Zavrieť

Porady

odpis premlčanej pohladavky

Dobrý deň,

vo firme máme staré premlčané pohľadávky z roku 1992 - 2000 a nepremlčané pohľadávky 2001 - 2002. K týmto všetkým pohľadávkam bola v roku 2003 vytvorená opravná položka ako daňový náklad.
Takýto stav v účtovníctve som v roku 2004 prevzala od iného účtovníka.

V roku 2004 by som sa chcela tychto starych pohladavok zbavit. Mozem zrusiť opravnú položku zápisom 391/659, a odpis pohľadávky 546/311?
Budú tento výnos a tento náklad daňovo uznateľný?

Ďakujem.
Usporiadat
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

ELAST Pozri príspevok
Dakujem pekne Tweety!

A ako sa to vlastne uctuje? 391/311? Alebo 391/547 a 546/311????

Uf, takze danovo by to nebolo uznane (uz su tie pohladavky premlcane), vsak?
Myslím si, že 546 je nedaňová, pretože v § 20 ods. 2 sa píše:

(2) Opravnými položkami, ktorých tvorba je daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 3 písm. f) za podmienok ustanovených týmto zákonom, sú opravné položky k
a) nadobudnutému majetku1) (odsek 13),
b) nepremlčaným pohľadávkam (odsek 14),
c) pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a reštrukturalizačnom konaní38) (odseky 10 až 12),
d) pohľadávkam, ktoré tvoria banky a pobočky zahraničných bánk94) a Exportno-importná banka Slovenskej republiky, 95)
e) pohľadávkam z poistenia v prípade zániku poistenia, 96) ktoré tvoria poisťovne a pobočky zahraničných poisťovní (zaisťovne a pobočky zahraničných zaisťovní),
f) pohľadávkam zdravotných poisťovní93a) (odsek 17) okrem pohľadávok z verejného zdravotného poistenia prislúchajúcich k výnosom oslobodeným od dane podľa § 13 ods. 2 písm. i).

Prosím, ale ak sa to bude účtovať takto

391/311

tak to nebude mať dopad na daňový základ???

Ale ak sa to bude účtovať takto:

391/547
546/311

Tak 547 mi zvýši základ dane, zatiaľ čo 546 je nedaňové?

A to sú veľmi rozdielne prístupy. Prosím, tak ako to je? Prosím, pomôžete?
0 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

ELAST Pozri príspevok
Myslím si, že 546 je nedaňová, pretože v § 20 ods. 2 sa píše:

(2) Opravnými položkami, ktorých tvorba je daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 3 písm. f) za podmienok ustanovených týmto zákonom, sú opravné položky k
a) nadobudnutému majetku1) (odsek 13),
b) nepremlčaným pohľadávkam (odsek 14),
c) pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a reštrukturalizačnom konaní38) (odseky 10 až 12),
d) pohľadávkam, ktoré tvoria banky a pobočky zahraničných bánk94) a Exportno-importná banka Slovenskej republiky, 95)
e) pohľadávkam z poistenia v prípade zániku poistenia, 96) ktoré tvoria poisťovne a pobočky zahraničných poisťovní (zaisťovne a pobočky zahraničných zaisťovní),
f) pohľadávkam zdravotných poisťovní93a) (odsek 17) okrem pohľadávok z verejného zdravotného poistenia prislúchajúcich k výnosom oslobodeným od dane podľa § 13 ods. 2 písm. i).

Prosím, ale ak sa to bude účtovať takto

391/311

tak to nebude mať dopad na daňový základ???

Ale ak sa to bude účtovať takto:

391/547
546/311

Tak 547 mi zvýši základ dane, zatiaľ čo 546 je nedaňové?

A to sú veľmi rozdielne prístupy. Prosím, tak ako to je? Prosím, pomôžete?
Aha, ešte je tu §17 ods. 28:

(28) Základ dane zistený podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c) sa v zdaňovacom období, v ktorom dôjde
a) k postúpeniu pohľadávky, zvýši o sumu opravnej položky, ktorej tvorba bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20, a súčasne zníži o výdavok (náklad) podľa § 19 ods. 3 písm. h),
b) k odpisu pohľadávky, zvýši o sumu opravnej položky, ktorej tvorba bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20, a súčasne zníži o výdavok (náklad) podľa § 19 ods. 2 písm. h) a r),
c) k čiastočnému zaplateniu pohľadávky, upraví o časť opravnej položky podľa § 20.

TAKŽE mi to vychádza takto:

Účtujem 391/311 a súčasne opravná položka zúčtovaná v prospech účtu 311 sa zahrnie do základu dane (zvýši základ dane) v súlade s § 17 ods. 28 ZDP neúčtovne, pretože sa tvorila na ťarchu daňových nákladov – úprava sa vykoná pripočítaním sumy k výsledku hospodárenia na riadku 180 daňového priznania.

Prosím, je to tak???
0 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

ELAST Pozri príspevok
Aha, ešte je tu §17 ods. 28:

TAKŽE mi to vychádza takto:

Účtujem 391/311 a súčasne opravná položka zúčtovaná v prospech účtu 311 sa zahrnie do základu dane (zvýši základ dane) v súlade s § 17 ods. 28 ZDP neúčtovne, pretože sa tvorila na ťarchu daňových nákladov – úprava sa vykoná pripočítaním sumy k výsledku hospodárenia na riadku 180 daňového priznania.

Prosím, je to tak???
Prosím, je to takto správne pre odpis premlčaných pohľadávok (z roku 2004 a 2006), na ktoré sa tvorila 100% daňová opravná položka?

Ďaaakujem veľmi pekne za Vašu pomoc!
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať