Zavrieť

Porady

Zimolez kamčatský

vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Má niekto tento kríček. My sme dostali 4 sadenice a dosť sme sa tešili, ale dočítala som sa, že nie vždy sú tie plody chutné. V Stárkli píšu, že je to ako čučoriedka, kde je pravda? My si to zasadíme na chate, tak ak to nebude ono, nebude to tam prekážať.
Usporiadat
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

BXLmiami Pozri príspevok
Tuším si ma presvedčil palooo.Dakujem za tip,už 2 roky si lámem hlavu,aký živý plot.Ja ale asi nie som dnešná,pretože v záhrade chcem len jedlé veci,ktoré kvitnú a dávaju užitok s kopou kvetov,vtákov a motýľov,tak ma všelijaké tie Thuje či jedovaté cyprušteky neoslovujú.Tiež poprosím poradiť odrodu ktorá je podľa Vás najchutnejšia.Dakujem.
osobne si myslím, že kamčatka do živého plota-nie, vzhľadom k tomu, že veľmi skoro "zaťahuje", ciže uz v septembri jej opadaju listy a zostanu len konariky. Ale ak Vam nevadi tato skutocnosť, tak OK. Odrody odporučam Amur, Altaj, Modry triumf. Tohto roku krasne podrastli, lebo veľa pršalo. Zrejme im vyhovuje vlhko až mokro, lebo po iné-suchšie roky - podrástli oveľa menej. Odporúčam veľa odrôd, zvyšuje to podstatne úrodu.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Ale sú odrody ktoré majú listy ešte aj v novembri,samozrejme ak nepríde nejaký mimoriadne silný mráz
Blue Velvet,Pruhonický letný.
Až mi večer vydá čas priložím foto z vlaňajška ako dôkaz
Odrody sú poradené dobré no sú tu už aj ruské odrody s hodne väčšími plodmi.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Dakujem.Vidím na fotke,že okolo stromčekov všade máš foliu,ako sa ti osvedčila?Nedržia sa ti pod nou slimáky?Neplesnie to?Presne nad tým uvažujem,že niečo tam treba dať,inak sa nedorobím,alebo ak nestihnem tak rastú v tráve.
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

aj ja si chcem ešte dokúpiť aspoň dva kríčky k mojim Modrym triumfom. Uvazujem nad Amur a Altaj. Kedy ich mám objednať, aby mi včas dorazili? Treba ich sadiť v marci, alebo je možné aj vo februári- mohli by byť odolne, keď sú také otužilé, nie?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Zimolez sa dá sadiť kedykoľvek, keď je možné vykopať jamku, je úplne odolný, čím viac odrôd tým lepšie.
Lepšia ako fólia je netkaná textília ktorá prepúšťa aj vlahu.
Pestovanie formou živého plota je dobrý nápad v každom prípade. Opelenie je lepšie, a je to prirodzenejšie, pretože aj v prírode nikdy žiadne dreviny nerastú v pravidelných odstupoch od seba ale sa vyslovene dotýkajú a prepletajú konárikmi. Najlepšie nesadiť vedľa seba dva kríky rovnakej odrody.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

BXLmiami Pozri príspevok
Dakujem.Vidím na fotke,že okolo stromčekov všade máš foliu,ako sa ti osvedčila?Nedržia sa ti pod nou slimáky?Neplesnie to?Presne nad tým uvažujem,že niečo tam treba dať,inak sa nedorobím,alebo ak nestihnem tak rastú v tráve.
Je to netkaná textília,slimáci sú všade ale cez deň by ich tam asi prismažiloPlesnenie nie jeVeru človek by sa bez nej mohol aj zodrieť
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

deli. Pozri príspevok
aj ja si chcem ešte dokúpiť aspoň dva kríčky k mojim Modrym triumfom. Uvazujem nad Amur a Altaj. Kedy ich mám objednať, aby mi včas dorazili? Treba ich sadiť v marci, alebo je možné aj vo februári- mohli by byť odolne, keď sú také otužilé, nie?
Sadiť sa dá hocikedy a hlavne aby bolo hodne vlahy.Amur jr chuťovo dobrý/ak nie najlepšíúno menej úrodný.Altaj je menej sladký no oveľa úrodnejší!
Skús Morenu,Fialku,Zolušku a tento rok mi plodil prvý raz Wojtek chuťovo zaujímavýUrodné sú Mailon,Maistar ale chýba im ten správny šmak.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Pokial zasadim blizko seba muchovnik a kamcatku;neskrizia sa?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

BXLmiami Pozri príspevok
Pokial zasadim blizko seba muchovnik a kamcatku;neskrizia sa?
Tak to ani náhodou. Muchovník je jadrovina príbuzná napríklad s hruškou, či jarabinou a "kamčatka" je lomicera, niečo úplne iné vôbec si nerozumejú.
Ono s tým krížením je to neľahké a málo čo sa vie skrížiť. Ak sa aj niečo samovoľne skríži, musela by si vysiať semienka pochádzajúce z takéhoto skríženia aby sa to nejako prejavilo až na potomkoch ale to v tomto prípade fakt nehrozí!
Kedysi stačilo zjesť a nepoužívala sa splachovacia toaleta a už sme mali semenáčik ktorý bujne rastie akoby ho prihnojil!
Takto ma napadá len jeden prípad samovolného zdokumentovaného kríženia a to ešte v 16 storočí, kedy takto vznikla Bouleriana ako údajný kríženec hrušky a jarabiny. Ruku do ohňa by som však za to nedal...
Bouleriana je zaujímavej chuti, rovnako ako tatarka - je to starobilé ovocie ktoré takmer zaniklo a uchovalo sa len na niekoľkých miestach ako 100 ročné stromy.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Tak mna napada moja neboha svokra;ktora zasadila vedla seba tekvicu,cuketu a patizon.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Podľa toho čo som čítala, tak sa asi nehodí do pôdy s vačším množstvom pisčite, suchej a dokonca teré záhrady je cca v 35 ° spáde, voda skôr aj zo spodných vrstie, (v hĺbke asi 60 cm je súvislá 2-5 cm hrubá vrstva bridlice Záhrada je v peknej lokalite, ale skôr na rekreačné účely ako pre jahôdky, či kvety.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Myslím,že sucho je menším nepriateľom pre rastliny než tieň.Skús zo dve odrody a uvidíšHodne šťastia.
Pre starších trochu osvety z krajiny pôvodu tohto ovocia:
http://sad-i-ogorod.ru/sady_rossii/03_2010/index.html
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Kedy sa strihá zimolez?Na českom fore som čítala,že prvých 5 rokov nestrihať,tak si to overujem.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

BXLmiami Pozri príspevok
Kedy sa strihá zimolez?Na českom fore som čítala,že prvých 5 rokov nestrihať,tak si to overujem.
Aj v Ruskej literatúre sa uvádza prvých 5-6 rokov netreba strihať
Dobré nakolko rastliny skoro kvitnú už v tomto období prihnojiť napríklad síranom amónnym a po nejakom čase hnojivom na podporu kvitnutia.
3 0
stych stych

stych je offline (nepripojený) stych

ako tzv. živý plot je to veľmi dobré, ja to skôr riešim len ako oddelenie jednej časti záhrady od druhej. Zeleninová od okrasnej-oddychovej. Len mi tých zimolezov vychádza cca 19 čo je dosť. Neviem, aká je ich úrodnosť z jedného kríka, aj keď sa uvádza je začínajú neskôr rodiť. Vie mi niekto dať ako taký obraz koľko ovocia je z jedného kríka - cca 3 ročnej rastliny: zimozelu kamčatského, aronia, amelanchier - muchovník?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Úrodnosť bude závisieť najmä od vlhkosti, pretože od nej najmä závisí ako veľké rastliny narastú. Vo všeobecnosti práve zemolez patrí k rýchle nastupujúce rodivosťou kríčky. Už rok po vysadení sú schopné dať pár plodov. Ďalšími rokmi sa samozrejme úroda zvyšuje. Ak však máte záhradu v úrodnej nížine kde je často pomerne sucho bez závlahy, tak vám i za 3 roky porastú dosť mizerne a preto môžete aj po 3 rokoch zožať dve hrste úrody. Naopak, ak máte dobrú závlahu a prípadne je u vás ráno i v lete aj rosa, tak vám lomicery budú rásť pomerne rýchlo. I tak však na 3 rok budete vládať zjesť úrodu i z 19 kríčkov, úplne bez problémov a na zavarenie asi ešte nebude.
Pri pravokorennej kríčkovej arónii ak sa jedná o odkopok, či rezkovanec a nie semenáč, či meristémovo množenú rastlinku i tak hoci už 3 rokom iste zarodí, tak toho až tak veľa na jednom kríčku nebude. Odhadom tak pol kila, i keď to tiež závisí práve od vlhkosti. Semenáč rodí samozrejme ešte o dva tri roky neskôr a meristémové rastlinky rodia tiež o niečo neskôr, takže na 3 rok to ešte zarodiť nemusia vôbec.
Amelanchier je v tomto rovnako ako arónia.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Asi takto by vypadal plot z muchovníkov po troch rokoch od výsadby
http://postimage.org/image/33msdgukk/
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Naše pôvodné čučoriedkové kríky (náročné na kyslú rašelinu) nám postupne vykapali. tak sme ich nahradili 2 kríkmi zemolezu kamčatského. Máme ich už asi 4-5 rokov a kríky sa neuveriteľn každý rok rozrastajú, takže ich vždy na jesen vystrihám a presvetlím.
Hne´d ako sa začne čo len trocha otepľovať vyháňajú púčiky a v máji je to prvé ovocie na záharde. Treba nechať dobré vyzrieť válčekovité bobule, aby neboli moc horko trpké.
Ideálna zrelosť je, ked sa pri jemnom dotyku sami oddeľujú od stonky kríka.
Sú na slnečnom mieste a každý rok rozhadzujem po záhrade vyzretý hnoj od našich sliepok.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž záleží iste na tom od kedy sa tie 3 roky počítajú ak sa jedná o 3 ročnú rastlinu ako bolo dotazované tak sotva začne rodiť pri amelanchiery a aronii. U zemolezu to ide s úrodou rýchlejšie s rastom naopak pomalšie o niečo. Ak sa dokonca jedná o semenáče tak ešte neskôr...
Ak ale už 3 ročnú rastlinu kúpite, tak 3 roky po vysadení bude vypadať možno tak ako dodal paloo fotku, ale to už bude mať vlastne dohromady 6 rokov. Pri štepenej 3 ročnej rastline, ktorá bola štepená v 2 roku tak ešte len bude mať ako 3 ročná prvý strapec ak vôbec, takže záleží hlavne od toho čo kúpiť, koľko ročné a aký typ rastlín to bude... (semenáč, meristémový, odkopok, rezkovanec, štepenec)
Hnojením a stálou vlhkosťou to samozrejme značne urýchlite...
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Nemusím sa báť hnojiť každý rok hnojom alebo kompostom?Cítala som,že kompost raz za 3 roky a hnoj raz za 4 roky k stromkom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať