Zavrieť

Porady

účtovanie zásob spôsobom B

Dobrý podvečer...chcela by som sa opýtať...
S.r.o.-čka vznikla v roku 2007, nakupovala tovar, ktorý som dávala priamo na 504... k 31.12.2007 sa urobila inventúra s výsledkom, že na sklade nám zostal tovar za 2mil. ako to zaúčtujem na sklad?
504,343/321 - nákup tovaru - 3mil.
132/504 - zostatok na sklade - 2mil. v nákupnej cene k 31.12.2007
tým pádom sa mi znížia náklady a zvýši hospodársky výsledok - zisk?
Usporiadat
zlatko7979 zlatko7979

zlatko7979 je offline (nepripojený) zlatko7979

Kejka, keď Ťa tu tak mám. Prosím, Ťa je to veľká chyba ak som zaúčtoval materiál na 501xx ale nakoniec sa to predalo bez zmeny čiže ako tovar. Môžem aj tak účtovať na 501xx? Vďaka.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ja to robím takto - účtujem B spôsob

počas roka nakupujeme material 501 xxx / 321 / robíme sklad /
externé služby 518xxx/321
ost.služby -plyn na zváranie... 503/ 321
- von fakturujeme výrobok - 311/601


na konci roka inventúra materiálu 112/501
a ten materiál ktorý už prešiel výrobnou činnostou -ale ešte nie je hotový výrobok - vyčíslim nedokončenú výrobu 121/611
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

-prosím Vás je správne ak zaúčtujem nepredajný tovar nakúpený v predchádzajúcich rokoch , pri ktorom po rozobratí možno predať niektoré jeho časti na náhradné diely? Vyradím ho výdaj zo skladu 501/504 a predaj 311/648 (náhradné diely neevidujem na sklade, nakoľko sa jedná o veľmi drobné plastové časti ) ... ? Alebo tovar úplne vyradím 549/504 a predaj z vyradeného tovaru budem účtovať 311/648 ? Ďakujem
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

KEJKA Pozri príspevok
Klince nakupuješ. Takže ak ti zostane krabica klincov, nakukneš do faktúry alebo na bločik, ktorým si to kupoval, najlepšie ak ten doklad ofotíš vyznačíš klince aj cenu a priložíš k inventúre - neskôr nemusíš dohľadávať /napr. pri kontrole/. To je ocenenie.
Rovnako to urobíš s inými položkami.
Samozrejme, nemusíš zbierať a spočítavať klince po kusoch. Závisí od množstva, od balenia a od využitia v nasledujúcom roku. Ak by ti napr. zostalo nespotrebované vrecko cementu, tak o mesiac bude asi znehodnotené, tak by som to do inventury nedávala..... len ako príklad.
Ako sa oceňuje materiál, ktorý je na sklade k 31.12., pri FIFO metóde? Ocení sa podľa poslednej ceny, za ktorú bol nakúpený? Alebo môžem ten materiál oceniť v cene, v ktorej bol vydaný na zákazku, z ktorej bol potom vrátený späť na sklad (resp. zostal na stavbe a bude spotrebovaný v ďalšom roku) - rovanký materiál by potom mal na konci roka rôzne ocenenie?
0 0
EPk EPk

EPk je offline (nepripojený) EPk

Mame tovar nakupeny v predchadzajucich rokoch a teraz sme ho sami potrebovali. Viete mi poradit, ako ho zauctujem do spotreby?
Dakujem
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

výdajka 501/132
0 0
EPk EPk

EPk je offline (nepripojený) EPk

tictac7 Pozri príspevok
výdajka 501/132
A ako sa ho zbavim z 504? Mozem 501/504?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

EPk Pozri príspevok
A ako sa ho zbavim z 504? Mozem 501/504?
Áno. Preúčtuješ do spotreby.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Ak bol zakúpený v predchádzajúcich rokoch, nemá na 504 čo robiť..
0 0
EPk EPk

EPk je offline (nepripojený) EPk

Bol v minuloročnej inventure, tak sa mi tam dostane cez prevod počiatočného stavu na sklade 504/132. Aha uz chapem 501/504 sposobi konecny stav (501/132 ako radila tictac7 ) Dakujem
0 0
milka1619 milka1619

milka1619 je offline (nepripojený) milka1619

Ja sa chcem spýtať :
1 .firma začína účtovať sklad - spôsobom B. Pri tomto spôsobe nie je potrebné robiť príjemky? My to zatiaľ nerobíme, ale moja známa mi povedala, že od ich firmy- použ. sp.B DU vyžadoval robiť príjemky.
2. Robíme výrobky na zákazky. Je potrebné / povinnosť/ účtovať aj podľa zákaziek? Kde sa o tom dočítam?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

milka1619 Pozri príspevok
Ja sa chcem spýtať :
1 .firma začína účtovať sklad - spôsobom B. Pri tomto spôsobe nie je potrebné robiť príjemky? My to zatiaľ nerobíme, ale moja známa mi povedala, že od ich firmy- použ. sp.B DU vyžadoval robiť príjemky.
2. Robíme výrobky na zákazky. Je potrebné / povinnosť/ účtovať aj podľa zákaziek? Kde sa o tom dočítam?
Dočítaš sa o tom v postupoch účtovania.
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

Spoločnosť účtovala zásoby spôsobom B, teraz sa dosť výrazne zmenil druh zásob a chcela by začať účtovať spôsobom A. Je to možné?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tweedle Pozri príspevok
Spoločnosť účtovala zásoby spôsobom B, teraz sa dosť výrazne zmenil druh zásob a chcela by začať účtovať spôsobom A. Je to možné?
Môže zmeniť spôsob účtovania, ale musí tak urobiť už na začiatku obdobia.
0 0
Tunco Tunco

Tunco je offline (nepripojený) Tunco

Dobrý deň prajem. Po prečítaní diskusie som zistil že mám problém. Doteraz účtujem v stavebnej firme zásoby spôsobom B. Nikdy som neevidoval žiadnu skladovú evidenciu. Sklad prakticky ani nemáme, materiál nakupujeme a rovno vozíme na stavby podľa potreby priebežne. Je teda nutné nejako evidovať sklad, ktorý prakticky neexistuje?
Na konci roka som odhadom podľa toho, čo na stavbách ostalo zaúčtoval 112/501. Asi to nebolo správne. Je nutné teda na konci roka spísať počet kusov a následnú hodnotu dopodrobna? Bolo by to veľmi komplikované. Viete mi poradiť, ako by som sa mal s tým vysporiadať?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Tunco Pozri príspevok
Dobrý deň prajem. Po prečítaní diskusie som zistil že mám problém. Doteraz účtujem v stavebnej firme zásoby spôsobom B. Nikdy som neevidoval žiadnu skladovú evidenciu. Sklad prakticky ani nemáme, materiál nakupujeme a rovno vozíme na stavby podľa potreby priebežne. Je teda nutné nejako evidovať sklad, ktorý prakticky neexistuje?
Na konci roka som odhadom podľa toho, čo na stavbách ostalo zaúčtoval 112/501. Asi to nebolo správne. Je nutné teda na konci roka spísať počet kusov a následnú hodnotu dopodrobna? Bolo by to veľmi komplikované. Viete mi poradiť, ako by som sa mal s tým vysporiadať?
áno, nespotrebovaný materiál 112/501, na základe fyzickej inventúry.
Môže byť podľa zákaziek = stavieb
tiež môžeš účtovať nedokončenú výrobu, resp. musíš, určite nie je fakturované všetko podľa skutočnosti, ale napr. zálohovo podľa ZoD.
Po novom sa účtuje zákazková výroba - dosť zložitá problematika.
nemusí sklad existovať prakticky, ale podstatné je, že existuje nespotrebovaný materiál prakticky.
A okrem materiálu aj iné nákladové položky - subdodávky, služby súvisiace s výstavbou.
0 0
Tunco Tunco

Tunco je offline (nepripojený) Tunco

112/501 - To mi je jasné. Avšak ja som fyzickú inventúru vykonal odhadom, bez podložených dokladov, bez nejakého záznamu o inventúre. To bola asi hrubá chyba. Každopádne tento rok fyzicky vykonám inventúru, a spíšem napr. zákazka TN - Pán XY - nepostrebovaný materiál za 1000 €. Môže to takto byť, či je nutné aj písať konkrétny názov, druh a počet materiálu?
Tento nespotr. materl. vznika tým, že rekonštrukcia sa začne robiť 18.12 a skončí 18.01 následujúceho roka, inak by v podstate zostatkový materiál nebol, skôr máme opačný problem, väčšinou musíme ešte dokupovať.

Myslím, že zákazková výroba sa nás netýka, resp. nie je nutnosť účtovať to cez ňu. Poskytujeme stavebné služby po ústnej dohode s klientom.
0 0
Tunco Tunco

Tunco je offline (nepripojený) Tunco

Viete mi poradiť, ako by mal vyzerať vzor zápisu o vykonaní fyzickej inventúry zásob účtovaných spôsobom B? Ešte som to nerobil a žiaľ, nemôžem nájsť žiadny vzor.

Ďakujem
0 0
Mária1412 Mária1412

Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

Ahojte...........do kedy sa účtuje o zásobách spôsobom B respektíve od kedy sa musí začať účtovať spôsobom A ( myslím že to závisí od obratu.....viem že som to už niekde čítala, ale teraz to nemôžem vôbec nájsť) Ďakujem
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Postupy účtovania § 43 Účtovanie zásob
(1) Účtovanie obstarania a úbytku zásob sa vykonáva podľa spôsobu A alebo B. Účtovanie zásob podľa spôsobu A môžu použiť všetky účtovné jednotky, pre ktoré platí toto opatrenie. Účtovanie zásob podľa spôsobu B sa vzťahuje na tie účtovné jednotky, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť podľa § 19 zákona. V účtovnej jednotke, v ktorej sa zásoby účtujú podľa spôsobu B a ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sú splnené aspoň dve z podmienok uvedených v § 19 ods. 1 písm. a) prvom až treťom bode zákona, sa od nasledujúceho účtovného obdobia účtujú zásoby podľa spôsobu A.
Zákon o účtovníctve § 19 Overovanie účtovnej závierky audítorom
(1) Riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku musí mať overenú audítorom účtovná jednotka,

a) ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára základné imanie a družstvom, ak ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie sú splnené aspoň dve z týchto podmienok:
1. celková suma majetku presiahla 1 000 000 eur, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
2. čistý obrat presiahol 2 000 000 eur, pričom čistým obratom na tento účel sú výnosy dosiahnuté z predaja výrobkov, tovarov, poskytnutých služieb a iné výnosy súvisiace s bežnou činnosťou účtovnej jednotky po odpočítaní zliav,
3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednom účtovnom období presiahol 30,
b) obchodná spoločnosť a družstvo, ktorých cenné papiere sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu,
c) ktorej túto povinnosť ustanovuje osobitný predpis, 24)
d) ktorá zostavuje účtovnú závierku podľa § 17a.

(2) Audítora účtovnej jednotky podľa odseku 1 písm. a), b) a d) schvaľuje a odvoláva valné zhromaždenie alebo členská schôdza. V účtovných jednotkách, ktoré majú zriadený výbor pre audit alebo v ktorých dozorná rada vykonáva funkcie výboru pre audit, predkladá predstavenstvo valnému zhromaždeniu alebo členskej schôdzi návrh na schválenie alebo odvolanie audítora na základe odporúčania výboru pre audit alebo dozornej rady. Ak účtovná jednotka nemá predstavenstvo, valné zhromaždenie alebo členskú schôdzu, postup schvaľovania a odvolávania audítora účtovnej jednotky ustanoví osobitný predpis.24aa) Odvolanie audítora musí byť riadne odôvodnené, pričom rozdielnosť názorov na použitie postupov pri zostavovaní účtovnej závierky podľa tohto zákona alebo na použitie audítorských postupov24a) nemôže byť dôvodom na odvolanie audítora. Účtovná jednotka je povinná informovať Úrad pre dohľad nad výkonom auditu o odvolaní alebo odstúpení audítora v priebehu vykonávania auditu a vysvetliť dôvody, ktoré k odstúpeniu viedli.

(3) Účtovná závierka účtovnej jednotky podľa odseku 1 musí byť audítorom overená do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, za ktoré sa zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak.25)

(4) Povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom majú aj právnické osoby vymedzené v osobitnom predpise, 26) ktorých suma ročného podielu prijatej dane je vyššia ako 33 193, 92 eura, a to za účtovné obdobie, v ktorom boli tieto finančné prostriedky použité; táto účtovná závierka musí byť overená audítorom do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, ak osobitný predpis neustanovuje inak.26aa)

(5) Individuálnu priebežnú účtovnú závierku a konsolidovanú priebežnú účtovnú závierku nemusí mať účtovná jednotka overenú audítorom.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať