Zavrieť

Porady

Tepelné čerpadlo - máte ho niekto?

Milí poraďáci,

staviame rodinný dom a momentálne riešime problém vykurovania. Uvažujeme nad tepelným čerpadlom vzduch-voda, už som o tom čítala veľa pozitívnych ale aj negatívnych ohlasov. Chcela by som počuť názor niekoho, kto tento systém naozaj MÁ v dome NAMONTOVANÝ a už ho aj nejakú zimu používa.
Naozaj sú náklady na vykurovanie také nízke (niekde som čítala okolo 1000 Sk pre menší rod.dom)??? Dokáže TČ vykúriť aj pri nižších teplotách v zime alebo treba dokurovať - v našom prípade napr. elektrickou špirálou, resp. o koľko to zvýši náklady na vykurovanie v zime? Nie sú problémy s prevádzkou a údržbou?

Ďakujem.
Usporiadat
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

mne to vychadza len tak ze treba mat teplene cerpadlo co ide na plyn! to vyrobis potom 25 kw tepla z jedneho kubiku co je 12 skk a tak znizis cenu tepla skoro na 1/3 co by bolo u mna ked platim plyn asi 20tis SKK rocne len asi 8 tis SKK co by uz nieco bolo a keby si este splynoval drevene pelety tak by to mohlo klesnut pod 5tis SKK/rok co by uz naozaj nieco bolo! ;-)
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

mam predstavu kolko energie sa da vyrobit spalovacim motorom ked ide na plyn a vsetko teplo a aj teplo z tepelnej pumpy pouzijes tak ta vyjde ako keby si mal plyn za menej ako polovicnu cenu! A este si mozes vyrabat aj elektriku kedy sa ti zachce za cenu asi 1SKK/kw! ;-)
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

mala spirala v rekuperacii! ;-) Neviem ako to realizujes ked vaecsina rodiny bude chcet mat teplo v dome okolo 23-25st C ;-)
V rakusku to ide v pohode lebo v tom pasivnom dome maju teplotu tak okolo 19st C a su happy! ;-)
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

jojkoz pozri si toto ;-)
www holzgas ch /501/index.html[/url]
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

GDP Pozri príspevok
mala spirala v rekuperacii! ;-) Neviem ako to realizujes ked vaecsina rodiny bude chcet mat teplo v dome okolo 23-25st C ;-)
V rakusku to ide v pohode lebo v tom pasivnom dome maju teplotu tak okolo 19st C a su happy! ;-)
Vies co je pasivny dom ? - to neznamena ze nemoze mat ziadne kurenie - dobry pasivny dom ti vykuri aj fen.
Kazdopadne pasivny dom je taky co by vacsinu roka ( okrem extremov) nemal potrebovat kurenie - zisky tepla maju byt vyssie ako straty.

Co myslis - co sa stane ked dom ma stratu 2KW (aj to sa pocita myslim pri -18 st.) a ty budes do neho fukat vzduch ohrievany 3 KW spiralou ?
- zohrejes ho na taku teplotu ako dlho budes mat tu spiralu pustenu .....

Inac davat tu nejaku teplotu v rakusku v neurcitom dome - tiez zaujimave.

Ako som pisal zalezi na tepelnych stratach a ziskoch - zo slnka cez zasklenie, z varenia, z cloveka ........ Ked je dobra rekuperacia tak skoro vsetka tato energia ostava v dome
Naposledy upravil jojkoz : 26.09.08 at 11:42
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

GDP Pozri príspevok
jojkoz pozri si toto ;-)
www holzgas ch /501/index.html[/url]
Pekna stranka - sice hned prva fotka je fotomontaz - ale to nic nemeni na tom ze auta na drevoplyn behali uz pocas 2. svetovej vojny.

A co myslis preco sa nepouziva ? Lebo je to sice lacne palivo ale moc objemne.

A vytvarant z drevoplynu elektriku ? ... tak to je uz o studii malych elektrarni a nieje to zdaleka take jednoduche. - musis to menit na rotacny pohyb - a to sa robi vacsinou parou .......
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

Aka fotomontaz? vsak tam mas aj video z nemeckej televizie Spiegel TV!
Neviem ale na dome mi moc nevadi ze je to palivo objemne najmae ak su to drevene pelety co sa doplnaju automaticky! ;-)
Co bude ucinejsie parny motor alebo plynovo/benzinovy motor?
Samozrejme na vaecsie vykony nad 100kW je najlepsia turbina.
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

skus si postavit pasivny dom a potom zistis ako si obmedzovany!
Nemozes si otvorit normalne okno maximalne malicku vetracku.
Musis poriadne zavierat dvere a aj tak mas teplotu tak 19st C.
Samozrejme ked tam mas kurenie par X kW tak dosiahnes aj 23st C ale otazka je?!? Stoji to vobec za to ked normalny zatepleny dom s obytnou plochou asi 160qm zozerie energie asi za 20tis SKK co su skoro ziadne naklady oproti napr 3izb bytu 70qm v panelaku kde platis rocne asi 40 - 50tis za teplo a teplu vodu!?! ;-)
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

GDP Pozri príspevok
Aka fotomontaz? vsak tam mas aj video z nemeckej televizie Spiegel TV!
Ale sak ja nevravim ze to nieje skutocne - ved ti pisem ze auta na drevoplyn behali uz za 2.sv. vojny - ale ta prva fotka je fakt fotomontaz to vidi kazdy ze je ina ostrost cloveka , auta aj pozadia (tym nevyvraciam existeciu ale posobi to velmi blbo) . Ale pre mobilne zariadenie je to k nicomu - ako som uz pisal vyssie ....
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

ale musis uznat ze ako stacionarny kotol/domaca elektraren by to bolo dobre?!? Najmae ak by to nahanalo ked tepelne cerpadlo keby nebolo treba elektriky.
Chlapik v nemecku ma taketo nieco na dome a na jednu 25kg napln mu to vyrobi elektriku pre domacnost a teplu vodu na 2 dni! ;-)
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

GDP Pozri príspevok
skus si postavit pasivny dom a potom zistis ako si obmedzovany!
Nemozes si otvorit normalne okno maximalne malicku vetracku.
Musis poriadne zavierat dvere a aj tak mas teplotu tak 19st C.
Samozrejme ked tam mas kurenie par X kW tak dosiahnes aj 23st C ale otazka je?!? Stoji to vobec za to ked normalny zatepleny dom s obytnou plochou asi 160qm zozerie energie asi za 20tis SKK co su skoro ziadne naklady oproti napr 3izb bytu 70qm v panelaku kde platis rocne asi 40 - 50tis za teplo a teplu vodu!?! ;-)
1 Naco by som otvaral okno ? (vacsina PD ani otvarave okna nema ) - ked bezi rekuperacia

2. Co mas stale s tymi 19 stup. - to mas odkial taky blud ? - to nieje PD
Ved to zalezi na samotnom dome ake ma zisky a straty.

Ak to aj nahodou niektry dom ma - tak to ma pri urcitej vonk. teplote - ak to je pri najvacsich mrazoch - tak potom je to par dni v roku.
Ak je to pri 0 st. - tak aka je tam asi teplota pri -20 ? - ved to nieje pasivny dom.
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

GDP Pozri príspevok
ale musis uznat ze ako stacionarny kotol/domaca elektraren by to bolo dobre?!? Najmae ak by to nahanalo ked tepelne cerpadlo keby nebolo treba elektriky.
Chlapik v nemecku ma taketo nieco na dome a na jednu 25kg napln mu to vyrobi elektriku pre domacnost a teplu vodu na 2 dni! ;-)
A cena za bezkomforny stroj-rezim - ako za 100 rokov kurenia klasicky elekrikou nie ?

Na to aby si pohanal cerpadlo - potrebujes rotacny pohyb - a pri "zmene" plynneho (tuheho) paliva na rotaciu su najvacsie straty - takze by som ucinnosti takehoto stroja moc nedaval
Naposledy upravil jojkoz : 26.09.08 at 12:12
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

nakupuje drevo. ale aj tak tvrdi ze ho stoji kWh asi 6 centov
Generator stal do 1000Euro prerabka neviem kolko!

Pokial viem tak aspon u nas na dedine pokial maju drevo tak nakladaju stabilne rucne! ;-) A keby toto islo na pelety tak by si sa nemusel o nic starat vsetko by bolo automaticke! ;-)
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

GDP Pozri príspevok
nakupuje drevo. ale aj tak tvrdi ze ho stoji kWh asi 6 centov
Generator stal do 1000Euro prerabka neviem kolko!

Pokial viem tak aspon u nas na dedine pokial maju drevo tak nakladaju stabilne rucne! ;-) A keby toto islo na pelety tak by si sa nemusel o nic starat vsetko by bolo automaticke! ;-)
No a potom spocitas cenu za automatizaciu , cenu za palivo, cenu za dovezenie paliva ...... - s vysledkom pochybnym. - a dostanes sa povedzme na cenu solaru z akumulatormy - a taktiez na cenu nerentability.
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

tak to je blbost solar je uz uplne nefektivna vec pri sucasnej cene energie a jeho zivotnosti! ;-(
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

GDP Pozri príspevok
tak to je blbost solar je uz uplne nefektivna vec pri sucasnej cene energie a jeho zivotnosti! ;-(
Presne ako aj ten tvoj vytvor na pohananie TC a vyrobu elektriky z dreva.
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

problem je ze ten splynovac vyrobi elektrinu a teplo aj v 11. 12. 1. 2. mesiaci a to tolko zo to staci na pokrytie spotreby domu! ;-)
Zatial co solar nic respektive velmi malo. ;-( a solar stoji dalsich par 100tis ;-) zatial co toto toho chlapika stalo radovo par 10tis SKK
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

GDP Pozri príspevok
problem je ze ten splynovac vyrobi elektrinu a teplo aj v 11. 12. 1. 2. mesiaci a to tolko zo to staci na pokrytie spotreby domu! ;-)
Zatial co solar nic respektive velmi malo. ;-( a solar stoji dalsich par 100tis ;-) zatial co toto toho chlapika stalo radovo par 10tis SKK
Nic nemam cas ani chut pokracovat vtejto - da sa povedat zbytocnej debate.

Sice stale pocuvam ako niekto nieco ma za "smiesnu" sumu. - ale nechavam to nadalej v teoretickej rovine.

CO sa tyka drevoplynu - mame doma obycajny drevoplynovy kotol a viem aku to ma spotrebu len na kurenie - takze nejake extremne lacne kurenie a vyrobu elektriky by som od toho necakal.
Ale tym nevravim ze to nejde spravit - len pisem ze je to nerentabilne - hlavne ku casu nad tym stravenym ale aj samotnou prevadzkou - HOWG
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

OK
asi pravdu najde clovek len ked to vyskusa! ;-)
0 0
GDP GDP

GDP je offline (nepripojený) GDP

to je nejak moc 20tis SKK/rok pri 78qm a drevenich peletach?!?
Vsak to by bola dvojnasobna cena ako plyn? Alebo kuris doma na 25st C?!?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať