Zavrieť

Porady

zdaniteľné plnenie

tama tama

tama je offline (nepripojený) tama

Ahojte,
mám taký maličký dotaz. Len tak pre overenie sa chcem spýtať. Prepravca nám fakturuje prepravu napr. s dát.vyst. 5.4.08, zdanit.pl. je 3.4.08. Túto faktúru máme ďalej prefakturovať inému odberateľovi. Nie je mi celkom jasné aký máme dať dátum zdanit. plnenia, či ten 5.4. alebo 3.4.08. Stretla som sa s rôznymi názormi.
Ďakujem
Usporiadat
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Tweety Pozri príspevok
Nie, nemýliš. Týmto dňom vzniká nárok na odpočet.
Ďakujem Tweety, lebo potom to čo napísal Smith nieje úplne správne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

KvetkaK Pozri príspevok
Ďakujem Tweety, lebo potom to čo napísal Smith nieje správne.
§49 Zákon o dph:
1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Nárok na odpočet dane sa uplatňuje v období, nie v deň.
Deň je rozhodujúci v prípadoch, keď je to potrebné pre určenie kurzu pre výpočet základu a samotnej dane ( napr. pri samozdanení).
V zmysle toho je jedno či v prípade prísp. 18 (Pru) zapíše uplatnenie dane 23.6 alebo 30.6.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

benka Pozri príspevok
Nárok na odpočet dane sa uplatňuje v období, nie v deň.
Deň je rozhodujúci v prípadoch, keď je to potrebné pre určenie kurzu pre výpočet základu a samotnej dane ( napr. pri samozdanení).
V zmysle toho je jedno či v prípade prísp. 18 (Pru) zapíše uplatnenie dane 23.6 alebo 30.6.
Áno, je to v podstate jedno, ( ak je to v rámci jedného mesiaca), ale pozri môj prech. príspevok. č 23.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

benka Pozri príspevok
Nárok na odpočet dane sa uplatňuje v období, nie v deň.
Deň je rozhodujúci v prípadoch, keď je to potrebné pre určenie kurzu pre výpočet základu a samotnej dane ( napr. pri samozdanení).
V zmysle toho je jedno či v prípade prísp. 18 (Pru) zapíše uplatnenie dane 23.6 alebo 30.6.
Áno máš pravdu, v tomto prípade je to jedno ale keby sa to jednalo na prelome mesiaca alebo štvrťroka tak vtedy to nemusí byť až tak jedno.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ja by som si dovolila trošku upresniť.
K paragrafu 49 je nutné citovať i bod 2 a samozrejme náš obľúbený paragraf 51.
Tieto paragrafy hovoria o vzniku práva odpočítať si daň /§ 49, 1/ a druhá vec je uplatnenie práva odpočtu /49.ods. 2 a § 51/

2/ Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7 a 9,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze

To znamená právo odpočítať daň z tovaru a služieb mi vznika dňom daňovej povinnosti, ale uplatniť si ho môžem až vtedy, ak iný platiteľ ju voči mne uplatní, teda mám doklad. Voľba, v ktorom zdaňovacom období si odpočet uplatním závisí, či som doklad obdržala do dátumu podania daňového priznania alebo po dátume podania daňového priznania /§51/

0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Tweety Pozri príspevok
Áno, je to v podstate jedno, ale pozri môj prech. príspevok. č 23.
Pozrime:

Tweety Pozri príspevok
§49 Zákon o dph:
1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
Súhlasím.
No tento príspevok hovorí o vzniku nároku na odpočet, nie o jeho uplatnení.

"Pru" chcela riešiť dátum odpočtu t.j. dátum uplatnenia nároku na odpočet DPH.

Pravdu mal aj smith aj ty. Len smith to nesprávne oddôvodnil.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

ďakujem, je pravda, že na prelome je to horšie, teraz mi prišla fa, dátum vyhotovenia 7.7., vznik daň.p. 30.6., takže som ju prijala 9.7., dátum účt. prípadu dávam 30.6. aby mi to zobral soft do II.Q., vznik daň.p. 30.6., je jedno kedy je dátum prijatia? díky moc
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Pru Pozri príspevok
ďakujem, je pravda, že na prelome je to horšie, teraz mi prišla fa, dátum vyhotovenia 7.7., vznik daň.p. 30.6., takže som ju prijala 9.7., dátum účt. prípadu dávam 30.6. aby mi to zobral soft do II.Q., vznik daň.p. 30.6., je jedno kedy je dátum prijatia? díky moc
Áno, ak je do dátumu podania DP za 2.kvartál, môžeš si nárok uplatniť v 6. mesiaci, teda v 2. kvartáli.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pru Pozri príspevok
ďakujem, je pravda, že na prelome je to horšie, teraz mi prišla fa, dátum vyhotovenia 7.7., vznik daň.p. 30.6., takže som ju prijala 9.7., dátum účt. prípadu dávam 30.6. aby mi to zobral soft do II.Q., vznik daň.p. 30.6., je jedno kedy je dátum prijatia? díky moc
Neviem ako to myslíš, či je to jedno, ale pozri môj príspevok vyššie
Právo na odpočet 30.6.2008 /vznik daňovej povinnosti/
uplatnenie práva je napr. 9.7., /kedy si obdržala doklad/ t.j do termínu podania DP-máš právo voľby, či si uplatníš toto právo v 6. alebo 7. mesiaci, prípadne v druhom alebo III kvartáli.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Pru Pozri príspevok
ďakujem, je pravda, že na prelome je to horšie, teraz mi prišla fa, dátum vyhotovenia 7.7., vznik daň.p. 30.6., takže som ju prijala 9.7., dátum účt. prípadu dávam 30.6. aby mi to zobral soft do II.Q., vznik daň.p. 30.6., je jedno kedy je dátum prijatia? díky moc
Zle určenie dátumu účtovného prípadu.

Aký soft používate ?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Tweety Pozri príspevok
Nie, nemýliš. Týmto dňom vzniká nárok na odpočet.
KvetkaK Pozri príspevok
Ďakujem Tweety, lebo potom to čo napísal Smith nieje úplne správne.
A čo nasledovné ustanovenie zákona:

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,


Odpočítanie dane
§ 49

Odpočítanie dane platiteľom

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služiebako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,

A ja predsa 23.6. ešte nemám faktúru, až 30.6. A horeuvedené chápem tak, že právo mám vtedy, keď mám doklad vyhotovený podľa §71, teda najskôr 30.6. (kedy som obdržal faktúru).

0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

smith Pozri príspevok
A čo nasledovné ustanovenie zákona:

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,


Odpočítanie dane
§ 49

Odpočítanie dane platiteľom

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služiebako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,

A ja predsa 23.6. ešte nemám faktúru, až 30.6. A horeuvedené chápem tak, že právo mám vtedy, keď mám doklad vyhotovený podľa §71, teda najskôr 30.6. (kedy som obdržal faktúru).

Pozri môj príspevok 27
právo Ti vzniká vtedy, kedy vzniká daňová povinnosť /napr. 23.6/
to právo si však môžeš uplatniť až keď máš doklad /po 30.6. v danom zdaňovacom období alebo v nasledujúcom zdaňovacom období/
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
smith Pozri príspevok
A čo nasledovné ustanovenie zákona:

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,


Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom


(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služiebako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,

A ja predsa 23.6. ešte nemám faktúru, až 30.6. A horeuvedené chápem tak, že právo mám vtedy, keď mám doklad vyhotovený podľa §71, teda najskôr 30.6. (kedy som obdržal faktúru).

Pozrite si k tomu ešte §51 / 2 a zmeníte svoj názor.

Pr.
Fa od Sl.telecom
vystavená : 4.7
splatná : .....................
deň dodania služby: 30.6.

a táto fa Vám došla 7.7.

V zmysle § 51/2 si môžete uplatniť nárok na odpočet dane za obd. 6/08, v zmysle Vašej interpretácie by to bolo až za 7/08
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
benka Pozri príspevok
Pozrite si k tomu ešte §51 / 2 a zmeníte svoj názor.

Pr.
Fa od Sl.telecom
vystavená : 4.7
splatná : .....................
deň dodania služby: 30.6.

a táto fa Vám došla 7.7.

V zmysle § 51/2 si môžete uplatniť nárok na odpočet dane za obd. 6/08, v zmysle Vašej interpretácie by to bolo až za 7/08
Doplním svoj príspevok:

Samozrejme, že ak mám doklad do dátumu podávania priznania, tak si uplatním za 06/08.

Ale 23.6. nemám žiadny doklad, na základe čoho by som mohol týmto dátumom uplatniť odpočet. A ani do evidencie môžem uviesť až dátumom obdržania. Či nie? Zle interpretujem? Totiž ja takéto prípady (23.6. dodanie, faktúra obdržaná 02.07.) evidujem do dph dátumom 30.6., ak sa rozhodnem, že si uplatním dph v 06/08.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

smith Pozri príspevok
Doplním svoj príspevok:

Samozrejme, že ak mám doklad do dátumu podávania priznania, tak si uplatním za 06/08.

Ale 23.6. nemám žiadny doklad, na základe čoho by som mohol týmto dátumom uplatniť odpočet. A ani do evidencie môžem uviesť až dátumom obdržania. Či nie? Zle interpretujem? Totiž ja takéto prípady (23.6. dodanie, faktúra obdržaná 02.07.) evidujem do dph dátumom 30.6., ak sa rozhodnem, že si uplatním dph v 06/08.
23.6. ešte žiaden doklad nemá, ale do dátumu na podanie už má, takže právo na uplatnenie odpočtu, ktoré vzniklo 23.6. si môže uplatniť už v 6. mesiaci, resp. v druhom kvartáli.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

smith Pozri príspevok
Doplním svoj príspevok:

Samozrejme, že ak mám doklad do dátumu podávania priznania, tak si uplatním za 06/08.

Ale 23.6. nemám žiadny doklad, na základe čoho by som mohol týmto dátumom uplatniť odpočet. A ani do evidencie môžem uviesť až dátumom obdržania. Či nie? Zle interpretujem? Totiž ja takéto prípady (23.6. dodanie, faktúra obdržaná 02.07.) evidujem do dph dátumom 30.6., ak sa rozhodnem, že si uplatním dph v 06/08.
Nerozlišuješ pojmy "vznik práva" a "uplatnenie práva"

vznik práva = §49 odst. 1 ďalej

1/ Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

uplatnenie práva = § 51

§ 51 Uplatnenie práva na odpočítanie dane
1 Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca....

Ty môžeš do záznamov uviesť deň vzniku daňovej povinnosti 23.6.2008 alebo deň prijatia faktúry 2.7.2008, ...
Naposledy upravil evina : 09.07.08 at 10:41
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
smith Pozri príspevok
Doplním svoj príspevok:

Samozrejme, že ak mám doklad do dátumu podávania priznania, tak si uplatním za 06/08.

Ale 23.6. nemám žiadny doklad, na základe čoho by som mohol týmto dátumom uplatniť odpočet. A ani do evidencie môžem uviesť až dátumom obdržania. Či nie? Zle interpretujem? Totiž ja takéto prípady (23.6. dodanie, faktúra obdržaná 02.07.) evidujem do dph dátumom 30.6., ak sa rozhodnem, že si uplatním dph v 06/08.
Už pred tým som písal, že správne je aj 23.6 aj 30.6.a okrem nich aj 24-29.6.

Z jedného jediného dôvodu: nárok na odpočet si v takomto prípade uplatňujem v období a nie v deň.

Takisto som v príspevkoch 24 a28 písal, že vo Vašom prípade riešenie bolo správne ale jeho oddôvodnenie už nie ( prísp. 19) .
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobré ránko prajem poraďáci
Chcela by som sa s Vami poradiť:
mám došlú faktúru od SSE
fa je vyhotovená 7.1.09,odoslaná 8.3.09,dátum dodania 31.12.2008
hrôza
doručená bola 9.3.2009
ide mi o dátum dodania služby kvôli uplatneniu DPH
dátum mám teda uviesť keď bola faktúra doručená 9.3.2009
sme štvrťroční platcovia DPH
Ďakujem moc,krásny deň prajem
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Ano, DPH uplatním v tom zdaň. období, v ktorom som obdržala daň. doklad - § 51 ods. 2 zákona o DPH.
Tento paragraf je novelizovaný s účinnosťou od 1. 4. 2009 v tom zmysle, že nárok na odpočítanie DPH budeme mať v tom zdaň. období, kedy právo na odpočet vzniklo a najneskôr v poslednom zdaň. obodobí kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie DPH vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daň. priznania za zdaň. obdobie, v ktorom právo na odpočet DPH vznikol mám daň. doklad.
Naposledy upravil lenkam68 : 15.04.09 at 04:46
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať