Zavrieť

Porady

Zimolez kamčatský

vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Má niekto tento kríček. My sme dostali 4 sadenice a dosť sme sa tešili, ale dočítala som sa, že nie vždy sú tie plody chutné. V Stárkli píšu, že je to ako čučoriedka, kde je pravda? My si to zasadíme na chate, tak ak to nebude ono, nebude to tam prekážať.
Usporiadat
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

My ho máme už možno zo päť rokov. Vlani sme zobrali možno za hrsť plodov. Ale tento rok som mala asi 7 dl. Boli výborné. Možno už začal rodiť.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Je to príjemné spestrenie na jar mať pár plodov, ale na kilá to ani radšej nerátajte že s vám niekomu, česť výnimkám vo vlhkejšom a chladnejšom podnebí našich lesov a hôr podarí. Oproti muchovníku a veľkoplodým čučoriedkam zaostáva vo veľkosti a kvalite, ale čo by sme tak zavčasu na jar chceli že.
Zabúda sa na jednu lahôdku veľkoplodú "ríbezľu zlatú" nazývanú aj meruzalka. Je to prešľachtená meruzalka s dobrou úrodnosťou veľkých plodov, nie tá ktorá sa používa ako podpník na štepenie stromčekových ríbezlí a egrešov. Dá sa samozrejme tiež naštepiť aby tvorila stromček, ale ako krík je prirodzenejšia tak ako každá ríbezľa. Čo je na nej ale najlepšie je chuť, ktorá je podľa môjho názoru najlepšia s pomedzi všetkých ríbezlí a egrešov a pripomína trochu chuť čučoriedok...
1 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Grandmaster Pozri príspevok
Ja ho mám 3-tí rok, úroda bola asi 50 ks, podľa mňa je chuť naozaj trocha podobná čučoriedke. Hneď vedľa zemolezu mám rosinenbau (muchovník), ten má okrúhle plody veľmi podobnej chuti a farby. No a 4-ročné čučoriedky nie a nie zarodiť - asi tá kyslosť pôdy. Takže vrele odporúčam.
Zdravím, na jar sme zasadili rosinenbaum,no je ešte maličký a chcem sa spýtať ako sa oň postarať a kedy bude asi rodiť. Dík
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

wabi Pozri príspevok
Je to príjemné spestrenie na jar mať pár plodov, ale na kilá to ani radšej nerátajte že s vám niekomu, česť výnimkám vo vlhkejšom a chladnejšom podnebí našich lesov a hôr podarí. Oproti muchovníku a veľkoplodým čučoriedkam zaostáva vo veľkosti a kvalite, ale čo by sme tak zavčasu na jar chceli že.
Zabúda sa na jednu lahôdku veľkoplodú "ríbezľu zlatú" nazývanú aj meruzalka. Je to prešľachtená meruzalka s dobrou úrodnosťou veľkých plodov, nie tá ktorá sa používa ako podpník na štepenie stromčekových ríbezlí a egrešov. Dá sa samozrejme tiež naštepiť aby tvorila stromček, ale ako krík je prirodzenejšia tak ako každá ríbezľa. Čo je na nej ale najlepšie je chuť, ktorá je podľa môjho názoru najlepšia s pomedzi všetkých ríbezlí a egrešov a pripomína trochu chuť čučoriedok...
Nechcem ti moc oponovať no ak priloží foto tak takéto plody sa ti zdajú malé???
Morena plody.jpg  
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž slušné! Majú asi 4 cm. Ale poznáte to: "Nevadí že krátky, hlavne že je tenký."
Záleží s čím sa porovnáva!
Myslel som ovocie samozrejme! Ak s ríbezľami tak v pohode, ak s broskyňami a melónmi, tak nič moc...
Možno ešte dôležitejšia chuť než veľkosť. Tento poznáte - radšej len pointu: "Mala ho ako uhorka! Čo taký veľký? Nie taký kyslý!"
Ale vážne, V každom prípade, zemolez veľa miesta nezaberie a na spestrenie odporúčam, veď napokon aj ja mám zopár kríčkov. A melóny nepestujem... čím nechcem povedať, že veľkosť nie je dôležitá!
To, že zemolez nepovažujem za kráľovnu ovocných sadov mi ale iste nemáte za zlé.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Tak pre priaznivcov zemolezu,začalo druhé kolo dozrievania plodov na Remonte.Iste teraz na rozdiel od prvého dozrievania je hodne iného ovocia no pre spestrenie je to dobré
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

paloo Pozri príspevok
Tak pre priaznivcov zemolezu,začalo druhé kolo dozrievania plodov na Remonte.Iste teraz na rozdiel od prvého dozrievania je hodne iného ovocia no pre spestrenie je to dobré
Závidím ti tvoj optimizmus! Tie moje boli dosť trpké asi sucho. Je to zrejme naozaj hlavne do vlhších vyšších polôh.
Zato Amelanchier ako hlavný úspešnejší konkurent bol aj v našich podmienkach fantastický a oveľa úrodnejší navyše v strapcoch takže nemusíš oberať každú bobuľku zvlášť.
Prepáč nič v zlom nič proti tebe, len tie zimolezy sú pre mňa sklamaním nielen veľkosťou ale aj úrodnosťou a chuťou. Ver mi radšej by som s tebou nadšene súhlasil, pretože dobré ovocie mám rád a nikdy nie je noviniek dosť. Tým som tiež nechcel nikoho odhovoriť od pestovania zimolezov. Pár kríčkov do večšej záhrady na spestrenie nemôže zaškodiť. Pozerám na to len objektívne a taká veľkoplodá meruzalka (zlatá ríbezľa, málo známa a zriedkavá) je tiež lepšia vec po všetkých stránkach. Drieň ktorého prvé odrody už začínajú dozrievať a Slováci vedia najčastejšie iba to, že Šuster pálil drienkovicu, by podlľa môjho názoru tiež patril do každej záhradky a dá sa dobre využiť ako hustý živý plot. Plody sú veľmi cenné čo sa týka vitamínov a antioxidantov a najmä oveľa väčšie a veľmi chutné aj na priamy konzum aj na spracovanie aj na sušenie...
Mohol by som pokračovať čomu by som dal pred zimolezom ešte prednosť...
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

..práve dozrieva
zemolez kamčatský.jpg  
zemolez kamčatský1.jpg  
1/1
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

musím sa vám pochváliť: pred tyzdnom som ochutnala svoj uplne prvy plod kamcatky... Mam dve rastlinky Modreho triumfu od starkla, maju uz par rokov /asi3/ a moja doterajsia starostlivost spocivala len v tom, ze boli zasadene a to bolo vsetko
medzitym prezili aj nasho maleho psa a uplne dolamanie, ale opat sa vzchopili. Moje male rastlinky maju dnes cca 0,5m a tohto roku len jeden z nich aj zakvitol 6 kvetmi a jeden z nich sa udrzal a vyrastol z neho maly 1,5-2 cm plodik.
Po citani diskusii som myslela, ze budem sklamana chutou kamcatky, ale na druhej strane ste mi spravne poradili, aby som nechala plod uplne dozriet. Tak som cakala a cakala a pred tyzdnom, ked som ho pozerala, odpadol, takze bol uz uplne dozrety. Dozrel tesne pred ceresnou /karesova).
chut kamcatky ma velmi prijemne prekvapila. Naozaj chutila ako cucoriedka, najviac sa podoba chuti cucoriedky, ale nie zahradnej, ale lesnej cucoriedky. Bola velmi dobra.
takze kamcatky si nechavam, zakratko im prihodim trochu konskeho hnoja, nech rastu a rastu. Asi dokupim este dalsiu rastlinu inej odrody.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Aj takto to dnes vypadá u niektorých pestovateľov
1 0
vicenjaro vicenjaro

vicenjaro je offline (nepripojený) vicenjaro

Prosím o informácie o kamčatskej čučoriedke. Do akej výšky dorastá v našich podmienkach? Začínam so záhradou na Záhorí. Môžem ju zostrihávať a tvarovať do výšky cca 0,8 m? Dokedy má listy? Opadáva už v lete aj v našich podmienkach?
Aké ovocné kríky by sa mi hodili ako "živý plot", keď chcem mať oddelenú časť záhrady od trávnika. Výška tohto plota by mala byť max. 0,8 - 1 m?
0 0
vicenjaro vicenjaro

vicenjaro je offline (nepripojený) vicenjaro

a čo , dá sa robiť z neho tzv. živý plot? A kedy opadáva?
0 0
vicenjaro vicenjaro

vicenjaro je offline (nepripojený) vicenjaro

kedy opadávajú ôisty?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

zaciatkom jesene opadavaju listy

zivy plot? mozno dobry napad,je to dost husty krik
2 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

vicenjaro Pozri príspevok
a čo , dá sa robiť z neho tzv. živý plot? A kedy opadáva?
Niektoré odrody narastú aj do 2 metrovej výšky.
Ak chceš plot nižší a dlhšie do jesene zelený odporúčam odrodu Blue Velvet.Táto však začína dozrievať neskôr.Tento rok ešte v polovici októbra zelené listy.
Zo strihaním nie je problém,mám skúsenosti,že sa dá strihať hocikedy
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

vicenjaro Pozri príspevok
Prosím o informácie o kamčatskej čučoriedke. Do akej výšky dorastá v našich podmienkach? Začínam so záhradou na Záhorí. Môžem ju zostrihávať a tvarovať do výšky cca 0,8 m? Dokedy má listy? Opadáva už v lete aj v našich podmienkach?
Aké ovocné kríky by sa mi hodili ako "živý plot", keď chcem mať oddelenú časť záhrady od trávnika. Výška tohto plota by mala byť max. 0,8 - 1 m?
Ty nepotrebuješ informácie o kamčatskej čučoriedke ... ale o živých plotoch. Každý ovocný krík potrebuje presvetlenú „korunu“ aby mohol kvitnúť opeliť sa a plodiť. Živý plot naopak potrebuje byť skôr hustý a nepriechodný. Väčšina kríkov plodí na jednoročných, alebo čerstvých výhonoch, ktoré u živých plotov podliehajú zostrihávaniu a tvarovaniu. Plodonosný ker a živý plot majú pre svoje poslanie úplne protichodné požiadavky. Nepoznám druh, ktorý by aj dobre plodil ovocie, aj dobre vyzeral ako živý plot. Iba Pyracantha, ale tá nie je ani jedlá, ani chutná.
Ak chceš pekný živý plot, vhodný je najmä Ligustrum – vtáčí zob. Uchováva si zelený vzhľad až do nových listov, je nenáročný na vlhkosť, oproti iným druhom dosť lacný. Ak máš problém so získaním, napíš SS ... a začiatkom apríla môžeš sadiť.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

a_je_to Pozri príspevok
Ty nepotrebuješ informácie o kamčatskej čučoriedke ... ale o živých plotoch. Každý ovocný krík potrebuje presvetlenú „korunu“ aby mohol kvitnúť opeliť sa a plodiť. Živý plot naopak potrebuje byť skôr hustý a nepriechodný. Väčšina kríkov plodí na jednoročných, alebo čerstvých výhonoch, ktoré u živých plotov podliehajú zostrihávaniu a tvarovaniu. Plodonosný ker a živý plot majú pre svoje poslanie úplne protichodné požiadavky. Nepoznám druh, ktorý by aj dobre plodil ovocie, aj dobre vyzeral ako živý plot. Iba Pyracantha, ale tá nie je ani jedlá, ani chutná.
Ak chceš pekný živý plot, vhodný je najmä Ligustrum – vtáčí zob. Uchováva si zelený vzhľad až do nových listov, je nenáročný na vlhkosť, oproti iným druhom dosť lacný. Ak máš problém so získaním, napíš SS ... a začiatkom apríla môžeš sadiť.
Myslíš,že by to nebol pekný a užitočný plot?S prvým ovocím na dvore...

upload images
1 0
vicenjaro vicenjaro

vicenjaro je offline (nepripojený) vicenjaro

Ďakujem všetkým za názory, ešte poprosím o informáciu, ktoré odrody zimolezu kamčatského sú chuťovo najlepšie a kde sa dajú získať - so zárukou kvality.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Zemolez je vhodný na živý plot. Dobre obrastá a aj pri reze dokáže rodiť. Živý plot predsa neznamená že musí byť ako podľa pravítka a prísne tvarovaný a strihaný ale môže byť aj voľnejší a tak si ho viem predstaviť a môže byť udržaný aj v požadovanej výške. Z ovocných kríkov nižšieho vzrastu je na tento účel asi najvhodnejší, navyše nenáročný na starostlivosť. Vo vlhkejších polohách vo vyššej nadmorskej výške často pod lesom im vyhovujú podmienky lepšie a narastú rýchlejšie a väčšie a mohutnejšie kríky. U nás v suchých nížinách rastie podstatne pomalšie. Posledná daždivá sezóna im fakt vyhovovala a bolo to vidieť.
Tiež som vysadil väčší počet odrôd a deti majú tieto novšie sladké odrody radi.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Tuším si ma presvedčil palooo.Dakujem za tip,už 2 roky si lámem hlavu,aký živý plot.Ja ale asi nie som dnešná,pretože v záhrade chcem len jedlé veci,ktoré kvitnú a dávaju užitok s kopou kvetov,vtákov a motýľov,tak ma všelijaké tie Thuje či jedovaté cyprušteky neoslovujú.Tiež poprosím poradiť odrodu ktorá je podľa Vás najchutnejšia.Dakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať