Zavrieť

Porady

NEZDANITELNA CAST NA MANZELKU?????????

Manžel je SZČO. Manželka je na materskej dovolenke (rodičovský príspevok vo výške 4230,- Od októbra 4440,-) od 28.11. je zamestnaná hrubý príjem 17 476,-, materskú poberá až do konca roka. Ako vyrátam nezdaniteľnú časť na manželku? Zarátava sa tam aj materská?
95 616Sk- aká čiastka? Díky za radu
Usporiadat
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
rena79 Pozri príspevok
Manžel je SZČO. Manželka je na materskej dovolenke (rodičovský príspevok vo výške 4230,- Od októbra 4440,-) od 28.11. je zamestnaná hrubý príjem 17 476,-, materskú poberá až do konca roka. Ako vyrátam nezdaniteľnú časť na manželku? Zarátava sa tam aj materská?
95 616Sk- aká čiastka? Díky za radu
Ak bola manželka klientka januar a februar na PN a potom od marca na materskej, aku vysku nezdanitelnej casti si moze uplatnit?
vdaka
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Dia33 Pozri príspevok
Tamila, dakujem za rychlu odpoved. Ako si myslela, ze Doklad o výške úroku nemusíš prikladať k priznaniu, vpíšeš iba jeho výšku. Kam vpisem tu vysku uroku? Nestaci, ak iba do kolonky 38 (znizenie zakladu na manzela) napisem uz vypocitanu sumu? Musim niekde rozpisat, ze ako som tu sumu vypocitala? Mam prilozit aj kopiu sobasneho listu ako doklad?

Ak si manzel poda dan. priznanie a poziada o vratenie dane z urokov, tak moze poziadat iba o vratenie dane z urokov z vkladnej knizky, ktora je napisana na jeho meno alebo kedze sme manzelia, tak nie je podstatne na koho je vkladna knizka napisana, ale sa zrataju uroky zo vsetkych vkladov a z toho polovica je jeho prijem? Niekde som nieco take citala o bezpodielovom spoluvlastnictve, ale neviem presne. Zaujimalo by ma to, lebo moji rodicia su na dochodku a otec si zvykol podat dan.priznanie a vratili mu dan z vkladov. Ale vzdy vychadzal len z vkladov na jeho meno a ziadal o vratenie celej dane? Mozno mal potom narok na vratenie len polovice dane z urokov.
Doklad o výške úroku je potrebné priložiť. Je to uvedené v daňovom priznaní typu B v odvolávke k riadku 99, t.j. v odvolávke k riadku, do ktorého sa úroky uvádzajú.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Mária.K. Pozri príspevok
Doklad o výške úroku je potrebné priložiť. Je to uvedené v daňovom priznaní typu B v odvolávke k riadku 99, t.j. v odvolávke k riadku, do ktorého sa úroky uvádzajú.
Máš pravdu, píše sa to tam, že kópiu dokladu treba priložiť. Ale ja som už niekoľko krát dávala DP, kde bol úrok a keď som chcela kópiu priložiť, tak mi ju vrátili s tým, že ju doložím pri prípadnej kontrole.
0 0
Dia33 Dia33

Dia33 je offline (nepripojený) Dia33

Pre Tamila:
Velmi pekne dakujem. Takze podla toho paragrafu 4 ak tomu dobre rozumiem, sa mozeme rozhodnut ako si tie prijmy do dan priznania dame, ci kazdy svoju cast, alebo jeden z manzelov celu sumu. V nasom pripade si teda moze dat celu sumu urokov z vkladov do danoveho priznania manzel - to znamena, ze by si mohol ziadat o vratenie dane z urokov aj z vkladov ktore su na moje meno? Ktovie ci by to dan. uradu nevadilo, keby tam videli prilozeny vypis na moje meno a o vratenie ziada manzel.
Ja som uz volala aj na DU ohladne tohto no vobec mi nevedeli poradit.

Pre Maria.K.
Co sa tyka toho vydokladovania uroku, tak vdaka za upozornenie, ze to treba dolozit (na zaklade tych vysvetliviek k r.99), okrem urokov z vkladnych kniziek pouzivanych v suvislosti s podnikanim. Spytam sa na dan. urade ci to budu chciet. Ale toto vydokladovanie sa bude tykat len manzela ked bude podavat dan. priznanie B kvoli vrateniu dane z urokov.
V mojom pripade, ked si budem narokovat odpocitatelnu polozku na manzela, tak tieto vypisy tam nemusim prilozit, ze? Staci uviest manzelov prijem v r.30 ako mi poradila Tamila.
Netusila som, ze budem mat tolko problemov pri vyplnani dan.priznania. Velmi pekne Vam dakujem za Vase rady.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Dia33 Pozri príspevok
Pre Tamila:
Velmi pekne dakujem. Takze podla toho paragrafu 4 ak tomu dobre rozumiem, sa mozeme rozhodnut ako si tie prijmy do dan priznania dame, ci kazdy svoju cast, alebo jeden z manzelov celu sumu. V nasom pripade si teda moze dat celu sumu urokov z vkladov do danoveho priznania manzel - to znamena, ze by si mohol ziadat o vratenie dane z urokov aj z vkladov ktore su na moje meno? Ktovie ci by to dan. uradu nevadilo, keby tam videli prilozeny vypis na moje meno a o vratenie ziada manzel.
Ja som uz volala aj na DU ohladne tohto no vobec mi nevedeli poradit.

Pre Maria.K.
Co sa tyka toho vydokladovania uroku, tak vdaka za upozornenie, ze to treba dolozit (na zaklade tych vysvetliviek k r.99), okrem urokov z vkladnych kniziek pouzivanych v suvislosti s podnikanim. Spytam sa na dan. urade ci to budu chciet. Ale toto vydokladovanie sa bude tykat len manzela ked bude podavat dan. priznanie B kvoli vrateniu dane z urokov.
V mojom pripade, ked si budem narokovat odpocitatelnu polozku na manzela, tak tieto vypisy tam nemusim prilozit, ze? Staci uviest manzelov prijem v r.30 ako mi poradila Tamila.
Netusila som, ze budem mat tolko problemov pri vyplnani dan.priznania. Velmi pekne Vam dakujem za Vase rady.
V zákone a ani v daňovom priznaní nie je uvedené, že je potrebné priložiť výšku príjmov manžela. Ale vlastná tvorba úradníkov, ktorí zberajú daňové priznania na daňovom úrade niekedy nemá hranice.
0 0
Dia33 Dia33

Dia33 je offline (nepripojený) Dia33

Este ma napadla jedna vec. Rozmyslam, ze manzel by nepodal dan.priznanie na vratenie dane urokov, lebo to je dobrovolne a ja by som vo svojom dan. priznani uplatnila odpocitatelnu polozku na manzela v plnej vyske co je tych 4025,70 eur a neodratala by som od toho uroky manzela z vkladov v bankach (vlastne jeho prijem). Neviem ci by to islo, ale vychadzam z vety a z citacie zakona, ktoru uviedla Tamila: § 4:
(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
Píše sa tam, ak sa nedohodnú inak. To znamená. že sa môžu dať aj do DP iba jedného z manželov, ak sa tak dohodnú.

To znamena, ze vlastne my ako manzelia sme sa dohodli, ze uroky z vkladov su len mojimi prijmami a kedze z nich bola zrazena dan, tak su vysporiadane. Tym padom by som mohla na manzela odratat celu odpocitatelnu polozku. V zakone je este paragraf 43 odstavec 7, ktory hovori: Manzelia, ktorym plynu prijmy z ich bezpodieloveho spoluvlastnictva, z ktorych sa dan vybera zrazkou, mozu odpocitat pomernu cast zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdanuju tieto prijmy. Tato veta by mi moj postup snad tiez nezamadzovala.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Daň z úrokov sa považuje za vysporiadanú, ak si ju neuvedie niekto z vás v DP. Nemusí ju uviesť ani jeden z vás. Musíte si sami určiť, čo je pre vás výhodnejšie.
0 0
Dia33 Dia33

Dia33 je offline (nepripojený) Dia33

Ved prave, ja chcem dosiahnut aby sme mali co najmensiu dan a preto nechcem uroky z vkladov manzela zahrnut do vlastneho prijmu manzela. Lenze som nevedela, ci je to dobrovolne, kedze zakon pise ze kvoli nezdanitelnej casti zakladu dane sa za vlastne prijmy povazuje aj urok z vkladov.
Ale kedze sa mozeme rozhodnut ci urok z vkladov budem povazovat za svoj ci manzelov prijem tak bude akoze moj prijem a na manzela si uplatnim celu sumu.
0 0
ALEXOLIVER ALEXOLIVER

ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

Ahojte, chcela by som sa spýtať na zrušenú poistku. Minulý rok som zrušila životnú poistku, nikdy som si ju v daňovom priznaní neodpočítavala, nakoľko som bola na MD. Chcem sa spýtať či príjem zo zrušenej poistky sa považuje za vlastný príjem a treba ho uviesť v DP? A takisto príjem zo zrušeného doplnkového dôchodkového poistenia treba zdaniť?ďakujem za odpovede.
0 0
hnidzikova hnidzikova

hnidzikova je offline (nepripojený) hnidzikova

Dobrý deň. Starobný dôchodca pracujúci do 30.06.2009. Podáva DP
Jeho zárobok je 3663,41 €.SD je od r.2008. Môže si uplatniť odp.položku 4025.7€ teda len rozdiel /4025,7-3663,41/ alebo to mám prerátať len do 30.06.2009.Dakujem
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Treba zrátať v akej výške mu bol vyplatený starobný dôchodok a ak v menšej výške ako je NČ na rok, ten rozdiel si môže uplatniť ako NČ.
0 0
hnidzikova hnidzikova

hnidzikova je offline (nepripojený) hnidzikova

dakujem ale nemusím to prerátať do 30.06.2009./ potom už nepracoval do konca roka/
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

nie, preratávaš celý rok

napr. ak mal dôchodok 3500,0 € ročne,
tak 4025,70 - 3500 = 525,70 NČ
zarobil 3663,41 - 525,70 = 3137,71 základ dane
0 0
hnidzikova hnidzikova

hnidzikova je offline (nepripojený) hnidzikova

dakujem
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

vrabcak Pozri príspevok
ak si manžel uplatňuje na manželku NČ, je náhrada príjmu pri dočasnej PN (10 dní) jej vlastným príjmom?
Len tých 10 dní sa započítava do vlastného príjmu manželky? Ale keď dostáva ďalej PN zo soc. poist. tak sa to do príjmu už neráta? Vďaka.
0 0
ALEXOLIVER ALEXOLIVER

ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

prosím Vás neviete mi nikto poradiť či príjem zo zrušenej poistky a doplnkového dôchodkového poistenia zvýšia vlastný príjem manželky?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Aj nemoc.dávky vyplác. Soc.poist. sú príjmom manželky.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

mondes Pozri príspevok
Len tých 10 dní sa započítava do vlastného príjmu manželky? Ale keď dostáva ďalej PN zo soc. poist. tak sa to do príjmu už neráta? Vďaka.

celá PN - teda náhrada príjmu za prvých 10 dní aj nemocenské dávky za ďalšie dni sa ráta do vlastného príjmu manželky, potvrdenie vydáva SP
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ďakujem veľmi pekne Timka1 a ešte ťa chcem poprosíť, či by si si neprečítala môj príspevok zo včerajška v podsekcii ,,Daňové priznanie 2009 - odpočet na manželku", lebo mi nikto neodpovedá a neviem ako ďalej.Vďaka.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

12.02.2010
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Do vlastného príjmu manželského partnera za rok 2009 na účely § 11 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ?zákon o dani z príjmov?) započíta len ten vlastný príjem manžela (manželsky), ktorý mu plynul (fyzicky ho mal vyplatený, poukázaný alebo pripísaný na účet)v roku 2009.


OMD a S DR SR pracovisko Trenčín

Váš dopyt:

Dobrý deň,ako postupovať pri posudzovaní vlastného príjmu manžela-ky, v prípade vyplácania nemocenských dávok,ktoré sa započítavajú do úhrnu príjmov,nakoľko nemocenská dávka za december je vyplatená až mesiaci január nasled.roku,je započítavaná aj táto suma do predchádzajúceho roku, v ktorom sa posudzuje príjem?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať