Zavrieť

Porady

Chyby ktorých by som sa už pri stavaní vyvaroval

admin
Každý keď stavia prvý krát tak spraví chyby, ktoré by už po skúsenostiach neurobil.

Čo by to bolo vo vašom prípade?

Pridám moju skúsenosť:

Zámková dlažba na parkovisko:
Na navážku sme urobili parkovisko z betónu, časom jedna strana klesla a museli sme okraj odstrániť ale tentokrát sme nahradili betón zámkovou dlažbou. Ak to opäť klesne, bude to jednoduchšie rozobrať, podsypať a znova dať dohromady...

a ešte jedna skúsenosť:
Betónové vs. murované pivničné priestory:
Kamarát muroval pivničné priestory z tehly. Neskôr usúdil, že to nebol vhodný materiál, pretože tehla nasáva vlhkosť a je tým zraniteľnejšia ako betón. Kým je tehla v suchu a izolácia neprepúšťa vlhkosť tak je to ok. Nabudúce by to však spravil radšej z betónu .

Prosím píšte len skúsenosti, ak chcete k nejakej skúsenosti diskutovať, založte novú tému (prípadne sem dajte na ňu link), inak sa to tu zmení na dlhý diskusný zmätok a mojim cieľom v tejto téme bolo len zhromaždiť skúsenosti nie o nich diskutovať. Ďakujem!!!
Naposledy upravil Richard : 27.03.08 at 12:30
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Sedrik89 Sedrik89

Sedrik89 je offline (nepripojený) Sedrik89

Nekupil by som tehlu 38cm, ale isiel by som do mensej a viac zateplenia.
0 0
veronika.suchanova veronika.suchanova
No po našej skúsenosti so stavebnou firmou odporúčam nielen vybrať najlepšiu ponuku ale si najať súkromného detektíva a nechať preklepnúť majiteľa a spolupracovníkov firmy. Majiteľ zobral zákazku zobral peniaze na zálohu - na materiál. Zrušil živnosť a ....zdrhol. Smeje sa nám do tváre, že on nieje živnostník, nemá žiadny majetok a ani peniaze tak vieme čo mu môžeme. Ani doklady kde je podpísané že prevzal peniaze nám nič nepomôžu. Budeme sa súdiť o pár stoviek eur? Takže pozor všetci na peniaze dopredu, preverte si čo je to za človeka, dobre preklepnúť či nedlží napríklad na odvodoch, a na obchodnom a živnostenskom registri či napríklad nezakladá živnosti a s.r.o.-ky ako na bežiacom páse.
0 0
veronika.suchanova veronika.suchanova
Naozaj netreba sa nijako bratríčkovať s firmou. Aj my sme vyvárali, vypekali, kávičky... Robili nám fasádu a nakoniec nás tak obabrali a to sme im pozerali celý čas na prsty. Naleteli sme na podvodnícku firmu. My sme našťastie prišli o pár stoviek eur, ale dozvedeli sme sa o mnohých iných "zákazníkoch" ktorí prišli o tisíce eur. Po tejto skúsenosti odporúčam poskytnúť tak akurát pitnú vodu z vodovodu, nespúšťať z očí a pozerať pod ruky. Našťastie máme príbuzného čo na nich dozeral inak by to dopadlo katastrofálne. Niektoré základné veci ich musel učiť on.
0 0
jan.kopka jan.kopka

jan.kopka je offline (nepripojený) jan.kopka

Neobratil by som sa na p. Vanerku Igora(BA) pre montaz cerpadla. cenu stanovuje podla toho aky mate dom a ake auto v garazi... Skoda, ze nie je zoznam "cerpadlarov" skutocnych odbornikov, ktory si sice daju zaplatit za svoju robotu, ale urobia ju kvalitne.
0 0
veronika.suchanova veronika.suchanova
Pozor!!!! Nemenujte firmy a konkrétne mená. Pán majiteľ firmy ktorý nás okradol sa vyhráža súdmi za ohováranie a klamstvá ak zverejníme niekde jeho meno. Ak nemáte nič podložené čo môžete dokázať - niečo písomné čo by obstálo pred súdom buďte opatrný.
0 0
veronika.suchanova veronika.suchanova
Takých je viac. Už som písala v jednom príspevku - nespomínajte mená - vyhrážajú sa nám súdmi ak niekde zverejníme ich mená. Tak len toľko pozor na firmu zo Šale začínajúcu na Fe.... a živnostníkov J.F. a I.K. tiež zo Šale. Vystupujú veľmi seriozne a odborne ale vypýtajú zálohy a zmiznú. Sú zabezpečení - žiadny nehnuteľný majetok nemajú - exekútori im nemajú čo vziať.
0 0
qwerto qwerto

qwerto je offline (nepripojený) qwerto

Ty kokos, nam prave Kordos robil v auguste plot, nedali sme zalohu a zacal nariekat, ze ci to preto mu neverime, ze su cigani, no nedali sme sa presvedcit, nakoniec vsetko psravili a dobre a najali sme si chalana, co ich cely cas strazil a aj peniaze sme vyplacali len za material, ktory dosiel na stavbu.
A to sme skoro mali vycitky, ze neverime.
0 0
veronika.suchanova veronika.suchanova
Dobre ste urobili!!! Nikdy neveriť! Nikto nemá na čele napísané že Vás chce podviesť. U nás J.F. bol cigáň, ale I.K. bol biely a vyslovene tvárička anjela na ktorého by ste nikdy nepovedali čoho je schopný.
0 0
qwerto qwerto

qwerto je offline (nepripojený) qwerto

No po tych skusenostiach s predchadzajucou firmou, ktoru nam dodal znamy, ked nam z pozemku ukradli co nebolo privarene, este aj poklop z kanálu, uz z nich neverim nikomu a s farbou pleti to prekvapujuco nesuvisi.

Ale k teme, uz nikdy by som sa od architekta nenechala nahovorit na takzvany stavebny dozor, ked do zmluvy dal nakoniec autorsky a cele dni som sme sa tam s nim na stavbe hadali o to ci okno dat trochu vacsie alebo mensie, hlavne ze ho naprojektoval do vysky 180 cm - horny ram.
Netusili sme, architekt nam to nepovedal, ze by sa po projekte na stavebne povolenie, mal urobit projekt od projektanta.
Na stavbe sme potom zbuchavali tisice drobnosti, ale aj podstatnych veci a neutale doplacame na architektove chyby.
Od architekta by sme si dali maximalne urobit studiu, lebo som sa presvedcila, ze dobry architekt z pohladu umeleckeho je v prvom rade umelec a prakticke veci ho nezaujimaju, hlavne aby dom vyzeral a mohol sa nafotit do casaku.
0 0
vratnik vratnik

vratnik je offline (nepripojený) vratnik

Jediny raz ma surila ista vec a dal som sa nahovorit na 100% zalohu (bez papiera a bez Dph) pred samotnou realizaciou. Vysledok ? 2 mesiace nepohol ani prstom, same sluby ze pondelok ide na tom robit, samozrejme nepovedal ktory pondelok. Zistil som ze to robi len ako bokovky a nema na to vzdelanie - stampel mu urobi kamarat z vedlajsieho mesta. Nakoniec som dostal spat aspon 85% zalohy a to som mal na neho dost silnu paku. Dal som si to robit autorizovanej osobe, s dokladom, za 1 mesiac to bolo hotove bez chyb a navyse to stalo vyrazne menej ako ten podareny fuskar, co dva mesiace ma vodil za nos. Poucenie - nedavat dopredu zalohy, maximalne na material.
0 0
marek spisak marek spisak

marek spisak je offline (nepripojený) marek spisak

mas pravdu! radsej starsich skusenych majstrov, hahaha. minulost prenasaju do novostavieb.namiesto lepidla malta a ine pracovne postupy ktore su uz davno minulostou.
0 0
magor12 magor12

magor12 je offline (nepripojený) magor12

nikdy nezadat pacu niekomu bez toho aby ste si dopredu dohodli cenu a to ako za materiál(aspon približne) tak za prácu.chrapúňov je čoraz viac a pri stavbe domu ich budete stretavať žialbohu často.
0 0
najo01 najo01

najo01 je offline (nepripojený) najo01

qwerto Pozri príspevok
No po tych skusenostiach s predchadzajucou firmou, ktoru nam dodal znamy, ked nam z pozemku ukradli co nebolo privarene, este aj poklop z kanálu, uz z nich neverim nikomu a s farbou pleti to prekvapujuco nesuvisi.

Ale k teme, uz nikdy by som sa od architekta nenechala nahovorit na takzvany stavebny dozor, ked do zmluvy dal nakoniec autorsky a cele dni som sme sa tam s nim na stavbe hadali o to ci okno dat trochu vacsie alebo mensie, hlavne ze ho naprojektoval do vysky 180 cm - horny ram.
Netusili sme, architekt nam to nepovedal, ze by sa po projekte na stavebne povolenie, mal urobit projekt od projektanta.
Na stavbe sme potom zbuchavali tisice drobnosti, ale aj podstatnych veci a neutale doplacame na architektove chyby.
Od architekta by sme si dali maximalne urobit studiu, lebo som sa presvedcila, ze dobry architekt z pohladu umeleckeho je v prvom rade umelec a prakticke veci ho nezaujimaju, hlavne aby dom vyzeral a mohol sa nafotit do casaku.


S pohľadu architekta: Ak príde klient za architektom a chce od neho originálny projekt, dobrý architekt veľmi pozorne počúva a sleduje svojich klientov, aby pochopil ich temperament, životné návyky, predstavy, to, ako žijú, čo robievajú ráno, počas dňa, večer, a nielen to, pretože stále starneme a musíme myslieť na to čo bude. Podstatné je poloha pozemku, jeho terén, okolitá zástavba, atď. Podľa mňa, ako architekta je dôležité, aby navrhovaný dom bol nadčasový, flexibilný, čo sa týka zmien, a štandardu bývania. Nemôžem nadiktovať klientovi niečo, čo mu je cudzie, a v zásade s tým nesúhlasí. Ja nechávam priestor aj pre klienta, aby si dotvoril svoj priestor podľa svojich predstáv, môžem mu len poradiť ako.

Tak v prvom rade je dôležitá komunikácia vo fáze prípravy projektu, tzn. architektonickej štúdii, môže ich byť viac, keď je priestor na komunikáciu o dome prečo takto a prečo nie inak. V tej to fáze je výborné, ak je štúdia spracovaná v 3D modeli - vizualizácii, ked klient aspoň sčasti môze vidieť budúci dom (pozn. väčšina ľudí - cca 90% nemá priestorovú predstavivosť). Z týchto 90% asi 75% potrebuje vidieť reálny priestor.

Až v druhom rade - po odsúhlasení štúdie klientom - nasleduje projektová fáza, a následne realizačná fáza, v ktorej je možné urobiť kozmetické úpravy, ale treba mať na zreteli budúcu hodnotu architektonického diela (domu), ktoré by malo byť zrkadlom jeho majiteľa.
0 0
harryy harryy

harryy je offline (nepripojený) harryy

Mas ulnu pravdu!Flakaci sa trepu von a ty ktori to vazne ovladau a vedia su doma.
0 0
klenotacka klenotacka

klenotacka je offline (nepripojený) klenotacka

to by bolo dost drahe menit tie filtre.
0 0
g82 g82

g82 je offline (nepripojený) g82

podla toho co som precital na dvoch stranach som uplne zhrozeny jaky su vsetci stavbari nas slovensku vsetci vsetko vedia ved si to stavajte sami ludia a nepindajdte alebo si najmite sstavebnu firmu kde maju majstrov stavbyveducich a ti to riadia a nemusite sa o nic starat na samotnych robotnikov sa neda spolahnut tak maximalne 1 percento cize problemv sa vyvarujete ked mate firmu s kvalitnym verdenim a hvoria za nich skusenosti a uz urobena robota!!!!!!!!!!
0 0
Mon17 Mon17

Mon17 je offline (nepripojený) Mon17

AndrejG Pozri príspevok
Zacal som studovat veci okolo stavby priliz neskoro, keby som vedel na zaciatku to co dnes, prebiehala by moja komunikacia s firmami/robotnikmi uplne inak.
Môžeš mi poradiť ako komunikovať s "majstrami" ? nejako sa mi to nedarí počítajú si materiál ako sa im zachce, ceny lietaju hore dole
0 0
zuziku zuziku

zuziku je offline (nepripojený) zuziku

g82 Pozri príspevok
podla toho co som precital na dvoch stranach som uplne zhrozeny jaky su vsetci stavbari nas slovensku vsetci vsetko vedia ved si to stavajte sami ludia a nepindajdte alebo si najmite sstavebnu firmu kde maju majstrov stavbyveducich a ti to riadia a nemusite sa o nic starat na samotnych robotnikov sa neda spolahnut tak maximalne 1 percento cize problemv sa vyvarujete ked mate firmu s kvalitnym verdenim a hvoria za nich skusenosti a uz urobena robota!!!!!!!!!!
Prepáč mi ale keď mám niekomu vycálovať obrovské prachy tak to chcem mať poriadne a samozrejme že keď idem stavať tak si nejaké veci pozisťujem aby ma neoklamal každý koho pri stavbe stretnem. prečo sa ťa to tak strašne dotklo, táto téma je o tom čoho sa vyvarovať nie? Ja som si to rada prešla díky vám
0 0
Peter Rommel Peter Rommel

Peter Rommel je offline (nepripojený) Peter Rommel

Len podotknem, ze nie len Ti neschopni odisli zo SVK, ja osobne som v Irsku a to mozem povedat, ze taky zarobok by som nikdy nemal na SVK i ked robim omietky, montaze okien a dveri!A za fusku , ktora mi niekedy trva 1 den dostanem az 800 ecok!!!Kto Vam da za demontaz, montaz a vyspravky cca 7 okien a 1 dveri tolko? A to sme boli 2-ja.A to nepocitam vyplatu!Len skoda prevelka , ze nie su pomery o nieco lepsie u nas doma.Ale zato sikovny clovek si pomoze vsade na svete to je aj doma.(nikdy sa nestrati)stym suhlasim!
Naposledy upravil Peter Rommel : 30.11.09 at 20:59 Dôvod: graficka uprava
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

Peter Rommel Pozri príspevok
Len podotknem, ze nie len Ti neschopni odisli zo SVK, ja osobne som v Irsku a to mozem povedat, ze taky zarobok by som nikdy nemal na SVK i ked robim omietky, montaze okien a dveri!A za fusku , ktora mi niekedy trva 1 den dostanem az 800 ecok!!!Kto Vam da za demontaz, montaz a vyspravky cca 7 okien a 1 dveri tolko? A to sme boli 2-ja.A to nepocitam vyplatu!Len skoda prevelka , ze nie su pomery o nieco lepsie u nas doma.Ale zato sikovny clovek si pomoze vsade na svete to je aj doma.(nikdy sa nestrati)stym suhlasim!
ale k zubarovy pojdes urcite na slovensko.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať