Zavrieť

Porady

Opera

V ostatnom čase som sa zamilovala do opernej hudby,ktorú som celý život vnímala, neodmietala, ale vedome som ju nevyhľadávala. Predovšetkým prostredníctvom internetu a You Tube som sa na laika dosť dobre zorientovala v opernej tvorbe a v jej interpretoch. Aj keď kvalita zvuku je na mnohých nahrávkach hrozná, otvorili mi svet opery a zamilovala som sa do operného spevu. Je úžasné počúvať ľudský hlas v mužskom,ženskom alebo v zborovom prevedení. Je pre mňa vzrušujúca detektívka rozpoznať spevákov podľa farby ich hlasu a spôsobu spievania. A prečo som otvorila túto tému v "Porade"...?
Jednak preto, že opera je súčasťou kultúry, ale predovšetkým preto, že by som s potešením prijala radu, ako sa nekomplikovaným spôsobom dostanem k zaujímavým nahrávkam operných diel mimo You Tube. Ak máte Poraďáci rovnaký záujem a počúvate operu aj z internetu, tak mi prosím poraďte.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

No..., Misomoso! ... neviem, či som mala na mysli práve týchto . Ale, zimomriavky som mala aj teraz, keď som si ich vypočula. Iste si zaregistroval, že dámy spievali nevýrazne , v panskej časti zboru – basy zabíjali tenorov a dirigent ? Ten bol jeden a pol taktu pred nimi. Orchester, či sólisti určite neboli z MET-ky. No, škoda slov... .
Milujem však taký Mormon Tabernacle Choir i keď nie je využívaný v operných produkciách. Zrejme by sa do opery ani nezmestil. Alebo predsa? Hádam aj hej, ak by tam neboli diváci.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Yaraví Pepita,Jaime Guardia orchestra-Vuela vuela palomita

0 0
VIA3 VIA3

VIA3 je offline (nepripojený) VIA3

To hore asi nie je opera.
Nepochopila som, o čo vlastne v tejto téme ide.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Trochou tepla zamrnka:
Yma Sumac - Taita Inty (Virgin of the Sun God)

0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

alabut Pozri príspevok
Trochou tepla zamrnka:
Yma Sumac - Taita Inty (Virgin of the Sun God)
Toto je po prvý raz, čo si sa aspoň trochu trafil do témy, aj keď Yma Sumac nebola operná speváčka. Ale určite si to zaslúži. Ona totiž nebola len skvelá speváčka , ale so svojim hlasovým rozsahom 5 oktáv (niektorí tvrdia, že až šesť) bola doslova speváckym „zjavením“ alebo „prírodným úkazom“.

Inak mám prosbu: ... keď zas dostaneš neodolateľnú chuť tu niečo prilepiť, tak nech to aspoň trochu ladí s témou. Taktiež môžeš prejaviť aj trochu viac vkusu .
0 0
micio micio

micio je offline (nepripojený) micio

Ahoj,
opera je v podstate môj chlebík.... ak som to správne pochopil tak you tube je pre Teba nepostačujúca stránka .... Je pravda že na internete je málo opery, ale dá sa nájsť niečo aj na you tube. Ja milujem aj operetu a toho je tam myslím dosť .... Pekný večer :-)
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

micio Pozri príspevok
Ahoj,
opera je v podstate môj chlebík.... ak som to správne pochopil tak you tube je pre Teba nepostačujúca stránka .... Je pravda že na internete je málo opery, ale dá sa nájsť niečo aj na you tube. Ja milujem aj operetu a toho je tam myslím dosť .... Pekný večer :-)
Ak si myslel na mňa s tým konštatovaním, že You Tube je nepostačujúcou stránkou, tak pre mňa áno. Je tam síce dostatok fragmentov z opier, aj spevákov, ale len málo kompletov celých diel. No a ak sa zaujímaš o operu, sám musíš potvrdiť, že zvuk na tube nie je nič moc.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

micio Pozri príspevok
... Ahoj, opera je v podstate môj chlebík....
Zabudla som sa opýtať, ako Ti chutí ten operný chlebík. Chutí ???
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Stanica Devín včera ponúkla priateľom opery záznam z predstavenia Verdiho Otella z Metropolitnej opery v New Yorku. Priznávam, že operu som nemala možnosť počuť celú, ako komplet. Nesklamala ma. A keďže som z tejto hudby nevychladla ani na druhý deň, oprášila som túto tému , aby som sa o nej porozprávala (pravdepodobne) sama so sebou. Nevadí.
Tak ako mnohí, milujem Verdiho opery. Ja, pre krásne árie a ansámble. Ale tiež pre veľké zbory, ktorých je, napr. u Pucciniho skromnejšie, hoci jeho hudbu milujem rovnako. Pri počúvaní Otella som si znovu pripomenula, koľko zážitkov je spojené s každým druhom umenia. Koľko emócií umenie vie naštartovať a koľko krásy človeku ponúka. Umenie je určite kúzelník, ktorý sa aj tu, na Porade, občas spomína, ale asi v inej súvislosti.
Počarovala mi hudba, a opera zvlášť, takže som si ako laický konzument, vychutnala spev opernej hviezdy Kiri Te Kanawa z roku 1974. Rola Desdemony v Otellovi bola jej debutom v Met-opere, krátko pred tridsiatkou. Newyorskému publiku predstavila svoj hlas a herecký talent v plnej paráde. Rada som počula jej mladistvý soprán, pretože ku sklonku kariéry znel jej hlas úplne inak. A osobitne som sa vytešila z modlitby Desdemony Ave Maria a Willow Song-u zo záveru opery, ktoré považujem za vôbec najkrajšie árie od Verdiho. Včera to bola pekná hudba a pekný večer.
0 0
aida444 aida444

aida444 je offline (nepripojený) aida444

Chcem sa i ja pridat k diskutujucim, pretoze i ja som vyznavacom opier, hlavne Verdiho ale samozrejme aj mnoho inych a vobec klasickej hudby, nie ale modernej. Isteze je to problem kde sa k nim dostat, mohlo by sa cez internet preposielat ale neviem ako je to po pravnej stranke, mohli by s tym byt problemy. Co sa tyka You tube je to sice zaujimave no kvalita prenosu je velmi slaba. Ja sa v poslednej dobe vyzivam v satelitnych vysielaniach, konkretne su to prekrasne televizne nahravky stanice Astra HD na statelite Atra 1 ktora vysiela vo vysokom rozliseni opery, arie a koncerty vecer od 19,00 hod. v digitalnej kvalite a pustim si to cez stereo-supravu. Okrem toho satelitne radio "klasik radio" vysiela krasnu klasicku hudbu cez cely den a noc, ako keby clovek tam stale daval svoje CD-cka. Okrem toho aj na programe Arte v pondelok zial az od 23,00 hod idu casto cele opery, niekedy aj vo stvrtok od 21,00.
0 0
Anita..... Anita.....

Anita..... je offline (nepripojený) Anita.....

ja mám tiež rada vážnu hudbu hlavne opernú, dodnes si pamätám prvú ktorú som videla, bola to "Rusalka". Bola som ešte dieťa a zanechalo to vo mne úžasný, nezabudnuteľný zážitok.
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Digi-TV dáva nepretržite vážnu hudbu na programe Mezzo, nie tak dlho.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

aida444 Pozri príspevok
Chcem sa i ja pridat k diskutujucim, pretoze i ja som vyznavacom opier, hlavne Verdiho ale samozrejme aj mnoho inych a vobec klasickej hudby, nie ale modernej. Isteze je to problem kde sa k nim dostat, mohlo by sa cez internet preposielat ale neviem ako je to po pravnej stranke, mohli by s tym byt problemy. Co sa tyka You tube je to sice zaujimave no kvalita prenosu je velmi slaba. Ja sa v poslednej dobe vyzivam v satelitnych vysielaniach, konkretne su to prekrasne televizne nahravky stanice Astra HD na statelite Atra 1 ktora vysiela vo vysokom rozliseni opery, arie a koncerty vecer od 19,00 hod. v digitalnej kvalite a pustim si to cez stereo-supravu. Okrem toho satelitne radio "klasik radio" vysiela krasnu klasicku hudbu cez cely den a noc, ako keby clovek tam stale daval svoje CD-cka. Okrem toho aj na programe Arte v pondelok zial az od 23,00 hod idu casto cele opery, niekedy aj vo stvrtok od 21,00.
Anita..... Pozri príspevok
ja mám tiež rada vážnu hudbu hlavne opernú, dodnes si pamätám prvú ktorú som videla, bola to "Rusalka". Bola som ešte dieťa a zanechalo to vo mne úžasný, nezabudnuteľný zážitok.
petmar Pozri príspevok
Digi-TV dáva nepretržite vážnu hudbu na programe Mezzo, nie tak dlho.
Je dobre, že sa pridali aj ďalší vyznávači operného umenia a klasickej hudby, prípadne prispeli svojimi poznatkami o vysielaní. Aspoň téma nie je taká jednotvárna.
Imaginárne by som chcela poďakovať za tento rok, ktorý mi poskytol množstvo nevšedných zážitkov zo sveta opery. Potešili a pohladili moju dušu. Verím, že ponúkané televízne a rozhlasové programy cez Vianoce umocnia ich čaro a pohodu.
Chcem teda popriať čarovné Vianoce všetkým priateľom dobrej hudby a v novom roku veľa zdravia.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Petra, minule som ťa chcela niečím potešiť a kým som našla tú variantu, ktorú mám najradšej, už si tu nebola. /pritom som sa stratila - nie prvýkrát - na Youtube a sú to príjemné strávené chvíľky. Pri jednom takom túlaní som objavila poľskú skupinu vynikajúcich muzikantov
Grupa MoCarta, nie je to opera, ale odporúčam ako prekvapenie, dúfam, že príjemné/

no a tu je ten darček pre teba



Casta Diva -- Maria Callas (Best)
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Ďakujem, Kukučka, bol to milý a pekný darček. Samozrejme potešil. Casta Diva nemôže nepotešiť. Celkom určite je to jeden z dvoch poriadnych clipov, ktoré tu boli pripnuté. Aj keď ten prvý, nie je operný, ale mňa taká hudba rovnako poteší.
A Norma bola Callasovej excelentnou rolou, pretože práve Callasovej hlasové dispozície a spevácky prejav dokázali jedinečne vyjadriť tragédiu tejto antihrdinky. Výberom Callasovej som bola potešená, aj preto , lebo ona je skutočne fenoménom opery. Novinári píšuci o opere sa opýtali piatich súčasných operných hviezd, koho považujú za najlepšiu sopranistku všetkých čias. Jednotne odpovedali-Callasová. No, na druhej strane aj na You Tube je niekoľko Callasovej nahrávok, ktorým sa ona určite neteší v terajšom hviezdnom nebi. Myslím tým tie, z jej posledného obdobia, kde už mala zničený hlas. Ale ono je to tak. Hviezdy sa tiež netrblietajú každý deň rovnako, lebo sú len ľuďmi. O to viac si treba vážiť tie ich jagavé okamžiky . Casta Diva v podaní Márie Callasovej je celkom určite takýmto pekným zážitkom.

Ak nepohrdneš, chcela by som Ti aj ja venovať hudobný darček v podobe niekoľkých clipov. Budú od umelcov, ktorých si ja najviac považujem, aj pre ich ľudské kvality.

Prvý bude od americkej sopranistky Renée Fleming. Pre mňa je nielen vynikajúca umelkyňa, ale aj prototypom osvieteného , múdreho a angažovaného človeka. Renée Fleming bola obdarovaná talentom, ale svoje miesto na výslní si získala svojou nesmiernou pracovitosťou a zodpovednosťou v profesii a v živote. A imponuje mi svojou odolnosťou voči nepriazni osudu a vierou vo svoje schopnosti. A ešte svojou pokorou, ktorú prejavila tým, keď minulom roku sa vzdala plánu debutovať v hlavnej postave opery Norma (ktorú veľmi túžila spievať), keď pri jej študovaní zistila , že jej táto postava nesedí. Ale uvedomujem si, že každý môže chápať pokoru inak.

V jej podaní som vybrala dve piesne od rakúsko-amerického skladateľa Ericha Korngolda, ktorého opery sa hrajú skôr výnimočne. Prvá z nich je známa a spievaná viacerými speváčkami. Je z opery Die tote Stadt. Druhá je koncertne menej spievaná, a ani som nezaznamenala, žeby v súčasnosti iná speváčka mala túto zaradenú vo svojom repertoári. Je z opery Das Wunder der Heliane. Podľa môjho laického názoru tu Renée Fleming predstavila extrémny spôsob spievania. Skús vydržať aspoň do tretej minúty a zopakovať, možno sa Ti zapáči.

Renée Fleming, Marietta´s Lied, Glück das mir verblieb


Renée Fleming sings Das Wunder der Heliane by Korngold


Druhým umelcom je Placido Domingo. Idol žien, jablko sváru viacerých speváčok, šarmantný muž, neúnavný propagátor a popularizátor opery, objaviteľ nových talentov, vzdelaný a vážený človek. Hoci obletovaný tisíckami žien, po celý život zostal pri tej prvej. Ťažko bolo rozhodnúť, čo vybrať. Nakoniec som vybrala clip, kde spieva dve milostné piesne, myslím, že obidve sú od mexických skladateľov. Vybrala som ich pre atmosféru, z ktorej na mňa dýcha pohoda. V ňom, Placido, akoby len tak, na chvíľu si odskočil do štúdia, aby tam za sprievodu klavíra zaspieval a potešil publikum. Možno aj Teba, Kukučka.

Placido Domingo sings Perfidia & Yo vendo unos ojos negros



No, a ak som sa vôbec netrafila do Tvojho vkusu, tak ten darček neber hudobne, ale filozoficky.
Naposledy upravil Petra Nová : 27.12.08 at 22:56
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Jeden tip pre milovníkov opery, výhodný pre Bratislavu a okolie.
Kúsok za Neusiedler See je malá dedinka St. Margarethen. V starom rímskom kameňolome je vybudovaný amfiteáter pre cca 4.000 divákov. Každé leto sa tam koná Opern Festspiele, vždy hrajú celé leto len jednu operu (a zaujímavé, takmer každé predstavenie je vypredané). Toto leto to bola Traviata, samozrejme medzinárodné obsadenie s viacerými alternáciami. Na tomto predstavení sa podieľal aj orchester a zbor Slovenskej filharmónie, preto sa mi podarilo dostať sa náhodou ku vstupenkám a tak sa o tomto festivale vôbec dozvedieť. Budúce leto (2009) je na programe Rigoletto. Už teraz viem, že idem zháňať vstupenky. Akustika je skutočne zaujímavá, obrovský otvorený priestor a predsa hudba hrá len pre mňa.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Verbálne a obrázkové priania k novému roku 2009 na Porade si dovoľujem doplniť hudobným pozdravom. Je to finále z jedinej Beethovenovej opery Fidelio. V nej skladateľ vzdal hold túžbe ľudí po základných ľudských slobodách, finále je ich oslavou. Clip je časťou amatérsky zhotoveného záznamu z koncertu operných hviezd, usporiadaného na počesť Joe Volpeho, bývalého generálneho managera Met-ky.

Heppner, Mattila - Fidelio Finale &Curtain Calls- Volpe Gala




A ešte jeden krátky pozdrav od hudobných figliarov zo skupiny Grupa MoCarta

Grupa MoCarta - Mandaryna
Naposledy upravil Petra Nová : 01.01.09 at 18:18
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Neviem, či sa milovníkom opery podarilo zachytiť včerajší večerný program na ČT2. Dávali záznam z októbrového koncertu v Jordánskej Petre na počesť Pavarottiho. Bol to skutočne bonbónik, pri ktorom som vydržala do konca, napriek tomu, že sa mi veľmi chcelo dospávať Silvestra.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Tento koncert by som si bola rada pozrela. Ale nezaznamenala som ho, tak som ho prešvihla. Ozaj škoda. Budem spoliehať na reprízu.
0 0
katif katif

katif je offline (nepripojený) katif

Misomiso, nesúhlasím s tebou, že opera je len pre vzdelaných. Ak si dobre pamätám, toho času by nebol Verdi bez obyčajných ľudí z ľudu tým, čím je teraz. A čo sa týka názoru mnohých, že nahrávky z internetu sa nedajú ani len porovnať s živým vystúpením, môžem súhlasiť len čiastočne z jedného dôvodu. Môžem ísť na predstavenie Toscy, ale tá Tosca nikdy nebude taká, ako keď ju spievala Maria Callas. A nikto nezaspieva Nessun dormu dokonalejšie, ako ju zaspieval Luciano Pavarotti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať