Zavrieť

Porady

Koeficient DPH

Ahojte vie mi niekto poradiť a má skúsenosť s prepočtom koeficientu ak predavame nehnutelnost ktora je majetkom spoločnosti (platca DPH) viac ako 5 rokov od kolaudácie a tento majetkom používa na účely svojho podnikania (dosahovanie príjmu z prenájmu) vstupuje pri predaji (majetok) do koeficientu, kedže podľa § 50 ods.2 písm. b sa uvádza že do koeficientu predaj majetku nevstupuje. Alebo sa to vzťahuje len pri predaji s DPH.
Usporiadat
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
anaka Pozri príspevok
Ďakujem za názorík Vladimír. Viete že som nad tým takto aj ja dumala? Ani neviem prečo som tie činnosti nakoniec zmotala dokopy. Veď aj DU nám dáva potvrdenie o platcovstve DPH len na činnosti zo živnosti. Asi zájdem pre istotu aj na DU, nech k tomu ešte dačo múdre povedia. Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
Len si dávajte pozor aby Vás na DU nedomotali
0 0
anaka anaka

anaka je offline (nepripojený) anaka

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
Úvaha je dobrá len mi nejde do mojej hlavičky prečo miešate hlavnú činnosť na ktorú ste vznikli a DPH. Ak vykonávate hlavnú činnosť potom nemôže ísť predsa o predmet dane z pohľadu DPH. T.j. príjem je nedaňový nejde o ekonomickú činnosť podľa par. 3 zákona a nie je to predmetom dane. T.j. nie je dôvod na koeficient. Výdavky s tým súvisiace sú výdavkami nedaňovými a DPH si z nich neuplatníte. KOeficient v tomto prípade by som nepočítal. Vy sa skôr riadite § 49 ods. 5 - ak náhodou použijete službu alebo hmotný majetok (tovar) aj na účely podnikania aj na účely hlavnej činnosti uznáte si DPH pripadajúcu na podnikateľskú činnosť..

Toď môj názorik...
Takže bola som na DU ohľadom toho koeficientu Vladimír a veruže ja teda neviem či ma domotali, lebo čo. Podľa nich sme celé obč. združenie zdaniteľnou osobou podľa zákona o DPH, pretože vykonávame aj ekonomickú činnosť a výnosy zo soc. činnosti-naša hlavná činnosť sú podľa DPH oslobodené a musíme počítať koeficient, tak ako som to uviedla v prvom príspevku. A teraz babo raď. Som z toho jelenček ooooch.
0 0
suschi suschi

suschi je offline (nepripojený) suschi

ahojte, viem že sa vam bude zdať banalne, možno až hlupe čo tu vsuniem,a viem aj že je vela tem tomu venovanych, ale nikde som nenašla odpoved na moj problem: vedel by mi niekto polopate vysvetliť princip koeficientu dph? vyratať si ho už viem, ale čo potom snim robiť to neviem ani som to tu nenašla, ako často ho počítať, ako často ho využívať.... a hlavne mam problem, ked predava firma A (platitel dph) budovy s pozemkami, nadobudnute bez dph v roku 1995 súkromnej osobe (neplatitel dph) predavam bez dph alebo s, počítam koeficient? ak hej ako ho vypočítam? a ako a kde ho použijem? ide o príležitostný predaj... dakujem a ospravedlnte ma za vsuvku tohto charakteru, ale doposial som koeficient nepouživala, ani nepočitala, ani nepotrebovala....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
hlúpe to nie je, ale pýtaš sa vlastne na celú problematiku koeficientu DPH. Pritom súčasne píšeš že si ho vieš vypočítať.
To si podľa mňa odporuje. princíp je v tom, že z koeficientu určíš DPH, ktoru si môžeš a ktorú nemôžeš odpočítať. Tú, ktorú si nemôžeš odpočítať - zúčtuješ do nákladov (v princípe).
Nasledujúci § je podľa mňa zrozumiteľný a nájdeš tam aj odpoved, že príležitostný predaj DM sa do koeficientu nezahrnie.
§ 50
Pomerné odpočítanie dane

(1) Pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4 platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu vypočítaného podľa odseku 2 a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor.

(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,

(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

(4) Po skončení kalendárneho roka vypočíta platiteľ spôsobom podľa odseku 2 koeficient z údajov z tohto skončeného kalendárneho roka a vypočíta odpočítateľnú daň za tento kalendárny rok. Rozdiel medzi odpočítanou daňou v jednotlivých zdaňovacích obdobiach a daňou vypočítanou podľa prvej vety vysporiada platiteľ v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka na ťarchu alebo v prospech štátneho rozpočtu. Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý v priebehu kalendárneho roka prestane byť platiteľom, a to za obdobie od prvého dňa kalendárneho roka do skončenia jeho posledného zdaňovacieho obdobia. Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý sa v priebehu kalendárneho roka stal platiteľom alebo v priebehu kalendárneho roka prestal byť platiteľom, a to za obdobie kalendárneho roka, v ktorom mal postavenie platiteľa.
,
1 0
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

veľmi by ma zaujímalo či predaj šrotu, teda železného odpadu, ktorý sa predáva bez dph vstupuje tiež do koeficientu, teda ak je to len jediná činnosť v organizácii, ktorá sa fakturuje bez dph, či ovplyvňuje to že mám vyrátavať koeficient, alebo nie?
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Marcela16 Pozri príspevok
veľmi by ma zaujímalo či predaj šrotu, teda železného odpadu, ktorý sa predáva bez dph vstupuje tiež do koeficientu, teda ak je to len jediná činnosť v organizácii, ktorá sa fakturuje bez dph, či ovplyvňuje to že mám vyrátavať koeficient, alebo nie?
Predaj šrotu nie je plnenie oslobodené od dane, ktoré kráti nárok na odpočet DPH. Je to plnenie, pri ktorom štát povinnosť odvodu dane presunul na platiteľa, ktorému bol šrot dodaný. Do koeficientu nevstupuje.

§ 69 ods. 12 zákona o DPH:
(12) Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný. Na účely tohto zákona sa kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať