Zavrieť

Porady

Chyby ktorých by som sa už pri stavaní vyvaroval

admin
Každý keď stavia prvý krát tak spraví chyby, ktoré by už po skúsenostiach neurobil.

Čo by to bolo vo vašom prípade?

Pridám moju skúsenosť:

Zámková dlažba na parkovisko:
Na navážku sme urobili parkovisko z betónu, časom jedna strana klesla a museli sme okraj odstrániť ale tentokrát sme nahradili betón zámkovou dlažbou. Ak to opäť klesne, bude to jednoduchšie rozobrať, podsypať a znova dať dohromady...

a ešte jedna skúsenosť:
Betónové vs. murované pivničné priestory:
Kamarát muroval pivničné priestory z tehly. Neskôr usúdil, že to nebol vhodný materiál, pretože tehla nasáva vlhkosť a je tým zraniteľnejšia ako betón. Kým je tehla v suchu a izolácia neprepúšťa vlhkosť tak je to ok. Nabudúce by to však spravil radšej z betónu .

Prosím píšte len skúsenosti, ak chcete k nejakej skúsenosti diskutovať, založte novú tému (prípadne sem dajte na ňu link), inak sa to tu zmení na dlhý diskusný zmätok a mojim cieľom v tejto téme bolo len zhromaždiť skúsenosti nie o nich diskutovať. Ďakujem!!!
Naposledy upravil Richard : 27.03.08 at 12:30
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ajale ajale

ajale je offline (nepripojený) ajale

zivnostnicka na materskej
Ahojte, ked sme pri tom vyvarovani sa chyb, odporucam vsetkym, co kupuju starsi RD len so studnou aby si bezpodmienecne dali urobit pred kupou rozbor vody. Nam sa totizto stalo nasledovne. RK chela aby sme podpisali s nou "standartnu zmluvu", nicomu takemu neverte. My sme si ju dali prepisat aby bola v nas prospech. Vraj keby sme sa z nejakych dovodov rozhodli dom nekupit, mame zaplatit RK pokutu 100000,-Sk. My sme si urcili aby sa to nevztahovalo na znalecky posudok a rozbor vody. A dobre sme urobili. Po prve som presvedcena, ze odhadkyna robila posudok na zaklade predajnej ceny. Vsimla som si, ze sa ani velmi neunuvala obzriet si dom, do pivnice ani nesla, lebo mala vysoke opatky. A rozbor vody zo studne <jediny zdroj pitnej vody este v najblizsich 3-4 rokoch> vysiel po mikrobiologickej stranke katastrofalny. Majitelka nas presviedcala, ze voda je ako pre batolata, a ze cela rodina si k nej chodi po vodu. Jednoducho povedane, co nacikaju vypiju. Na VUVH nam povedali, ze tohoto roku este taku znecistenu studnu nemali. Vsetky sposoby cistenia by boli len zbytocne nakladne a nemuseli by mat potrebny ucinok. Pre informovanost ide o obec Jarna pri Cifri. Moze to byt problem len jedneho domu ale aj celej oblasti, takze bacha. Som rada, ze sme sa vyhli kupe i pokute.
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Neosvedčila sa mi práčka v pivnici - teraz behám s košmi prádla hore a dole po celom dome.
Mám takú hriešnu myšlienku: presťahovať práčku do šatníka a od prania cez žehlenie až po uloženie do skrine by sa celý proces odohral v jednej miestnosti BEZ PRENÁŠANIA. Ibaže teraz je to za cenu búrania, pretože tam - samozrejme - nemám rozvody.
0 0
moniv moniv

moniv je offline (nepripojený) moniv

blcha Pozri príspevok
Neosvedčila sa mi práčka v pivnici - teraz behám s košmi prádla hore a dole po celom dome.
Jeden známeho známy toto vyriešil fakt dobre: Z podkrovia si do suterénu zamuroval rúru s priemerom 20 - 30 cm s tým, že špinavé prádlo sa mu zbiera v zbernom koši v suteréne. Tam sa vyperie, vyžehlí, ale už sa nevynesie samo hore :-(
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

O tomto som rozmýšľala aj ja, ale bála som sa tepelných strát, takže rúru do chladnej pivnice som zrušila hneď na začiatku. Inak som to videla už aj v TV a domáca pani si to veľmi pochvaľovala.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Moja priateľka to má tiež v dome, rura vedie cez dve podlažia do suterenu s pračovňou t.j. veci môže hadzať nielen zo spálne na druhom podlaží, ale pristup k rurovodu je aj z kuchyne na prvom podlaží. Vynikajuci napad.
0 0
mlaco mlaco

mlaco je offline (nepripojený) mlaco

Tiez som o tom velmi uvazoval, napokon nas architekt od toho odhovoril.
(je to luxus a nie sme hotel - vyuzitie nie je kazdodenne, treba naucit decka nech pomahaju)
0 0
leonq leonq

leonq je offline (nepripojený) leonq

FAA Pozri príspevok
Pridám niekoľko skúseností aj ja:

pri kúpe staršieho domu,
- nekupovať narýchlo a na základe sľúbených budúcich skutočností
- dom aj okolie si prezrieť viackrát
- prizvať si k obhliadke spoľahlivého stavbára, hlavne vtedy, keď sa nám zdá kúpa veľmi výhodná
- od dohody po podpis zmluvy, hlavne pri kúpe v neznámom prostredí, získavať všetky možné informácie o dome, susedoch, meste, okolí..., a pri zistení negatívnych skutočností, radšej oželieť prípadnú zálohu a nepodpísať zmluvu
- do zmluvy dať skutočne zaplatenú sumu

pri stavbe, oprave
- premyslieť si budúce použitie domu
- urobiť si podrobný plán postupu prác
- neponáhľať sa, hlavne pri búraní
- naštudovať si danú problematiku zo všetkých možných zdrojov
- premyslieť si čo sa nám oplatí urobiť si svojpomocne a čo nie, aj keď by sme to dokázali
- pri pri odporúčaných remeselníkoch si preveriť aj odporúčajúceho
- nepúšťať sa s remeselníkmi do bližších vzťahov
- dohodnúť presný rozsah prác za danú cenu
- nebáť sa byť náročný
- vyžadovať doklad o zaplatení za prácu aj materiál
- nie dvakrát, ale päťkrát merať
- preveriť si akúkoľvek svoju pochybnosť o správnosti daného postupu
- vymeniť remeselníka pri prvom náznaku povrchnosti, lajdáckosti, alebo nedodržania dohody, aj za cenu straty času
- zbystriť pozornosť:
- pri slovách samochvály a kritiky iných
- toto netreba urobiť - nechce sa mu to urobiť, lebo je to pracné, namáhavé...
- ešte vám treba urobiť toto, ešte toto - chce zarobiť
- robiť si fotodokumentáciu aj stavebný denník

uff, viac ma nenapadá.

toto sú moje polročné skúsenosti po kúpe a oprave staršieho rodinného domu
citas my myslienky clovece, presne tak som postupoval a postupujem

este by som pridal nebat sa vyjadnavat s ralitkou, napr. do sprostredkovatelskej zmluvy pevne zakotvit kedy mozete odstupit bez toho aby ste prisli o zalohu, napr neposkytnutie HYP uveru zo strany banky ak hodnota domu nedosiahne nutny znalecky posudok - realitka sa vzpierala ale nakoniec ustupila, pretoze im ide o poviziu.

a treba pamatat na to ze:
- realitka natusi nic o stave nehnutelnosti nech hovori cokolvek
- realitke nejde o Vas ani o predavajuceho, ide jej len a len o proviziu
- ak najdete cokolvek co by vam vadilo v buducnosti velmi rychlo utakajte, nenahovarajte si ze si na to zvyknete...
- neexistuje taka nehnutelnost aby sa nenasla lepsia...
- ziadna nehnutelnost nestoji za to aby vam znicila zivot...
0 0
yoyo74 yoyo74

yoyo74 je offline (nepripojený) yoyo74

V buducnosti by som pred stavbou viac porozmyslal o umiestneni krbu pri stavbe podla projektu, kde povodne krb nebol. resp si radsej vybrat projekt s uvazovanym krbom, hlavne pri mensich domoch.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Ja doporučujem , ak niečo čo vám v dome idú robiť- napr. ako nám vodu- napriek tomu, že vám dohodia odborníkov , ktorí majú odporúčania, všetko o tom čo a ako sa bude realizovať si naštudujete sami a aspoň z dvoch nezávislých zdrojov čerpajte náležité informácie -pýtajte sa ako to robil niekto iný, event. ochotní sú fundovaní predavači, kde nakupujete materiál, aby ste " odborníkov" mohli kontrolovať. Odpadne vám nervovanie.
Ak dávate tlakovú nádrž na vodu, nezabudnite na uzáver vody pred a zároveň za nádržou. Nám "odborníci pri prvej montáži zabudli za nádrž ten uzáver dať a keď sa mi pokazila batéria večer o deviatej,nachádzala som samé slová hodné kočiša- pohoniča, nakoľko odišla kartuša v batérii a voda sa nedala zastaviť, čo by som dala za uzáver ,keď som musela vypustiť celú nádobu s niekoľkými desiatkami litrov vody a po výmene batérie ešte kompresorom tlakovať nádrž- muž nebol doma!!!!
0 0
Tibiker82 Tibiker82

Tibiker82 je offline (nepripojený) Tibiker82

FAA Pozri príspevok
Pridám niekoľko skúseností aj ja:

pri kúpe staršieho domu,
- nekupovať narýchlo a na základe sľúbených budúcich skutočností
- dom aj okolie si prezrieť viackrát
- prizvať si k obhliadke spoľahlivého stavbára, hlavne vtedy, keď sa nám zdá kúpa veľmi výhodná
- od dohody po podpis zmluvy, hlavne pri kúpe v neznámom prostredí, získavať všetky možné informácie o dome, susedoch, meste, okolí..., a pri zistení negatívnych skutočností, radšej oželieť prípadnú zálohu a nepodpísať zmluvu
- do zmluvy dať skutočne zaplatenú sumu

pri stavbe, oprave
- premyslieť si budúce použitie domu
- urobiť si podrobný plán postupu prác
- neponáhľať sa, hlavne pri búraní
- naštudovať si danú problematiku zo všetkých možných zdrojov
- premyslieť si čo sa nám oplatí urobiť si svojpomocne a čo nie, aj keď by sme to dokázali
- pri pri odporúčaných remeselníkoch si preveriť aj odporúčajúceho
- nepúšťať sa s remeselníkmi do bližších vzťahov
- dohodnúť presný rozsah prác za danú cenu
- nebáť sa byť náročný
- vyžadovať doklad o zaplatení za prácu aj materiál
- nie dvakrát, ale päťkrát merať
- preveriť si akúkoľvek svoju pochybnosť o správnosti daného postupu
- vymeniť remeselníka pri prvom náznaku povrchnosti, lajdáckosti, alebo nedodržania dohody, aj za cenu straty času
- zbystriť pozornosť:
- pri slovách samochvály a kritiky iných
- toto netreba urobiť - nechce sa mu to urobiť, lebo je to pracné, namáhavé...
- ešte vám treba urobiť toto, ešte toto - chce zarobiť
- robiť si fotodokumentáciu aj stavebný denník

uff, viac ma nenapadá.

toto sú moje polročné skúsenosti po kúpe a oprave staršieho rodinného domu


Aku nevyhodu zahrna neuvedenie plnej kopno-predajnej ceny v zmluve ?
0 0
Zypsik Zypsik

Zypsik je offline (nepripojený) Zypsik

Ak predavajuci z nejakej priciny odstupi od zmluvy, posle vam nazad len zmluvnu cenu. Ten neoficialny zvysok si moze kludne nechat, nemate na neho ziaden papier, ze ste mu tie $ dali.
0 0
Tibiker82 Tibiker82

Tibiker82 je offline (nepripojený) Tibiker82

Je to vyborna vec pri poschodovych domoch, ale je potrebne mysliet na vedenie chladu a buchotu ktory sa tymto potrubym dokonale prenasa zo suterenu do bytu a opacne.
0 0
jarco jarco

jarco je offline (nepripojený) jarco

ten plat by som rad mal ale nie to tak vo viac pripadoch vas vyuziju alebo si zoberu lacnejsiu pracovnu silu, taki su 1 zo100
0 0
jarco jarco

jarco je offline (nepripojený) jarco

odbornik ma minimalne niekolkorocne skusenosti
0 0
jarco jarco

jarco je offline (nepripojený) jarco

ked uz teplovzdusne kurenie tak s vymenikom na horucu vodu z kotla alebo bojlera
0 0
šaňa šaňa

šaňa je offline (nepripojený) šaňa

Môj prípad. Kupil som pozemok so všetkymi IS privedenými ku hranice pozemku, čo mam aj v zmluve. V skutočnosti plyn a voda sú pod pristupovými asfaltovými cestami mimo pozemku. Možem nekoho žalovať?
0 0
mlaco mlaco

mlaco je offline (nepripojený) mlaco

dad111 Pozri príspevok
4. Robil som z povaly do miestnosti prazdne elektroinstalacne trubky s krabicami, keby bolo niekedy treba. Dnes by som ich robil do kazdeho rohu kazdej miestnosti, jedna je malo.
Dakujem za tip!

Pripajam obrazok ako som dnes realizoval taketo prestupy v ZB deke.

Na styku debnenie-hadica je pouzita spojovacia trubka na hadice, ktora je nalepena na umelohmotovy tanierik (kryt na krabicu).
IMG_0313s.JPG  
0 0
img_rbk img_rbk

img_rbk je offline (nepripojený) img_rbk

Urobil som najhlúpejšiu vec v živote a to, že som sa začal realizovať aj stavebne aj s opravami na rodinnom dome pokiaľ ešte nebol môj. Po smrti matky sa moje sestri nechceli vzdať svojich dielov aj keď po otcovi sme dvaja bratia vyplatili sestri a tak som sa ocitol na spoluvlastníckej nehnutelnosti. Brat radšej odpredal svoj diel, keď videl, že tam bude viac spoluvlastníkov. Dnes, čo som tam ja urobil, opravil vybudoval už nie je pravda. Pracoval som nie na svojom i keď som svojím prístupom zveľadoval rodičovský majetok mylne sa domnievajúc, že raz vyplatím súrodencov a bude to moje. Pravda je taká, že ten, (potomok spoluvlastníka) kto tam nič neurobil ničím neprispel má plné ústa citovania zákonov a robí mne všetko napriek, aby ma odtiaľ dostal alebo má určitý zámer. Proste ja žasnem, čoho je dnešná mládež schopná a keď je ešte podporovaná svojim rodičom. Súrodencov poznáte až potom, keď sa má rozdeliť dedičstvo.
Naposledy upravil img_rbk : 27.12.08 at 15:54
0 0
OKAA OKAA

OKAA je offline (nepripojený) OKAA

žena
Pracoval som nie na svojom i keď som svojím prístupom zveľadoval rodičovský majetok mylne sa domnievajúc, že raz vyplatím súrodencov a bude to moje. Pravda je taká, že ten, (potomok spoluvlastníka) kto tam nič neurobil ničím neprispel má plné ústa citovania zákonov a robí mne všetko napriek, aby ma odtiaľ dostal alebo má určitý zámer. Proste ja žasnem, čoho je dnešná mládež schopná a keď je ešte podporovaná svojim rodičom. Súrodencov poznáte až potom, keď sa má rozdeliť dedičstvo.[/quote] Presne toto som zažila aj ja.Svojho brata som tiež spoznala až pri delení dedičstva.Už 6 rokov spolu nerozprávame!!!Viem sa úplne vcítit do tvojej kože,nezávideniahodné
0 0
OKAA OKAA

OKAA je offline (nepripojený) OKAA

žena
Ospravedlňujem sa,ale,stále mi nejde citovat!!!!Teraz to je na jedno kopyto-nepriehladné!!!!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať