Zavrieť

Porady

Opera

V ostatnom čase som sa zamilovala do opernej hudby,ktorú som celý život vnímala, neodmietala, ale vedome som ju nevyhľadávala. Predovšetkým prostredníctvom internetu a You Tube som sa na laika dosť dobre zorientovala v opernej tvorbe a v jej interpretoch. Aj keď kvalita zvuku je na mnohých nahrávkach hrozná, otvorili mi svet opery a zamilovala som sa do operného spevu. Je úžasné počúvať ľudský hlas v mužskom,ženskom alebo v zborovom prevedení. Je pre mňa vzrušujúca detektívka rozpoznať spevákov podľa farby ich hlasu a spôsobu spievania. A prečo som otvorila túto tému v "Porade"...?
Jednak preto, že opera je súčasťou kultúry, ale predovšetkým preto, že by som s potešením prijala radu, ako sa nekomplikovaným spôsobom dostanem k zaujímavým nahrávkam operných diel mimo You Tube. Ak máte Poraďáci rovnaký záujem a počúvate operu aj z internetu, tak mi prosím poraďte.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Teraz ma, prosím Vás, nezabite, že do tejto témy o opere a klasike, hodím link na jeden menšinový žáner. Ale je to jedna z mojich srdcoviek

A ešte naživo, to je len tóčo
Ak to tu bude zavadzať, vymažem, stačí povedať...
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

endrju Pozri príspevok
Veľmi zlý predpoklad.
... Aj nelegálne veci sa dajú z internetu stiahnuť bezplatne. Nebudem ich tu vymenovávať. Myslím si, že tých nelegálnych vecí je na internete na stiahnutie k dispozícii oveľa viac ako legálnych. ...
No nedalo mi , poučila som sa. Prezrela som archív a všetko, čo sa černelo, som jednoducho vymazala. Už sa nebojím.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Upozorňujem na pripravovaný prenos z MET.
Čo?
Giuseppe Verdi: Ernani
Kedy a kde?
Sobota, 29.3.2008, 18:30 SEČ, rádio Devín.

Fanúšikom tohoto žánru už teraz prajem príjemný umelecký zážitok.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

V príspevku č.46 som si vzdychla... „ Príliš veľa Schubertov naraz“.. . Teraz by som to mohla upresniť možno takto : ... Schuberta je skoro vždy málo.

Na You Tube som našla viaceré diela. Pre toho, kto nie je veľký znalec Schuberta, dávam do pozornosti jeho krásnu lyrickú, doslova snovú pieseň „Nacht und Träume“. Sú tam nahrávky tejto piesne s viacerými spevákmi. Mne sa páči nahrávka s R. Fleming, možno ju spieva až príliš rozvláčne. Je u nej obvyklé, že uprednostňuje interpretáciu v pomalých tempách. Napr. ak Barbara Frittoli spieva známy Wilow song z opery Otello cez 7 minút, Fleming to isté nezaspieva pod 10 minút.

Ako fanúšik opery sa teším na sobotňajší prenos Ernaniho z Met-u.
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

endrju Pozri príspevok
Upozorňujem na pripravovaný prenos z MET.
Čo?
Giuseppe Verdi: Ernani
Kedy a kde?
Sobota, 29.3.2008, 18:30 SEČ, rádio Devín.

Fanúšikom tohoto žánru už teraz prajem príjemný umelecký zážitok.
Andrej, prosím Ťa, doplň ešte vlnový rozsah, lebo budem musieť dve hodiny najprv ladiť rádio Vďaka.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Podľa lokality výskytu si treba vybrať zo zoznamu:
http://www.rozhlas.sk/inetportal/200...e=frekvencie#3
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

endrju Pozri príspevok
Podľa lokality výskytu si treba vybrať zo zoznamu:
http://www.rozhlas.sk/inetportal/200...e=frekvencie#3
Ďakujem, zajtra si dovoľujem (mám dovolenku), tak budem skúšať
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

To realne pokrytie radia Devin je aj tak pod psa. Aj to je jeden z dokazov, ze kanal s vaznou hudbou je SRO asi iba na pritaz. Jazdim autom po celej SR. Je pravda, ze mozno nemam nejake spickove radio, no vacsinou chytam SRO + najakych 5 komercnych radii a casto k tomu aj zahranicne stanice. Devin vsak iba zriedka.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Nezostáva nám teda nič iné, ako vysťahovať sa do nejakej inej krajiny, v ktorej nie je rozhlasová stanica s tzv. vážnou hudbou "na príkaz".
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

endrju Pozri príspevok
Nezostáva nám teda nič iné, ako vysťahovať sa do nejakej inej krajiny, v ktorej nie je rozhlasová stanica s tzv. vážnou hudbou "na príkaz".
Keby som mal cas pocuvat, tak by ma to mrzelo, no teraz to aj tak ide mimo mna. Keby som chcel pocuvat doma, tak mozem okrem CD pocuvat internetove radia, napr. cez ITunes. Ked idem v aute, tak tam sa vzhladom k hluku aj tak klasika velmi neda. To mam pomerne tiche auto, ale predsa len - pri tych vyssich rychlostiach na dlhych trasach to naopak riesim tak, ze dam stuple do usi a mam absolutne ticho. To by ste sa cudovali, ako to pomaha streit unavu a pozornost.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

misomiso Pozri príspevok
...Ked idem v aute, tak ... to naopak riesim tak, ze dam stuple do usi a mam absolutne ticho. ...
Nechcel by som sa s Tebou stretnúť niekde na ceste, keď máš ako vodič "zaštupľované" uši.
Naposledy upravil endrju : 31.03.08 at 17:58
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

endrju Pozri príspevok
Upozorňujem na pripravovaný prenos z MET.
Čo?
Giuseppe Verdi: Ernani
Kedy a kde?
Sobota, 29.3.2008, 18:30 SEČ, rádio Devín.

Fanúšikom tohoto žánru už teraz prajem príjemný umelecký zážitok.
Minulú sobotu som prežila pekný večer s operou Ernani na stanici Devín. Chcela by som sa podeliť s pocitmi z počutého, prípadne vymeniť si názory s tými, ktorí prenos sledovali a majú pocit, žeby chceli svoj zážitok komentovať.
Prvý raz som počúvala priamy prenos z Metropolitnej opery v New Yorku a snažila som si predstaviť, že sedím medzi 3 900 divákmi v hľadisku. Mala som nádherný pocit z toho, že to, čo počujem, je vo všetkých zložkách vyrovnané, orchester, sólisti a zbory . Neviem posúdiť , či speváci frázovali celkom presne, či niekedy nespievali nad alebo pod tónom, atď. . Podľa mňa spievali profesionálne a dobre. Páčil sa mi basista Furlanetto, aj keď v prvom dejstve sa mi zdalo, že v parádnom sóle pri vyšších tónoch jeho hlas máličko „chrapčal“. A možno som len zle počula. Má ale príjemne znejúci bas a pekné spodné registre. Páčila sa mi sopranistka Radvanovsky pre jej farbu hlasu a obdivovala som, ako isto a poctivo spieva celú operu plným hlasom vo výškach. Nepočula som, žeby sa stratila v orchestri alebo zboroch. Naopak, niekedy mi v ansámbloch unikol Giordaniho Ernani. Hudba Verdiho bola príťažlivo melodická, s dobrým zvukom. Trochu mi vadili krkolomné komentáre jedného z moderátorov.
Inak som bola nadšená a potešená. Som rada, že večery s operou na rádiu Devín pokračujú aj túto sobotu.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

endrju Pozri príspevok
Nechcel by som sa s Tebou stretnúť niekde na ceste, keď máš ako vodič "zaštupľované" uši.
Cez tie stuple pocujes v podstate vsetko, odreze to nejakych mozno 30 db, ale tym, ze to odfiltruje hluk z auta v rovnakom pomere ako ine zvuky, ta to nezbavi schopnosti pocut zvonka.

Uvidis to sam, ked to vyskusas, mozes kludne cez stuple aj pocuvat radio, jednoducho vsetko budes pocut trocha tichsie.

Na ceste sa bezne stretavas aj s nepocujucimi, nahluchlymi a hlavne s velkym poctom ludi, ktori telefonuju cez tie blue tooth sady, alebo co maju diskoteku v aute. Ti nepocuju tiez nic.

Ja sa dost pozeram, dokonca aj do spatneho zrkadla, takze nejak excelentne pocut nemusim. Rozhodne ta ulava od unavy za to stoji. Pri vysokych rychlostiach je uz ten hluk od pneu a vetra dost velky aj v kvalitnych autach a ked ides 4 hod. bez pauzy tak je to naozaj rozdiel. Myslim, ze ta strata koncentracie sposobena hlukom je ovela viac na skodu. Kazdemu vrelo odporucam.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Music For A Found Harmonium

http://youtube.com/watch?v=yJg1NNyke2E
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Pipe Organ Instrumental (no, varhanikovi by som aj ja obracal stranky)

http://youtube.com/watch?v=MzjQbFuZxss
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

To je slusny vykon. Pripomina mi to zabery na nohy rally jazdcov, ktori stihaju este medzi rychlymi a castymi preradeniami slapat lavou nohou na brzdu (sucasne s plynom) na zaciatkoch zakrut, aby pribrzdili iba zadne kolesa a dostali auto do kontrolovaneho pretacaveho smyku. Ta organistka toho stiha este o dost viac. Raz som kdesi cital rozhovor s nejakym instruktorom autoskoly, ktory hovoril, ze najhorsi ziaci su muzikanti, pretoze nedokazu zvladnut koordinaciu ruk a noh. Ja som zasa cital dost zahranicnych odbornych prac na temu ludskej motoriky, a tam sa uvadzalo, ze na hracov na niektore hudobne nastroje su kladene take naroky, ake ani na sportovcov nie (z hladiska narocnosti koordinacie pohybov).
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Petra Nová Pozri príspevok
... Trochu mi vadili krkolomné komentáre jedného z moderátorov...
Asi aj tuším, kto z tej dvojice to bol.
Ale na jeho spôsoboy vyjadrovania sa dá zvyknúť. Prednosťou je, že ten moderátor (pôsobí aj ako docent na VŠMU) má v oblasti "klasiky" celkom obstojný prehľad a dokáže svoje znalosti podať aj neprofesionálom zaujímajúcim sa o tento druh hudby.

Spomenutú operu som si v kľude vypočul. Chybičkou krásy bola predovšetkým veľmi slabá úroveň signálu ovplyvnená slabým vysielačom na strane "odosielateľa" a málo kvalitným prijímačom na strane "adresáta".

Napriek tomu som prežil príjemný večer pri počúvaní spomenutej opery. Určite bol ten večer príjemnejší ako "čumenie" na nejakú "reality" show v TV.

Odbornú terminológiu z hudobníckej branže nemám v krvi a tak sa dokážem skôr vyjadriť v zmysle páčilo sa mi alebo nepáčilo. Spomenutý prenos hodnotím: "páčilo sa mi".
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

endrju Pozri príspevok
Asi aj tuším, kto z tej dvojice to bol.
Ale na jeho spôsoby vyjadrovania sa dá zvyknúť.
Súhlasím. Pri Bohéme sa mi jeho komentár zdal síce osobitý , ale tak akosi dôverne milý.
Tú chybičku krásy spočívajúcu vo veľmi slabej úrovni signálu som ani nepostrehla.
Naposledy upravil Petra Nová : 07.04.08 at 22:22 Dôvod: skomolené slovo
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Petra Nová Pozri príspevok
Mám vždy zimomriavky, keď burácajú zbory,
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

misomiso Pozri príspevok
Paráda... nádherná opera Takúto môžem aj ja
Mne sa páči Emma Shaplin, ale to asi nie je opera, či hej?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať