Zavrieť

Porady

fakturacia za sluzby pre zahranicie

Ahojte, cital som tu vselico, ajtak sa radsej opytam na moju konkretnu vec.

Opravujem, reparujem, zachranujem data na hard diskoch pre roznych klientov... hlavne zahranicie, Rakusko, Velka Britania a ine... aj EU aj mimo EU.

Poslu kurierom HDD, opravim, a poslem kurierom naspat aj s fakturou.

Moja otazka je, co s DPH? Ja som platitel.

Sluzba je dodana v tuzemsku? Ale je to pre zahranicneho klienta, neregistrovaneho u nas.
Mal by si DPH riesit on vo svojej krajine (podla toho ci je vobec platitel),
a ja by som mal fakturovat bez DPH? A uvadzat to vobec v danovom priznani?


Poradte prosim. Dakujem.
Usporiadat
olarac olarac

olarac je offline (nepripojený) olarac

Jajina Pozri príspevok
Neviem celkom dobre preniesť prechodné ustanovenia do praxe
DOD Fa z ČR :
dát.vystavenia - 04.01.2010
dát.dodania - 31.12.2009

! prosím opravte ma ak zle rozmýšlam :
dátum skutočného dodania služby 12/2009 je pred účinnosťou zákona,
preto sa riadim podľa starého zákona a dátum dodania je dátum vystavenia 01/2010.

§ 85h
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

(1) Ak je služba dodaná inak ako podľa odseku 2 zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu pred účinnosťou tohto zákona a osobou povinnou platiť daň bol príjemca služby a daňová povinnosť nevznikla do 31. decembra 2009 alebo vznikla čiastočne v rozsahu prijatej platby podľa § 19 ods. 4, vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 2 v znení účinnom do 31. decembra 2009.

(2) Ak sa dodanie služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane a platba je dohodnutá za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov a daňová povinnosť nevznikla do 31. decembra 2009 z celkového základu dane, vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 3 písm. b) v znení účinnom od 1. januára 2010.

Mám presne taký istý problém, Janina a neviem čo s tým. Možno to bude potrebné dať do roku 2010 cez nevyfatkurované dodávky a v novom roku sa vezme dátum dodania služby 12 mesiac? Prosím, poraďte
0 0
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

Ahojte, mám takýto prípad: platca DPH fakturuje do ČR - platcovi DPH prenájom vitríny, ktorá je v lekárni na Slovensku.
Fakturovať s DPH abo bez???
re:
- podľa môjho názoru bez DPH § 16 ods. 16, 17 zákona o DPH
(16) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 17 vrátane prijatia záväzku zdržať sa zámeru ich vykonávania alebo zdržať sa ich vykonávania úplne alebo čiastočne, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava mimo územia Európskeho spoločenstva, je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.
(17) Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16, sú tieto:
f) nájom hnuteľného hmotného majetku okrem nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov,
0 0
olarac olarac

olarac je offline (nepripojený) olarac

Jajina Pozri príspevok
Neviem celkom dobre preniesť prechodné ustanovenia do praxe
DOD Fa z ČR :
dát.vystavenia - 04.01.2010
dát.dodania - 31.12.2009

! prosím opravte ma ak zle rozmýšlam :
dátum skutočného dodania služby 12/2009 je pred účinnosťou zákona,
preto sa riadim podľa starého zákona a dátum dodania je dátum vystavenia 01/2010.

§ 85h
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

(1) Ak je služba dodaná inak ako podľa odseku 2 zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu pred účinnosťou tohto zákona a osobou povinnou platiť daň bol príjemca služby a daňová povinnosť nevznikla do 31. decembra 2009 alebo vznikla čiastočne v rozsahu prijatej platby podľa § 19 ods. 4, vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 2 v znení účinnom do 31. decembra 2009.

(2) Ak sa dodanie služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane a platba je dohodnutá za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov a daňová povinnosť nevznikla do 31. decembra 2009 z celkového základu dane, vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 3 písm. b) v znení účinnom od 1. januára 2010.

Prosím, neviete poradiť, mám rovnaký problém a taktiež ako to bude pri odoslaných faktúrach, keď sme vystavili FO s dátumom vystavenia 05.01.10 a dátumom dodania 25.12.09 pre zahraničného zákazníka? Ďakujem za každú odpoveď
0 0
alekna alekna

alekna je offline (nepripojený) alekna

Ďakujem pekne!
Aj som si myslela, že bez DPH.
Éšte sa opýtam na dátum dodania. Ide o nájom na rok 2010. Takže by mal byť dátum dodania až 31.12.2010, takže mám vystaviť zálohovú fa.?
PS: píše sa na fa. aj odkaz na články 193 až 196 smernice Rady.....
Ďakujem
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

AHojte,prosím veľmi pekne poradiť.
1. V roku 2009 :Ak slovenský podnikateľ (ZO) - platca DPH fakturuje zdaniteľnej osobe v Rakúsku platcovi DPH poradenské služby a spracovanie údajov znamená to, že miestom dodania je Rakúsko, fakturuje bez DPH, uvedie dôvod-smernicu čl.193-196... V DPH tlačive to nikde nevystupuje.
2. V roku 2010 sa mení len to, že musí robiť štvrťročné (lebo na výšku služieb sa neprihliada) súhrnné výkazy k DPH.

Mýlim sa? Prosím o radu skúsenejších poraďákov

Ďakujem
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Posuniem?
0 0
racing racing

racing je offline (nepripojený) racing

grammatika, správne.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Čo znamená "(lebo na výšku služieb sa neprihliada)" ? Znamená to, že ak faktúrujeme do CZ iba služby, môžu byť v akejkoľvek výške? Vždy sa robí iba štvrťročný výkaz?
A čo ak sme mesační plátci DPH, pretože na SK vykonávame aj iné podnik.činnosti vo vyšších sumách? Uvádza sa potom v mesačných výkazoch suma služieb do CZ v nejakej kolonke a potom súhrnne v štvrťročnom, alebo v tomto prípade sa musí súhrnný výkaz vykazovať mesačne?
Ďakujem
0 0
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

- skúste si pozrieť metodický pokyn k podávaniu súhrnných výkazov - sú tam aj príklady:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...mp_sv_0110.pdf

- na výšku dodávaných služieb sa neprihliada, t.j. ak dodávate iba služby s miestom dodania v inom ČŠ môžete podávať štvrťročný SV,
- ak ste mesačný platiteľ DPH, kľudne môžete podávať SV štvrťročne, pričom hodnota dodávaných služieb s miestom dodania v inom členskom štáte sa do daňového priznania vôbec neuvádza (t.z., že SV Vám nebude nadväzovať na podané daňové priznania).
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Hm, a čo riadok 15,16,17 nového priznania k DPH ?
Tieto riadky sú tu nové. Nejdú tieto služby náhodou sem?
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
grammatika Pozri príspevok
AHojte,prosím veľmi pekne poradiť.
1. V roku 2009 :Ak slovenský podnikateľ (ZO) - platca DPH fakturuje zdaniteľnej osobe v Rakúsku platcovi DPH poradenské služby a spracovanie údajov znamená to, že miestom dodania je Rakúsko, fakturuje bez DPH, uvedie dôvod-smernicu čl.193-196... V DPH tlačive to nikde nevystupuje.
2. V roku 2010 sa mení len to, že musí robiť štvrťročné (lebo na výšku služieb sa neprihliada) súhrnné výkazy k DPH.

Mýlim sa? Prosím o radu skúsenejších poraďákov

Ďakujem

Mám presne takú istú situáciu ako je opísaná vyššie - slovenská firma - zdaniteľná osoba, platca DPH v SR, dodáva poradenské služby pre firmu, / podľa mňa zdaniteľnú osobu/, platiteľa dane vo Franúczsku. Ide teda o službu podľa § 16 ods. 17. Miesto dodania služby by sa teda malo určiť podľa § 16 ods. 16. Lenže zavádza ma formulácia tohto §, keďže je tam uvedené: " Miestom dodania služieb uvedených v odseku 17... atď AK SÚ TIETO SLUŽBY DODANÉ OSOBE INEJ AKO ZDANITEĽNEJ.
Ako potom postupovať ak sú dodané osobe zdaniteľnej? Asi som dosť dobre nepochopila tú formuláciu. Urobila som to síce presne tak ako to je opísané v citovanom príspevku, ale vôbec si tým už po asi 115 prečítaní tej formulácie § 16 ods. 16 nie som istá. Prosím upokojte ma, že to je takto správne.

Ďakujem
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Dana7 Pozri príspevok
Mám presne takú istú situáciu ako je opísaná vyššie - slovenská firma - zdaniteľná osoba, platca DPH v SR, dodáva poradenské služby pre firmu, / podľa mňa zdaniteľnú osobu/, platiteľa dane vo Franúczsku. Ide teda o službu podľa § 16 ods. 17. Miesto dodania služby by sa teda malo určiť podľa § 16 ods. 16. Lenže zavádza ma formulácia tohto §, keďže je tam uvedené: " Miestom dodania služieb uvedených v odseku 17... atď AK SÚ TIETO SLUŽBY DODANÉ OSOBE INEJ AKO ZDANITEĽNEJ.
Ako potom postupovať ak sú dodané osobe zdaniteľnej? Asi som dosť dobre nepochopila tú formuláciu. Urobila som to síce presne tak ako to je opísané v citovanom príspevku, ale vôbec si tým už po asi 115 prečítaní tej formulácie § 16 ods. 16 nie som istá. Prosím upokojte ma, že to je takto správne.

Ďakujem
Ak dodávate poradenské služby zdaniteľnej osobe v EÚ (to ale musíš vedieť s istotou), tak postupujete podľa §15 ods. 1, t.z., že fakturujete bez DPH a uvediete príjemcu služby - teda jeho IČ DPH a hodnotu služby v SV.
§16 ods. 16 a 17 rieši dodanie nehmotných služieb nezdaniteľným osobám, ktoré majú sídlo mimo ES.
1 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Lenka68, ďakujem veľmi pekne. Ja som to najprv tiež tak chápala, ale volala som na daňový úrad a tam bez toho, aby sa ma opýtali, či sa jedná o zdaniteľnú osobu, alebo nie ma rovno odkázali, že sa riadim § 16 ods. 16, a keď som si to prečítala a zistila, že ten hovorí len o nezdaniteľných osobách tak som bola mimo. Ako vidím, je lepšie sa spoľahnúť na poraďákov ako na metodikov dane. Ešte raz vďaka.
0 0
horstik horstik

horstik je offline (nepripojený) horstik

žena
Zdravím.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Už to tu čítam 4 dni a som celá domotaná. Neviem, či mám povinnosť registrovať sa podľa par.7a v nasl.prípadoch:
1. Nie som platca DPH - dodávam služby - montáž výťahov v CZ. Prijímateľ je platca DPH v CZ. Myslím, že miesto dodania je CZ a ja nemám povinnosť.
2. Neplatca DPH vykonáva opravy strojov v Taliansku, ale faktúruje SK firme - platcovi DPH. Miesto dodania je asi na SK, ale neviem, ako s faktúrovať.
3. Neplatca DPH zvára potrubie vo Švédsku. Odberateľ je SK firma platca DPH.
0 0
maja4 maja4

maja4 je offline (nepripojený) maja4

Zdravim, citam zakony stale dokola a neviem sa z toho vymotat.
Prosim poradte, slovensky prepravca, platca DPH, vykonava prepravu pre rakuskeho odberatela, platcu DPH prihlaseneho v rakusku. Preprava je zo Slovenska do Talianska, a druha je z Talianska na Slovensko. Podla coho mam podla noveho zakona o DPH urcit miesto dodania, bude faktura s DPH alebo bez? Berie sa do uvahy aj to, kto ten prepravovany tovar prevezme, alebo len odberateľ? Dakujem za odpovede.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

maja4 Pozri príspevok
Zdravim, citam zakony stale dokola a neviem sa z toho vymotat.
Prosim poradte, slovensky prepravca, platca DPH, vykonava prepravu pre rakuskeho odberatela, platcu DPH prihlaseneho v rakusku. Preprava je zo Slovenska do Talianska, a druha je z Talianska na Slovensko. Podla coho mam podla noveho zakona o DPH urcit miesto dodania, bude faktura s DPH alebo bez? Berie sa do uvahy aj to, kto ten prepravovany tovar prevezme, alebo len odberateľ? Dakujem za odpovede.
- miesto dodania je u rakúskeho odberateľa podľa §15 ods.1
- faktúra bude bez DPH
- v daňovom priznaní sa neuvádza fakturovaná suma
- je potrebné registrovať sa na DÚ a uviesť cenu služby v súhrnnom výkaze
0 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Prosím Vás, napríklad prieskum trhu a dlhodobý prenájom auta členom EÚ (zdaniteľnej osobe) sa riadi podľa §15, ods. 1, teda sa to zdaňuje v ČŠ EÚ?
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
no krásne zamotané....
prosím vás a akú odvolávku ohľadom oslobodenia mám uviesť na faktúru, keďže budeme fakturovať bez DPH do EU? §15,ods.1?

ide konkretne o prekladatelske sluzby fakturovane zdanitelnej osobe v Nemecku

dakujem velmi pekne
1 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

jacekova Pozri príspevok
no krásne zamotané....
prosím vás a akú odvolávku ohľadom oslobodenia mám uviesť na faktúru, keďže budeme fakturovať bez DPH do EU? §15,ods.1?

ide konkretne o prekladatelske sluzby fakturovane zdanitelnej osobe v Nemecku

dakujem velmi pekne
Podľa zákona o DPH, by fa mala obsahovať toto:
http://www.porada.sk/1289826-post20.html
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Blankake Pozri príspevok
Podľa zákona o DPH, by fa mala obsahovať toto:
http://www.porada.sk/1289826-post20.html

dakujem. toto som mala poznačené, ale obávala som sa, či sa aj to nezmenilo. díky moc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať