Zavrieť

Porady

Hlasovanie majitelov bytu

Anketa: 1x vyskusam tuto anketu, takze: pomohla tato tema aj niekomu inemu okrem mna?

Počet hlasujúcich
4. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • ano

    4 100.00%
  • nie

    0 0%
Hlasovanie s viacerými možnosťami.
vlastnici bytov v dome rozhoduju o buducnosti podkrovia, ktore je k dnesnemu dnu spolocnym priestorom, mala by sa podpisovat zmluva o vstavbe a nadstavbe atd... podla § 14 odsek 3 je k tomu potrebny 2/3 suhlas majitelov, je to stale tak? niekto mi spominal, ale nevedel mi to podlozit, vraj v oktobri 2007 bola novela zakona, ktora to meni az na 100% suhlas, vie o tom niekto nieco? vopred dakujem, pekny den.

pre kazdy pripad citujem § 14 odsek 3/ zakona o vlastnictve bytov :
„Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné."
Naposledy upravil mamina h. : 31.03.08 at 19:15
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Mária27 Pozri príspevok
čo by sa stalo keď by som to nepodpísal?
Je mi jasné, že ak nesúhlasím mám právo obrátiť sa na súd
Orim : 28-03-08 at 08:37 PM.



Nahradil by tvoju vôľu súd a nebol by to lacný špás.

Kto by to podľa teba platil ja alebo ten čo by to dal na súd?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ten, kto súd prehrá.
0 0
hanka kralova hanka kralova

hanka kralova je offline (nepripojený) hanka kralova

lubica_02 Pozri príspevok
Pravdepodobne by neprijal katastrálny úrad zmenu spoluvlast. podileu.ale budem to vedieť s určitosťou o pár dní / týždňov/, na jednom dome práve rokujeme s firmou o nadstavbe, momentálne máme na odsúhlasenie návrh zmluvy po zapracovaní pripomienok.
ahoj lubica, prosim ta, mohla by si mi vysvetlit, preco musi ist zmluva o vstavbe a nadstavbe na kataster hned po podpisani? zdalo sa mi, ze sa v tom vyznas, vdaka, zalozila som ohladom toho temu: http://www.porada.sk/t79312-vstavba-...ba-2008-a.html
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Mária27 Pozri príspevok
čo by sa stalo keď by som to nepodpísal?
Je mi jasné, že ak nesúhlasím mám právo obrátiť sa na súd
Orim : 28-03-08 at 08:37 PM.



Nahradil by tvoju vôľu súd a nebol by to lacný špás.
A keby to nepodpísala 1/3 ludí kto by asi vyhral súd?
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Pri hlasovaní o nadstavbe alebo vstavbe rozhoduje 2/3 väčšina všetkých vlastníkov v dome. Ostatní sa buď obrátia na súd aby vo veci rozhodol, alebo sa bez problémov podrobia väčšine vlastníkov v zmysle zákona.Podľa môjho uváženia by súd vyhrala väčšina.
Naposledy upravil lubica_02 : 06.04.08 at 12:58
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Zmluva by mala ísť na kataster z dôvodu zmeny spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach a zariadeniach domu.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

lubica_02 Pozri príspevok
Pri hlasovaní o nadstavbe alebo vstavbe rozhoduje 2/3 väčšina všetkých vlastníkov v dome. Ostatní sa buď obrátia na súd aby vo veci rozhodol, alebo sa bez problémov podrobia väčšine vlastníkov v zmysle zákona.Podľa môjho uváženia by súd vyhrala väčšina.
Teória tak hovorí. Predpokladám, že by to však záviselo od toho akí sú zastupujúci advokáti
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Orim, aj to je pravda - na súdoch sa stáva všeličo
Naposledy upravil lubica_02 : 06.04.08 at 19:36
0 0
frost frost

frost je offline (nepripojený) frost

Zákon č. 182/1993 Z.z. pri rozhodovaní o vsavbe alebo nadstavbe vyžaduje len 2/3 väčšinu všetkých vlastníkov bytov a nebyt. priestorov. Aj keď tak zákon neuvádza bolo by v tomto prípade jednomyseľné rozhodnutie istejšie, pretože prehlasovaný vlastník by mohol rozhodnutie napadnúť, pretože boli ním dotknuté jeho vlastnické práva, ktorých nedotknuteľnosť garantuje čl. 20 ods. 4 Ústavy SR.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Na túto tému sme nedávno už diskutovali tu.

Presne tak, ako významný právnici tu ani my, sme tu nedospeli k jednoznačnému záveru, či postačí rozhodnutie 2/3, alebo musia súhlasiť všetci vlastníci. Ja osobne som zvedavý, ako dopadne Peter (s nikom "Dokumenty") s ich žiadosťou o zavkladovanie do KN. Dúfam, že sa ozve a dá vedieť ako dopadli .
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

lubica_02 Pozri príspevok
Pravdepodobne by neprijal katastrálny úrad zmenu spoluvlast. podileu.ale budem to vedieť s určitosťou o pár dní / týždňov/, na jednom dome práve rokujeme s firmou o nadstavbe, momentálne máme na odsúhlasenie návrh zmluvy po zapracovaní pripomienok.
mamina h. Pozri príspevok
potesis ma, ked nam to potom vysvetlis, vdaka, pekny vikend
lubica_02 Pozri príspevok
určite dám vedieť
Ahoj Lubica, ako dopadla vasa vstavba? Vopred dakujem.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ešte nie je všetko deffinitívne - ale dám vedieť.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň,
a čo ak nie sme ani spoločenstvo vlastníkov, ani družstvo? Musí byť 100% súhlas, alebo stačí 2/3 väčšina, aby sa mohlo stavať podkrovie?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Nejde o to, čo ste,ale aké % vlastníkov musí súhlasiť. viz príspevok 31 - nič nie je jednotné, ani právnici, ani my tu na Porade
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

svojar Pozri príspevok
Nejde o to, čo ste,ale aké % vlastníkov musí súhlasiť. viz príspevok 31 - nič nie je jednotné, ani právnici, ani my tu na Porade
Takže je to hop lebo trop na obidvoch stranách? No to je fakt super. Tie zákony u nás, to nemá proste chybu
0 0
gregorkam gregorkam

gregorkam je offline (nepripojený) gregorkam

svojar Pozri príspevok
Nejde o to, čo ste,ale aké % vlastníkov musí súhlasiť. viz príspevok 31 - nič nie je jednotné, ani právnici, ani my tu na Porade
Podkrovie budu chcieť na list vl. Tam sa budú meniť pomerz a bude treba 100 % súhlas.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

gregorkam Pozri príspevok
Podkrovie budu chcieť na list vl. Tam sa budú meniť pomerz a bude treba 100 % súhlas.
Ďakujem za odpoveď a ešte ma napadlo, keďže nie sme ani družstvo ani spoločenstvo vlastníkov bytov, nemáme právnu subjektivitu. Môžme so stavebnou firmou vôbec spísať zmluvu? To ako kto ju spíše? Veď každý si vlastní svoj byt nie a teda ja ak nechcem nespíšem zmluvu.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

dokumenty zistil - v príspevku Nadstavba a vstavba

Požiadal som o stanovisko Správu geodézií a katastra v Bratislave kde mi z právneho odd. prišiel mail s výrokom že na zavkladovanie stačí súhlas 2/3 vlastníkov bytov a pokiaľ kataster vyžaduje 100% súhlas koná nad rámec zákona.
0 0
gregorkam gregorkam

gregorkam je offline (nepripojený) gregorkam

Tinika Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď a ešte ma napadlo, keďže nie sme ani družstvo ani spoločenstvo vlastníkov bytov, nemáme právnu subjektivitu. Môžme so stavebnou firmou vôbec spísať zmluvu? To ako kto ju spíše? Veď každý si vlastní svoj byt nie a teda ja ak nechcem nespíšem zmluvu.
Na jednej strane firma / na druhej všetci vlastnici (podrobne vyspecifikovaní).
Ale "správu" bytov by ste mali mať a toho môžete poveriť.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Tinika Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď a ešte ma napadlo, keďže nie sme ani družstvo ani spoločenstvo vlastníkov bytov, nemáme právnu subjektivitu. Môžme so stavebnou firmou vôbec spísať zmluvu? To ako kto ju spíše? Veď každý si vlastní svoj byt nie a teda ja ak nechcem nespíšem zmluvu.
neboj sa ono sa to vykrištalizuje
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať