Zavrieť

Porady

Tepelné čerpadlo - máte ho niekto?

Milí poraďáci,

staviame rodinný dom a momentálne riešime problém vykurovania. Uvažujeme nad tepelným čerpadlom vzduch-voda, už som o tom čítala veľa pozitívnych ale aj negatívnych ohlasov. Chcela by som počuť názor niekoho, kto tento systém naozaj MÁ v dome NAMONTOVANÝ a už ho aj nejakú zimu používa.
Naozaj sú náklady na vykurovanie také nízke (niekde som čítala okolo 1000 Sk pre menší rod.dom)??? Dokáže TČ vykúriť aj pri nižších teplotách v zime alebo treba dokurovať - v našom prípade napr. elektrickou špirálou, resp. o koľko to zvýši náklady na vykurovanie v zime? Nie sú problémy s prevádzkou a údržbou?

Ďakujem.
Usporiadat
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

AndrejG Pozri príspevok
Nechapem preco ludia beru uvery takto. Ked ma clovek uver na 300tis, aj 300tis. zaplati, urcite nepreplati 2x tolko. Take pocty su nezmyselne, lebo ludia zabudaju na inflaciu, na rast prijmov. Za 30 rokov bude mat 600tis. taku hodnotu ako dnes 300tis.
neraz som tu uz cital, prepocet, ze za zateplenie das 150tis a za 30 rokov ho budes mat splatene lebo ceny energii budu rast... takze sa pocita so sucasnou hodnotou investicie a buducou hodnotou usetrenych nakladov, co je zle... tak len upozornujem ze peniaze na uver stoja viac a treba to zapocitat aj ked pocitame navratnost. vtedy napr. tepelne cerpadlo nikdy nemoze vyjst ekonomicky na RD a aj zateplenie ju uz diskutabilne.
0 0
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

V niektorých štátoch EU v súčasnosti štát pripláca na TČ dosť zaujímavou čiastkou. Priaťeľka v ČR dostali príspevok 50%, a v médiách sa mihli správy o možnosti nasledovania. Vzhľadom na to ako EU rieši energie myslím si že táto cesta bude riešením aj u nás. Bolo by dobré poinformovať sa či nie sú už možnosti čerpania financií na takéto projekty ( aj za cenu spojenia sa niekoľkých susedov).

Skúsim zistiť nejaké info, ak bude súce pár riadkov dám vedieť.

Vždy sa dobre pozeraj, lebo nikdy nie je nič také, ako to na prvý pohľad vyzerá.
Milan
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

chandler Pozri príspevok
neraz som tu uz cital, prepocet, ze za zateplenie das 150tis a za 30 rokov ho budes mat splatene lebo ceny energii budu rast... takze sa pocita so sucasnou hodnotou investicie a buducou hodnotou usetrenych nakladov, co je zle... tak len upozornujem ze peniaze na uver stoja viac a treba to zapocitat aj ked pocitame navratnost. vtedy napr. tepelne cerpadlo nikdy nemoze vyjst ekonomicky na RD a aj zateplenie ju uz diskutabilne.
No tepelne cerpadlo je vacsinou nenavratna investicia aj ked je zaplatene cash.

Co sa tyka zateplenia, tam mam navratnost 2-3 roky, kedze ide o novostavbu, kde je jednoduche ten polystyren pridat pod farbu. Pri rekonstrukcii je samozrejme navratnost vyssia.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Milan.Žiška Pozri príspevok
V niektorých štátoch EU v súčasnosti štát pripláca na TČ dosť zaujímavou čiastkou. Priaťeľka v ČR dostali príspevok 50%, a v médiách sa mihli správy o možnosti nasledovania. Vzhľadom na to ako EU rieši energie myslím si že táto cesta bude riešením aj u nás.
Dufam, ze u nas to nebude. Stat ti nic zadarmo neda, tak ci tak to zaplatis ty. Fico rad zasponzoruje cerpadlo, ze zaplati nan 100tis, ale zaroven dvihne dane , lebo iba vtedy to moze zasponzorovat. Dotacie su len tam, kde su aj vysoke dane, cim vyssie, tym je viac dotacii. Ludom iba akosi nedochadza, ze je ovela lacnejsie ked to clovek zaplati sam, ako ked mu to zaplati stat.
0 0
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

"AndrejG" tie peniaze sú z fondou pre alternatívne zdroje energie a sú z EÚ, pokiaľ viem v minulom roku 2007 nebolivyčerpané ani na 60%.
Máš absolútnu pravdu "Ludom iba akosi nedochadza".
0 0
svrbik juraj svrbik juraj

svrbik juraj je offline (nepripojený) svrbik juraj

riesime podobnu dilemu,ale zatial mam ponuky bez podlahovky,tz. len na tc 430tis.vie niekto poradit lacnejsiu firmu?pri takejto investicii je navratnost dlha.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Milan.Žiška Pozri príspevok
"AndrejG" tie peniaze sú z fondou pre alternatívne zdroje energie a sú z EÚ, pokiaľ viem v minulom roku 2007 nebolivyčerpané ani na 60%.
Máš absolútnu pravdu "Ludom iba akosi nedochadza".
A odkial ma tie peniaze EU? Zasa iba od ludi platiacich dane a poplatky.
0 0
Rosch Rosch

Rosch je offline (nepripojený) Rosch

Takto to chcem riešiť aj ja na svojej novostavbe.
TČ - vysoké náklady na obstaranie a diskutabilná doba návratnosti...... :-(
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

optimálna prevádzka TC znamená, že s použitím 1 kWh el. energie získam 4 kWh tepla. TC odoberajúce teplo z vonkajšieho vzduchu je v lete ideálna vec, ale v zimných mesiacoch účinnosť výrazne klesá, a dom je vykurovaný vlastne iba elektrinou ( 1kWh dodám - 1 kWh získam). Na stabilné vykurovanie - bez potreby doplnkového zdroja je treba zvážiť aj variantu zem -voda. Na spoľahlivé vykúrenie rod. domu stačia 1 -2 vrty do 100 m. energetický výkon (365 dní do roka) 5 kW resp. 10 kW pokryje tepelné straty bežnej stavby. 1m hotového vrtu osadeného kolektorom stojí 1600 Sk. Dva vrty = 320 000 Sk. TC je skladačka. Je možné kúpiť hotový ("značkový")výrobok za 350 000 - 400 000 Sk, alebo si ho nechať poskladať podľa svojich potrieb špecializovanej firme a zaplatiť polovicu. záruka rovnaká, použité komponenty rovnaké. Investícia 320 000 Sk + 180 000 Sk= 500 000 Sk. Ročné prevádzkové náklady = cene spotrebovanej elektriny, a výmene chladiacej zmesi 1x za 5 rokov. Porovnajte si, čo zaplatíte za plynové kúrenie za 15 rokov (prípojka, kotol, a predpokladaná cenu plynu). Návratnosť vás prekvapí. Vykurovanie TC nie je jednoduchá voľba, a každému záujemcovi doporučujem venovať veľa času na získavanie informácií (nielen obchodných, ale aj technických). Existuje jedna slušná knižka vydaná p. Žeravíkom (ČR). Má firmu Eltex Kroměříž, TC robí veľa rokov, a poskytuje aj poradenskú činnosť.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Bavila som sa raz z jedným chlapíkom, ktorý má "kúrenársku" firmu, ale zameranú na plyn.
Upozornil ma este na jednu nezanedbatelnú vec - cena servisu u TC je ovela vyssia ako cena servisu napriklad pri plyne. Firiem, ktoré to múžu robiť je málo a stačí, ked si len započítajú v pravidelných intervaloch cestovné
A ze by TC nepotrebovalo pocas 15 rokov ziadnu udrzbu, tomu osobne neverím.
0 0
Suzzan Suzzan

Suzzan je offline (nepripojený) Suzzan

Dakujem vsetkym za rady, niektore fakt zaujimave.
Zial, 99% je len teoria (nehovorim, ze nepravdiva alebo nezaujimava), jedine Evita priniesla nieco z reality. Je u nas TC naozaj take nezvycajne?
0 0
Modroocko Modroocko

Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac
Nepovedala by som, že TČ je niečo nezvyčajné, ale je pravda, že u nás je tento spôsob kúrenia ešte v plienkach. Vo Švajčiarsku ho využíva 30 % domácností, v takom studenom severnom Švédsku je jeho využitie podstatne vyššie - až 90 % a vykurujú sa takto aj poľnohospodárske objekty - maštale a pod. Ja sama som navštívila zopár objektov na Slovensku, kde sa tento systém už využíva.
Ide o moderný spôsob vykurovania, keď TČ využíva akumulované teplo z bytového domu, zbytkové teplo zo zeme, z okolitého vzduchu, či podzemnej vody. Z prednášok od montujúcich firiem som to pochopila asi takto: (ak som niečo poplietla, opravte ma) TČ pracuje na podobnom princípe ako chladnička (ibaže naopak) - zozbierané okolité teplo sa schladí na veľmi nízku teplotu, následne dochádza k prirodzenému odparovaniu chladiaceho média, ktoré sa stláča v kompresore a vzniknutý tlak spôsobí ohrev kvapalného média. Z toho je jasné, že na dosiahnutie dobrého výkonu TČ nie sú nutné vysoké vstupné teploty. Tepelné čerpadlo je možné využívať na ohrev TÚV, na vykurovanie, v letnom období aj na klimatizáciu. Podľa spôsobu napojenia môže byť tepelné čerpadlo urobené systémom voda - vzduch, vzduch - vzduch, voda - voda, zem - voda. Ich účinnosť je podľa toho aj rôzna. Zdrojom tepla sa potom stáva okolitý vzduch, podzemná voda alebo teplo zeme. V istej hĺbke pod zemou má zem (aj voda) stabilnú teplotu okolo 10°C (to poznáme z jaskýň), čo pre tepelné čerpadlo úplne postačuje. TČ je možné napojiť na solárny systém, v čase keď tento systém dodáva dostatok energie, tepelné čerpadlo prakticky nepracuje. Zapína sa až pri nedostatočnom ohreve. Takisto ho možno napojiť aj na už existujúci vykurovací systém. V tomto prípade pri dostatočných teplotách podzemnej vody, okolitého vzduchu, či zeme pracuje tepelné čerpadlo a pôvodný vykurovací systém sa zapína až vtedy, keď vonkajšie teploty poklesnú pod -15 až - 20°C (to je len niekoľko dní v roku). Videla som nejaké grafy, z ktorých vyplývalo, že najlacnejšie kúrenie bolo zo spálenej drevnej štiepky, na druhom miesto boli TČ. Je ale pravda, že to neboli grafy zo Slovenska, predpokladám, že tuto asi nie je dostatok užívateľov na nejakú minimálnu vzorku.
Účinnosť TČ je ľahko kontrolovateľná a merateľná, jeho obsluha je minimálna a hlučnosť veľmi nízka. Pani v jednom vežiaku v Martine, kde majú TČ namontované nám povedala, že za rok 2006 zaznamenali úsporu nákladov na teplo až o 60%. Zase, na druhej strane, musím povedať, v tom roku kompletne zateplili barák, vymenili okná, vstupné brány, zateplili aj strechu a pivničné podlahy, navyše bola mierna zima, takže tento údaj je určite aj trochu skreslený. Každopádne - pre využitie v bytovom dome toto riešenie považujem za minimálne pozoruhodné, o ktorom sa oplatí uvažovať, náklady na TČ sa totiž rozpočítajú medzi viacerých užívateľov a tá návratnosť je už v podstatne inom svetle ako pri rodinnom dome. Tam by som sa asi skôr priklonila ku kúreniu prostredníctvom solárnych panelov a rozvodov tepla priamo z krbu.
Ak by ste mali záujem vidieť aj fotky z obhliadky objektov s netradičnými formami kúrenia, dajte mi vedieť, pošlem link na stránku.
Naposledy upravil Modroocko : 10.07.08 at 15:05
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Modroočko, možem poprosiť o ten link?! Ďakujem vopred
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Suzzan Pozri príspevok
Dakujem vsetkym za rady, niektore fakt zaujimave.
Zial, 99% je len teoria (nehovorim, ze nepravdiva alebo nezaujimava), jedine Evita priniesla nieco z reality. Je u nas TC naozaj take nezvycajne?
Matematika je podla mna realita. Ked si vlozis naklady a potom uspory a nevyjde ti dobre cislo, to je podla mna dolezitejsie ako to v akej krajine ho kolko ludi pouziva. Lebo to, ze sa niekto narodi za nasimi hranicami este neznamena, ze vsetko co robi je spravne.
0 0
Suzzan Suzzan

Suzzan je offline (nepripojený) Suzzan

prepac, nejde mi o statistiku, kolko ludi to ma. ide mi o skusenosti tych ludi a ich pripomienky.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Suzzan Pozri príspevok
prepac, nejde mi o statistiku, kolko ludi to ma. ide mi o skusenosti tych ludi a ich pripomienky.
Ked to uz niekto ma, logicky sa nebude stazovat, ale bude to chvalit, lebo potom uz je neskoro.

Navratnost to ma len pre tych ktori si to urobia sami za nejakych 30-40tis.
0 0
VladinoM VladinoM

VladinoM je offline (nepripojený) VladinoM

Na trhu je viacero dodávateľov a výrobcov tepelných čerpadiel, aby ste neboli sklamaný doporučujem sa orientovať na značky ktoré schvaluje medzinárodná asociácia pre tepelné čerpadlá - EHPA - http://ehpa.fiz-karlsruhe.de/. Seriózny dodávateľ Vám zabezpečí nielen kvalitnú cenovú ponuku vrátane porovnania ekonomiky prevádzky, ale i montáž a záručný či pozáručný servis. Značkové tepelné čerpadlá http://www.bigpowermuller.sk/tep_cerp.php napr. vzduch-voda deklarujú svoju činnosť až do -25°C pričom pri teplote -7°C je výkonové číslo 2,6 čo znamená že z 1kW elektrickej energie vyrobíte 2,6kW tepla. Samozrejme čím teplejšie tým vyššie výkonové číslo. Niektoré v lete naopak chladia pričom však ohrejú TÚV či vodu v bazéne. Pri správnej realizácií ani neviete, že doma niečo také máte - jednoducho ked je treba teplo je teplo, teplá TÚV či teplá voda v bazéne a keď je treba chlad je chlad. Škoda len, že inštaláciu týchto systémov napriek deklaráciam štát, ako iné v EÚ, nepodporuje. Moji klienti v Rakúsku dostanú na tepelné čerpadlo v hodnote 7.900€ až 4.000€ dotáciu.
Ak by bol u nás rovnaký meter, návratnosť by sme dostali pod 3 roky a to je pri minimálnej 15 ročnej životnosti vynikajúca ekonomika, pretože prevádzkové náklady sa pohybujú na úrovni 20-30% z bežných nákladov. Trocha nám návratnosť vylepší jesenná úprava cien zemného plynu. Ruhrgass už v nemecku naznačil až 40% zdraženie. Na druhej strane si priznajme auto, ktoré teda veľmi životné prostredie nešetrí za 1.mil.Sk nieje problém, ale tepelné čerpadlo ktoré dáva šancu na lepšie životné prostredie pre naše deti za 500.tis.Sk to už problém je ! Ak máte záujem rád Vám prepočítam realizačné náklady vrátane ekonomiky prevádzky. Taktiež Vám môžem sprostredkovať exkurziu inštalácie i keď napríklad u exteriérových vonkajších TČ toho veľa na videnie nie je (krabica na zahrade v ktorej šuští ventilátor).
0 0
VladinoM VladinoM

VladinoM je offline (nepripojený) VladinoM

Nemusiš mať obavy kvalitné tepelné čerpadlo vzduch-voda pracuje až do -25°C - pri tejto teplote sa výkonové číslo blíži ku 1to znamená, že je takmer jedno či kúriš elektrickým kotlom alebo tepelným čerpadlom (má však výhodnejšiu elektrickú tarifu). Samozrejme pri tejto teplote je lepšie ak TČ pomôže elektrická špirála zabudovaná v akumulačnom zásobníku vykurovacej vody. Ďalším faktorom zlepšujúcim ekonomiku je fakt, že takto extrémna teplota je na Slovensku len výnimočne (pre Bratislavu je priemer v zimnom období +1,3°C) a dobry projektant doporučí veľký akumulačný zásobník do ktorého si TČ cez deň keď je teplota vyššia pripraví dostatok vody na ekonomické preklenutie extrémov. Na kvalitné tepelné čerpadlo nieje potreba roky ani len siahnuť, má vyriešené ako rozmrazovanie, tak i riadenie a reguláciu. Výrobcovia sa už dostali tak ďaleko, že sa v prípade potreby servisný pracovník cez notebook prepojí s TČ a spojí sa technickým oddelením výrobcu a ten na čerpadle preverí všetko čo sa sním dialo i ako je nastavené a v prípade potreby mu vylepší nastavenie. Prípadne z neho vytiahnete čipovú kartu (ako bankomatka) vložíte do obálky a pošlete výrobcovi. Ten parametre upraví a zašle naspäť. Po zasunutí karty do riadiacej jednotky sa systém preprogramujje a nastaví na nové hodnoty tak aby bola Vaša ekonomika prevádzky vždy najoptimálnejšia.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

VladinoM: Vidim, ze si predajca, takze sa ti naklady 500tis. na TC zdaju ok. Poprve, ked zacne nas stat dotovat cerpadla za 500tis, tak prestavam platit dane. Podruhe, Aj rakusania musia ako spominas doplatit 4000EUR(samozrejme na daniach statu zaplatia tolko, ze ten im rad nejake omrvinky vrati), to je 120tis. Neviem ci o tom vies, ale dnesne nizkoenergeticke domy(naklady iba malicko mensie ako bezny dom) nemaju naklady na kurenie vacsie ako 10tis. na rok. Takze aj tak by bola navratnost 12 rokov. Kedze u nas clovek zaplati plnu sumu, navratnost je 24 rokov. Viac ako je zivotnost celeho systemu. Ked si clovek necha radsej tie peniaze na nejakom slusnom fonde, zaplati mu to kurenie do konca zivota. A to sa bavime len o samotnom cerpadle...k tomu treba kopec dalsich veci, dovoz, montaz a hned je cena o 50-100% vyssia, takze navratnost do 48 rokov, no nekup to.

Navyse realne maju vzduchove cerpadla tu ucinnost 2,6 pri teplote 5-10 stupnov, pri -25 idu uz iba ako elektrokotol 1:1. Navyse su sakramentsky hlucne, stal som od jedneho asi 20 metrov a som si hovoril, ze to predsa nemoze tak hucat, aby som to pocul, ale ono hucalo. Ked si clovek sadne na zahradu, dam ruku do ohna, ze to bude pocut, nech budem mat akykolvek velky pozemok, navyse cim dalej to je od domu, tym mensia ucinnost...
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

A to som tie navratnosti pocital pri nulovych nakladoch na kurenie, tie ma clovek ale tak ci tak. No keby som do NEDU, ktory ma spotrebu 10tis. rocne dal cerpadlo, zaplatim mozno 6000, usetrim 4000, takze budem cakat cez 100 rokov, kym sa investicia vrati. Zivotnost toho cerpadla je mozno 15 rokov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať