Zavrieť

Porady

Rodicovska / materska dovolenka kontra dovolenka za kalendarny rok

Od roku 1999 som zamestnana na TPP u jedneho zamestnavatela. Od 9/2005 som na materskej dovolenke, nasledne od 4/2006 na rodicovskej. Rodicovska mi trva do 10/2008.
Kedze moj zamestnanecky pomer stale trva, som presvedcena ze za obdobie stravene na materskej aj rodicovskej dovolenke, mi patri DOVOLENKA ZA KALENDARNY ROK (samozrejme kratena), tak ako kazdemu inemu zamestnancovi.
Vedeli by ste mi prosim PRIBLIZNE vypocitat, kolko dni je zamestnavatel povinny mi preplatit (resp. dovolit vycerpat) za obdobie stravene na MD a RD? (mam 33 rokov)
Aky dovolenkovy priemer bude pri vyplacani pouzity?
Dakujem.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás, neviete poradiť, odkedy platí zákon, že má zamestnankyňa nárok na dovolenku aj za materskú? My totiž máme žienku, ktorá je na reťazových pôrodoch od roku 1989, teraz je na rodičovskej dovolenke do roku 2009. Ona sama nás požiadala o rozviazanie pracovného pomeru dohodou z jej strany ku 30.9.2008. Vznikne jej teda nárok na preplatenie dovolenky za materskú, ale ja sa neviem zorientovať odkedy jej tento nárok počítať - za každú materskú od 1989? A mohli by sme jej túto dovolenku s jej súhlasom preplácať priebežne už počas rodičovskej dovolenky? Ide o to, že aj jej by to vyhovovalo, aj nám, keďže by sme si takto náklad rozložili na dlhšie obdobie. Ďakujem
Preplatenie nevyčerpanej D je možné len pri skončení PP, teda nie priebežne počas RD. Nárok na D má len za čas, kedy je na MD, spravidla 28 týždňov. To bolo stále, za RD nárok na D nie je.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Ďakujem Tweety, ja som asi nezrozumitelne formulovala otázku, zamestnankyňa má nárok na dovolenku len za MD, ona však od 1989 roku bola 9 krát na materskej dovolenke, teda čerpala 9 x 28 týždňov a ja práve toto neviem, či má nárok na dovolenku za MD od toho 1989 roku, alebo takýto zákon začal platiť niekedy neskôr. Ono keď som si to totiž prerátala tak jej ako učiteľke by v takom prípade vznikol nárok na preplatenie cca 110 dní dovolenky. Jasné, ak má nárok, tak sa jej to vyplatí, ale aby som nenarobila nejaký problém.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

jana32 Pozri príspevok
Ďakujem Tweety, ja som asi nezrozumitelne formulovala otázku, zamestnankyňa má nárok na dovolenku len za MD, ona však od 1989 roku bola 9 krát na materskej dovolenke, teda čerpala 9 x 28 týždňov a ja práve toto neviem, či má nárok na dovolenku za MD od toho 1989 roku, alebo takýto zákon začal platiť niekedy neskôr. Ono keď som si to totiž prerátala tak jej ako učiteľke by v takom prípade vznikol nárok na preplatenie cca 110 dní dovolenky. Jasné, ak má nárok, tak sa jej to vyplatí, ale aby som nenarobila nejaký problém.
Tweety Pozri príspevok
Preplatenie nevyčerpanej D je možné len pri skončení PP, teda nie priebežne počas RD. Nárok na D má len za čas, kedy je na MD, spravidla 28 týždňov. To bolo stále, za RD nárok na D nie je.
Tweety napísala, že to bolo stále, takže asi to platilo už aj v roku 1989.

Čo sa týka toho postupného preplácania dovolenky, teoreticky by bolo možné, ak by napr. zamestnávateľ nemal dostatok financií na preplatenie celej dovolenky naraz, preplatiť časť dovolenky hneď pri skončení PP a ďalšiu časť napr. o mesiac.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Vďaka
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ešte ma napadlo, že ak by bola teraz na rodič. dovolenke (na MD to nie je možné), že by si tú dovolenku mohla čerpať počas RD (teda by vlastne prerušila RD, ale poberala by nadalej rodič.príspevok), takže by ju postupne dostala vyplatenú, ale teda zo všetkými odvodmi - na rozdiel od preplatenia dovolenky.
V tom prípade by sa ale sama musela odhlásiť ako osoba, za ktorú platí dôch.poist. štát, nakolko počas čerp.dovolenky za nu platí odvody zamestnávatel, nie štát.
0 0
Modroocko Modroocko

Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac
brčko Pozri príspevok
Ešte ma napadlo, že ak by bola teraz na rodič. dovolenke (na MD to nie je možné), že by si tú dovolenku mohla čerpať počas RD (teda by vlastne prerušila RD, ale poberala by nadalej rodič.príspevok), takže by ju postupne dostala vyplatenú, ale teda zo všetkými odvodmi - na rozdiel od preplatenia dovolenky.
V tom prípade by sa ale sama musela odhlásiť ako osoba, za ktorú platí dôch.poist. štát, nakolko počas čerp.dovolenky za nu platí odvody zamestnávatel, nie štát.
Súhlasím, ale to len v tom prípade, ak sa ona sama ako fyzická osoba prihlásila do dôchodkového poistenia na sociálnej poisťovni (Drvivá väčšina žien o tom ani nevie, a keby sme im to my - mzdárky nepovedali, asi by sa ani neobťažovali chodiť aj na sociálku, stačí že musia ísť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. A ešte treba dodať, že po vyčerpaní dovolenky sa tie ženy musia do poistenia prihlásiť znova.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím Vás, môžete sa mi ešte pozrieť na nižšie uvedený výpočet či je správny? Vychovávateľka, ktorá má nárok na dovolenku v rozsahu 40 dní, bola :
- od 1.1.03 do 28.5.03 práceneschopná
- od 29.5.03 do 10.12.03 na materskej dovolenke
- od 11.12.03 na rodičovskej dovolenke.

Končí u nás pracovný pomer a ja jej potrebujem vyrátať zostatok dovolenky na preplatenie, v jej prípade je to iba dovolenka za materskú.
Spolu kvôli PN a rodičosvkej dovolenke neodpracovala 126 dní. za prvých 100 neodpracovných dní sa krátiu dovolenka o 1/12, za každých ďalších 22 dní ďalšiu 1/12, v jej prípade jej skrátim dovolenku teda o 2/12, čo je 6,5 dňa. na preplatenie jej teda ostane 33,50 dńa dovolenky. Je to takto správne? Mýli ma skutočnosť, či vychádzam zo 40 dňového nároku, alebo len z 20 dňového nároku ( keďze materká dovolenka trvá zhruba niečo cez pol rok ). Ďakujem
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás, môžete sa mi ešte pozrieť na nižšie uvedený výpočet či je správny? Vychovávateľka, ktorá má nárok na dovolenku v rozsahu 40 dní, bola :
- od 1.1.03 do 28.5.03 práceneschopná
- od 29.5.03 do 10.12.03 na materskej dovolenke
- od 11.12.03 na rodičovskej dovolenke.

Končí u nás pracovný pomer a ja jej potrebujem vyrátať zostatok dovolenky na preplatenie, v jej prípade je to iba dovolenka za materskú.
Spolu kvôli PN a rodičosvkej dovolenke neodpracovala 126 dní. za prvých 100 neodpracovných dní sa krátiu dovolenka o 1/12, za každých ďalších 22 dní ďalšiu 1/12, v jej prípade jej skrátim dovolenku teda o 2/12, čo je 6,5 dňa. na preplatenie jej teda ostane 33,50 dńa dovolenky. Je to takto správne? Mýli ma skutočnosť, či vychádzam zo 40 dňového nároku, alebo len z 20 dňového nároku ( keďze materká dovolenka trvá zhruba niečo cez pol rok ). Ďakujem
Prosím veľmi mi pomôžete ak mi odobríte postup. ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás, môžete sa mi ešte pozrieť na nižšie uvedený výpočet či je správny? Vychovávateľka, ktorá má nárok na dovolenku v rozsahu 40 dní, bola :
- od 1.1.03 do 28.5.03 práceneschopná
- od 29.5.03 do 10.12.03 na materskej dovolenke
- od 11.12.03 na rodičovskej dovolenke.

Končí u nás pracovný pomer a ja jej potrebujem vyrátať zostatok dovolenky na preplatenie, v jej prípade je to iba dovolenka za materskú.
Spolu kvôli PN a rodičosvkej dovolenke neodpracovala 126 dní. za prvých 100 neodpracovných dní sa krátiu dovolenka o 1/12, za každých ďalších 22 dní ďalšiu 1/12, v jej prípade jej skrátim dovolenku teda o 2/12, čo je 6,5 dňa. na preplatenie jej teda ostane 33,50 dńa dovolenky. Je to takto správne? Mýli ma skutočnosť, či vychádzam zo 40 dňového nároku, alebo len z 20 dňového nároku ( keďze materká dovolenka trvá zhruba niečo cez pol rok ). Ďakujem
jedná sa ozaj o rok 2003? som narátala, že nemala odpracovaných 121prac.dní a sviatkov (prvý štvrťrok 64dní + apríl 22 +máj 20 + december 15, použila som tento kalendár : http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php?hy=2003 ). V roku 2003 predpokladám, že platilo tých "za každých dalších 22 zameškaných dní zníženie o 1/12" (lebo teraz už platí 21dní). Tak ak sa nemýlim, by sa mala jej dovolenka znížiť len o 1/12, teda 40 - 1/12 z 40 ?
Naposledy upravil brčko : 02.06.08 at 07:36
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

brčko Pozri príspevok
jedná sa ozaj o rok 2003? som narátala, že nemala odpracovaných 121prac.dní a sviatkov (prvý štvrťrok 64dní + apríl 22 +máj 20 + december 15, použila som tento kalendár : http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php?hy=2003 ). V roku 2003 predpokladám, že platilo tých "za každých dalších 22 zameškaných dní zníženie o 1/12" (lebo teraz už platí 21dní). Tak ak sa nemýlim, by sa mala jej dovolenka znížiť len o 1/12, teda 40 - 1/12 z 40 ?
Ďakujem ,ide skutočne o rok 2003, asi som to ja zle zrátala, hlavne ďík za tú www stránku s kalendárom, lebo doteraz som raz nevedela kde nájsť staré roky. Takže to idem ešte raz prerátať a hlavne išlo mi o to, či vychádzam zo 40 dňového nároku na dovolenku, Podľa toho čo píšeš, tak áno. Ďakujem!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jana32 Pozri príspevok
Ďakujem ,ide skutočne o rok 2003, asi som to ja zle zrátala, hlavne ďík za tú www stránku s kalendárom, lebo doteraz som raz nevedela kde nájsť staré roky. Takže to idem ešte raz prerátať a hlavne išlo mi o to, či vychádzam zo 40 dňového nároku na dovolenku, Podľa toho čo píšeš, tak áno. Ďakujem!
áno, podla mna zo 40dní.
V § 109 sa hovorí len o krátení dovolenky (ak splnil podmienku 60 odprac.dní, teda o dovolenke nijako inak bližšie nedefinovanej).
V ods.5 sa hovorí, ktorú dovolenku (dov.za odprac.dni § 105 a dodatkovú dovolenku § 106) možno krátiť "len" podla ods.2. Dovolenka učitelov však nie je dodatková podla § 106, lebo je upravená v § 103 ods.3
0 0
Vameti Vameti

Vameti je offline (nepripojený) Vameti

Ahojte,

Som mamina, ktorá sa vracia po reťazových pôrodoch do zamestnania kde má čaká výpoveď.Chcem si len upresniť. V roku 11/ 2002 som nastúpila na MD v 2003 25.5. nástup na RD, v 5/2005 nástup na MD a 11/2005 nástup na RD

tak za rok 2003- vznikla dovolenka na 20 dní( mám 31 rokov)-nekráti sa
za 2004 nemam nárok na D
za 2005 - nárok na 20 dní nekráti sa
za 2006,2007,2008 nemám nárok na D

Správne som to pochopila?
Je zamestnávateľ povinní mi ju vyplatiť aj keď sa končí PP dohodou?

ďakujem Vám
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Vameti Pozri príspevok
Ahojte,

Som mamina, ktorá sa vracia po reťazových pôrodoch do zamestnania kde má čaká výpoveď.Chcem si len upresniť. V roku 11/ 2002 som nastúpila na MD v 2003 25.5. nástup na RD, v 5/2005 nástup na MD a 11/2005 nástup na RD

tak za rok 2003- vznikla dovolenka na 20 dní( mám 31 rokov)-nekráti sa
za 2004 nemam nárok na D
za 2005 - nárok na 20 dní nekráti sa
za 2006,2007,2008 nemám nárok na D

Správne som to pochopila?
Je zamestnávateľ povinní mi ju vyplatiť aj keď sa končí PP dohodou?

ďakujem Vám
Nemám poruke kalendár, ale podľa môjho názoru sa ti dovolenka kráti za rok 2003 aj 2005 ak :

- obdobie od 25.5-31.12.2003 je viac ako 100 prac. dní - za prvých 100 dní 1/12, za každých ďalších 22 celých dní 1/12

- 1.1.2005 - nástup na MD a 11/05 /presný dátum/ - 31.12.2005 je viac ako 100 prac. dní. Krátenie ako v predch. prípade.

-----
Veronika
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Berú sa do neodpracovaných = "zameškaných" dní, pre účely krátenia dovolenky podla § 109 aj sviatky, ktoré pripadajú na obvyklé prac.dní? alebo len samotné pracovné dni?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

brčko Pozri príspevok
Berú sa do neodpracovaných = "zameškaných" dní, pre účely krátenia dovolenky podla § 109 aj sviatky, ktoré pripadajú na obvyklé prac.dní? alebo len samotné pracovné dni?
Len samotné pracovné dni.

Ak je sviatok, tak na ten deň máš predsa platené voľno automaticky. V teň napr. ani dovolenku nepotrebuješ brať.

Takže ak má máj 18 prac. dní a 2 sviatky, tak počas PN v celom máji zameškáš 18 dní.


Môže byť, že sa mýlim. Netvrdím to s istotou.
Naposledy upravil Chobot : 03.06.08 at 07:48
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Chobot Pozri príspevok
Len samotné pracovné dni.

Ak je sviatok, tak na ten deň máš predsa platené voľno automaticky. V teň napr. ani dovolenku nepotrebuješ brať.

Takže ak má máj 18 prac. dní a 2 sviatky, tak počas PN v celom máji zameškáš 18 dní.
Môžeš prosím uviesť § ZP ?
Ak vychádzam z § 122 odst. 3, kde je definícia sviatku, také jednoznačné sa mi to nezdá.

-------
Veronika
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

brčko Pozri príspevok
Berú sa do neodpracovaných = "zameškaných" dní, pre účely krátenia dovolenky podla § 109 aj sviatky, ktoré pripadajú na obvyklé prac.dní? alebo len samotné pracovné dni?
Podľa par. 144 ods. 3 písm. d/ sa za výkon práce považuje čas, keď zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy.
Keďže na rodičovskej dovolenke sviatok neodpracuje nie preto, lebo je sviatok, ale preto, že je na rodičovskej dovolenke a za tento jej nepatrí náhrada mzdy, sviatky sa počítajú ako neodpracované dni a teda aj na nich sa vzťahuje krátenie dovolenky.
Naposledy upravil Marti.ka : 03.06.08 at 07:24
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pri čítaní § 109 ods. 1 mám dojem, že ide len o pracovné dni. No ked čítam § 144 ods.3 písm.d)

Ako výkon práce sa posudzuje čas, ked zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti

V čase dočasnej PN, RD, NV, OČR mu náhrada mzdy (predpokladám, že je tým myslená náhrada mzdy podla § 122 ods. 3, čo uviedla Veronika a nie napr. aj náhrada mzdy za dočasnú PN - nebudem to ťahať za slovíčka) nepatrí a ani mu nepatrí mesačná mzda pripadajúca na tento sviatok. Vyplácajú sa mu iné dávky, príp. iné náhrady.
Preto predpokladám, že aj sviatky pripadajúce na obvyklé prac.dní sa do neodpracovaných dní rátajú. Ak ma teda ešte nepresvedčíte
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

marti.ka dakujem za uistenie, sme sa zhodli. No tvoja argumentácia je logickejšia a výstižnejšia.

este doplním, lebo som predtým musela rýchlo končiť, že vlastne až tvoj príspevok=odôvodnenie ma presvedčilo.
No a dakujem samozrejme aj za príspevky druhým
Naposledy upravil brčko : 03.06.08 at 09:45
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ja som tento problém riešila niekedy v roku 2006, keď som si dodatočne žiadala preplatenie dovolenky, ktorá mi vznikla počas druhej materskej. Tiež názory na sviatky boli rôzne, ale potom mi to bolo dosť polopatisticky vysvetlené, a aj keď niekedy par. môžu dosť zmiasť, myslím, že tento par. 144 je jednoznačný.
0 0
Načítať ďalšie