Zavrieť

Porady

Tepelné čerpadlo - máte ho niekto?

Milí poraďáci,

staviame rodinný dom a momentálne riešime problém vykurovania. Uvažujeme nad tepelným čerpadlom vzduch-voda, už som o tom čítala veľa pozitívnych ale aj negatívnych ohlasov. Chcela by som počuť názor niekoho, kto tento systém naozaj MÁ v dome NAMONTOVANÝ a už ho aj nejakú zimu používa.
Naozaj sú náklady na vykurovanie také nízke (niekde som čítala okolo 1000 Sk pre menší rod.dom)??? Dokáže TČ vykúriť aj pri nižších teplotách v zime alebo treba dokurovať - v našom prípade napr. elektrickou špirálou, resp. o koľko to zvýši náklady na vykurovanie v zime? Nie sú problémy s prevádzkou a údržbou?

Ďakujem.
Usporiadat
VladinoM VladinoM

VladinoM je offline (nepripojený) VladinoM

Vážený AndrejG, rád by som Ťa presvedčil, že sa vo viacerých názoroch mýliš. Nechápem prečo by si nechcel platiť dane ak by náš štát konečne začal podporovať vykurovanie pomocou tepelných čerpadieľ tak, ako je to v pokrokovejších štátoch EU. Zavedením tepelných čerpadieľ by nebolo potrebné prevádzkovať elektrárne na fosílne palivo, pretože by sme potrebovali len maximálne 1/3 elektrickej energie, čím by sa zlepšila kvalita ovzdušia i stav skleníkových plynov. Napríklad v Prahe si Česká energetika uvedomila, že ak bude podporovať TČ (až 30% dotáciou) nebude musieť prerábať elektrické vedenia pretože tam kde by si namontovali elektrický kotol si na rovnaké vedenie môžu bezproblémov zavesiť 3 TČ! A predstav si, že by používali fosíne palivá.
Moji klienti sa s návratnosťou pohybujú maximálne do 8 rokov a to musia mať plynovú prípojku priamo pod nosom. Čo sa týka vzduchových tepelných čerpadiel - tie ktoré ponúkam ja, a za to dám ruku do ohňa, majú účinnosť 2,6 pri teplote -7°C! Pri 0°C som na výkonovom čísle 3,1°C a pri 7°C sa bežne dostávam na 3,8 - teda 3,8kW tepla z 1kW elektrickej energie. Neviem odkiaľ si ale uvedom si, že priemerná teplota v zime na 1/2 uzemia Slovenska sa pohybuje okolo 1°C.
Celoslovenský tabulkový priemer za XII-I-II mesiac je -2,5°C! Dobere navrhnutý systém sa dokáže prispôsobiť najoptimálnejšej krivke - ekvitermika, čiže sa vykurovacia voda pripravuje v najteplejšom období dňa.
Čo sa týka hlučnosti Ti môžem garantovať, že bez špeciálnej protihlukovej úpravy, ktorú na želanie robím, je hlučnosť 10m od tepelného čerpadla 37dB. Bežný hovor má 76dB, tak že sa nemusíš báť že by Ťa TČ vzduch/voda exteriér rušilo. Interiérové sú ešte tichšie. Taktiež nieje pravda, že ak máš tepelné čerpadlo ďalej od domu tak má menšiu účinnosť. Prívodné protubie izolujem tak aby malo 0-vé tepelné straty! Ak budeš mať záujem rád Ti ukážem niektoré z realizácií.
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

0-ove tepelne straty? To sa da?
A mame perpetumobile.
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

Stanley.P Pozri príspevok
Ja som nechal urobit ponuku firmou na TC do mojej novostavby a cena nebola pre mna vobec atraktivna. Vyslo by ma to cez 300 tis. Sk, co vzhladom k zivotnosti tepelneho cerpadla je prilis vela. Preto sme od tejto myslienky upustili a ostavame pri kvalitnom zetepleni, plynovom UK a svojpomocne robim teplovzdusne rozvody od krbu a nechavam aj predpripravu na slnecne kolektory.
Mozes prosim ta hodit nejake digi foto ohladom teplovzdusnych rozvodov?
Tiez sa to chystam robit svojpomocne. Krbar mi len vyvedie jednu ruru do ventilatora s menicom otacok a zvysok si chcem dorobit sam. Napriklad neviem, podla coho urcit priemer izolovanej hadice.

Dikes.
focus3ccd@gmail.com
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

VladinoM Pozri príspevok
Vážený AndrejG, rád by som Ťa presvedčil, že sa vo viacerých názoroch mýliš. Nechápem prečo by si nechcel platiť dane ak by náš štát konečne začal podporovať vykurovanie pomocou tepelných čerpadieľ tak, ako je to v pokrokovejších štátoch EU. Zavedením tepelných čerpadieľ by nebolo potrebné prevádzkovať elektrárne na fosílne palivo, pretože by sme potrebovali len maximálne 1/3 elektrickej energie, čím by sa zlepšila kvalita ovzdušia i stav skleníkových plynov. Napríklad v Prahe si Česká energetika uvedomila, že ak bude podporovať TČ (až 30% dotáciou) nebude musieť prerábať elektrické vedenia pretože tam kde by si namontovali elektrický kotol si na rovnaké vedenie môžu bezproblémov zavesiť 3 TČ! A predstav si, že by používali fosíne palivá.
Moji klienti sa s návratnosťou pohybujú maximálne do 8 rokov a to musia mať plynovú prípojku priamo pod nosom. Čo sa týka vzduchových tepelných čerpadiel - tie ktoré ponúkam ja, a za to dám ruku do ohňa, majú účinnosť 2,6 pri teplote -7°C! Pri 0°C som na výkonovom čísle 3,1°C a pri 7°C sa bežne dostávam na 3,8 - teda 3,8kW tepla z 1kW elektrickej energie. Neviem odkiaľ si ale uvedom si, že priemerná teplota v zime na 1/2 uzemia Slovenska sa pohybuje okolo 1°C.
Celoslovenský tabulkový priemer za XII-I-II mesiac je -2,5°C! Dobere navrhnutý systém sa dokáže prispôsobiť najoptimálnejšej krivke - ekvitermika, čiže sa vykurovacia voda pripravuje v najteplejšom období dňa.
Čo sa týka hlučnosti Ti môžem garantovať, že bez špeciálnej protihlukovej úpravy, ktorú na želanie robím, je hlučnosť 10m od tepelného čerpadla 37dB. Bežný hovor má 76dB, tak že sa nemusíš báť že by Ťa TČ vzduch/voda exteriér rušilo. Interiérové sú ešte tichšie. Taktiež nieje pravda, že ak máš tepelné čerpadlo ďalej od domu tak má menšiu účinnosť. Prívodné protubie izolujem tak aby malo 0-vé tepelné straty! Ak budeš mať záujem rád Ti ukážem niektoré z realizácií.
Pokrokovejsie krajiny? Skor komunistickejsie krajiny. Oni cerpadla nedotuju, oni nechaju ludi platit o 30% vyssie dane ako platime my a potom im 1% vratia ako omrvinku vo forme dotacie na TC. Takze ked to raz tak bude aj u nas, budeme mat aj my 50% dane, inak na take veci stat proste nemoze mat peniaze.

Rad sa necham poucit, ake boli naklady na to cerpadlo so vsetkym vsudy, ked je navratnost 8 rokov? Mozem hned prepocitat naklady na kurenie v NED a uvidime realnu navratnost. 8 rokov si klient lahko napocita, ked mu firma povie, ze za plyn da 300tis. Moze dat napr. elektriku za 15tis. To uz je dost rozdiel, nie?
0 0
emam.family emam.family

emam.family je offline (nepripojený) emam.family

ahoj Evita, cital som tvoj prispevok. zaujal ma lebo som tiez uvazoval nad TC vzduch/voda, tak ako pises ty. kolko si mala tepelne straty podla projektu? podla konfiguracie vasho domu to vypada na pasivny dom.neviem ci sa na takomto fore moze hovorit o konkretnych znackach ale asi nie..vies mi poradit na ? dakujem vopred
0 0
emam.family emam.family

emam.family je offline (nepripojený) emam.family

cao VladinoM, vidim ze sa vyznas a robis v tom. ake su moznosti kooperacie a poradenstva pre moj vlastny dom?
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Vidim, ze niektori ludia ked to chcu, tak argumenty neberu, proste to musia mat.
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

AndrejG Pozri príspevok
A odkial ma tie peniaze EU? Zasa iba od ludi platiacich dane a poplatky.
Ano, ale ked to plati cela unia cize aj my, tak preco na tom ziskavaju len iny a my to platime? Co sme dobrocinna organizacia?
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

focus3ccd Pozri príspevok
Ano, ale ked to plati cela unia cize aj my, tak preco na tom ziskavaju len iny a my to platime? Co sme dobrocinna organizacia?
Lebo keby sme chceli z toho nieco aj my, museli by byt aj u nas 50%-ne dane ako v krajinach kde su taketo dotacie bezne.

Navyse my zatial od EU iba dostavame, neplatime skoro nic.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

VladinoM Pozri príspevok
Taktiež nieje pravda, že ak máš tepelné čerpadlo ďalej od domu tak má menšiu účinnosť. Prívodné protubie izolujem tak aby malo 0-vé tepelné straty!
Nulove straty?? To ako dosahujes? Nebude treba prekopat poznatky ludstva z oblasti fyziky?
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

tiez mi je cudne ked mam u zatepleneho domu naklady na plyn pod 20tis SKK za zimu ako moze tepelne cerpadlo pri nakladoch viac ako 300tis a vyraba iba 3 nasobok tepelnej energie usporit?!?
Lebo za 20 tis SKK mas tepla z plynu 16.6MJ a ked to vydelis 3 je to 5,5 MW co pri cene 3,5 SKK/kW stoji 19367 SKK za elektriku?!? ;-)))
takze usetris za zimu mozno 1000SKK takze navratnost pri oproti plynu je asi 200rokov! ;-)))
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

GDP Pozri príspevok
tiez mi je cudne ked mam u zatepleneho domu naklady na plyn pod 20tis SKK za zimu ako moze tepelne cerpadlo pri nakladoch viac ako 300tis a vyraba iba 3 nasobok tepelnej energie usporit?!?
Lebo za 20 tis SKK mas tepla z plynu 16.6MJ a ked to vydelis 3 je to 5,5 MW co pri cene 3,5 SKK/kW stoji 19367 SKK za elektriku?!? ;-)))
takze usetris za zimu mozno 1000SKK takze navratnost pri oproti plynu je asi 200rokov! ;-)))
Predajcovia TC maju svoje zazracne kalkulacky, oni ta este budu schopni presvedcit, ze za plyn si neplatil 20tis ale 50tis, aby im to nejako vychadzalo na tych 3-5 rokov navratnosti o ktorej bluznia.
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

a to som nasrany lebo niesom na SK a moji rodicia tam byvaju a kuria nad 23st C! ;-( obytna plocha 157 qm a este pivnica dalsich 90qm! ;-(
V nemecku su radi ked maju nad 19stC ;-)))
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

inak to mozes kurit priamo elektrikou kde das za kotol 30tis da sa to super regulovat a usetris okamzite 270tis! ;-)))
0 0
brumteles brumteles

brumteles je offline (nepripojený) brumteles

GDP Pozri príspevok
tiez mi je cudne ked mam u zatepleneho domu naklady na plyn pod 20tis SKK za zimu ako moze tepelne cerpadlo pri nakladoch viac ako 300tis a vyraba iba 3 nasobok tepelnej energie usporit?!?
Lebo za 20 tis SKK mas tepla z plynu 16.6MJ a ked to vydelis 3 je to 5,5 MW co pri cene 3,5 SKK/kW stoji 19367 SKK za elektriku?!? ;-)))
takze usetris za zimu mozno 1000SKK takze navratnost pri oproti plynu je asi 200rokov! ;-)))
Nemam tepelne cerpadlo ani nie som ich zastanca, ale mas vo vypoctoch 4 dost zasadne nepresnosti:
1/ Ak kuris elektrinou tak za kWh na kurenie platis 2,20 Sk a nie 3,50, takze za rok platis nie 19000 ale 11000 (o nieco viac platis stalu mesacnu platbu ale zase nepotrebujes revizne skusky)
2/ Tuto sadzbu mas aj na ostatne spotrebice - ak to vies optimalizovat na vacsie spotrebice (pracku, umyvacku) tak usetris dalsich par tisic rocne
3/ Ak chces pocitat navratnost tak musis brad do uvahy nie poslednu sezonu ale priemer za poslednych aspon 20 rokov (a buduce zvysovanie cien energii)
4/ Pre vypocet navratnosti musis pocitat iba naklady navyse - tvoje kurenie tiez nebolo zadarmo (pri kureni elektrinou musis navyse odratat aj naklady na plynovy pripojku, pripadne aj prispevok na zavedenie plynu v ulicnej sieti ak sa jedna o novu lokalitu - dokopy to moze byt aj 150 tis.)

Takze navratnost nie je 200 rokov ale bezne 20-30, v niektorych pripadoch to skutocne moze byt 10-15 rokov. Aj tak sa to podla mna neoplati, ale treba byt vo vypoctoch korektny.
Naposledy upravil brumteles : 26.09.08 at 06:12
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

cena vykurovacej elektriny pojde podla mna tak na max 1 korunu menej ako je normalna cena tarif D2. Plynove kurenie kotol ma stal okolo 40tis tepelne cerpadlo stoji min 300tis
takze 300-40tis = 260tis SKK Za kurenie platim asi 20tis rocne ked sa usetri teda polovica to je 10tis SKK tak navratnost je 26 rokov ale zapocitaj si este ze za 26 rokov musis kupovat asi 1,5 cerpadla lebo vydrzi asi 10 rokov! ;-) takze sa dostanes na navratnost 40 rokov a to este treba zapocitat servis ktori stoji asi 2 x tolko aj tu v nemecku! ;-(
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

Co by bolo super je keby sa to tepelne cerpadlo pohanalo plynovym motorom alebo drevo plynom tak to mas super usporu! ;-) a este si mozes aj vyrabat elektrinu! ;-)
Take nieco robi SIEMENS ale stoji to tazke prachy asi ako male auto! ;-(
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

GDP Pozri príspevok
cena vykurovacej elektriny pojde podla mna tak na max 1 korunu menej ako je normalna cena tarif D2. Plynove kurenie kotol ma stal okolo 40tis tepelne cerpadlo stoji min 300tis

takze 300-40tis = 260tis SKK Za kurenie platim asi 20tis rocne ked sa usetri teda polovica to je 10tis SKK tak navratnost je 26 rokov ale zapocitaj si este ze za 26 rokov musis kupovat asi 1,5 cerpadla lebo vydrzi asi 10 rokov! ;-) takze sa dostanes na navratnost 40 rokov a to este treba zapocitat servis ktori stoji asi 2 x tolko aj tu v nemecku! ;-(
Min. 300 tis. - super - to mas odkial sumu minima ?

Teplene cerpadla zacinaju od 25-30 000,- (samotne cerpadlo ) - ostatne naklady zalezia od prostredia a typu pre ktory sa clovek rozhodne

Tepelne cerpadlo nieje ziaden zazrak tak isto funguje aj chladnicka (vzadu ten vymmenik naozaj kuri ) - to ze prve firmy si na tom riadne mastia kapsy je vec druha.
Kazdopadne aj v tomto segmente ( ako v kazdom) uz robia coromoro cinani.
Aj ked vacsinou ich diela su pochybnej kvality - tak maju vplyv na cenu "znackovych: produktov - umelo vyhnanych do takych cenovych vysin.

P.S> Kazdopadne tepelne cerpadlo nemam ani neplanujem. Podla mna je lepsia investicia do poriadneho zaizolovania a rekuperacie. - To mi prinesie daleko vacsie uspory bez ohladu nato na aky typ vykurovania si dam ( nehovoriac ze pri tych vasich zavratnych sumach za TC je taky pasivny dom ze na to vykurenie postaci mala vykurovacia spirala v rekuperacii.)
Naposledy upravil jojkoz : 26.09.08 at 08:45
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

GDP Pozri príspevok
Co by bolo super je keby sa to tepelne cerpadlo pohanalo plynovym motorom alebo drevo plynom tak to mas super usporu! ;-) a este si mozes aj vyrabat elektrinu! ;-)
Take nieco robi SIEMENS ale stoji to tazke prachy asi ako male auto! ;-(
Aka uspora ? - mas predstavu kolko vyjde KW vyrobenej energie spalovacim motorom ( pokial nekradnes palivo ) ?

To by boli davno vsetci odpojeny od siete a frcali na elektrocentralach.
0 0
brumteles brumteles

brumteles je offline (nepripojený) brumteles

GDP Pozri príspevok
cena vykurovacej elektriny pojde podla mna tak na max 1 korunu menej ako je normalna cena tarif D2. Plynove kurenie kotol ma stal okolo 40tis tepelne cerpadlo stoji min 300tis
takze 300-40tis = 260tis SKK Za kurenie platim asi 20tis rocne ked sa usetri teda polovica to je 10tis SKK tak navratnost je 26 rokov ale zapocitaj si este ze za 26 rokov musis kupovat asi 1,5 cerpadla lebo vydrzi asi 10 rokov! ;-) takze sa dostanes na navratnost 40 rokov a to este treba zapocitat servis ktori stoji asi 2 x tolko aj tu v nemecku! ;-(
Ano, ved si v podstate napisal to iste co ja - bezne je navratnost 20-30 rokov, ale nezobral si do uvahy body 3/ a 4/ ktore to ale MOZU
znizit aj na 10 rokov - zavisi to od konkretnej situacie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať