Zavrieť

Porady

Hysterektómia - klasicky či laparoskopicky?

Dámy, nemáte skúsenosti s operáciou maternice. Mám ju dosť poklesnutú, lekár ju odporučil vybrať. Lekár mi odporúča vybrať ju laparoskopicky, že je to šetrnejšie, zas ďalší sa však vyjadril, že nie je nad klasiku.
Neviete poradiť?
Vopred vďaka za vaše príspevky.
Usporiadat
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

Nesúhlasím s vaším článkom, píšete tu o hysterektómií ako o strašiaku! Nie je to pravda. Samozrejme je to zásah do ľudského organizmu, ale pre mnohé ženy je to jediné riešenie ich problému. Nemôžete predsa nazvať ženy po hysterektomií"kastrované"!!!!. Neviete čo je kastrácia. To by mi museli odstrániť malé pysky a klitoris. ano ja som 2 roky po tejto operácií a môj život tak osobný ako aj sexuálny sa výrazne zlepšili. mám 38 a vôbec ale vôbec nemámproblémy so sexom, práve naopak môj sexuálny život sa zlepšil, nakoľko sa nemusím báť otehotnenia. Mne nevybrali vaječníky (a tak sa snažia skoro vždy nechať aspoň jeden), takže hormony žiadne neberiem, nemám predčasný prechod, som stále takmer rovnako chránená ako predtým. nemusím sa starať kedy mám menzes, nemávam bolesti a už nie som anu anemická. čo si myslíte, že gynekologovia vyberajú maternice pre svoje potešenie?! Je predsa kopa iných diagnoz pri ktorých sa indikuje tento zákrok a nie len ten váš dôvod-prolaps. Takže prosím vás prestante tu mystifikovať ženy!

Alebo len propagujete vo vašom texte uvedený produkt?

[B]"Odporucam vsetkym zenam, zdravym a zenam so symptomami prolapsu, vyskusat novy bezoperacny management poklesu organov wholewoman, druhe vydanie knihy “Saving the Whole Woman” a nove DVD “First Aid for Prolapse”.[/B"
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
určite by som volila keby som mohla ja laparoskopicky lebo to je jednak šetrnejšie a potom neni thaká dlhá doba na zotavenie z toho ako ked to rozrežú, budeš mať 2-3 malé asi 1cm jazvičky a tj všetko.
0 0
dusansl dusansl

dusansl je offline (nepripojený) dusansl

JArka K2prijmite môj kompliment za obsiahle a dokonalé spracovanie diskuznej témy.
Dá sa povedať, že každá s z možných pacientok, má informáciu, ktorá z rôznych uhlov pohľadu mapuje situáciu.
Vážené dámy, je len na Vás do akej rieky vstúpite.
Právo rozhodovania o svojej telesnej schránke a teda aj znášania dôsledkov svojho rozhodnutia Vám tiež nik nebude upierať. ROzhodnite sa múdro.
Autorka príspevku zaiste nemala snahu vám pdsúvať svoj pohľad na život. Prajem mnoho šťastia Dušansl.
0 0
JarkaK2 JarkaK2

JarkaK2 je offline (nepripojený) JarkaK2

Mila bobiku.
Kompletna hysterektomia (odstranenie maternice a vajecnikov) sa inac nazyva kastracia. Odstranenie pyskov a klitorisu sa nazyva zenska obriezka. Ako sa tu mozete dusovat za hysterektomiu ak ani nepoznate rozdiel medzi kastraciou a obriezkou. Skutocne su medicinske diagnozy kedy je hysterektomia NUTNA pre zachranu zivota zeny. Su ale podlozene pripady kedy hysterektomia nie je nutna a pri urcitych diagnozach sa vykonava zbytocne (rutinne) ak je predpoklad, ze zena neplanuje mat deti. Ja nikoho a nic nemystifikujem. Hysterektomia je mystifikovana a myslim si, ze bezne zeny nejdu do hlbky jej dosledkov. Skor su zeny mystifikovane ako patologicke a nemozne prezit svoj zivot "cele" bez amputacie vitalneho organu akym je maternica. Vam nikto neberie Vase rozhodnutie a som uprimne rada, ze az 2 roky po operacii sa citite vyborne. Tiez Vam verim, ze vasa priprava na takyto podstatny zakrok bola kvalitna a podpisali ste plne informovany consent. Kiez by sa tak citili zeny s ktorymi som prisla do kontaktu a uvazovali si siahnut na zivot prave pre konsekvencie, ktore si niesli po obdobnych zakrokoch. Mam vo svojich materialoch skutocne surdcervuce vypovede. Ja nemam absolutne nic proti tomu ak je zena plne a pravdivo informovana a skutocne jej zdravotne indikacie nedavaju ine moznosti a podpise suhlas s hysterektomiou. Ja nemam absolutne nic proti skutocne informovanemu suhlasu s operaciou. Vami napadnuty "produkt" je mimochodom spickovymi lekarmi uznavany alternativny management POP a inkontinencie u zien. Nedovolila by som si zhadzovat vsetky odborne medicinske studie, ktore vedu k spominanym poznatkom, nie je to nahoda, ze lekari v prospech zdravia zien hladaju ine moznosti liecenia mnohych gynekologyckych diagnoz, ktore v minulosti boli riesene hysterektomiou. Tento trend nie je nahoda v medicine.
0 0
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

Nie nesúhlasím s Vami, nie je to kastrácia ženy a samozrejme, že to čo som napísala som myslela obrazne a nenazývajte prosím odstránenie maternice kastráciou. To nemá s týmto pojmom nič spoločné! Netvrdte tu hlúposti. Samozrejme ešte aj dnes mnohé ženy si spojujú maternicu so svojou ženskosťou a majú pocit , že sú o niečo menej ženami. osobne som také stretla aj v nemocnici, ale žeby si chceli siahnuť na život. Ja osobne sa vo svojej pracovnej praxi stretávam s problémovými ženami aj zdravými a chorými a teda ešte som za svoju dlhoročnú prax nestretla ženu, ktorá by sa nakoniec, ak jed mala pochybnosti s touto operáciou nevyrovnala. Ja nezhadzujem žiaden výrobok, len som vyjadrila názor, že celý ten váš príspevok smeroval, len k propagácií nejakého produktu. O tom produkte som sa nijako nevyjadrila. Ja len tvrdím, že tým vaším príspevkom ste mohli mnohé ženy zbytočné odradiť od tejto operácie a tým ich aj poškodiť. Pokiaľ nie ste lekárka - gynekologička myslím si že nemáte právo sa takto pod pláštikom plným odborných výrazov vyjadrovať k tak vážnej téme. A strašne by ma zaujímalo o akých konsekvenciach to vôbec točíte?
0 0
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

pasuliatko Pozri príspevok
určite by som volila keby som mohla ja laparoskopicky lebo to je jednak šetrnejšie a potom neni thaká dlhá doba na zotavenie z toho ako ked to rozrežú, budeš mať 2-3 malé asi 1cm jazvičky a tj všetko.
Nie je to uplná pravda. Nič v medecíne nie je isté a ani laparoskopia nie je riešenie pre všetky ženy a nie vždy je pravda to čo počujeme od iných . Na vlastnej koži je na vlastnej koži. Mna operovali klasickou cesto aj ked som relativne mladšia a druhú pani operovali spolu so mnou v jeden deň laparoskopicky. Bolesti po tejto operácií nie sú ani tak na operačnej rane ako vo vnútri, lebo ked vám z tela niečo vyberú tak to tam chýba a orgány v tele sa tomu musia prispôsobiť. Operačná rana bola v pohode. Takže bolesti sme mali spolu s tou pani dosť rovnaké, je pravda, že ja mám väčší rez, ale je uplne dole v lone a nie je to ani vidieť. Domov išla pani len 1 deň predo mnou, podýkam nemala žiadne pooperačné ťažkosti. Takže podľa môjho kamaráta gynekologa, je veľa faktorov na základe ktorých sa gynekolog rozhoduje pre rôzny operačný postup. Ja pevne verím, že väčšina gynekologov sú seriozny lekári a určite poradia svojim pacientkám vhodné a šetrné riešenie pre ne. Vec predsa tým lekárom musíme aspoň trochu veriť. Nie?
0 0
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

Kastrácia je zákrok, ktorým sa zastaví germitatívna a hormonálna činnosť pohlavných žliaz. Fyzické vyrezanie pohlavných žliaz sa nazýva aj miškovanie. Vykastrovaný jedinec sa nazýva kastrát. Obvykle sa kastrujú samce - orchiektómia ale v súčasnosti sa kastrujú aj samice najmä feny a mačky - ovariohysterektómia. - to je o vaječníkoch. A zdaleka nie pri každom odstránení maternice sa odstránia aj obidva vaječníky.

Kastrácia môže byť:

v lekárstve a veterinárstve: odstránenie pohlavných žliaz alebo podviazanie vaječníkov/semenovodov, pozri kastrácia (zoológia)
v botanike: odstránenie peľníc z kvetov na zabránenie opelenia vlastným peľom, pozri kastrácia (botanika)

Maternica nie je pohlavná žlaza, takže najprv si naštudujte a potom používajte niektoré výrazy. A všimnite si nie odstránenie ale podviazanie vaječníkov je kastrácia.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

myslim, ze Jarka K2 viac citala ako naozaj zazila, nema osobnu skusenost s problemami, ktore prinasa napriklad organ, ktory klesa a sposobuje velke problemy niekolko rokov, netusi, ake problemy sposobuju rozne polypy, myomy, zrasty ci zle cyto-vysledky, netusi, ako je v takom case obmedzovany plnohodnotny zivot, nehovoriac o ohrozeni zivota,

poznam mnohe zeny, ktore su z roznych dovodov po takychto operaciach, a vsetky mi povedali, ze konecne zacali normalne zit, vratane sexualneho zivota, a lutuju, ze nesli na operaciu skor, lebo mali strach,

Jarke K2 prajem vela zdravia, nech nikdy nemusi stat pred volbou ist-neist na operaciu, ale tiez ju prosim, aby netarala pletky, ktore zenam nepomozu, iba vyvolaju zbytocne obavy,
0 0
JarkaK2 JarkaK2

JarkaK2 je offline (nepripojený) JarkaK2

20 rokov mam diagnozu POP. Ked som mojej lekarke povedala, ze chcem ist na operaciu sadla si a zacala vysvetlovat, kreslit, priniesla do ordinacie materialy a vypisala zdroje kde mozem hladat informacie. Dala mi kontakty na dvoch dalsich urogynekologov licencovanych vykonavat operacie. Dohodla som si predoperacnu konzultaciu u jedneho z nich. Nesuhlasil s hysterektomiou. Po mesiaci som sa vratila k lekarke a ziadala si hysterektomiu u nej, je licencovana vykonavat hysterektomie. S placom odisla z ordinacie, ze to v ziadnom pripade neurobi a neodporuca mi to. Vacsinu materialov mam z jej zdrojov. Nikdy v zivote som nebola u liecitela. Vzdy som postupovala len a len podla rad specializovanych odbornikov a tak aj v tomto pripade. K tomuto vsetkemu som isla na second opinion k dvom lekarkam do uplne inej nezavislej kliniky a bez toho aby pred vysetrenim a konzultaciou videli moje zdravotne zaznamy. Obe lekarky boli urogynekologycky s licenciami na vykonavanie chyrurgickych uprav POP a inkontinencie . Ani jedna z nich nevolila hysterektomiu. S odstupom casu som vdacna za informacie, ktore od nich mam a skusenostou s fyzio terapiou viem, ze som lepsie ako drzat sa rad mojich lekarov urobit ani nemohla. S fyzioterapiou sa moj znacne symptomaticky POP dostal na uroven takmer asymptomatickeho a mozem viest plnohodnotny a aktivny zivot, sportovat a navyse ma naucil starat sa o svoje zdravie a rozumiet vlastnemu organizmu. Keby moja lekarka nemala trpezlivos a vyhovela mojej ziadosti o hysterektomiu v zivote by som nemala tu moznost porovnat coho je organizmus schopny. Som im vdacna za ich starostlivost a ochotu poskytnut mi tolko informacii, trpezlivost nazorne mi vysvetlit co som dovtedy netusila. Kazdy mame to co chceme a o co sa zaujimame. Ja nerobim invektivy na vase rozhodnutia. Lekari su inteligentni a vzdelani ludia a su ochotni poskytnut pacientovi potrebne informacie ak je pacient ochotny pocuvat. Ja som bola ochotna pocuvat rady lekarov s ktorymi som sa styretla a nic ine len som postupovala podla ich instrukcii. Uvedene informacie vas nikto nenuti citat ked vas nezaujimaju. Prajem Vam aby ste stastne a bez komplikacii prezili cely svoj zivot.

Su diagnozy kedy je hysterektomia NUTNA, stavy, ktore ohrozuju zivot zeny. POP nie je stav ohrozujuci zivot zeny. Ak vy ste podstupili hysterektomiu koli rakovine ci stavu , ktory ohrozoval vas zivot tak bola naozaj NUTNA. V povodnom prispevku sa spomina hysterektomia koli POP.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

V každom príspevku je kúsok pravdy. Ale v konečnom dôsledku je rozhodnutie na lekárovi - akým spôsobom, lekár sa rozhoduje musí zvážiť ochorenie pacienta, jeho celkový stav a možné pooperačné komplikácie t.j. zrasty po iných operáciách alebo zápaloch, pretože nie každú maternicu je možné operovať všetkými spôsobmi. Ak nesúhlasím s návrhom lekára, treba to konzultovať s iným lekárom pretože ide o moje zdravie.
Čo sa týka hysterektómií každá z nich je operačným výkonom a t.j. pri každej treba rátať s komplikáciami. Sú ochorenia maternice, ktoré sa dajú liečiť konzervatívne, pomocou fyzioterapie, pomocou hormónov. Dokonca i myómy sa dajú odstraňovať z maternice - odstránením myómu a ponechaním maternice.
Ak však všetko zlyhá príde na rad hysterektómia.
Možnosti:
Vaginálna hysterektómia VHE- cez vagínu za pomoci špeciálneho inštrumentu je maternica postupne oddelená od okolitých tkanív a riasením závesných aparátov sa možný pokles močového mechúra a prípadne zadného čreva, konečníka skoriguje do normálnej výšky, čiže je možná zároveň predná a zadná plastika. Po operácii nie sú viditeľné žiadne pooperačné jazvy. Doba hospitalizácie 6 dní samozrejme bez komplikácii. Rekonvalescencia 4 týždne.
Laparoskopicky asistovaná vaginálna hysterektómia LAVH - teraz dosť preferovaná je podobná vaginálnej HE, len cez pupok je zavedená kamera, cez ktorú operatér sleduje všetko cez brucho, poprípade si môže pomôcť inštrumentami vedenými cez malý rez na bruchu, čas operácie je dlhší ako pri VH. Ale čas hospitalizácie a rekonvalescencie je taký istý ako pri VH.
Abdominálna hysterektómia - tradičná otvorená metóda, pri ktorej má lekár najlepší prehľad v operačnom poli a môže ak je nutné odstrániť i iné napadnuté orgány. Pri veľkej maternici je to jediná metóda hysterektómie, samozrejme po nej ostáva na bruchu viditeľná jazva. Doba pobytu v nemocnici je 6-7 dní samotná rekonvalescencia 6 týždňov. Táto metóda sa používa menej často.
Nakoniec minimálne invazívna metóda - Laparoskopická hysterektómia LSH je najnovšou metódou, pričom je maternica pomocou mikrochirurgických nástrojov a optiky odstránená, ale krčok maternice ostáva neporušený.
Viditeľné sú 3 malé jazvičky na bruchu. Doba hospitalizácie sú 3-4 dni, rekonvalescencia 4 týždne. LSH nie je možné použiť pri veľkej maternici ani pri rakovine, kvôli zavlečeniu rakovinových buniek a ich ďalšiemu rozšíreniu v brušnej dutine. Pri LSH musí pacientka byť v celkovej anestéze a to z dôvodu, že nie každá pacientka môže počas celého zákroku samostatne dýchať, príčinou je oxid uhličitý, ktorým je plnená brušná dutina počas zákroku a tým môže prísť k obmedzeniu bránicového dýchania. Netreba zabudnúť na pichavé bolesti pod rebrami a v oblasti ramien , ktoré trvajú niekoľko dní po operácii, sú spôsobené práve oxidom uhličitým
Pri všetkých metódach je zavedený katéter do močového mechúra a na druhý deň po operácii je odstránený, pri kombinácii s plastikou býva zavedený 3 - 5 dní a môže byť zavedený suprapubický katéter cez brušnú dutinu.
Po každej z operácií môžu nastať komplikácie ako: krvácanie počas zákroku, poškodenie susedných orgánov močového mechúra, močovodov, čreva, poškodenie nervov, kožných alebo mäkkých tkanív, riziká vychádzajúce z narkózy, neskoršie krvácanie po operácii, infekcie, nepekné jazvy, zmenená funkcia močového mechúra a zrasty po operácii a zápale.
4 0
princesa princesa

princesa je offline (nepripojený) princesa

ahoj tvoj prispevok je dost stary tak neviem ci sa u teba nieco zmenilo ja som po operacii maternice laparoskopicky (odobrana) neviem co by ta zaujimalo
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Ahojte,
som 4 mesiace po hysterektomii operovaná klasicky. Po operácii neboli žiadne komplikácie, asi mesiac som mávala nad ranou tak asi 6-7cm opuch cez celé brucho, neskôr už len večer a postupne to zmizlo. Teraz už tretí deň to mám opuchnuté znovu a pobolieva to. Nič som ťažké nedvíhala ani nič iné. Mala som angínu a brala som ANT. Neviete prečo to znovu bolí ? Nechcem hneď bežať k lekárovi, ale keď neprejde caz víkend, tak asi pôjdem.
Ďakujem Maja
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Mas rada manzela?
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

????????????
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Ďakujem za linky, ale v tom to nebude...(hlavne ten prvý je zaujímavý), ja to mám nad tou ranou opuchnuté a boli to už aj na dotyk.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Možno sa ti vnútorné stehy nehoja dobre, a máš tam zápal. Ja by som ti odporúčala navštíviť lekára. Ten najlepšie určí zdroj bolesti.
Ja som túto operáciu absolvovala pred 9 rokmi. Našťastie som nemala žiadne pooperačné problémy, a jazva na bruchu vôbec nie je vidieť.
2 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Navarit hrniec repiku, ranu a opuch omyvat, ak tam nieco po operacii nezabudli. :-)
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
alabut Pozri príspevok
Navarit hrniec repiku, ranu a opuch omyvat, ak tam nieco po operacii nezabudli. :-)
Repík nevylieči zápal, ktorý je vo vnútri ... ak ho budeš prikladať ... treba ho piť ...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
alabut Pozri príspevok
Navarit hrniec repiku, ranu a opuch omyvat, ak tam nieco po operacii nezabudli. :-)
Určite pomôže ...ten repík z vonku omývať ...jak Golfský prúd by asi toto pomohlo ...
A ako poznamenávaš , hlavne vtedy , ak niečo vo vnútri zabudli ...

Hm ...zabudni ...
0 1
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať