiadať prehodnotenie dôchodku. Môžem žiadať o prehodnotenie od 1.1.2007 (aby mi zarátali aj časť roka, ktorý mi nebol zarátaný pri priznaní PSD)? Alebo môžem žiadať o prehodnotenie až od 1.4.2008, kedy som nastúpila ako dôchodkyňa do pracovného pomeru? Prosím, ak máte niekto skúsenosť, odpíšte mi.
Ďakujem
0 0
JankaII JankaII

JankaII je offline (nepripojený) JankaII

Môže dôchodca požiadať o prehodnotenie výšky dôchodku pokiaľ popri poberaní star. dôchodku pracoval na dohodu?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

JankaII Pozri príspevok
Môže dôchodca požiadať o prehodnotenie výšky dôchodku pokiaľ popri poberaní star. dôchodku pracoval na dohodu?
Dôchodca môže požiadať o prehodnotenie výšky dôchodku len ak mal uzatvorený pracovný pomer, z ktorého mu vznikla povinnosť poistiť sa v SP - t.j. zamestnávateľ za neho robil odvody do SP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

JankaII Pozri príspevok
Môže dôchodca požiadať o prehodnotenie výšky dôchodku pokiaľ popri poberaní star. dôchodku pracoval na dohodu?
z dohôd sa neplatí dôchodkové poistenie - takže nie
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

BOBY Pozri príspevok
od 17.12.2007 mi bol priznaný predčasný starobný dôchodok, do výpočtu ktorého mi nerátali r.2007, keďže nebol celý odpracovaný. Od 1.4.2008 som bola zamestnaná na 2 trvalé skrátené pracovné pomery, ktoré skončili 31.12.2008. Idem si žiadať prehodnotenie dôchodku. Môžem žiadať o prehodnotenie od 1.1.2007 (aby mi zarátali aj časť roka, ktorý mi nebol zarátaný pri priznaní PSD)? Alebo môžem žiadať o prehodnotenie až od 1.4.2008, kedy som nastúpila ako dôchodkyňa do pracovného pomeru? Prosím, ak máte niekto skúsenosť, odpíšte mi.
Ďakujem
Boby, viem, že reagujem neskoro, teraz som tvoju otázku objavila. Už asi vieš, že ten rok, kedy získaš nárok na dôchodok, sa až do narodenín na výpočet osobného bodu neráta. Ďalšie obdobie ti už zarátajú ako nadpracovanie po nároku.
Tiež ma to prvýkrát zarazilo, akoby tie zarobené peniaze a odvody zmizli. Vtedy sa osobné body počítali z 10 rokov. Bolo to jasnejšie, pretože sa prvý rok z tých 10 počítal celý, teda aj do narodenín. Dnes je to zase celý rok 1984.

§ 63 zákona 461/2003
(7) Rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného osobného mzdového bodu sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodkovú dávku, s výnimkou kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984, ak tento zákon neustanovuje inak.
0 0
JankaII JankaII

JankaII je offline (nepripojený) JankaII

dakujem za odpovď,chcela som sa len uistiť,že to tak je
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
JankaII Pozri príspevok
Môže dôchodca požiadať o prehodnotenie výšky dôchodku pokiaľ popri poberaní star. dôchodku pracoval na dohodu?
Pokiaľ si nerobil na pracovnú zmluvu, z ktorej plynú odvody do SP, nemôžeš si požiadať o prehodnotenie, resp. zvýšenie dôchodku. Z dohody sa odvody do SP na dôchodkové poistenie neplatia, takže ani zvýšenie nebudeš mať priznané.
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

Dobrý deň.Keď bol zamestnancovi priznaný dôchodok v roku 2003,tak má teraz nárok na prepočet dôchodku alebo nie? ďakujem
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

lenka.ba Pozri príspevok
Dobrý deň.Keď bol zamestnancovi priznaný dôchodok v roku 2003,tak má teraz nárok na prepočet dôchodku alebo nie? ďakujem
Ak robil na PZ tak áno.
Ak robil na dohodu, tak je to zbytočné, z dohôd sa odvody na dôch. neplatia.
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

Dobrý deň. Neviem kedy bol zamestnancovi priznaný starobný dôchodok, buď v roku 2003 alebo 2004. Má teraz nárok na prepočet dôchodku alebo až keď ukončí PP? A podľa ktorého zákona to tak je?
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať