Zavrieť

Porady

Rodicovska / materska dovolenka kontra dovolenka za kalendarny rok

Od roku 1999 som zamestnana na TPP u jedneho zamestnavatela. Od 9/2005 som na materskej dovolenke, nasledne od 4/2006 na rodicovskej. Rodicovska mi trva do 10/2008.
Kedze moj zamestnanecky pomer stale trva, som presvedcena ze za obdobie stravene na materskej aj rodicovskej dovolenke, mi patri DOVOLENKA ZA KALENDARNY ROK (samozrejme kratena), tak ako kazdemu inemu zamestnancovi.
Vedeli by ste mi prosim PRIBLIZNE vypocitat, kolko dni je zamestnavatel povinny mi preplatit (resp. dovolit vycerpat) za obdobie stravene na MD a RD? (mam 33 rokov)
Aky dovolenkovy priemer bude pri vyplacani pouzity?
Dakujem.
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

zaq Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Samozrejme presné výpočty si urobím podľa presných dátumov.
Aby mi to bolo úplne jasné (a vedel to vysvetliť aj zamestnankyni) - všeobecne platí, že MD sa počíta ako odpracované dni a RD ako neodpracované dni (teda pre výpočet dovolenky sa započítava ako odpracovaný čas len čas podľa odstavca 1) §166 - teda 28 týždňov)?
Pravdu povediac som asi pred tým nečítal ten zákonník pozorne
ano, je to tak, velmi schematicky:

PN, neplatene volno a dni RD /pocitaju sa pracovne dni aj so sviatkami/ su neodpracovane dni

odpracovane dni, dovolenka a materska dovolenka su odpracovane dni
0 0
i33 i33

i33 je offline (nepripojený) i33

Ahojte, pozerala som si prispevky a predosly je takmer moj pripad. Podla toho som si pocitala narok na dovolenku a chcem sa vas spytat, ci som vypocty urobila dobre...
V roku 2004 som bola na PN a na MD som nastupila od 1.1.2005. Takze za rok 2004 mi kratili dovolenku - ostalo mi 12 dni. MD som skoncila 15.7.2005 a hned nastupila na RD. 11.7.2006 som nastupila na 2. MD, ktora trvala do 23.1.2007 a potom som hned nastupila na RD. Teraz (v septembri) som nastupila do prace a zamestnavatel mi tvrdil, ze nemam narok na ziadnu staru dovolenku. S tym som nesuhlasila, na co povedal, ze si to este preveri. Moje vypocty su:
za rok 2004 - 12 dni
za rok 2005 - 16 dni (140 dni MD, t.j. neodpracovanych 120 dni => kratenie 20 dni dovolenky o 2/12)
za rok 2006 - 15 dni (124 dni MD, t.j. neodpracovanych 136 dni => kratenie 20 dni dovolenky o 3/12)
ostatne roky nic
Z toho mi vyplyva, ze mam narok na 43 dni dovolenky. Je to tak spravne? Nemoze sa zamestnavatel odvolat na to, ze po dvoch rokoch mi to prepadne (viem, ze podla zakona by to tak nemalo byt, kedze som bola stale na MD a RD)? A ak by mi zamestnavatel napriek vsetkemu nechcel uznat staru dovolenku, da sa s tym nieco robit - ako postupovat?
Vopred dakujem za odpovede.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

i33 Pozri príspevok
Ahojte, pozerala som si prispevky a predosly je takmer moj pripad. Podla toho som si pocitala narok na dovolenku a chcem sa vas spytat, ci som vypocty urobila dobre...
V roku 2004 som bola na PN a na MD som nastupila od 1.1.2005. Takze za rok 2004 mi kratili dovolenku - ostalo mi 12 dni. MD som skoncila 15.7.2005 a hned nastupila na RD. 11.7.2006 som nastupila na 2. MD, ktora trvala do 23.1.2007 a potom som hned nastupila na RD. Teraz (v septembri) som nastupila do prace a zamestnavatel mi tvrdil, ze nemam narok na ziadnu staru dovolenku. S tym som nesuhlasila, na co povedal, ze si to este preveri. Moje vypocty su:
za rok 2004 - 12 dni
za rok 2005 - 16 dni (140 dni MD, t.j. neodpracovanych 120 dni => kratenie 20 dni dovolenky o 2/12)
za rok 2006 - 15 dni (124 dni MD, t.j. neodpracovanych 136 dni => kratenie 20 dni dovolenky o 3/12)
ostatne roky nic
Z toho mi vyplyva, ze mam narok na 43 dni dovolenky. Je to tak spravne? Nemoze sa zamestnavatel odvolat na to, ze po dvoch rokoch mi to prepadne (viem, ze podla zakona by to tak nemalo byt, kedze som bola stale na MD a RD)? A ak by mi zamestnavatel napriek vsetkemu nechcel uznat staru dovolenku, da sa s tym nieco robit - ako postupovat?
Vopred dakujem za odpovede.
Nie, nepocitas uplne spravne, ak mas neodpracovanych 120 dni - je kratenie len o 1/12, o 2/12 je kratenie az za neodpracovanych 121 dni.
Rovnako pri 136 dnoch neodrpacovanych je kratenie len o 2/12, o 3/12 sa dovolenka krati az od 142 dni neodpracovanych.
Takze narok:
za rok 2004 - 12 dni - tieto dni ti pravdepodobne uz prepadli, lebo ty si necerpala MD v roku 2004, ale az od r. 2005 teda dovolenku si si nevycerpala z ineho dovodu ako z dovodu MD a RD. Niekto ti mal poradit, vypisat sa z PN a docerpat ju do konca roka 2004. oprava - pozri dalsie 2 prispevky

za rok 2005 - 18 dni
za rok 2006 - 16,5 dna

Tuto dovolenku si musis vycerpat do konca roka, lebo ti naozaj prepadne.
V roku 2010 mozes cerpat len dovolenk uza rok 2009 a 2010.
Naposledy upravil ivka70 : 22.09.09 at 19:31
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivka, prečo myslíš, že nárok na d.r.2004 jej prepadla? To by sa stalo len v prípade, ak by na MD nastupila až v r.2006, alebo sa jednalo o dovolenku z r.2003. (asi už je neskorší čas, tak sa ťažšie rozmýšla )
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

brčko Pozri príspevok
ivka, prečo myslíš, že nárok na d.r.2004 jej prepadla? To by sa stalo len v prípade, ak by na MD nastupila až v r.2006, alebo sa jednalo o dovolenku z r.2003. (asi už je neskorší čas, tak sa ťažšie rozmýšla )
Mas pravdu, asi je pokrocila hodina

Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
Idem to opravit ....
0 0
i33 i33

i33 je offline (nepripojený) i33

Dakujem za odpovede
Uz vidim, ako sa zamestnavatelovi pretocia panenky, ked mu to poviem. Tak ma napada, ze to mi nedovoli vycerpat do konca roka (z pochopitelnych dovodov). Co potom? Dovolenka mi prepadne, alebo mam narok na jej preplatenie (alebo aspon jej časti)?
V ZP je podla §111 napisane, ze by mal poskytnut cerpanie aspon 4 tyzdnov, ale zaroven je tam klauzula "nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca". Ako tomu rozumiet? Je to tak, ze mi moze odmietnut cerpanie celej dovolenky, pripadne povoli cerpat len 4 tyzdne?
Dalej v §116 sa hovori o nahrade za nevycerpanu dovolenku ale nerozumiem tomu presne ako by to bolo v mojom pripade. Mam si vycerpat 4 tyzdne starej dovolenky a potom je mozne tu zvysnu staru dovolenku si nechat preplatit? Alebo aj celu, ak mi zamestnavatel neumozni si cerpat ju?
Poradte mi prosim este v tejto veci, ako by bolo najlepsie - z mojho pohladu - postupovat. Dakujem
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, keď jedna zamestnankyňa nastúpila na MD v apríli 2008 a keďže je slobodná mamička o 9 mesiacov jej začala RD od 13.12.2008.
Teraz neviem, či má za r. 2008 nárok na dovolenku celých 20 dní alebo to musím krátiť?
V tomto roku predčasne ukončila RD a od 2.9.2009 začala pracovať. Počítam správne, že za tento rok bude mať nárok na dovolenku 5 dní?
Posledná otázka: táto zamestnankyňa si nestihla vyčerpať 1,5 dňa dovolenky z roku 2007. Má na ňu v tomto roku ešte nárok?
Vopred ďakujem za zodpovedanie.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

j.u.l.i.a Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, keď jedna zamestnankyňa nastúpila na MD v apríli 2008 a keďže je slobodná mamička o 9 mesiacov jej začala RD od 13.12.2008.
Teraz neviem, či má za r. 2008 nárok na dovolenku celých 20 dní alebo to musím krátiť?
Keďže zameškala len pár pracovných dní, tak nárok na dovolenku nekrátiš, bude mať celých 20 dní za rok 2008.

j.u.l.i.a Pozri príspevok
V tomto roku predčasne ukončila RD a od 2.9.2009 začala pracovať. Počítam správne, že za tento rok bude mať nárok na dovolenku 5 dní?
Prečo 5 dní? Mne to vychádza na 13, resp. 13,5 dní (ak poskytujete aj pol dňa dovolenky) - za predpokladu, že bude pracovať do konca roka a nevymešká žiadne dni (okrem dovolenky).

j.u.l.i.a Pozri príspevok
Posledná otázka: táto zamestnankyňa si nestihla vyčerpať 1,5 dňa dovolenky z roku 2007. Má na ňu v tomto roku ešte nárok?
Vopred ďakujem za zodpovedanie.
Áno, môže si ju v tomto roku, po návrate z RD vyčerpať.
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Chobot Pozri príspevok
Prečo 5 dní? Mne to vychádza na 13, resp. 13,5 dní (ak poskytujete aj pol dňa dovolenky) - za predpokladu, že bude pracovať do konca roka a nevymešká žiadne dni (okrem dovolenky).


13,5 dňa? Môžeš mi prosím ťa vysvetliť prečo by mala mať nárok na toľko dní dovolenky?

Ja som pri výpočte piatich dní D vychádzala z toho, že od 1.1.2009 do 01.9.2009 mala zamestnankyňa RD za ktorú nemá nárok na D. Keďže do práce nastúpila až 2.9., za september dovolenku nepočítam. Za mesiace 10, 11 a 12 mi vychádza (20/12)*3= 5 dní.

Alebo sa mýlim?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

j.u.l.i.a Pozri príspevok
13,5 dňa? Môžeš mi prosím ťa vysvetliť prečo by mala mať nárok na toľko dní dovolenky?

Ja som pri výpočte piatich dní D vychádzala z toho, že od 1.1.2009 do 01.9.2009 mala zamestnankyňa RD za ktorú nemá nárok na D. Keďže do práce nastúpila až 2.9., za september dovolenku nepočítam. Za mesiace 10, 11 a 12 mi vychádza (20/12)*3= 5 dní.

Alebo sa mýlim?
Mylis sa, stale je vasou zamestnankynou - cely rok.
Nemozes jej pocitat dovolenku ak ocloveku, ktory nastupil ako novy zamestnanec.
Ak od 2.9. do konca roka odpracuje aspon 60 dni, ma narok na dovolenku za kalendarny rok, ktoru kratis dnami na RD /lebo ich je viac ako 100 - za prvych 100 dni kratis o 1/12, za kazdych dalsich 21 dni o dalsiu 1/12/
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

i33 Pozri príspevok
Dakujem za odpovede
Uz vidim, ako sa zamestnavatelovi pretocia panenky, ked mu to poviem. Tak ma napada, ze to mi nedovoli vycerpat do konca roka (z pochopitelnych dovodov). Co potom? Dovolenka mi prepadne, alebo mam narok na jej preplatenie (alebo aspon jej časti)?
V ZP je podla §111 napisane, ze by mal poskytnut cerpanie aspon 4 tyzdnov, ale zaroven je tam klauzula "nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca". Ako tomu rozumiet? Je to tak, ze mi moze odmietnut cerpanie celej dovolenky, pripadne povoli cerpat len 4 tyzdne?
Dalej v §116 sa hovori o nahrade za nevycerpanu dovolenku ale nerozumiem tomu presne ako by to bolo v mojom pripade. Mam si vycerpat 4 tyzdne starej dovolenky a potom je mozne tu zvysnu staru dovolenku si nechat preplatit? Alebo aj celu, ak mi zamestnavatel neumozni si cerpat ju?
Poradte mi prosim este v tejto veci, ako by bolo najlepsie - z mojho pohladu - postupovat. Dakujem
Preplatit sa da len cast dovolenky - aj to len v pripade, ze mas narok na 25 dni dovolenky, tak ti moze zamestnavatel nevycerpanych 5 dni z nej preplatit.
Plati to tak, ze tychto 5 dni ti moze preplatit v januari roku 2010 za rok 2008.
Starsiu dovolenku si bud vycerpas alebo ti prepadne.
Preplatit ti ju mozu len pri ukonceni PP.
Do roku 2010 si mozes preniest celu dovolenku za rok 2009, ale starsiu musis vycerpat.
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
ivka70 Pozri príspevok
Mylis sa, stale je vasou zamestnankynou - cely rok.
Nemozes jej pocitat dovolenku ak ocloveku, ktory nastupil ako novy zamestnanec.
Ak od 2.9. do konca roka odpracuje aspon 60 dni, ma narok na dovolenku za kalendarny rok, ktoru kratis dnami na RD /lebo ich je viac ako 100 - za prvych 100 dni kratis o 1/12, za kazdych dalsich 21 dni o dalsiu 1/12/
je to takto správne?:
na RD bola v r. 2009 dokopy 244 dní, čiže dovolenku krátim o 8/12 čo je 13,5 dňa?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

j.u.l.i.a Pozri príspevok
je to takto správne?:
na RD bola v r. 2009 dokopy 244 dní, čiže dovolenku krátim o 8/12 čo je 13,5 dňa?
Nie, počítaš len zameškané pracovné dni.
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Aha, krátim iba 4/12. Už konečne rozumiem ako Vám vyšlo tých 13,5 dňa dovolenky.

Vrelá vďaka za Vašu trpezlivosť:-)
0 0