Zavrieť

Porady

Ulcerozna Kolitida

Ahojte, 14.03. mi po neprijemnom kolonoskopickom vysetreni diagnostikovali Ulceroznu Kolitidu a nasadili mi liecbu Salofalkom. Nie som si ale ista, ci toto ochorenie u mna doktor dobre diagnostikoval. Nakolko, som mala "iba" 3 tyzdne obrovske mnostvo krvi v stolici bez hlienov/z toho len 4dni riedku stolicu/, bez bolesti, krcov, nutnosti na vracanie, bez straty hmotnosti, teploty, chuti do jedla, plynatosti...Chcem Vas teda poziadat o Vase prispevky a rady. A pokial mate toto ochorenie-ako sa Vam s tym zije(ja viem, ze urcite nie dobre, ale chcem vediet, ako ste to psychicky znasali, ake zmeny a obmedzenia Vam toto ochorenie vo Vasom zivote prinieslo, aby som sa mohla na to psychicky pripravit) a ake pripravky okrem klasickych liekov Vam pomohli. Za kazdy ohlas budem velmi vdacna a velmi Vam dakujem. S pozdravom Tina
Usporiadat
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

maik Pozri príspevok
Môj syn "chytil" pred tromi rokmi UC pred koncom školského roku, nenajedol sa, stresy,... naraz začal hnačkovať, zvraciať, nevedeli sme prečo, dovtedy to nikdy nemal, nie je pravda, že je to dedičné, v rodine nikto UC nemá. Po vyšetrení v nemocnici a pobyte zhruba 2 týždňov, sme mu nasadili gel aloe vera barbadensis miller - tak sa volá odroda, samozrejme znegovalo všetky vedľ.účinky liekov, potom sme mu nasadili ešte Colostrum....
maik, tvoj syn ma stabilizovany stav a stale chodi na kontroly raz za tyzden? aloe vera a colostrom mas nejaku konkretnu znacku, ktoru kupujes? ako casto to uziva tvoj syn? pripadne ak mas nejake web stranky o tom, tak priloz, dakujem
ahaa, ja som namiesto kazdy stvrtrok precitala kazdy stvrtok, cize raz za 1/4 rok, rozumiem
Naposledy upravil mamina h. : 11.05.08 at 20:23 Dôvod: zle pochopeny odkaz, stvrtrok/stvrtok
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mamina h. Pozri príspevok
dobry vecer, chcela by som sa s vami poradit:

1. ako casto mate pravidelne kontroly u lekara s UC? moj kamarat ich ma raz rocne, zda sa mi to velmi velmi malo, jeho stav je stabilizovany, 3x denne uziva penthasu a v pripade zhorsenia si ma "sam" nasadit druhy liek, ktory si teraz nespomeniem, je to kortikoid, ake su vase skusenosti?

2. viete mi doporucit nemocnicu/lekara v bratislave - odbornika na UC?

vopred dakujem, pekny vikend.
Ad. 1 Ja na kontroly chodím každý mesiac, resp. 1,5 mesiaca. Najdlhšia doba medzi dvoma kontrolami je 2 mesiace. TO, že má sám nasadiť druhý liek pri zhoršení stavu, a ešte k tomu kortikoid (nie je to náhodou Prednison?) tak to je od lekára neobvyklé. Kortikoidy sú hormonálne lieky, ktoré pri nesprávnom užívaní môžu narobiť viac problémov ako osohu.

Ad. 2 Chodím na kontroly do Onkologického ústavu sv.Alžbety na Heydukovu ul. K Doc.MUDr. Peter Mlkvému na gastroenterologické oddelenie v pivnici už vyše 10 rokov. Je vo svojom odbore jeden z najlepších.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

smith Pozri príspevok
Ad. 1 Ja na kontroly chodím každý mesiac, resp. 1,5 mesiaca. Najdlhšia doba medzi dvoma kontrolami je 2 mesiace......
moc ti dakujem
0 0
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
Mozete mi prezradit ti, co ste absolvovali kolonoskopiu ci je to velmi bolestive? Pocula som o anesteze - je to iba injekcia oblbovacka, alebo mozu cloveka uspat? Mam sialeny strach z bolesti ale zrejme sa jej nebudem moct vyhnut, tak zatial len oddalujem navstevu lekara. Mam uz treti tyzden krvacanie pri stolici / iba s 3 dnovou prestavkou/ a zatial to pripisujem hemeroidom, krv je jasna, ale dost vela / takze viem, ze ma po case to krvacanie vystavi/ a vzdy viem ked ma pichne na jednom mieste v konecniku, ze pojde aj krv. Stolicu mam normalnu, predtym kazdy den po kave, teraz obcas kazdy druhy, ale snazim sa jest tak aby bola denne. No beriem uz 1 a pol mesiaca Reductil a tam je pisane, ze moze zhorsit hemeroidy. Asi ani nie zapchou, ale mozno nejakym prekrvenim ciev - neviem. Ja viem, ze najlepsie mi poradi lekar, ale prave zo strachu z vystrenia a z blbeho pocitu ho odkladam. Mozno bude stacit iba rektoskopia - ak dobre chapem to je iba kusok do konecnika. A este by som strasne chcela vediet ako vyzera to vysetrenie. Clovek sa zrejme prehne a dostane nejaku rusku na zadok s otvorom? Velmi dakujem za odpovede, viem, ze som mimo temy, ale asi mi budete vediet poradit.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
bonita Pozri príspevok
Mozete mi prezradit ti, co ste absolvovali kolonoskopiu ci je to velmi bolestive? Pocula som o anesteze - je to iba injekcia oblbovacka, alebo mozu cloveka uspat? Mam sialeny strach z bolesti ale zrejme sa jej nebudem moct vyhnut, tak zatial len oddalujem navstevu lekara. Mam uz treti tyzden krvacanie pri stolici / iba s 3 dnovou prestavkou/ a zatial to pripisujem hemeroidom, krv je jasna, ale dost vela / takze viem, ze ma po case to krvacanie vystavi/ a vzdy viem ked ma pichne na jednom mieste v konecniku, ze pojde aj krv. Stolicu mam normalnu, predtym kazdy den po kave, teraz obcas kazdy druhy, ale snazim sa jest tak aby bola denne. No beriem uz 1 a pol mesiaca Reductil a tam je pisane, ze moze zhorsit hemeroidy. Asi ani nie zapchou, ale mozno nejakym prekrvenim ciev - neviem. Ja viem, ze najlepsie mi poradi lekar, ale prave zo strachu z vystrenia a z blbeho pocitu ho odkladam. Mozno bude stacit iba rektoskopia - ak dobre chapem to je iba kusok do konecnika. A este by som strasne chcela vediet ako vyzera to vysetrenie. Clovek sa zrejme prehne a dostane nejaku rusku na zadok s otvorom? Velmi dakujem za odpovede, viem, ze som mimo temy, ale asi mi budete vediet poradit.
Mne kolonoskopiu väčšinou robili bez anastézy, resp. 1x som si musel vypýtať "oblbovák". Ale kolonoskópiu som nepodstúpil už 6 rokov, takže nepoznám terajší postup. Vlastné zážitky sú zmiešané. Človek leží na posteli s "vypučeným" zadkom. Kolonoskóp je vlastne hadička o priemere asi prsta človeka (malíček), na konci ktorej je kamera. Pri kolonoskópii vždy som pozeral cez monitor ako to vlastne vyzerá.

O bolestiach by som ani nemohol hovoriť, resp. písať. Skôr o nepríjemnom pocite po vyšetrení, keď si človek potrebuje sadnúť. Vyšetrenie môže mierne nafuknúť človeka.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

bonita Pozri príspevok
Mozete mi prezradit ti, co ste absolvovali kolonoskopiu ci je to velmi bolestive? Pocula som o anesteze - je to iba injekcia oblbovacka, alebo mozu cloveka uspat? Mam sialeny strach z bolesti ale zrejme sa jej nebudem moct vyhnut, tak zatial len oddalujem navstevu lekara. Mam uz treti tyzden krvacanie pri stolici / iba s 3 dnovou prestavkou/ a zatial to pripisujem hemeroidom, krv je jasna, ale dost vela / takze viem, ze ma po case to krvacanie vystavi/ a vzdy viem ked ma pichne na jednom mieste v konecniku, ze pojde aj krv. Stolicu mam normalnu, predtym kazdy den po kave, teraz obcas kazdy druhy, ale snazim sa jest tak aby bola denne. No beriem uz 1 a pol mesiaca Reductil a tam je pisane, ze moze zhorsit hemeroidy. Asi ani nie zapchou, ale mozno nejakym prekrvenim ciev - neviem. Ja viem, ze najlepsie mi poradi lekar, ale prave zo strachu z vystrenia a z blbeho pocitu ho odkladam. Mozno bude stacit iba rektoskopia - ak dobre chapem to je iba kusok do konecnika. A este by som strasne chcela vediet ako vyzera to vysetrenie. Clovek sa zrejme prehne a dostane nejaku rusku na zadok s otvorom? Velmi dakujem za odpovede, viem, ze som mimo temy, ale asi mi budete vediet poradit.
Je moznost anesteze, za ktoru sa priplaca. Trocha si tam pospis, ani nebudes citit, ze si absolvovala nejake vysetrenie.
Prajem vela zdravia
0 0
Vlado78 Vlado78

Vlado78 je offline (nepripojený) Vlado78

Pozdravujem, v máji som sa dozvedel že mám ulceróznu kolitídu. Mal som časté hnačky také dva týždne po sebe, tak som zašiel k doktorovi. Inak mi nebolo nič, iba som mal zvýšenú teplotu cca 1 až 1,5 roka. Nepokladal som to za nič vážne a ani na lekárskych prehliadkach čo som absolvoval v práci doktorka nič nehovorila. Dopracoval som sa však až k UC II. stupňa po celom hrubom čreve. Hospitalizáciu som odmietol, pretože som potreboval dokončiť skúšky v škole a ťiež diplomový projekt. Nasadil mi preto Salofalk pirule, Salofalk klizmy a výživy Ensure a Enrich. Asi mesiac od kolonoskopie, po užívaní spomínaných liekov, som mal aj tak asi 10 stolíc denne. Medzitým doktorovi prišli výsledky histológie, ktoré len potvrdili kolitídu II. stupňa. Vtedy mi zmenil Salofalk za Pentasu a pridal Entocort. Klizmy vypustil úplne. Schudol som už 15 kg a držím sa na 70 kg. Liečba prebieha ešte len druhý mesiac. Chcel by som sa ale opýtať:

1. Je UC doživotné? Ja mám teda kompletne celé črevo zasiahnuté. Nerobil som si z toho hlavu, myslel som že pár mesiacov vydržím, odľahčím črevo diétou a zas to bude ako volakedy. Doktor spomínal že to bude dlhšia liečba. Ale až tu sa dočítam že je to celoživotné. V rodine to nikto nemá, ja som prvý.

2. Ak to teda bude celoživotné a budú sa striedať obdobia kľudu a aktivity, aké dlhé môže byť to obdobie kľudu a aktívne obdobie hlavne kvôli práci.

3. Je nutné dodržiavať diétu aj v kĺudových obdobiach? Nemôžem si vtedy občas dať rezeň, niečo pikantné a pod.?

4. Teraz už mi stolice ustúpili na cca 3 denne, ale stale sú veľmi vodové? Je to následok bezzvyškovej stravy (ryža, zemiaky, cestoviny, ryba, banán, teraz už aj kura), všetko samozrejme na vode varené, alebo aj keď je stolíc menej, črevko sa neuzdravuje.

Ďakujem za odpovede.
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
dá sa to odstrániť operatívne,a viem,že to pomaha.
0 0
obreak obreak

obreak je offline (nepripojený) obreak

Kamarát
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Mne kolonoskopiu väčšinou robili bez anastézy, resp. 1x som si musel vypýtať "oblbovák". Ale kolonoskópiu som nepodstúpil už 6 rokov, takže nepoznám terajší postup. Vlastné zážitky sú zmiešané. Človek leží na posteli s "vypučeným" zadkom. Kolonoskóp je vlastne hadička o priemere asi prsta človeka (malíček), na konci ktorej je kamera. Pri kolonoskópii vždy som pozeral cez monitor ako to vlastne vyzerá.

O bolestiach by som ani nemohol hovoriť, resp. písať. Skôr o nepríjemnom pocite po vyšetrení, keď si človek potrebuje sadnúť. Vyšetrenie môže mierne nafuknúť človeka.
Práve som absolvoval kolonoskopiu ako aj retro (črevo nema nervove zakončenia taže to nebolí) je to trochu hlupí pocit to nafúkanie ,akurát to musí byt aby bolo vydno steny čreva.
0 0
obreak obreak

obreak je offline (nepripojený) obreak

Kamarát
ja som prestal fajčit a rok na to som dostal" odmenu "UC...(ale nefajčím dalej)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Lekár Ti neodporučil, si lepiť na bruško v oblasti zápalu nikotínové náplaste? Lebo takto to pomáha črievkam nikotín.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

obreak Pozri príspevok
ja som prestal fajčit a rok na to som dostal" odmenu "UC...(ale nefajčím dalej)
no niečo na tom bude, môj manžel nikdy nefajčil a tiež má niečo podobné - Crohnovu chorobu
0 0
obreak obreak

obreak je offline (nepripojený) obreak

Kamarát
mamina h. Pozri príspevok
ja som skor myslela, ci nepoznas postup, ako prist nato, co sa moze a co nie;
ja som predtym pochopila, ze o niecom takom hovoris, ze si robil nejaku velni dlhu dietu na zaklade ktorej si to zistil...
Mám komplet rozpis vhodné a nevhodné jedla pri UC a aj jedálny list na týždeň +krátky popis. Rad vám ho pošlem...aj ja mám UC...
0 0
Sylvinka08 Sylvinka08

Sylvinka08 je offline (nepripojený) Sylvinka08

Dobrý deň,

má niekto z Vás skúsenosti s mikroskopickou kolitídou?
Mne ju diagnostikovali zhruba pred 2 rokmi, na základe kolonoskopie. Okrem krvi v stoli, som nemala žiadne príznaky, žiadne bolesti. Na začiatku som brala Salofalk, v súčasnej dobe užívam Pentasu.


Nemá niekto skúsenosti ako dlho môže potrvať liečba? Pomáha na takéto problemy kúpeľna liečba?
0 0
obreak obreak

obreak je offline (nepripojený) obreak

Kamarát
janaGT Pozri príspevok
no niečo na tom bude, môj manžel nikdy nefajčil a tiež má niečo podobné - Crohnovu chorobu
Fajčenie, pitie nad mieru alkoholu atď . je to iste čo prežieranie sa a pod.. najhoršie je však každodenný stres ....
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

obreak Pozri príspevok
Fajčenie, pitie nad mieru alkoholu atď . je to iste čo prežieranie sa a pod.. najhoršie je však každodenný stres ....
To by mala polovica slovenska túto diagnozu, a má ju len pár ludí vzaté z celoslovenského hľadiska .
0 0
obreak obreak

obreak je offline (nepripojený) obreak

Kamarát
Xanti Pozri príspevok
To by mala polovica slovenska túto diagnozu, a má ju len pár ludí vzaté z celoslovenského hľadiska .
Veľa ľudí je chorých len o tom nevedia ...a asi je to tak dobre ...sú choroby ktoré nebolia...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ta ty si iný optimista.
0 0
plada plada

plada je offline (nepripojený) plada

Ahojte poraďáci,
tí z Vás, ktorí máte ulceróznu kolitídu, máte niekto skúsenosti s užívaním chlorelly?
Manžel má UK a doporučil mu to jeden známy, k lekárovi ide až za mesiac, tak preto sa pýtam.
Za odpovede Vám vopred ďakujem
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
teraz som sa dočítala na nete, že ľudia trpiaci UC alebo Crohnom mávajú často
afty v puse /na ďasnách alebo na jazyku/, akú máte osobnú skúsenosť??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať