Zavrieť

Porady

NEZDANITELNA CAST NA MANZELKU?????????

Manžel je SZČO. Manželka je na materskej dovolenke (rodičovský príspevok vo výške 4230,- Od októbra 4440,-) od 28.11. je zamestnaná hrubý príjem 17 476,-, materskú poberá až do konca roka. Ako vyrátam nezdaniteľnú časť na manželku? Zarátava sa tam aj materská?
95 616Sk- aká čiastka? Díky za radu
Usporiadat
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

tibor1000 Pozri príspevok
ďakujem pekne.

a ešte poprosim poslednu otazočku:

odpočitateľná položka na daňovníka je 4025,70 Eur

takže pri odpočte manžela,na manželku
postupujem takto:

4025,70 Eur
- hrubá mzda 2112,27 EUr
- odvody 268,55 Eur
(alebo treba hrubu mzdu a odvody zaokruhlit na cele eura nahor?)
4 025,70-(Hrubá mzda-odvody)
4025,70-(2112,27-268,55)=2 181,98 €
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

OK,ďakujem vám obom veľmi moc dievčatá,za rady
pekný dník prajem
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

ešte ma napadlo - manželka musí žiť v manželom v spoločnej domácnosti

tento prípad,ktorý riešim,manželia žijú spolu,ale na občianskom preukaze majú obidvaja trvalý pobyt napísaný inde...
môže si teda aj v takomto prípade manžel uplatniť odpočitat.položku na manželku prosím??

ďakujem moc vopred
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
ešte ma napadlo - manželka musí žiť v manželom v spoločnej domácnosti

tento prípad,ktorý riešim,manželia žijú spolu,ale na občianskom preukaze majú obidvaja trvalý pobyt napísaný inde...
môže si teda aj v takomto prípade manžel uplatniť odpočitat.položku na manželku prosím??

ďakujem moc vopred
posúvam
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

tibor1000 Pozri príspevok
ešte ma napadlo - manželka musí žiť v manželom v spoločnej domácnosti

tento prípad,ktorý riešim,manželia žijú spolu,ale na občianskom preukaze majú obidvaja trvalý pobyt napísaný inde...
môže si teda aj v takomto prípade manžel uplatniť odpočitat.položku na manželku prosím??

ďakujem moc vopred
Môže. Nemusia mať rovnaké trvalé bydlisko - dôležité je, že majú spoločnú domácnosť.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Môže si manžel uplatniť na mňa nezd. časť (samozrejme môj úhrn príjmov - odvody) aj keď si ja budem uplatňovať zamestnaneckú prémiu?
Zdá sa mi to zdvojené. Pretože:
Môj úhrn príjmov bol 3904,37, - odvody 510,44 = základ dane 3393,93
Manžel si uplatní rozdiel 4025,7 - 3393,93 = 631,77
Ja keď si žiadam zam. prémiu: 4025,7 - 3393,93 = 631,77 x 19% = 120,04

Už som z toho celá dopletená a čím viac sa tým zaoberám, tým viac sa zamotávam. Prosím, nechce sa niekomu so mnou počítať?
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý večer,prosím Vás,do príjmu manželky za rok 2009 sa bude počítať aj náhrada pri nemoci,ktorú vyplatí Sociálna poisťovňa za december 2009 v januári 2010 - pojde do príjmu manželky za rok 2009,áno prosím?
ďakujem veľmi za pomoc
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Nemocenské sa započítava do vlastného príjmu manžela-ky,aj keď je od dane oslobodené,započítava sa až v roku 2010,kedy je skutočne vyplatené.
Naposledy upravil vikinka : 27.01.10 at 18:01 Dôvod: doplnenie
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

anna81 Pozri príspevok
Môže si manžel uplatniť na mňa nezd. časť (samozrejme môj úhrn príjmov - odvody) aj keď si ja budem uplatňovať zamestnaneckú prémiu?
Zdá sa mi to zdvojené. Pretože:
Môj úhrn príjmov bol 3904,37, - odvody 510,44 = základ dane 3393,93
Manžel si uplatní rozdiel 4025,7 - 3393,93 = 631,77
Ja keď si žiadam zam. prémiu: 4025,7 - 3393,93 = 631,77 x 19% = 120,04

Už som z toho celá dopletená a čím viac sa tým zaoberám, tým viac sa zamotávam. Prosím, nechce sa niekomu so mnou počítať?
Manžel si nemôže uplatniť aj zamestnaneckú prémiu aj nezdaniteľnú časť na maželku súčasne. Ak on nemá ZP, môže si uplatniť úľavu na manželku, aj keď ona si uplatnila ZP.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

vikinka Pozri príspevok
Nemocenské sa započítava do vlastného príjmu manžela-ky,aj keď je od dane oslobodené,započítava sa až v roku 2010,kedy je skutočne vyplatené.

až v r.2010??
určite?nam povedala mzdarka,že v r.2009
tak ako mzda,ktora je za december 2009,tiež je vyplatena v r.2010..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tiež ma to trošku zneistelo...
http://www.porada.sk/1267430-post17.html
Ale na potvrdení (pýtala som za rok 2009) je uvedené že sú to dávky od 1,1,2009 do 31,12,2009 - aj keď sú vyplatené v januári
... tak to dám do roku 2009
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Tamila Pozri príspevok
Manžel si nemôže uplatniť aj zamestnaneckú prémiu aj nezdaniteľnú časť na maželku súčasne. Ak on nemá ZP, môže si uplatniť úľavu na manželku, aj keď ona si uplatnila ZP.
Ďakujem Tamila že si sa ozvala. Manžel nárok na zam. prémiu nemá. Len sa mi to zdá dosť "veľkorysé" od štátu, čo je v našom štáte nezvyčajné. Pretože ak to dobre chápem, ja si uplatním zam. prémiu, a manžel na mňa nezd. časť, tak vlastne dostaneme dvakrát ten istý príjem. Ja vo forme zam. prémie a manžel vo forme vrátenia dane za mňa. Neviem či som to dobre pochopila a už sa nechcem v tom ďalej vŕtať, lebo toto je pre nás každopádne dobrá správa, len sa chcem naozaj uistiť či máme na to nárok, aby sme nebodaj nemuseli niečo neskôr vrátiť.
0 0
Dia33 Dia33

Dia33 je offline (nepripojený) Dia33

Manzel bol od 1.1. do 30.6. nezamestnany a od 1.7. do 31.12. na rodicovskej dovolenke. Okrem urokov na beznom ucte ziadne ine prijmy nemal.
Ak si chcem na manzela uplatnit znizenie zakladu dane, musim od nezdanitelnej casti na manzela 4025.70 Eur odratat aj jeho uroky na beznom ucte alebo tie sa nemusia odratat, kedze boli automaticky zdanene a dan odvedena? Su tieto uroky prijmom, ktory sa musi zahrnut do vlastnych prijmov manzela? Ake doklady musim prilozit k dan. priznaniu?
Ak si ja na manzela uplatnim nezdanitelnu cast v mojom dan.priznani, moze si moj manzel podat danove priznanie v ktorom ako svoj prijem uvedie uroky na beznom ucte a potom si od danoveho uradu poziada vratenie dane z urokov, ktore mu boli automaticky strhnute? Alebo si dan nemoze ziadat naspat kedze ja si na neho uplatnujem nezdanitelnu cast? Ake doklady musi prilozit ku svojmu danovemu priznaniu, ked bol nezamestnany a potom poberal rodicovske davky a mal len uroky z vkladov?
Dik za radu.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Katy a R Pozri príspevok
Tiež ma to trošku zneistelo...
http://www.porada.sk/1267430-post17.html
Ale na potvrdení (pýtala som za rok 2009) je uvedené že sú to dávky od 1,1,2009 do 31,12,2009 - aj keď sú vyplatené v januári
... tak to dám do roku 2009
Myslím si, že okrem príjmov zo závislej činnosti, by mali byť na potvrdeniach uvedené len tie príjmy, ktoré sú v príslušnom roku skutočne vyplatené. Výnimka sú len príjmy zo závislej činnosti. Tie sa započitujú do daňového priznania, aj keď plynú do 31. januára nasledujúceho zdaňovacieho obdobia práve preto, lebo majú výnimku v § 4 ods. 3 zákona o dani z príjmov.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Dia33 Pozri príspevok
Manzel bol od 1.1. do 30.6. nezamestnany a od 1.7. do 31.12. na rodicovskej dovolenke. Okrem urokov na beznom ucte ziadne ine prijmy nemal.
Ak si chcem na manzela uplatnit znizenie zakladu dane, musim od nezdanitelnej casti na manzela 4025.70 Eur odratat aj jeho uroky na beznom ucte alebo tie sa nemusia odratat, kedze boli automaticky zdanene a dan odvedena? Su tieto uroky prijmom, ktory sa musi zahrnut do vlastnych prijmov manzela? Ake doklady musim prilozit k dan. priznaniu? Na manžela si môžeš uplatniť zníženie základu dane, do jeho príjmu sa počítajú úroky,podpora v nezamestnanosti, rodičovský príspevok sa nepočíta. Doklad o výške úroku nemusíš prikladať k priznaniu, vpíšeš iba jeho výšku. Dokladuješ iba pri kontrole.
Ak si ja na manzela uplatnim nezdanitelnu cast v mojom dan.priznani, moze si moj manzel podat danove priznanie v ktorom ako svoj prijem uvedie uroky na beznom ucte a potom si od danoveho uradu poziada vratenie dane z urokov, ktore mu boli automaticky strhnute? Alebo si dan nemoze ziadat naspat kedze ja si na neho uplatnujem nezdanitelnu cast? Ake doklady musi prilozit ku svojmu danovemu priznaniu, ked bol nezamestnany a potom poberal rodicovske davky a mal len uroky z vkladov? Manžel si môže podať DP, kde sa mu vráti daň z úrokov, zároveň si môžeš ty uplatniť nezdaniteľnú časť na manžela. Manžel k svojmu DP by si mal doložiť potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku a o evidencii na úrade práce.
Dik za radu.
Odpoveď v texte.
0 0
Dia33 Dia33

Dia33 je offline (nepripojený) Dia33

Tamila, dakujem za rychlu odpoved. Ako si myslela, ze Doklad o výške úroku nemusíš prikladať k priznaniu, vpíšeš iba jeho výšku. Kam vpisem tu vysku uroku? Nestaci, ak iba do kolonky 38 (znizenie zakladu na manzela) napisem uz vypocitanu sumu? Musim niekde rozpisat, ze ako som tu sumu vypocitala? Mam prilozit aj kopiu sobasneho listu ako doklad?

Ak si manzel poda dan. priznanie a poziada o vratenie dane z urokov, tak moze poziadat iba o vratenie dane z urokov z vkladnej knizky, ktora je napisana na jeho meno alebo kedze sme manzelia, tak nie je podstatne na koho je vkladna knizka napisana, ale sa zrataju uroky zo vsetkych vkladov a z toho polovica je jeho prijem? Niekde som nieco take citala o bezpodielovom spoluvlastnictve, ale neviem presne. Zaujimalo by ma to, lebo moji rodicia su na dochodku a otec si zvykol podat dan.priznanie a vratili mu dan z vkladov. Ale vzdy vychadzal len z vkladov na jeho meno a ziadal o vratenie celej dane? Mozno mal potom narok na vratenie len polovice dane z urokov.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Mária.K. Pozri príspevok
Myslím si, že okrem príjmov zo závislej činnosti, by mali byť na potvrdeniach uvedené len tie príjmy, ktoré sú v príslušnom roku skutočne vyplatené. Výnimka sú len príjmy zo závislej činnosti. Tie sa započitujú do daňového priznania, aj keď plynú do 31. januára nasledujúceho zdaňovacieho obdobia práve preto, lebo majú výnimku v § 4 ods. 3 zákona o dani z príjmov.
... SP to uvádza tak, ako som napísala. Čiže nemocenské dávky za december, vyplatené v januári sú uvedené v potvrdení za rok 2009.

Ešte uvediem jednu moju konkrétnu skúsenosť spred pár rokov - s dávkami so SP. manžel dostal vyplatené dávky so SP oneskorene o niekoľko mesiacov vyplatené presne 31,1, (na účte boli až vo februári). Bolo to vyrovnanie mzdy - zdaniteľný príjem. A museli sme to uviesť do príjmu za predchádzajúci rok ... bolo treba dodatočné DP. (lebo najskôr sme s tým nepočítali).
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Pre Dia33:
Keď si ty uplatňuješ NČZD na manžela, v priznaní typu A musíš výšku jeho príjmu vpísať do riadku 30 - údaje o manželovi. Kópiu sobášneho listu tam nemusíš prikladať.
O tých úrokoch sa neviem presne vyjadriť, či sa môžu deliť medzi oboch manželov.
Ak si dá manžel DP, kde si bude chcieť vrátiť úroky, podá DP typ B, úroky sa vpisujú do odd. VII (§7), riadok 2.
0 0
Dia33 Dia33

Dia33 je offline (nepripojený) Dia33

Tamila, dakujem pekne. Sorry, vobec som si nevsimla v dan. priznani ten riadok 30, kedze doteraz mi robil dan. priznanie vzdy zamestnavatel a nikdy som nemala odpocitatelnu polozku na manzela. Teraz vsak musim vyplnat dan. priznanie sama.
Co sa tyka tych urokov z vkladov, tak vobec neviem, ze ako to je pri manzeloch. My mame vsetky vklady na manzelovo meno, kvoli vrateniu dane z urokov, no nie som si ista, ci manzel nema narok len na vratenie polovice urokov. V zakone paragraf 43 odstavec 7 som nasla vetu: Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.
Nechapem, co s touto vetou chceli povedat a uz vobec nerozumiem koncu vety 'ze v rovnakom pomere, v akom sa zdanuju tieto prijmy'. V akom pomere sa zdanuju prijmy?
Nevies nahodou kto by mi s tymto vedel poradit? dik
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Dia33 Pozri príspevok
Tamila, dakujem pekne. Sorry, vobec som si nevsimla v dan. priznani ten riadok 30, kedze doteraz mi robil dan. priznanie vzdy zamestnavatel a nikdy som nemala odpocitatelnu polozku na manzela. Teraz vsak musim vyplnat dan. priznanie sama.
Co sa tyka tych urokov z vkladov, tak vobec neviem, ze ako to je pri manzeloch. My mame vsetky vklady na manzelovo meno, kvoli vrateniu dane z urokov, no nie som si ista, ci manzel nema narok len na vratenie polovice urokov. V zakone paragraf 43 odstavec 7 som nasla vetu: Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.
Nechapem, co s touto vetou chceli povedat a uz vobec nerozumiem koncu vety 'ze v rovnakom pomere, v akom sa zdanuju tieto prijmy'. V akom pomere sa zdanuju prijmy?
Nevies nahodou kto by mi s tymto vedel poradit? dik
Našla som ešte toto:
§ 4:
(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

Píše sa tam, ak sa nedohodnú inak. To znamená. že sa môžu dať aj do DP iba jedného z manželov, ak sa tak dohodnú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať