Zavrieť

Porady

Predaj bytu a dan z prijmu

Dobry den, chcem predat byt a nechcem zaplatit dan z prijmu kedze byt nemam este 5 rokov a nemam tam nahlasene ani trvale bydlisko. Vie mi niekto poradit ci je mozne byt predat a neplatit dan? Ak ano, tak ako sa to da. Vacsina ludi ho bude chciet na hypoteku... Vopred dakujem.
Usporiadat
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

mzdarka renca Pozri príspevok
vymaľovanie bytu a výmena dverí je štandartná údržba, to by ti neprešlo.
hm.. takže čisto iba cena za kúpu bytu
takže zdaním rozdiel,príjem za predaj,mínus výdavok za kúpu,nič iné?
škoda..
ale aj tak dik
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

erika_H Pozri príspevok
hm.. takže čisto iba cena za kúpu bytu
takže zdaním rozdiel,príjem za predaj,mínus výdavok za kúpu,nič iné?
škoda..
ale aj tak dik
ešte ma napadlo, či ste si nedávali byt ohodnotiť znalcom, to by sa dalo dať do výdavkov.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

§ 8
ods. 5, 6, 7 a 8 – uplatňovanie výdavkov
– v týchto odsekoch sa ustanovuje, ako sa pri ostatných príjmoch uplatňujú výdavky. Je to napr. kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu, finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci, okrem výdavkov na osobné účely, výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenného papiera, výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo na jeho výrobu vo vlastnej réžii, hodnota vlastnej práce na veci, výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií, pričom pri predaji zamestnaneckých opcií je výdavkom aj suma nepeňažného príjmu podľa § 5 ods. 3 písm. b) ZDP, ktorá bola daňovníkovi zdanená ako príjem zo závislej činnosti.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ďakujem Vám dievčatá,ste zlaté
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
erika_H Pozri príspevok
Ďakujem Ti Renča.
A ak sa byt zhodnotil?Napriklad som ho vymalovala,a dala som tam nove dvere?Ani to si nemôžem pripočítať k výdavkom za byt?
Ja by som tie nové dvere započítala k výdavkom .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň.
Ja sa chcem iba uistiť,či uvažujem správne.
mám príjmy zo závislej činnosti,ale v r.2006 som kúpila byt,a predala som ho v roku 2008.. nemala som tam ani trvalý pobyt..
takže idem vypísať daňové priznanie typ B
uvediem tam príjmy zo závislej činnosti,a príjem za predaj nehnuteľnosti - do VIII. oddielu, tabuľka č. 3 príjmy § 8 ?R 3 príjmy z predaja hnuteľných vecí..
tam uvediem cenu,za ktorú bola nehnuteľnosť predaná-cena podla kúpnej zmluvy
do časti výdavky dám cenu,za ktorú bola nehnuteľnosť kúpená,k tejto cene môžem pripočítať aj zhodnotenie byt?vymaľovala som ho.. a nechala som tam aj nejaký nábytok-môžem to sem prosím Vás všetko pripočítať?
ďakujem
Ak by sa predával aj nábytok , tak potom by sa dalo uvažovať o výdavku OVZD.
Lenže , pokiaľ nábytok nie je uvedený a ocenený v KPZ , tak ste nábytok vlastne darovali a nehnuteľnosť ste predali .
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Zita5 Pozri príspevok
Ak by sa predával aj nábytok , tak potom by sa dalo uvažovať o výdavku OVZD.
Lenže , pokiaľ nábytok nie je uvedený a ocenený v KPZ , tak ste nábytok vlastne darovali a nehnuteľnosť ste predali .
aha... takže ak nie je v kupnej zmluvy vyslovene napísané,že sa predáva aj nábytok a nové zariadenia.. tak sa to nemôže uviesť do výdavkov?
0 0
e.v.a. e.v.a.

e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

Ahojte, rada by som sa opytala, ci moze ist do vydavkov aj najomne platene spravcovi a dan z nehnutelnosti. Myslim, ze nie, ale chcem sa uistit. Klient kupil nehnutelnost v decembri 2007 a predal v marci 2008. V januari zaplatil dan z nehnutelnosti. Dakujem
0 0
Moneymaker Moneymaker

Moneymaker je offline (nepripojený) Moneymaker

Chcem sa teda opýtať, ako si vykladáte "vyradenie z obchodneho majetku"?
Byt vlastnim pat rokov, z toho som ho 2 roky legalne prenajimal, teda dal som si prijem z prenajmu do DP. Znamena to, ze som ho mal v obchodnom majetku?
Dalsia vec co ma matie, je samotna lehota 5 rokov. Mysli sa tym od podpisu kupnorepdajnej zmluvy, od podania navrhu na vklad alebo od vydania LV? V mojom pripade su to dost rozdielne datumy.
Dakujem.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Moneymaker Pozri príspevok
Chcem sa teda opýtať, ako si vykladáte "vyradenie z obchodneho majetku"?
Byt vlastnim pat rokov, z toho som ho 2 roky legalne prenajimal, teda dal som si prijem z prenajmu do DP. Znamena to, ze som ho mal v obchodnom majetku?
Dalsia vec co ma matie, je samotna lehota 5 rokov. Mysli sa tym od podpisu kupnorepdajnej zmluvy, od podania navrhu na vklad alebo od vydania LV? V mojom pripade su to dost rozdielne datumy.
Dakujem.
Samotny fakt, ze byt prenajimal, este neznamena, ze bol byt v obchodnom majetku. Byt sa za obchodny majetok povazuje vtedy, ked pri prijme z prenajmu uplatnujes preukazatelne vydavky, nie pausalne vydavky.

§ 2 Zakona o dani z prijmov
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

Podla nazoru mojho pravnika odo dna zapisu na katastri, nie odo dna podpisu zmluvy a podania navrhu, ale od datumu skutocneho prevodu na katastri.
0 0
e.v.a. e.v.a.

e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

e.v.a. Pozri príspevok
Ahojte, rada by som sa opytala, ci moze ist do vydavkov aj najomne platene spravcovi a dan z nehnutelnosti. Myslim, ze nie, ale chcem sa uistit. Klient kupil nehnutelnost v decembri 2007 a predal v marci 2008. V januari zaplatil dan z nehnutelnosti. Dakujem
Moja otazka tu nejako zapadla :-) Vie niekto poradit :-) Dakujem
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Ahojte,
ziskala som minuly rok v dedicskom konani podiel na nehnutelnosti - rodinny dom + zahrada, zaroven v tomto roku sme ho aj s ostatnymi spoluvlastnikmi predali - moj podiel suma266 666,50. Na zahrade som sa toto obdobie mojho vlastnictva nechala vykonat pozemne upravy a kupula som tam petniky cele to bolo v hodnote necelych 40000 Sk. Mozem si podla Vas tuto sumu odpocitat od prijmu a zdanit teda len cca 225 000 Sk?
Dakujem za nazory"
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-...-2008-a.html#8

§ 8 Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
...
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

(6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.

§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

Známy so sestrou odkúpil byt od matky. V pomere 1:1. Dali ho trochu dokopy a predali. Asi za 2 mesiace. On si dá do priznania polovicu príjmov a nákladov, zbytok zdaní. Zatial mi je to jasné.
Jeho sestra by ale mala spraviť to isté. Problém je však v tom, že ona si dala urobiť v robote ročné zúčtovanie. A teraz nevie čo s tým bytom?

Podať daňové typ B a uviesť, vysporiadanú daň zo závislej činnosti s potvrdením o ročnom a dopočítať daň za byt?
Neviem, poradí mi niekto?
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

Prosím, neviete mi poradiť
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ano, tak, ako pises. Nedavno som citala takuto odpoved na velmi podobny problem.
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

Kde si to prosím Ťa našla?
Už to čítam druhý deň hore dole a nejak sa neviem náisť
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Zial, neviem najst. Pokusim sa este.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, prosim Vas . osoba A kupila v r. 2007 byt v hodnote 3 400 000,-, v r. 2008 ho predala za 5 000 000,-. Lenze byt kupovala v r. 2007 na hypoteku takze z predajnej ceny islo 3 500 000,- na predcasne splatenie uveru. Dalej mala vydavky na rekonstrukciu, poplatok realitke za sprostredkovanie predaja bytu, dalej mala vydavok na poplatok za predcasne splatenie hypot.uveru. Co je v tomto pripade vydavok, ktorym si znizi dan?
Naposledy upravil nika.sum : 26.03.09 at 20:58
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

7lienka Pozri príspevok
...
Problém je však v tom, že ona si dala urobiť v robote ročné zúčtovanie. A teraz nevie čo s tým bytom?

Podať daňové typ B a uviesť, vysporiadanú daň zo závislej činnosti s potvrdením o ročnom a dopočítať daň za byt?
Neviem, poradí mi niekto?
.. podať opravné DP typ B (do 31.3.), ... prílohou bude potvrdenie o RZD od zamestnávateľa
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať