Zavrieť

Porady

platba kartou v MRP v JU

Prosím Vás ako správne zaúčtovať platbu kartou v jednoduchom účtovníctve
v programe MRP? Na základe bloku z pokladne zaúčtujem ID priebežné položky
a v členení VOZD a na základe výpisu z účtu tiež priebežné položky?
Ale ako docielim cez ID aby mi zapísalo priebežné položky a aj členenie napr.
REŽ a DPH?
Ďakujem.
Usporiadat
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Jana Acsová Pozri príspevok
§ 71 ods. 5 zákona o DPH:
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
Nikdy to nie je viac ako 50 000 Sk, takže by to mohlo obstáť cez tie záväzky. To by bolo potešenie na mojej strane, lebo tam je to oveľa viac prehľadnejšie.
Ďakujem Vám. Toto ma nenapadlo.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Erika-ežka Pozri príspevok
Ja by som len rada vedela ako to robia ostatní účtovníci v MRP programe v tom prípade, keď je uhradený tento doklad - časť v hotovosti a časť cez ID kartu. Asi jediný spôsob je ten, ktorý som popísala v príspevku č. 33, len je to dosť zložité a vlastne doklad sa rozdeľuje akoby na dve časti.
Doklad sa nerozdeľuje, ale vznikli dve účtovné operácie. A to podľa starých aj nových postupov účtovania. Máme dva spôsoby úhrady k jednej faktúre.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Jana Acsová Pozri príspevok
On sa nepokladá, on ňou je vyhotovený. Však je to zrejme z podmienok predaja fungujúcich v Metre. Pojem faktúra ako taký je definovaný, resp. má predpísané náležitosti v súvislosti s daňou z pridanej hodnoty. V prípade, že je vyhotovená registračnou pokladnicou, táto sa používa v súvislosti s hotovostnými úhradami. Zároveň hotovostná faktúra musí obsahovať predpísané náležitosti v závislosti od výšky nákupu.
Dlžím Vám bodík, zatiaľ sa mi nedá. Ani neviete ako mi odľahlo ... už som to chcela všetko prerábať a vyrábať ID. Ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Erika-ežka Pozri príspevok
Nikdy to nie je viac ako 50 000 Sk, takže by to mohlo obstáť cez tie záväzky. To by bolo potešenie na mojej strane, lebo tam je to oveľa viac prehľadnejšie.
Nerozumieme sa. Doklad do 50 tis. sk vyhotovený ERP je faktúrou aj keď neobsahuje všetky náležitosti ustanovené § 71 ods. 2 ZDPH. Predstavte si Tesco doklad. Nemá označenie odberateľa. A rovnako je faktúrou. Doklady Metra majú náležitosti navyše. Sú pripravené aj na vyššie úhrady ako 50 tis. Sk. Nič to však nemení, že sa jedná o hotovostný nákup realizovaný cez registračnú pokladnicu. Záväzok nevzniká ak s tovarom neprejdete cez pokladňu bez zaplatenia.
Naposledy upravil Jana Acsová : 12.07.08 at 10:25
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A ešte poznámka:
Kniha faktúr v programoch je súčasťou knihy záväzkov a knihy pohľadávok. Nejedná sa o faktúru vo význame zadefinovanom zákonom o DPH. Faktúra je zaužívaným pojmom obvyklej obchodnej praxe. Dostanete ju aj od neplatiteľa dane z pridanej hodnoty, od rozpočtovej organizácie, mesta atď. Nemusí mať nič spoločné s DPH. Nezamieňajte si všeobecný pojem faktúra s faktúrou podľa zákona o dani z pridanej hodnoty.

V rámci svojho spôsobu účtovania by ste mali mať ozrejmené, čo je vecnou náplňou účtovania v knihe záväzkov a ak je jej súčasťou kniha došlých faktúr, tak čo bude jej vecnou náplňou. Ďalej čo budete premietať v knihe ostatných záväzkov, knihe záväzkov z pracovno-právnych vzťahov atď. a ako to celé spojíte pre účely vykázania v účtovnej závierke ak nie sú jednotlivé evidencie softvérovo prepojené.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
lenkak Pozri príspevok
2. Metro faktúru zaeviduješ k prijatým fa a z tade Ti pôjde priamo dph, a potom už cez id a hotovosť budeš uhrádzať fa.
môj postup
id nákup tovaru + cez priebežné položky.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Vďaka.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Ahoj Erika,
ja by som postupovala nasledovne, dúfam že postup je správny:
peňažný denník:
1.metro doklad priebežné položky výdaj 11900 Sk / 10000,- náklad a 1900 Dph kód DPH 40 + priložený originál dokladu ( interný doklad)
2.platba v hotovosti : výdaj z pokladne 8900 Sk / príjem priebež.položky 8900 Sk + kópia dokladu
3.platba bankou: : výdaj z banky 3000 Sk/ príjem priebež.položky 3000 sk + kópia dokladu
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

misolga Pozri príspevok
Ahoj Erika,
ja by som postupovala nasledovne, dúfam že postup je správny:
peňažný denník:
1.metro doklad priebežné položky výdaj 11900 Sk / 10000,- náklad a 1900 Dph kód DPH 40 + priložený originál dokladu ( interný doklad)
2.platba v hotovosti : výdaj z pokladne 8900 Sk / príjem priebež.položky 8900 Sk + kópia dokladu
3.platba bankou: : výdaj z banky 3000 Sk/ príjem priebež.položky 3000 sk + kópia dokladu
No určite je to lepšie a hlavne prehľadnejšie, ako čo som ja vymyslela (viď prísp. 33)
"Napr. Metro - doklad 10.000,- SK + DPH 1.900 = 11.900 Sk
úhrada cez ID kartu 3.000,- Sk, v hotovosti 8.900,- Sk
Vystavím Int.doklad na 2521 VOZD + 479DPH + 42 priebežné položky (spolu 3.000 SK)
Hotovostná úhrada - VPD (fotokópia dokladu) 7479 VOZD + 1421 DPH (výdaj z pokladne) (spolu 8.900,-Sk)
Výpis z banky: 41 priebežné položky a úbytok peňazí na
účte"
Ďakujem, že si sa mi na to kukla. Ja som to dávala takto, ale cez ostatné záväzky, ale asi správnejšie je to cez tie ID, tak to prerobím .
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, toto mi akosi uniklo, ale zda sa mi to dost trhle, namiesto aby bolo JU jednoduchsie je to cim dalej tym horsie. Nieco co by sa hravo dalo zvladnut 1 operaciou, sa musi robit 3 operaciami. Ale s tym asi nic nenarobime....

Ale aj tak citam to dookola, nerozumiem tomu. Mam blok na PHM 1190 Sk platene kartou:
1. pri nakupe to zauctujem na 42 - prijem z PP (ucet/pokladna/nepenazna op.?????) Int.doklad?
2.kedze to potrebujem mat v prev.rezii : 25 (ale tam tiez potrebujem zadat ucet,pokl.....) a doklad?
3. vypis z BU: na 41 vydaj na PP - to je asi jedene co mi dava logiku

Prosim pomozte mi z toho sa vysomarit, v PU to je uplne jasne ale tu to naozaj nechapem
O nieco neskor:
skusila som si zauctovat tak nejake bloky a pouzila som :
1.nakup na 25 ID a v tabulke kde mam vybrat ucet/pokladna som dala zavazky, potom
2. na 42 znova zavazky - cim sa mi vynulovali a zostala mi suma na prieb.polozkach,
3. pri uhrade dam 41 a banka tym to zmizne z poloziek. Moze to byt aj takto, zakon som dodrzala, ide to cez pp a nezatazujem pokladnu nie?
Naposledy upravil nika.sum : 19.10.08 at 23:15
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
1 zápis obsahuje dva riadky: citujem z tvojho príspevku
-nakup na 25 ID a v tabulke kde mam vybrat ucet/pokladna som dala zavazky
-zauctujem na 42 - prijem z PP
2 zápis obsahuje
-41 vydaj na PP
takto je to najjednoduchšie.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

lenkak Pozri príspevok
1 zápis obsahuje dva riadky: citujem z tvojho príspevku
-nakup na 25 ID a v tabulke kde mam vybrat ucet/pokladna som dala zavazky
-zauctujem na 42 - prijem z PP
2 zápis obsahuje
-41 vydaj na PP
takto je to najjednoduchšie.
len ten 1. zapis - nemam ako 2 polozky zapisu, lebo mi vyhadzuje program ze nemozem dat prijem a vydaj do jedneho zapisu, tak to mam ako dva zapisy. Dakujem velmi pekne
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
môžeš dať aj jeden, aby sa Ti aj v denníku zobrazil jeden riadok, nie dva, kľudne môžeš ignorovať hlášku že máš aj príjem aj výdaj v jednom zápise. Ale je to len na Tebe, či budeš mať jeden riadok, alebo dva.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Ahoj, na Porade!
Neviem či to patrí presne do tejto porady, týka sa to predaja cez kartu.
Program MRP - ERP.
Uzávierky (denné aj mesačné) majú vyčíslený:
1. zákl. dane 19% + daň 19%,
2. zákl. dane 10% + daň 10%
3. hotovosť jednou sumou
4. platba kartou jednou sumou

Z predchádzajúcich príspevkov mi vychádza, že aj tržby treba učtovať cez priebežné položky a interné doklady.
Najskor zaučtovať predaj tovaru cez ID (ZD+DPH), hneď následne príjmový doklad na hotovosť a zrušiť časť PP z hotovosti a čakať na učet, zrušiť ďaľšiu časť z priebežných položiek.
Keďže majú účet v SLSP, odtiaľ nepríde celá suma, časť si hneď ponecháva banka.
Takže na prieb.položkách mi ostane časť, ktorú si necháva banka za svoje služby. Banka posiela o tej výške avizo, tak túto časť zrušiť ako nepeňažnú operáciu v členení prevádzková režia a prieb. položky.
Neviem či to vôbec takto pôjde? Až teraz si zaviedli terminál na platby kartou.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Zlata Pozri príspevok
Ahoj, na Porade!
Neviem či to patrí presne do tejto porady, týka sa to predaja cez kartu.
Program MRP - ERP.
Uzávierky (denné aj mesačné) majú vyčíslený:
1. zákl. dane 19% + daň 19%,
2. zákl. dane 10% + daň 10%
3. hotovosť jednou sumou
4. platba kartou jednou sumou

Z predchádzajúcich príspevkov mi vychádza, že aj tržby treba učtovať cez priebežné položky a interné doklady.
Najskor zaučtovať predaj tovaru cez ID (ZD+DPH), hneď následne príjmový doklad na hotovosť a zrušiť časť PP z hotovosti a čakať na učet, zrušiť ďaľšiu časť z priebežných položiek.
Keďže majú účet v SLSP, odtiaľ nepríde celá suma, časť si hneď ponecháva banka.
Takže na prieb.položkách mi ostane časť, ktorú si necháva banka za svoje služby. Banka posiela o tej výške avizo, tak túto časť zrušiť ako nepeňažnú operáciu v členení prevádzková režia a prieb. položky.
Neviem či to vôbec takto pôjde? Až teraz si zaviedli terminál na platby kartou.
Nerobím v MRP ale myslím že to nevadí.
Priebežné položky si účtuj v plnej sume a to tak, že banku budeš účtovať 2 zápismy a to 1 zápis celá suma na priebežnú položku plusom - čím sa ti PP vyrovná a suma poplatku mínusom do réžie. A tak budeš mať poplatok v nákladoch a PP vyrovnanú.
napríklad platili kartou 200 sk
cez pokladňu máš PP -200
na banku ti príde 190
zaúčtuješ na banke PP +200
do réžije -10
sedí ti výpis + 190 aj PP 200.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Ja pri platbách kartou postupujem nasledovne:
V knihe pokladni si každý deň zaúčtujem predaj reg.pokladňou ako príjem a platbu kartou ako výdaj.

Raz do mesiaca do denníka zaúčtujem mesačnú uzávieku :
+ tržby reg.pokladňou ako príjem do pokladne / tržby tovar+dph
- zúčtovanie platba kartou ako výdaj z pokl. /príjem na pp ( stl.41)

Priebežne podľa bank.výpisov účtujem príjem platbu kartou :
+príjem banka/výdaj z pp (stl.42)
- výdaj banka/prev.réžia - bank.provízia
0 0
renix1 renix1

renix1 je offline (nepripojený) renix1

lenkak Pozri príspevok
budeš mať nahraté 2 položky (zápisy)
1 - vozd, napr tovar
2 - pp /42

príde výpis, už účtuješ len jednu položku
3 - pp /41

v denníku máš účtovanie presne ako má byť podľa postupov účt.
lenka, pp máš naopak, nie?
1- p.p. výdaj/41 a výdavok celkom napr. tovar
2- keď príde výpis z banky, platba za nákup tovaru sa zaúčtuje: výdavok z bankového účtu a p.p. príjem /42
mám to z DUO 4/2008
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
v denníku sa položky zobrazia tak ako píšeš. Ale pp nahadzuješ tak ako som písala ja.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lienočka,
vo Win stačia 2 zápisy.
V MRP - DOS to asi neide, alebo som niečo prehliadla??
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
dos verziu momentálne nemám, dakedy som mala demo, ale starú verziu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať