Zavrieť

Porady

odpisy

Prosím o radu, musia sa uplatniť odpisy v daňovom priznaní aj ked je podnik v mínuse?
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Môžno by som to nechala dobehnúť v r. 2009 a daňovo to bude pripočitateľná položka.
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Problém je ale v tom, že to nie je len jedna položka a mám tam odpis napríklad aj budovy, ktorá sa bude odpisovať ešte ďalšie roky. Ja teraz nadávam, že mi nesedí 08x a keby som chcela niekomu po mne odovzdať dokladovú inventúru, tak mu proste účty 08x neviem zdôvodniť. Dokladovku nemala tá spoločnosť urobenú ani za jeden rok, čiže aj ja som po viacerých veciach pracne pátrala. Preto som chcela tie odpisy dať do poriadku, aby som vedela účet 08x odôvodniť.
Lenže keby som chcela napríklad budovu doodpisovať tak, ako bežia daňové odpisy (t.j. zohľadniť aj postupné preraďovanie na nižší počet rokov tak, ako to postupne od r.1995 bežalo), tak by to znamenalo doúčtovať do odpisov viac ako 800 tis. a to by už bola teda určite významná oprava minulých období.
Fakt neviem, čo s tým...?
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Lenka1979 Pozri príspevok

dakujem dakujem dakujem
tleskejte mi pratele ja to mam docela rad
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Pre nika224.

Ak je to zložitejší problém, tak si urob dokladovú inventúru, vyčisli chyby a zaúčtuj to ako oprava chýb minulých účtovných období, aby si rok 2009 končila v poriadku.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
To sa mi uz smeje ale nebyt trpezlivosti AZLA tak som tupa ako motyka doteraz
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

azla Pozri príspevok
Pre nika224.

Ak je to zložitejší problém, tak si urob dokladovú inventúru, vyčisli chyby a zaúčtuj to ako oprava chýb minulých účtovných období, aby si rok 2009 končila v poriadku.
Anka,
veď práve toto som chcela urobiť, len neviem, ako to opraviť. Môžem sa počas odpisovania rozhodnúť, že účtovne nebudem dodržiavať pôvodne zavedené odpisovanie? Ide mi o to, že od r.1995 dochádzalo postupne k preraďovaniu odpisovania na nižší počet rokov. Pôvodne sa začínalo na 50 rokoch. Daňovo mi je to jasné - tam na výber nemám, keď dôjde k skráteniu doby odpisovania, ročný odpis sa mi zmení. Účtovne si však môžem v smernici povedať, že nebudem počet rokov prispôsobovať daňovému zákonu, ale zachovám taký počet rokov odpisovania, ako bol zavedený pri nadobudnutí majetku. Môžem sa však po niekoľkých rokoch rozhodnúť, že to zmením u už odpisovaného majetku? Ide mi o to, že pri prvej zmene zákona to preradím na nižší počet rokov, a keď sa zákon zmení znova, tak si už poviem, že to na menej rokov preraďovať nejdem, ale zachovám odpisovanie, ktoré beží...
Keby som totiž napríklad pri tej budove musela opraviť tie odpisy za spätné roky, robilo by mi to už veľmi veľký rozdiel cca cez 800 tis. Sk.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Presne tak.

V smernici si určíš počet rokov odpisovania - účtovné odpisy.
Smernicu môžeš meniť a prispôsobovať meniacim sa podmienkam vo firme.
(napr. stroj využívaš na jednu smenu, na dve smeny atď......)

Odpisový plán nie je na život a na smrť.
Môžeš ho meniť a vôbec nemusíš držať líniu s daňovými odpismi.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
k súhlasu dodám, že spätne opravovať odpisy nemôžeš,ak sú podložené meniacim sa odpisovým plánom.
Ale môžeš upraviť smernicu pre rok 2009 a účtovať odpisy znova ako predtáým - rozpúočítané na 50 rokov.
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Dievčatá, ďakujem Vám veľmi pekne. Už som z toho mala hlavu v smútku a teraz sa mi trošku rozjasnilo...
Rozhodla som sa ten rok 2003 celý doúčtovať ako opravu chyby minulých období - no a tie ostatné zmätky - trošku si teda spätne "prispôsobím" odpisový plán.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať