Zavrieť

Porady

príjmy z ČR

Ahojte, potrebujem skontrolovať:
Kamarátka zarobila v ČR za rok 2007:
úhrn príjmov - 96181,-CZK
úhrn poistného - 12038,-CZK
základ dane - 84143,- CZK
zrazená daň - 2897,- CZK

preratávala som to priemerným kurzom českej koruny 1,217

takže vyšlo mi to takto:
r.32-117 052,-
r.33-14650,-
r.34-102402,-
r.36-102402,-
r.37-95616,-
r.43-95616,-
r.44-6786,-
r.45-1289,-
r.49-102402,-
r.50-3525,-
r.51-100,00
r.52-1289,-
r.53-1289,-

to znamená, že nemá žiaden nedoplatok ani preplatok na dani, úhrn príjmov aj úhrn poistného som zaokrúhľovala na celé koruny nadol, môže byť? Ďakujem za kontrolu, pekný večer
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

promont maja Pozri príspevok
Marína, vďaka, že si.

Práve som si prelúskala Tebou zadanú tému Rezident určenie podľa kritérií ( niežeby som ju pred tým nečítala) a v ňom som objavila aj ďalšie dve ružové tlačivká. Jedno - "Prohlášení poplatníka dane z príjmu fyzickýxh osob ze závislé činnosti a z funkčních požitkú" druhé "Potvrzení o zdanitelních příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitkú, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnení". Uvidíme, čo ten môj synátor podpísal a hlavne čo vňom bolo uvedené, mám na mysli to tlačivko... len dúfam, že si neuplatnil odpočítateľnú položku ... ale keďže som dodnes žiadne "české" daňové priznanie nerobila .. uvidím...

Ešte raz vďaka.
Ďakujem Majka.
Najvhodnejšie bude zistiť na mieste(v zamestnaní), čo podpísal, tiež potrebuješ potvrdenie o ročnom zúčtovaní dane(ak nepodával DP), prípadne písomne požiadať Finanční úřad o potvrdenie o zaplatení dane(viď kontakty FU). Len tak budeš mať istotu, koľko dane v konečnom dôsledku odviedol do štátneho rozpočtu ČR a tým aj akú výšku dane môžeš započítať v SR.
Naposledy upravil Marína : 29.09.09 at 06:02
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Veru tak. Budem sa musieť najprv spojiť s jeho mzdárkou a skúsiť si najprv zistiť, ako to vlastne je ... Dám na Tvoju radu - oslovím aj FÚ a aj jeho zamestnávateľa.

Inak, rozmýšľala som aj o tom, aby si požiadal svojho správcu dane o priznanie daňového domicilu, nakoľko je celý jeho príjem v tomto roku iba v ČR. Keďže je k tomu potrebný aj doklad od cudzineckej polície o prechodnom pobyte, nevieš kto si vlastne tento prechodný pobyt na území cudzieho štátu vybavuje? Pravdepodobne asi každý sám ... ale nemá si to aj zamestnávateľ nejako ošetriť, pretože na toho môjho " darebáka" sa asi nedá veľmi spoľahnúť.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Marína, skúsim si to zistiť priamo na cudzineckej polícii v ČR. Vďaka za Tvoju nezištnú pomoc. Prajem Ti príjemný zvyšok dńa.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Majka, vďačne. Môj syn si prechodný pobyt vybavoval sám, bolo to však už pred 7 rokmi, neviem, či sa od vtedy niečo zmenilo.
Ohľadom daňového domicilu to nie je také jednoduché, platia iné kritéria ako príjem. Sama hovoríš, že si čítala http://www.porada.sk/t73607-rezident...-kriterii.html Ak by ti aj FÚ vydal potvrdenie, že synovi priznáva štatút daňovej rezidencie, ak by si požiadala DÚ v SR o to isté potvrdenie, predpokladám, že by v ňom stálo - daňový rezident SR. Podľa daných kritérii ty, resp. tvoj syn najlepšie vie posúdiť, ktorého štátu je rezidentom, myslím v tom prípade, ak vzniká konflikt záujmov(konflikt dvojitej rezidencie), t. z. že obidva štáty si robia nárok na to, že fyzická osoba je ich rezidentom.
Pekný deň aj tebe.
Naposledy upravil Marína : 29.09.09 at 10:23
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Až teraz som sa dostala k internetu ... Práve v téme Rezident určenie podľa kritérií je riešený presne tento problém, nehovoriac o tom, že sa vyjadrilo i DRSR - mám na mysli rozhraničovacie kritéria pri dvojitej rezidencii. V mojom prípade, resp. môjho syna, má tzv. prednosť závislá činnosť, takže podáme daňové priznanie v Čechách a na daňový úrad na Slovensku pošleme iba sprievodný list s kópiou potvrdenia o priznaní daňového domicilu ( a v náš prospech hrá aj fakt, že máme príjmy iba zo závislej činnosti na území ČR a na území SR nemáme žiadne) a napokon podľa slovenských zákonov, resp. usmernenia DRSR máme vysporiadané celosvetové príjmy ( a ak by sme tieto príjmy zdaňovali, tak si podľa ďalšieho usmerenia DRSR môžme vybrať metódu zdanenia, čo je tiež celkom fajn) a " slovenské" daňové priznanie ako také nepodávame, pretože nespĺňame na jeho podanie podmienky ( ak sa nemýlim, tak si uplatníme § 46 ZDP).

Dúfam, že som to všetko dobre pochopila.

Si strašne zlatá a hreje ma pri srdci, že mi má kto poradiť. Prajem príjemný deň.
0 0
jonnsvk jonnsvk

jonnsvk je offline (nepripojený) jonnsvk

Dobry den, prosim Vas o radu.

V roku 2008 som pracoval 3 mesiace na SK, ostatnych 9 na CZ. Danove priznanie som podal na CZ aj na SK.
Mam trvaly pobyt na SK.

Moj momentalny problem:
cesky FU chce odo mna "potvdenie o zaplateni dane na SK", vraj aby mi to mohli odpocitat z ceskej dane. DU na slovensku ale tvrdi, ze taketo potvrdenie nevydava. cesky FU tvrdi ze to slovaci nosia a nemaju s tym problem.
Mozte mi prosim niekto poradit o co vlastne ide, resp. co mam od slovenskeho DU ziadat alebo ceskemu FU dat?
Naposledy upravil jonnsvk : 26.12.09 at 12:44
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

jonnsvk Pozri príspevok
Dobry den, prosim Vas o radu.

V roku 2008 som pracoval 3 mesiace na SK, ostatnych 9 na CZ. Danove priznanie som podal na CZ aj na SK.
Mam trvaly pobyt na SK.

Moj momentalny problem:
cesky FU chce odo mna "potvdenie o zaplateni dane na SK", vraj aby mi to mohli odpocitat z ceskej dane. DU na slovensku ale tvrdi, ze taketo potvrdenie nevydava. cesky FU tvrdi ze to slovaci nosia a nemaju s tym problem.
Mozte mi prosim niekto poradit o co vlastne ide, resp. co mam od slovenskeho DU ziadat alebo ceskemu FU dat?
Podľa uvedeného mi vyplýva, že sa považuješ za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou v ČR. Daňový úrad v SR na základe žiadosti daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou vydá Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu(Certification on tax payment) v prípade, že daňovník nepožiadal zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane ale sám si podal daňové priznanie. Ak daňovník svojho zamestnávateľa v SR požiadal o ročné zúčtovanie dane, ten bol povinný daň za zamestnanca vysporiadať a daňovníkovi tlačivo Ročné zúčtovanie vydať. Pre FÚ bude slúžiť ako potvrdenie o zaplatení dane z príjmu.
Naposledy upravil Marína : 27.12.09 at 05:14
0 0
jonnsvk jonnsvk

jonnsvk je offline (nepripojený) jonnsvk

Dakujem za odpoved.

Este by som dodal, danove som si podaval sam, cinnost na SK bola zavisla - bol som zamestnanec. Rocne zuctovanie mi SK zamestnavatel vydal ale CZ FU mi to nechce uznat ako potvrdenie o zaplateni dane. Docital som sa ale na istych ceskych strankach (zial nemozem pridat kvoli nizkemu poctu mojich prispevkov odkaz na stranky) , ze kedze som podla trvaleho bydliska danovy rezident na SK, na CZ by som mal zdanit iba ceske prijmy - dohoda o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi CR a SR. Treba im teda na CZ FU vobec to potvrdenie zo slovenska?
Mozte mi prosim poradit a napisat ci som to spravne pochopil?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

jonnsvk Pozri príspevok
Dakujem za odpoved.

Este by som dodal, danove som si podaval sam, cinnost na SK bola zavisla - bol som zamestnanec. Rocne zuctovanie mi SK zamestnavatel vydal ale CZ FU mi to nechce uznat ako potvrdenie o zaplateni dane. Docital som sa ale na istych ceskych strankach (zial nemozem pridat kvoli nizkemu poctu mojich prispevkov odkaz na stranky) , ze kedze som podla trvaleho bydliska danovy rezident na SK, na CZ by som mal zdanit iba ceske prijmy - dohoda o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi CR a SR. Treba im teda na CZ FU vobec to potvrdenie zo slovenska?
Mozte mi prosim poradit a napisat ci som to spravne pochopil?
Ja tiež predpokladám, že si daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR(rezident SR) ale nemusí to tak byť. Tým, že máš trvalý pobyt v SR ešte v konečnom dôsledku nemusí znamenať, že je to tak. Obidva štáty si podľa svojich vnútroštátnych predpisov môžu nárokovať, že si ich daňovníkov s neobmedzenou daňovou povinnosťou a ak je to tak, až vtedy začneš posudzovať, ktorého štátu si rezidentom, podľa rozhraničovacích kritérii uvedených v čl.4 ods.2 zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Pozorne si prečítaj http://www.porada.sk/t73607-rezident...-kriterii.html
Ešte položím otázku, píšeš, že
jonnsvk Pozri príspevok
Este by som dodal, danove som si podaval sam, cinnost na SK bola zavisla - bol som zamestnanec. Rocne zuctovanie mi SK zamestnavatel vydal ...........
Daňové priznanie(ďalej DP) si podával sám v ČR alebo v SR? Ak v SR, nemal si požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Ročné zúčtovanie dane = podanie DP.
Ešte takto sa opýtam, nemýliš si náhodou potvrdenie o príjme zo závislej činnosti s ročným zúčtovaním dane? Potvrdenie ti FÚ ako doklad neuzná, pretože na ňom je uvedený preddavok dane, ešte pred vysporiadaním dane(ročným zúčtovaním) voči štátnemu rozpočtu.
Naposledy upravil Marína : 27.12.09 at 11:27
0 0
jonnsvk jonnsvk

jonnsvk je offline (nepripojený) jonnsvk

Este raz dakujem.
Co sa tyka mojej danovej rezidencie - mam trvale bydlisko na SK (staly byt), na cechach mam prechodny pobyt - prenajom (teda asi taktiez staly byt), ale mam tam aj pracu (asi stredisko zivotnych zaujmov). Neviem presne urcit kde som rezident takze si to chcem este overit a poziadat DU o potvrdenie danovej rezidencie.
Co sa tyka DP, podaval som ho aj na SK (DU mi tvrdil ze som povinny) aj na CZ - podla vsetkeho som bol povinny, kedze som tam pracoval, zdrziaval sa viac ako 183 dni.
Co sa tyka rocneho zuctovania - ano, asi si to mylim. Nemam poruke spominany papier, ktory mam od zamestnavatela, ale viem urcite, ze tam boli pisane len preddavky dane, takze to bolo asi len to potvrdenie o prijme.
Mozete mi poradit co mam teda na FU odovzdat? Kopiu DP, potvrdenie od DU o podani DP alebo nieco ine?
Naposledy upravil jonnsvk : 27.12.09 at 18:16
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

V štáte, ktorého je daňovník rezidentom, sa podávajú celosvetové príjmy, t. z. ak je rezidentom SR, v ČR podá DP alebo požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane len z príjmov dosiahnutých v ČR a v SR z príjmov dosiahnutých v SR aj ČR. K DP priloží potvrdenie o ročnom zúčtovaní dane, t. z. od zamestnávateľa alebo ak si sám podal DP, potvrdenie od FU o odvedenej dani. Ak je rezidentom ČR, postupuje opačne.
0 0
jonnsvk jonnsvk

jonnsvk je offline (nepripojený) jonnsvk

Dakujem
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Ja mám otázku klient mal 2 mesiace príjem v ČR-doniesol mi spracované celé DP ktoré mu robila česká firma. Príjem v DP je 13340, výdaje - 55794, zisk 69164. Daň 11 565 CZ.
Nechápem toto počítanie. Tieto príjmy a výdaje prepočítam kurzom a zarátam do DP na Slovensku,alebo môžem urobiť aj tak že zoberiem faltúry prepočítam kurzom a vyrátam príjem alebo musím vychádzať z toho DP?
Naposledy upravil Luna : 06.03.10 at 18:57
0 0
oref oref

oref je offline (nepripojený) oref

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu:

Pokiaľ má občan príjmy z ČR a Anglicka, ktoré nie sú preukázateľne zdanené, ako ich má uviesť v daňovom priznaní?

Ďakujem
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

česká republika - zápočet
Anglicko vyňatie
0 0
oref oref

oref je offline (nepripojený) oref

Neviete mi prosím poradiť, ako je to s Arabskými Emirátmi. Podľa mňa ak s krajinou nie je zmluva, malo by byt vyňaie, ale na daň.riaditeľstve mi povedali, že ak príjmy nie sú preukázateľne zdanené, platia sa dane na Slovensku. Ďakujem.
0 0
IvuskaZ IvuskaZ

IvuskaZ je offline (nepripojený) IvuskaZ

Dobrý deň, moj známy mal január až august 2009 príjmy z ČR v CZK, potom bol nezamestnaný.

Prosím Vás, skontroluje mi to niekto?
Má od českého zamestnávateľ potvrdenie o zdan.príjmoch:
1. Úhrn zdan.príjmov 32 266 CZK - 1220,58 EUR
2. Z r. 1 príjmy vyplatené do 31.1.2010 32 266 CZK - 1220,58 EUR
6. Úhrn poistného 10 973 CZK - 415,09 EUR
8. Základ dane 43 239 CZK - 1 635,67 EUR

Podla mna je tam chyba? Základ dane má b yt 21 293 CZK???

Daň.priznanie:
r.32 - 1220,58
r.33a - 415,09
r.34 - 1635,67 podľa mna má byť 805,49
r.37 - 4025,70
r.43 - 0
r.46 - 1635,67 podla mna 805,49
r.48 0
r. 54 0
Ďakujem za odpoveď
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

oref Pozri príspevok
Neviete mi prosím poradiť, ako je to s Arabskými Emirátmi. Podľa mňa ak s krajinou nie je zmluva, malo by byt vyňaie, ale na daň.riaditeľstve mi povedali, že ak príjmy nie sú preukázateľne zdanené, platia sa dane na Slovensku. Ďakujem.
Čítaj tu http://www.porada.sk/t104471-prijmy-dubai.html
Práve pozerám, že v tej téme si bola a dostala si aj odpoveď.
0 0
IvuskaZ IvuskaZ

IvuskaZ je offline (nepripojený) IvuskaZ

ďakujem za nasmerovanie - Maríne
0 0
IvuskaZ IvuskaZ

IvuskaZ je offline (nepripojený) IvuskaZ

A ešte aby som vedela to polistné, ktoré je za zamestnanca, mám si od neho pýtať výplatné pásky alebo čo iné?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať