Zavrieť

Porady

PAUSALNE VYDAVKY

Mam uz urobene priznanie typu B a zabudla som ze si tam mozem dat 25% pausalne vydavky (neviedla som si uctvonictvo). Kaslat na to alebo to este opravit a tak podat? Kde to mam zmenit v ktorej kolonke od coho odratat 25 %? Vysiel mi preplatok skoro 4000 tak mam nadej ze mi vratia viac nie?:-)
Usporiadat
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

Dík Johanka.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Prosím znalých poraďákov o pomoc. SZČO má príjem zo živnosti , nie je platca DPH , vedie si jednoduché účtovníctvo. Zároveň má príjem zo znalectva. Môže si za rok 2005 uplatniť v daňovom priznaní zo znalectva výdavky 25%, keď zo živnosti si uplatní preukazateľné výdavky?
Niekde som túto možnosť zachytila v literatúre , ale nemám stopercentnú istotu a neviem ani nájsť ten zdroj , kde o tom písali.
Ďakujem.
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Mne sa zdá, že možnosť kombinovať paušálne výdavky a normálne účto nie je možné...
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Nie je to možné . V § 6 ods. 10 prvá veta znie:
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 ...... atd.
Príjmy zo živnosti patria pod § 6 ods. 1 písm. b) a príjmy znalcov a tlmočníkov pod § 6 ods. 2 písm. c).
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Pre úplnosť iba doplním
Ak ale daňovník dosahuje viac druhov príjmov (napr. § 6 a § 7, alebo § 6 a § 8, alebo § 6 a § 5), tak kombinácia paušálnych výdavkov pri príjmoch podľa § 6 a výdavkov pri príjmoch podľa § 7, 8 je v zákone o dani z príjmov prípustná. Napríklad, ak daňovník dosiahne príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (§ 6 ods. 3) a príjmy z predaja rodinného domu, ktorý nie je oslobodený od dane podľa § 9 zákona o dani z príjmov, t.j. dosiahne aj príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. b), môže pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 uplatniť výdavky percentom z príjmov a pri príjmoch podľa § 8 preukázateľné výdavky vynaložené na dosiahnutie tohto príjmu.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Ano je to tak, ale ak to má byť celkom úplné treba ešte dodať, že podľa toho ako znie § 6 ods.10 s platnosťou od 1.1.2005 aj v rámci § 6 je možná kombinácia výdavkov.
Napríklad pri príjmoch podľa § 6 ods.1 a 2 si uplatníme skutočné výdavky a pri príjmoch podľa § 6 ods.3 výdavky percentom, alebo naopak.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

A čo kombinácia § 6 b a c. Konkrétne polemizujem o tom, že ak SZČO vykonáva aj sprostredkovateľa starobného dôchodkového sporenia má príjem z § 6 b - príjem zo živnosti a § 6 c - príjem z podnikania vykonávaného ............ . Ide o to, že § 6b - preukázateľné výdavky a § 6c príjmy sú a výdavky skoro žiadne. Teda: dať do všetko do 6b a preukázateľné alebo rozdeliť do 6b /preukázateľné/ a 6c /paušál/. Čo vy na to?
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Pepa
A čo kombinácia § 6 b a c. Konkrétne polemizujem o tom, že ak SZČO vykonáva aj sprostredkovateľa starobného dôchodkového sporenia má príjem z § 6 b - príjem zo živnosti a § 6 c - príjem z podnikania vykonávaného ............ . Ide o to, že § 6b - preukázateľné výdavky a § 6c príjmy sú a výdavky skoro žiadne. Teda: dať do všetko do 6b a preukázateľné alebo rozdeliť do 6b /preukázateľné/ a 6c /paušál/. Čo vy na to?
To by nešlo. Su to všetko príjmy podľa § 6 ods.1 a tým pádom sa musia výdavky uplatňovať rovnako. Dôležité je zistiť si nie písmeno paragrafu, ale odsek paragrafu. Ako som už písala kombinácia výdavkov v rámci § 6 je možmá len medzi príjmami podľa odseku 1 a 2 na jednej strane príjmami podľa odseku 3 na strane druhej.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Katija
To by nešlo. Su to všetko príjmy podľa § 6 ods.1 a tým pádom sa musia výdavky uplatňovať rovnako. Dôležité je zistiť si nie písmeno paragrafu, ale odsek paragrafu. Ako som už písala kombinácia výdavkov v rámci § 6 je možmá len medzi príjmami podľa odseku 1 a 2 na jednej strane príjmami podľa odseku 3 na strane druhej.
..... sa mi to nepááááči, ale čo už...
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Pepa
..... sa mi to nepááááči, ale čo už...
Treba na to pozerať pozitívne. Teraz je to takto. Minulý rok sa nedalo kombinovať v § 6 nič. Možno o rok sa bude dať kombinovať všetko.
0 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

Pepa
A čo kombinácia § 6 b a c. Konkrétne polemizujem o tom, že ak SZČO vykonáva aj sprostredkovateľa starobného dôchodkového sporenia má príjem z § 6 b - príjem zo živnosti a § 6 c - príjem z podnikania vykonávaného ............ . Ide o to, že § 6b - preukázateľné výdavky a § 6c príjmy sú a výdavky skoro žiadne. Teda: dať do všetko do 6b a preukázateľné alebo rozdeliť do 6b /preukázateľné/ a 6c /paušál/. Čo vy na to?
Vie niekto poradiť v opačnom prípade? Ak som zamestnaná na HPP a popri tom mám uzatvorenú zmluvu o sprostredkovaní starobného dôchodkového sporenia-nemám ŽL ( §6 ods.1.písm.c). Môžem so uplatniť výdavky v skutočnej výške? Ďakujem
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Príjem z pracovného pomeru je príjem podľa § 5 Zákona o dani z príjmov a nemá nič z uplatňovaním alebo neuplatňovaním paušálnych alebo skutočných výdavkov pri príjmoch podľa § 6 .
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Príjmy podľa § 6 sa posudzujú samostatne. A je to naopak.
Vždy si môžeš uplatniť skutočné výdavky a vtedy postupuješ pri vyčísleni základu dane podľa § 6 ods. 6 až 9.
Paušál si môžeš uplatniť len vtedy, ak spľňaš to, čo je uvedené v § 6 ods.10.
0 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

Katija
Príjmy podľa § 6 sa posudzujú samostatne. A je to naopak.
Vždy si môžeš uplatniť skutočné výdavky a vtedy postupuješ pri vyčísleni základu dane podľa § 6 ods. 6 až 9.
Paušál si môžeš uplatniť len vtedy, ak spľňaš to, čo je uvedené v § 6 ods.10.
Ďakujem pekne. Ja som bola toho istého názoru, ale na porade poisťovacích pracovníkom im bolo povedané, že si môžu uplatniť len 25% výdavky z príjmov, takže som si nebola istá.
Pekný deň a víkend praje Tatiana
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

Môžem ešte jednu otázočku? Prechádzame z paušálnych výdavkov na reálne. V evidencii z minulého roka nám ostali aj pohľadávky aj záväzky.
Myslíte, že je treba transformovať daňový základ minulého roka v zmysle § 17 odst. 8? Mne zo znenia odstavca 10 vychádza že sa transformácia robí len pri prechode z reálnych na paušálne...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

hovorí ti to ten odst. 10 a to:
....alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou...
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

dakujem Muska... toto mi netrklo
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Manual
Príklad:
Mala si príjem 200000,-
mínus 25% 50000,-
mínus odvody napr. 36000,-
mínus 80832,-
to čo Ti vyjde x 19% a tú daň zaplatíš a výkazy neprikladáš k DP
Pekný večer...
nepomylil si sa? pri pausalnych vydavkoch sa odvody pripocitavaju.....
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Majka
nepomylil si sa? pri pausalnych vydavkoch sa odvody pripocitavaju.....
pripočítavajú? odvody sa vždy odpočítavali od príjmu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Veď podľa mňa to má dobre .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať