Zavrieť

Porady

vystavenie faktúry za prijatý preddavok

Vie mi niekto poradiť ohľadom DPH? Naša firma začala stavať byty, ktorých výstavbu dokončí v roku 2009. Platcom DPH sa stala 3.4.2008. Niektoré preddavky prijala pred registráciou DPH, niektoré po registrácii. Ako to je s DPH? Treba vystaviť faktúru na prijatý preddavok? Ako to bude pri zúčtovacej faktúre v roku 2009 s preddavkom, ktorý firma prijala v čase, keď ešte nebola platcom DPH? Kto mi poradí?
Usporiadat
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Iwett Pozri príspevok
Ale dá sa mi to dopasovať tak, žev knihe DD fatkúra bude, ale nezaradí mi ju do DP dph. Doteraz som to tak robila. Ale teraz prvý krát som dostala vyúčtovaciu fatkúru na vyššiu sumu. A keď si túto vyúčtovaciu dám ako nezaradiť do DP, tak mi ju nezaradí celu, a zas to je nesprávne, lebo zvyšnú časť potrebujem dať do odpočtu.
A preto som začala rozmýšľat, či by sa nedalo pôvodnú fa vystornovať na základe vyúčtovacej.
Tak v tom prípade by som do knihy faktúr zapísala sumu ktorá ide na 5xx a DPH len to doúčtovanie
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

babi2 Pozri príspevok
Tak v tom prípade by som do knihy faktúr zapísala sumu ktorá ide na 5xx a DPH len to doúčtovanie
Stále nechápem, asi si stojiím na kábli. Ako mám zapísať do knihy fatkúr sumu bez dph? Veď suma na faktúre je s dph
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Iwett Pozri príspevok
Stále nechápem, asi si stojiím na kábli. Ako mám zapísať do knihy fatkúr sumu bez dph? Veď suma na faktúre je s dph
Ja hovorím že do knihy faktúr by som dala sumu DPH, ale len ten rozdiel, keďže hovoríš že 2. vyúčtovačka bola vyššia ako zaplatená zálohovka. Čiže ak hodnota bola nakoniec 200 EUR bez DPH, tak doúčtovanie DPH bude 19EUR, tak do knihy by som dala 200 EUR na účet 5xx a na 343xx už len 19 EUR, keďže 19 už máš v DPH na základe 1. vyúčtovacej faktúry. Ostatné účtovanie potom cez ID
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Vidíte nejaký problém v tom, že by sa daňový doklad k prijatej platbe vystornoval v mesiaci keď príde vyúčtovacia fatkúra, Mne to vychádza, že by to tak mohlo byť. Daň.povinnosť je určená správne, a v odvode DPH zostane len rozdiel vyúčtovacej fatkúry a prijatej platby. Či sa mýlim??
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

a_je_to Pozri príspevok
Vidím, že riešite ťažký problém...možno vám pomôžem...Celý účtovný rituál s 50% zálohami, ako zdaniteľným plnením, na celkové plnenie napr. 200 € vyzerá asi takto :
Požiadavka – výzva na zálohu môže mať podobu konečnej faktúry, ale aj upozornenie, že nie je daňovým dokladom pre uplatnenie DPH, alebo má iba konečnú sumu zálohy. Neúčtuje sa !
Potom....

Operácia : Dodávateľská Odberateľská .
Úhrada výzvy na zálohu: 314 119 211 119
221 119 324 119

Zálohová fa ako zd.pln. 343 19 378 19
379 19 343 19

Konečná faktúra, aj so.... 518 200 311 238
343 38 602 200
321 238 343 38
....súčasným zúčtovaním.zálohy : 343 19 378 19
379 19 343 19
321 100 311 100
314 100 324 100

Konečná suma k úhrade : 119 119

Vzorce pre účtovanie sú uplatniteľné aj pre 100 % zálohu a dávajú požadovaný výsledok tak pre DPH, ako aj pre daň z príjmu a účtovné zobrazenie obchodných operácií.
Ďakujem, ale ja by som chcela vyriešiť iný problém. Postup účtovania mám dobrý, len pri zápise fatkúr mám 2x v knihe DD dph-čku. Účtovanie v PD a na všetkých účtoch mi sedí.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Iwett Pozri príspevok
Ďakujem, ale ja by som chcela vyriešiť iný problém. Postup účtovania mám dobrý, len pri zápise fatkúr mám 2x v knihe DD dph-čku. Účtovanie v PD a na všetkých účtoch mi sedí.
Skôr, než som stihol upraviť, či zmazať svoj príspevok s rozhodenými riadkami a stĺpcami si stihla naň reagovať a stabilizovať ho. Ale dá sa aj intuitívne prepísať do formy, kde bude zrejmé, čo je MD a D.
Tvoj problém je zrejme v použití programu, ktorý Ti to tak zobrazuje. Ak áno, tak do knihy DD /čo to je ???...žeby KDF ?/ musíš zadať iba aktuálny doplatok, vrátane aktuálnej dph ku konečnej faktúre, nie celú. Prvú časť základu a dph tam už máš..... zo zálohovej faktúry. Neviem...bolo by treba vidieť a nájsť postup, ktorý Ti zabezpečí, že do odpočtu sa Ti dostane iba aktuálna DPH v zodpovedajúcej sume. Ak bola záloha = 100%, tak ....ak môžeš zadať faktúru aj dvojriadkovo, tak prvý riadok plusom, vrátane dph, druhý riadok mínusmi, vrátane dph, výsledok je nula.... čo aj zodpovedá. Musíš byť kreatívna so svojím programom. Ja sa tretí rok trápim so SAPom BO a zatiaľ som /takmer!/ na všetko našiel riešenie....
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Neviem, či som správne pochopila problém, ale ja to robím takto:

zapíšem do knihy fa zálohovú fa napr. 100 + 19 DPH
Príde vyúčtovacia fa a do knihy fa do položiek zapíšem napr.:
dodanie 200 + 38 DPh
odpočet zálohy -100 + - 19 DPH
Zostane mi správna suma na úhradu a DPH nemám dvojmo.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Tamila Pozri príspevok
Neviem, či som správne pochopila problém, ale ja to robím takto:

zapíšem do knihy fa zálohovú fa napr. 100 + 19 DPH
Príde vyúčtovacia fa a do knihy fa do položiek zapíšem napr.:
dodanie 200 + 38 DPh
odpočet zálohy -100 + - 19 DPH
Zostane mi správna suma na úhradu a DPH nemám dvojmo.
Ďakujem Vám za ochot poradiť mi. Takže vyúčtovaciu fatkúru máš 0,- Ale ako dostaneš sumu do nákladov?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

a_je_to Pozri príspevok
Skôr, než som stihol upraviť, či zmazať svoj príspevok s rozhodenými riadkami a stĺpcami si stihla naň reagovať a stabilizovať ho. Ale dá sa aj intuitívne prepísať do formy, kde bude zrejmé, čo je MD a D.
Tvoj problém je zrejme v použití programu, ktorý Ti to tak zobrazuje. Ak áno, tak do knihy DD /čo to je ???...žeby KDF ?/ musíš zadať iba aktuálny doplatok, vrátane aktuálnej dph ku konečnej faktúre, nie celú. Prvú časť základu a dph tam už máš..... zo zálohovej faktúry. Neviem...bolo by treba vidieť a nájsť postup, ktorý Ti zabezpečí, že do odpočtu sa Ti dostane iba aktuálna DPH v zodpovedajúcej sume. Ak bola záloha = 100%, tak ....ak môžeš zadať faktúru aj dvojriadkovo, tak prvý riadok plusom, vrátane dph, druhý riadok mínusmi, vrátane dph, výsledok je nula.... čo aj zodpovedá. Musíš byť kreatívna so svojím programom. Ja sa tretí rok trápim so SAPom BO a zatiaľ som /takmer!/ na všetko našiel riešenie....
Ja sa už 3 dni tuho o to snažím, len som už v koncoch. Ja zapíšem faktúru na prijatu platbu na 314 a vyúčtovaciu na 5xx. Ak napíšem do vyúčtovacej 0,- tak nebudem mať čo dať do nákladov. kniha DD-kniha daňových dokladov.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ja som prešla všetky možnosti a jediná, čo je reálna je tá, ktorá súvisí s mojou pôvodnou otázkou.
Poruším nejaký postup, alebo predpis, keď na základe vyúčtovacej fatkúry vystornujem fa za prijatú platbu a zostane mi len vyúčtovacia, z ktorej bude národk na odpočet dph len zo zostatku a v nákladoch bude zaúčtované čo tam skutočne patrí?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Alebo je lepší postup zaúčtovať vyúčtovaciu fatkúru ako nulovú /keď je suma rovnaká na obidvoch/ a potom ID preúčtovať sumu z 314 do nákladov? A vynechať účtovanie cez 321? Aj to by asi šlo. A nulovú fatkúru vlastne do denníka nezapisujete? Ďakujem Vám všetkým za rady.
Naposledy upravil Iwett : 25.10.09 at 10:49
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Iwett Pozri príspevok
Ja sa už 3 dni tuho o to snažím, len som už v koncoch. Ja zapíšem faktúru na prijatu platbu na 314 a vyúčtovaciu na 5xx. Ak napíšem do vyúčtovacej 0,- tak nebudem mať čo dať do nákladov. kniha DD-kniha daňových dokladov.
Ešte raz...Účtovanie 314/221 = 119 nie je prijatá /!/, ale odoslaná platba....je v banke, ako prvé účtovanie.
Účtovanie 343/379 = 19 je zaúčtovanie prijatej zálohovej faktúry v interných dokladoch, resp došlých faktúrach s nárokom na odpočet, ako druhé účtovanie. Tam sa účtuje iba o dph, nie o zálohe, tú predsa musíš mať zaúčtovanú podľa bankového výpisu a už ju nemáš ako zaúčtovať...
Potom nasleduje tretie účtovanie – troj, resp. štvorriadkové....najprv 5xx + 343/321 = 238, ktorým sa dostane celé plnenie do nákladov....ďalej druhý riadok zúčtovanie – akoby stornovanie zálohovej faktúry 379/343 = 19 , ktoré zníži celkovú dph z konečnej faktúry ....a napokon tretí riadok 321/314 = 119, akoby úhrada časti celej výslednej faktúry zo zálohovej platby. Zostáva neuhradená časť konečnej faktúry = 119. Všetkým riadkom kde je účet 343 dáš príznak prenosu do DD, resp. ich tam prepíšeš.....závisí od softu.
To je aj presná odpoveď /áno/na Tvoju otázku č. 91, len v jednom zápise konečnej došlej faktúry a...namiesto storna ja tam zúčtovanie na opačné strany
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Uhradím predfaktúru - nedaňový doklad vo výške 119 314 10 / 221
Príde zálohová fa - daňový doklad: 100 314 20 / 314 10
19 343 / 314 10
Ostrá fa 200 5.. / 321
38 343 /321
Odpočet zálohy -100 -314 20 / -321
- 19 -343 / - 321
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Účtujem to presne ako ty Tamila, a všetko mám v poriadku až na to, že mám v knihe DD dph čku zapísanú aj z faktúry za prijatú platbu aj z ostrej faktúry. Na účtoch je to všetko v poriadku, len v knihe DD nie. A postup a_je_to si musím rozobrať bližšie, či by mi nepomohol.
Ale mne sa začalo pozdávať účtovanie také, že vyúčtovaciu fatkúru zapíšem len v zostávajúcej čiastke a preúčtujem sumu z 314 na 500. Dúfam, že to môže byť.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem a_je_to a Tamila aj tebe.
Musím porovnať, čo je jednoduchšie. Či storno fa za platbu, alebo zaúčtovanie nulovej vyúčtovacej fatkúry.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať