Zavrieť

Porady

Spokojnost ucitelov s platom

Ahojte poradaci,chcem sa Vas opytat,kto z vas(ucitelov) je spokojny so svojim platom?Nemali ste chut vykaslat sa na ucenie a ist robit nieco ine za lepsi plat?Ako si financne prilepsujete?Poradte,som teraz v takom rozpolozeni,ze som nestastna z toho maleho platu.Dakujem
Usporiadat
gabikao gabikao

gabikao je offline (nepripojený) gabikao

janka331 Pozri príspevok
No Gabikao naozaj sa dá vyžiť s odretými ušami a doučkami, ale s tým si spokojná? Čo tak mať aj trochu voľného času?
Janka, ako pisem vyssie, spokojna s tym vobec nie som. Myslim si, ze plat dostavame neprimerany vzdelaniu, zavaznosti prace, ktoru robime, neprimerany ocakavaniam, ktore su na nas kladene.

Na jednej strane ma ucitel vystupovat ako autorita - nielen z pozicie poznania, ale aj moralna, na druhej strane, ten isty ucitel si hlada rozne dzoby, len aby ako tak slusne vyzil (mam xprikladov zijucich okolo mna - to doucko je este ako tak prijimane spolocnostou, ale vyslovene na smiech su ziakom a ich rodicom tieto pripady:nas mlady zastupca vyberal cez prazdniny parkovne, kolega isiel sklbat kurence do anglicka...). Autorita je u deciek akonahle to vyjde na javo okamzite v prdeli.

Jasne ze popri tychto aktivitach sa treba kvalitne pripravit na vyucbu, zrelaxovat a v pohode sa ponorit vyucovacieho procesu. Byt pripraveny nielen ucit, ale aj sa vediet zasmiat spolu so ziakmi a nie na nich, usmernit krizy, aby sa neskrivili charaktery atd... Ved my vieme, co to vsetko obnasa.
A to som z toho vsetkeho vynechala cas rodinu.
0 0
janka331 janka331

janka331 je offline (nepripojený) janka331

Milý dodo, úväzok na SŠ je 22 hodín (základný) a keby som mala tých 30 OOO,- bola by som veľmi rada, ale pozri si platovku na stránke MŠ, a prezradím Ti, že mám 23 rokov praxe. Môj plat ani v hrubom nedosahuje Tvoju dolnú hranicu ....
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

dodo777 Pozri príspevok
No myslim, že takych okolo 20000,- hrubého až 30000,-. ked prepočítame na 20 hodinový tyždený uväzok ...
No praca ucitela nespociva len v tyzdennom uvazku, ucitel ma aj normalnu pracovnu dobu, pocas ktorej neuci v triede, ale sa napr. pripravuje na vyucovanie, pripravuje si didakticke pomocky, opravuje pisomne prace ziakov a pod. Preto mi pripada nevhodne, ak sa vyjadruju ludia, ktori nemaju ani sajnu o praci ucitela, o jej narocnosti, a pod.Vidia len tu oducenu stranku v skole - triede, prazdniny, na ktore si musi ucitel aj tak volne dni nadrobit, oducit nadcasy,ostatne im unika.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

dodo777 Pozri príspevok
No myslim, že takych okolo 20000,- hrubého až 30000,-. ked prepočítame na 20 hodinový tyždený uväzok ...
Keď boli moji synovia školopovinní hovorievali mi: Mami, keby si bola /vtedy ešte/ súdružka, tak deti by museli nosiť helmu a pod oknami by čakala sanitka. Ani ten vyfantazírovaný 30 000,- plat by mi nestál za tú basu. Pre mňa sú súdené len tie papiere aj keď mi nervy pijú, ale aspoň nevyskakujú z lavice.
0 0
dodo777 dodo777

dodo777 je offline (nepripojený) dodo777

alaya1 Pozri príspevok
No praca ucitela nespociva len v tyzdennom uvazku, ucitel ma aj normalnu pracovnu dobu, pocas ktorej neuci v triede, ale sa napr. pripravuje na vyucovanie, pripravuje si didakticke pomocky, opravuje pisomne prace ziakov a pod. Preto mi pripada nevhodne, ak sa vyjadruju ludia, ktori nemaju ani sajnu o praci ucitela, o jej narocnosti, a pod.Vidia len tu oducenu stranku v skole - triede, prazdniny, na ktore si musi ucitel aj tak volne dni nadrobit, oducit nadcasy,ostatne im unika.
Ako viete, že nemám šajnu o práci učiteľov? Ano viem že má aj učiteľ pracovnú dobu, len aku .... určite nieste v práci od 7.00 do 16.00 a ked je DPH, daňová kontrola, uzavierka a iné aj dlho predlho do večera a to nehovorím o práci cez vikend. Ale ja som nechcela zhadzovať prácu učiteľov, moja mama bola tiež učiteľka. Len neviem stále pochopiť prečo len učiteľov stále počuť ako sa sťažuju ved mnohi ľudia sú natom oveľa horšie. Napr. ekonomka žena málo kedy dosiahne taky plat ako muž a je veľa príkladov. A tiež treba po večeroch študovať zákony a verte že je ich dosť a stále nových. A si myslim, že svoj názor tu môže povedať každy aj neučiteľ, ked som našla toto forum tak som sa potešila, že konečne aj ekonomovia môžu si povedať svoje... tak teraz neviem kde vlastne som.
0 0
gabikao gabikao

gabikao je offline (nepripojený) gabikao

Neviem, Dodo, ci ti islo len o vyslovenie nazoru alebo zhadzovanie, tvoje otazky sa dali precitat vselijako, ale to je tvoja vec.
Aby sme ostali pri teme: povedz mi, ktore komplet povolanie vyzadujuce si vysokoskolske vzdelanie, vypis z registra trestov, podpis mlcanlivosti pri praci s osobnymi udajmi atd. je dlhodobo platovo pod platovym priemerom v republike? Mozno preto tolko toho stazovania z nasej strany.
O nadpriemere viem - nasich poslancov tymto pozdravujem. A maju aj dlhsie prazdniny, svicky!
0 0
janka331 janka331

janka331 je offline (nepripojený) janka331

To je dobrý šajn, keď "moja mama bola tiež učiteľka". Moja mama bola účtovníčka a podľa toho mám tiež šajn o práci účtovníka. To Tvoja mama zarábala také sumy? Lebo platy v školstve sú vždy pod úrovňou priemerných platov. A akékoľvek "zvýšenie" platov je v konečnom dôsledku znížením, pretože peniažky sa jednoducho presunú z nenárokovateľnej položky do platu, urobí sa čáry máry fuk, do novín sa napíše ako nás ocenili... a my sme na tom rovnako ak nie horšie.
0 0
Cifro Cifro

Cifro je offline (nepripojený) Cifro

dodo777 Pozri príspevok
No myslim, že takych okolo 20000,- hrubého až 30000,-. ked prepočítame na 20 hodinový tyždený uväzok ...
Tak toto ma celkom pobavilo. A ten s tým dvadsaťhodinovým týždenným úväzkom je tiež dobrý. Vojaci by mali byť tiež platený iba za účasť vo vojne.

Moja manželka je učiteľkou na základnej škole. Učí dvadsaťpäť rokov matiku a chémiu. Tých dvadsať tisíc má tak dvakrát v roku, keď dobre vietor fúka, aj to v hrubom. Ja vysokú školu nemám a zárobok mám dvojnásobný. Spoločenské ohodnotenie práce učiteľa je v tejto republike mizerné. A nehovorím len o plate. Ja by som prácu učiteľa nerobil aj keby tam bol trojnásobný plat.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Myslím si, že všeobecne sa na platy sťažujú prevažne učitelia. Možno za to, že každá strana si dáva do volebného programu pred voľbami, že zvýši platy učiteľov. Aj preto si možno učitelia myslia, že treba o tom hovoriť. Treba to brať aj z iného pohľadu - vieš čo by som dala za to, keby som teraz mala plat učiteľa? Tiež mám VŠ a tiež môžem vykrikovať, že som nedocenená. Viem o čom píšem. Ešte nedávno bol riaditeľ ZŠ môj podriadený a viem aké platy mali učitelia. Ja by som doporučovala nesťažovať sa a ísť za lepším platom. Napr. učiť na strednú školu, alebo vysokú školu.Lebo inak musí na sebe pracovať na vyššom stupni školy ako ten, na ZŠ. A to si učiteľ príde za riaditeľom a povie riaditeľ potrebujem. Doporučujem nesťažovať sa na výšku platu, ale konať. Nájsť si zamestnanie za vyšší plat. Veď pokiaľ ovládaš reči tak môžeš ísť robiť prekladateľku a tam máš najmenej šesťdesiat tisíc. Ak nevieš reči, tak pracuj na sebe a uč sa. Ale už sa nesťažuj.A ešte, opýtaj sa aj iných kategórií, kto je spokojný s platom? Nikto, len o tom nikto nehovorí.A keď je už zle, tak koná a hľadá iné zamestnanie. Možno si povieš, že čo potom, keď všetci učitelia zo školy odídu. Nič, to nebude Tvoj problém, to bude problém niekoho iného. Učiteľov bude stále dosť, lebo detí ubúda a mladých učiteľov pribúda Vysoké školy vychrllia každý rok viac učiteľov, ako ich odíde do dôchodku. A majú problém nájsť zamestnanie. Viem, že veľa učiteľov dochádza za prácou čo ja viem aj viac ako 20 km. Keď bude málo detí, budú sa rušiť malé obecné školy a učiteľov bude habadej. Takže buď rada, že máš zamestnanie.
0 0
janka331 janka331

janka331 je offline (nepripojený) janka331

"Učiteľov bude stále dosť, lebo detí ubúda a mladých učiteľov pribúda Vysoké školy vychrllia každý rok viac učiteľov, ako ich odíde do dôchodku. A majú problém nájsť zamestnanie. Viem, že veľa učiteľov dochádza za prácou čo ja viem aj viac ako 20 km. Keď bude málo detí, budú sa rušiť malé obecné školy a učiteľov bude habadej."
Je to polovičná pravda. Nemôžem povedať, žeby sa mladí učitelia, absolventi len tak hrnuli do škôl.A ak áno, na rok i kratšie a idú za lepším.
0 0
gabikao gabikao

gabikao je offline (nepripojený) gabikao

Vies, Wagner, ono to nie je len o plate - ja napr. ucim velmi rada, mam super skolu so sikovnymi detmi, fajn sefstvo, dobre podmienky na pracu, takze vymenit toto vsetko za dobry plat mi zatial nestoji za to. Ale snad povedat, ze som nespokojna s platom pri tom vsetkom mozem, ze?
A to co si spominala - najdi si lepsie a odid, ved ucitelov bude stale habadej, to sa tu uz deje. Zial. A ze VS chrlia ucitelov je tiez pravda, len skoda, ze kedysi tam isli ti najlepsi a teraz tam idu coraz slabsi. Kam to vsetko speje si potom spocita uz ozaj kazdy. Myslim, ze zvysenie platov by to mohlo aspon z casti zastavit.
Mimochodom, ucim na gympli (neviem o tom ze by sme sa platovo lisili od zakladneho skolstva), mam statnicu z 3 jazykov plus jeden ovladam navyse len komunikacne (cestinu ani polstinu som tam nezahrnula ).
0 0
janka331 janka331

janka331 je offline (nepripojený) janka331

Súhlasím s Gabikou, robila som aj inde, ale škola a učenie ma stále baví, nechcem sa tu rozpisovať o svojom vzťahu k mojej práci, vždy som ju chcela robiť a na prácu ako takú sa sťažovať nebudem ( aj keď by sa možno aj dalo). Mám super vedenie, skvelých ľudí - kolegov okolo seba a kvôli platu by som to nemenila. Jedno je však pravdou - vždy je niekto dôležitejší na ocenenie, do práce pedagóga sa každý rozumie (asi okrem tých, ktorí to robia) a každý vidí úväzok, prázdniny ( pre nás normálna dovolenka ako v každej inej profesii - buď mám dovolenku, náhradné voľno alebo prácu v škole, neplatené voľno) .... Vyzerá to byť skvelé povolanie, ale mnohí vravia nie, ďakujem, toto ja robiť nebudem.
0 0
Cifro Cifro

Cifro je offline (nepripojený) Cifro

wagner Pozri príspevok
Myslím si, že všeobecne sa na platy sťažujú prevažne učitelia. Možno za to, že každá strana si dáva do volebného programu pred voľbami, že zvýši platy učiteľov. Aj preto si možno učitelia myslia, že treba o tom hovoriť. Treba to brať aj z iného pohľadu - vieš čo by som dala za to, keby som teraz mala plat učiteľa? Tiež mám VŠ a tiež môžem vykrikovať, že som nedocenená. Viem o čom píšem. Ešte nedávno bol riaditeľ ZŠ môj podriadený a viem aké platy mali učitelia. Ja by som doporučovala nesťažovať sa a ísť za lepším platom. Napr. učiť na strednú školu, alebo vysokú školu.Lebo inak musí na sebe pracovať na vyššom stupni školy ako ten, na ZŠ. A to si učiteľ príde za riaditeľom a povie riaditeľ potrebujem. Doporučujem nesťažovať sa na výšku platu, ale konať. Nájsť si zamestnanie za vyšší plat. Veď pokiaľ ovládaš reči tak môžeš ísť robiť prekladateľku a tam máš najmenej šesťdesiat tisíc. Ak nevieš reči, tak pracuj na sebe a uč sa. Ale už sa nesťažuj.A ešte, opýtaj sa aj iných kategórií, kto je spokojný s platom? Nikto, len o tom nikto nehovorí.A keď je už zle, tak koná a hľadá iné zamestnanie. Možno si povieš, že čo potom, keď všetci učitelia zo školy odídu. Nič, to nebude Tvoj problém, to bude problém niekoho iného. Učiteľov bude stále dosť, lebo detí ubúda a mladých učiteľov pribúda Vysoké školy vychrllia každý rok viac učiteľov, ako ich odíde do dôchodku. A majú problém nájsť zamestnanie. Viem, že veľa učiteľov dochádza za prácou čo ja viem aj viac ako 20 km. Keď bude málo detí, budú sa rušiť malé obecné školy a učiteľov bude habadej. Takže buď rada, že máš zamestnanie.
Teda radíš, šikevnejší preč zo školstva, že? Veď sa to už dávno deje a školstvo začína podľa toho aj vyzerať. Uspokojíme sa s týmto stavom? Skončí to tak, že nám budú deti učiť ľudia neschopní iného uplatnenia, alebo s tým konečne čosi, ako spoločnosť spravíme a pozdvihneme spoločenské postavenie učiteľa? Ozaj, na to, že si bola, podľa toho čo píšeš, starostkou alebo prednostkou úradu, máš dosť zdeformované informácie o práci učiteľa.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
wagner Pozri príspevok
Učiteľov bude stále dosť, lebo detí ubúda a mladých učiteľov pribúda Vysoké školy vychrllia každý rok viac učiteľov, ako ich odíde do dôchodku. A majú problém nájsť zamestnanie. Viem, že veľa učiteľov dochádza za prácou čo ja viem aj viac ako 20 km. Keď bude málo detí, budú sa rušiť malé obecné školy a učiteľov bude habadej. Takže buď rada, že máš zamestnanie.
Ako je potom možné, že v dnešnej dobe je problém nájsť kvalifikovaného učiteľa na základné školy? Riaditelia musia znova zamestnávať učiteľov na dôchodku.

Viem o čom hovorím. Moja matka celý svoj život pracovala v škole ako učiteľka. Dnes má 64 rokov, a ešte stále učí, lebo ju poprosili, nakoľko nemajú dostatok kvalifikovaného personálu.

Ako dopadne školstvo, keď naše deti, vnučence budú učiť ľudia so stredoškolským vzdelaním? Veľmi biedne.

Veď na to aby človek sa mohol uplatniť v živote základ muí dostať v základnej škole. Možno namietať, že svoje povolanie sa naučí až na strednej. To je pravda, ale ak na základnej nedostane potrebné vzdelanie, potom ani na tú strednú sa nedostane.

Podľa mňa práca učiteľov nie je, a ešte dlho ani nebude docenená. A to moja matka nikdy v živote sa nesťažovala na výšku platu. Aj keď po 40 odpracovaných rokoch v školstve ledva má dôchodok 10 tisíc.
0 0
janka331 janka331

janka331 je offline (nepripojený) janka331

wagner Pozri príspevok
Myslím si, že všeobecne sa na platy sťažujú prevažne učitelia. Možno za to, že každá strana si dáva do volebného programu pred voľbami, že zvýši platy učiteľov. Aj preto si možno učitelia myslia, že treba o tom hovoriť. Treba to brať aj z iného pohľadu - vieš čo by som dala za to, keby som teraz mala plat učiteľa? Tiež mám VŠ a tiež môžem vykrikovať, že som nedocenená. Viem o čom píšem. Ešte nedávno bol riaditeľ ZŠ môj podriadený a viem aké platy mali učitelia. Ja by som doporučovala nesťažovať sa a ísť za lepším platom. Napr. učiť na strednú školu, alebo vysokú školu.Lebo inak musí na sebe pracovať na vyššom stupni školy ako ten, na ZŠ. A to si učiteľ príde za riaditeľom a povie riaditeľ potrebujem. Doporučujem nesťažovať sa na výšku platu, ale konať. Nájsť si zamestnanie za vyšší plat. Veď pokiaľ ovládaš reči tak môžeš ísť robiť prekladateľku a tam máš najmenej šesťdesiat tisíc. Ak nevieš reči, tak pracuj na sebe a uč sa. Ale už sa nesťažuj.A ešte, opýtaj sa aj iných kategórií, kto je spokojný s platom? Nikto, len o tom nikto nehovorí.A keď je už zle, tak koná a hľadá iné zamestnanie. Možno si povieš, že čo potom, keď všetci učitelia zo školy odídu. Nič, to nebude Tvoj problém, to bude problém niekoho iného. Učiteľov bude stále dosť, lebo detí ubúda a mladých učiteľov pribúda Vysoké školy vychrllia každý rok viac učiteľov, ako ich odíde do dôchodku. A majú problém nájsť zamestnanie. Viem, že veľa učiteľov dochádza za prácou čo ja viem aj viac ako 20 km. Keď bude málo detí, budú sa rušiť malé obecné školy a učiteľov bude habadej. Takže buď rada, že máš zamestnanie.
Čudná rada. Píše tu množstvo učiteľov, neučiteľov i tých, ktorí majú partnerov, rodičov učiteľov. Myslím si, že nám všetkým je hlavne smutno z toho, že každého naučíme čítať, písať, počítať, dáme mu, ako sa vraví, chlieb do ruky, a sami sme na chvoste spoločnosti. Je pravdou že učiť nie je obyčajné povolanie, ale poslanie, no skúste za poslanie kúpiť chlieb alebo si ho natrieť. Aj učiteľ má rodinu, deti .....
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Nik Vám účiteľom neupiera vážnosť a dôležitosť vášho poslania, avšak Vás ani nik nenúti pracovať v školstve.
Netreba sa pozerať len na plat netto,ale na plat brutto s odvodmi aj zamestnávateľa a potom si povedzte, či ste schopní si takýto brutto plat mesačne vyrobiť sami ako živnostníci, poplatiť si odvody, nájomné čo sa od každej SZČO očakáva a pri dlžnom poistnom do SP a ZP má veľmi rýchlo exekučné vymáhanie.
Aby si vyrobil účtovník mesačne cca 25 tisíc mesačne, musí sa tých ,,papierikov" poriadne naprekladať, alebo taký obuvník musí na 25 tisíc koľko zipsov všiť do čižiem ?
Pracovať v školstve je nepochybne vsadenie na istotu, tak si prosím vážení páni učitelia nesťažujte.
Je tu množstvo robotníkov aj vysokoškolsky vzdelaných, ktorí si povedia pánbožko zaplať za každú zarobenú korunku.
A nehovorme o vašej práci, ako o práci na okraji spoločnosti. Každá práca je práca a väčšina prác v našom štáte nie je ohodnotená.

Pomery sa na Slovensku zmenili už dávno. Kto tu nie je spokojný, pokojne môže ísť pracovať do zahraničia, zobrať celú svoju rodinu. Nenahovárajme si, že bude u nás lepšie šibnutím čarovného prútika, ale ani neplačme, že je na tom Slovensku až tak zle, v porovnaní s inými postkomunistickými krajinami .
0 0
Cifro Cifro

Cifro je offline (nepripojený) Cifro

Každý má právo na názor, ale dovolím si tvrdiť že nevieš o čom hovoríš.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Cifro Pozri príspevok
Každý má právo na názor, ale dovolím si tvrdiť že nevieš o čom hovoríš.
Naopak, veľmi dobre viem o čom hovorím, spracúvam účtovníctvo prevažne malým podnikateľom a sama som aj SZČO, aj zamestnanec - čiže to viem porovnávať z pohľadu istoty zamestnanca, z pohľadu živnostníka a z rôznych situácií, ktoré vidím v papieroch svojich klientov.

A tak ako si Cifro povedal, mám právo na tento názor.

Živnostník často vystaví faktúru za svoje služby, ale peňazí sa niekedy nedočká, na stravenky si musí zarobiť sám a poriadne si zváži či pôjde na PNku, nieto ešte na dovolenku. Krutá neistota živnostníka versus istota štátneho zamestnanca.

Napriek tomu neznevažujem prácu v školstve, naopak. Hoci už to vidím, že Vy učitelia nemáte radi takéto názory, keď si niekto dovolí povedať práve toto - rovno môže pichnúť do osieho hniezda z ktorého vyletia sršne.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Súhlasím s danuschkou a taktiež musím povedať /bez toho, že by som chcela učiteľov nedajbože urážať a majú moju úctu/, že práve učitelia akoby žili v nejakom svojom uzavretom svete a o iných oblastiach života nemajú veľmi prehľad.
Tiež mám dobré priateľky medzi učiteľkami a práve preto píšem to čo píšem.
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

danushka Pozri príspevok
Naopak, veľmi dobre viem o čom hovorím, spracúvam účtovníctvo prevažne malým podnikateľom a sama som aj SZČO, aj zamestnanec - čiže to viem porovnávať z pohľadu istoty zamestnanca, z pohľadu živnostníka a z rôznych situácií, ktoré vidím v papieroch svojich klientov.

A tak ako si Cifro povedal, mám právo na tento názor.

Živnostník často vystaví faktúru za svoje služby, ale peňazí sa niekedy nedočká, na stravenky si musí zarobiť sám a poriadne si zváži či pôjde na PNku, nieto ešte na dovolenku. Krutá neistota živnostníka versus istota štátneho zamestnanca.

Napriek tomu neznevažujem prácu v školstve, naopak. Hoci už to vidím, že Vy učitelia nemáte radi takéto názory, keď si niekto dovolí povedať práve toto - rovno môže pichnúť do osieho hniezda z ktorého vyletia sršne.
Tiež si dovolím tvrdiť, že nevieš, o čom hovoríš. Platy učiteľov nemožno brať trhovo podľa dopytu a ponuky spôsobom "Vás ani nik nenúti pracovať v školstve". Ja osobne sa teším z každého dobrého učiteľa, ktorý zostáva v školstve napriek tomu, že vyjadruje svoju nespokojnosť s platom, že nečuší. Tvoj trhový princíp by spôsobil, že v školstve zostanú tí lacní, teda principiálne nekvalitní ľudia. Uvedom si, že aj Ty vieš čítať, písať, počítať a účtovať vďaka učiteľom, Tvoji klienti sú gramotní vďaka učiteľom. Komu budeš v budúcnosti účtovať, keď v školách nebudú učitelia schopní vychovať nových podnikateľov?

Samozrejme existujú extrémy ako úspešní podnikatelia bez vzdelania, alebo vysoko vzdelaní ľudia bez uplatnenia, ale pre tú väčšinu, teda globálne pre našu krajinu, je znalostná ekonomika zárukou rastu do budúcnosti. Ja nepoberám učiteľský plat, ani nemám v najbližšej rodine učiteľa, za ktorého by som teraz "bojoval", ale uvedomujem si význam učiteľov pre spoločnosť a som za to, aby bol systém ich odmeňovania viac motivujúci.

A potom možno tiež pôjdem robiť učiteľa
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať