Zavrieť

Porady

Tepelné čerpadlo - máte ho niekto?

Milí poraďáci,

staviame rodinný dom a momentálne riešime problém vykurovania. Uvažujeme nad tepelným čerpadlom vzduch-voda, už som o tom čítala veľa pozitívnych ale aj negatívnych ohlasov. Chcela by som počuť názor niekoho, kto tento systém naozaj MÁ v dome NAMONTOVANÝ a už ho aj nejakú zimu používa.
Naozaj sú náklady na vykurovanie také nízke (niekde som čítala okolo 1000 Sk pre menší rod.dom)??? Dokáže TČ vykúriť aj pri nižších teplotách v zime alebo treba dokurovať - v našom prípade napr. elektrickou špirálou, resp. o koľko to zvýši náklady na vykurovanie v zime? Nie sú problémy s prevádzkou a údržbou?

Ďakujem.
Usporiadat
Marquis de la Cic Mur-Mur Marquis de la Cic Mur-Mur
K tým tepelným čerpadlám ma dnes napadol ešte jeden dodatok. Kdesi v tejto téme som rátal približnú návratnosť tepelného čerpadla, a ktosi, myslím že robov, (dúfam že sa neurazí ak to nebol on) mi oponoval, že za 10 rokov sme na tom istom, ako keby sme kúrili elektrinou, tak to tam proste vychádzalo. Keď som to na druhý deň čítal, napadlo ma že neberieme jednu vec do úvahy a keď ju do úvahy zoberieme, tak to trochu tepelným čerpadlám vylepší návratnosť. A tá vec je fakt, že my si tu rátame kľudne o 10-tich rokoch a vôbec sa nezamýšlame aká bude cena elektriny za 10 rokov.
Pri tejto príleťitosti si dovolím takúto vetu:
Cena elektriny sa každých 8 rokov zdvojnásobí!
Narážam tu na slávny Moorov zákon , ktorý je síce trochu o niečom inom ale keď toto zoberieme do úvahu, tak to návratnosť TČ nie ohromujúco, ale predsa len vylepší.
0 0
Marquis de la Cic Mur-Mur Marquis de la Cic Mur-Mur
Aj keď som za seba dal dnes Suzzan už akože konečnú odpoveď čo sa týka kúrenia čerpadlami, ešte mám kopu zaujímavých vecí k tomu čo povedať, aj z toho aquathermu, ale dnes začínam byť akýsi vláčny, tak to odložím na víkend a cez víkend to nejako sformulujem, dozvedel som sa zaujímavé veci ohľadom životnosti čerpadiel, treba to brať z rezervou to je jasné, ale strávil som v stánku IVT hodne času, aj lahvinku Mikulovského otvorili, však pri víne sa lepšie debatuje, aj prezradili koľko čerpadiel kde predali, aj iné zaujímave informácie, tak za dva dni dovi.
0 0
robov robov

robov je offline (nepripojený) robov

Marquis de la Cic Mur-Mur Pozri príspevok
K tým tepelným čerpadlám ma dnes napadol ešte jeden dodatok. Kdesi v tejto téme som rátal približnú návratnosť tepelného čerpadla, a ktosi, myslím že robov, (dúfam že sa neurazí ak to nebol on) mi oponoval, že za 10 rokov sme na tom istom, ako keby sme kúrili elektrinou, tak to tam proste vychádzalo. Keď som to na druhý deň čítal, napadlo ma že neberieme jednu vec do úvahy a keď ju do úvahy zoberieme, tak to trochu tepelným čerpadlám vylepší návratnosť. A tá vec je fakt, že my si tu rátame kľudne o 10-tich rokoch a vôbec sa nezamýšlame aká bude cena elektriny za 10 rokov.
Hm, cena plynu západné slovensko D2 1kWh/4 centy, elektro D2 1kWh 13centov, pre zjednodušenie je elektro 3x viac. Takže ak rátam celoročný COP 3, tak je to vyrovnané - na použitie TC musí byť dobrý dôvod.. Zanedbávam paušály a vstupné investície.
Oproti kúreniu iba elektrinou a ročnej spotrebe tepla 20000kWh môže TC ušetriť teraz ročne cca 1700,-E, tam sa to jednoznačne oplatí - za podmienky, že TC nebude príliš drahé. Odhadujem, že reálna úspora bude cca 1000,-E ročne, takže pri očakávanej životnosti 10 rokov sa TC za 10000,-E akurát zaplatí.
Ak pôjde cena elektriny hore, pôjde aj cena plynu úmerne k tomu a vlastne všetkých energií. Ak by sa zajtra objavila zázračná krabička s výrobou tepla/elektriny zadarno, bude vstupná investícia a servis taká vysoká, že sa zaplatí akurát po dobu svojej životnosti...
0 0
peterkos2 peterkos2

peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

No dneska ráno -15,5 zapol som moju Toshibu inverter vzduch-vzduch a v pohode kúrila.Len by som chcel vedieť,koľko berie ampér,dávnejšie sa chystám kúpiť nejaký kliešťový ampérmeter-potrebujem ho aj v robote.Ak máte skúsenosti,poraďte,ja som za taký multifunkčný napr.http://avelmak.sk/index.php?lm=1221&...&article=43948 len tie rozmery
0 0
Marquis de la Cic Mur-Mur Marquis de la Cic Mur-Mur
No tak Vás všetkých zdravím a idem sem zase prihodiť trocha svojho myšlienkového balastu o tých tepelných čerpadlách. Bol som na tej výstave v Nitre aj ešte s dvoma chlapíkmi. Jeden popri inej robote montuje sem-tam aj tepelné čerpadlá, ale zdá sa že len systém vzduch - voda, a druhý je zase servisák na chladiace systémy, ale to je vlastne to isté ako tepelné čerpadlo. Cestou ta i nazad sme v aute samozrejme kvákali len o čerpadlách a spomínam to hlavne preto, že ja som na tej výstave bol prvý krát a tak to neviem posúdiť, ale podľa nich sa výstava každých rokom scvrkáva. Nevideli sme tam žiadnu prevratnú novinku, ani sme ju vlastne nečakali, ale čerpadiel tam bolo neúrekom.
K hodnoteniu výstavy ako takej pripojím svoj postreh, a síce keby tam neboli čehúni, tak to môžu rovno zabaliť. No ono je to vlastne 2x väčšia krajina a trh, a keď si predstavím že by česko vôbec neexistovalo, tak by sme niektoré veci ani nemali kde kúpiť. Sú proste lepší obchodníci a majú lepší ťah na bránku. Samozrejme že na výstave boli aj slovenské firmy a sú medzi nimi aj úspešné firmy so zaujímavou ponukou.
Najmenej trištvrte výstavy tvorili tepelné čerpadlá alebo príslušenstvo. Sem-tam nejaký slnečný kolektor alebo niečo iné. Na moje prekvapenie tam bolo pomerne hodne návštevníkov, pomedzi ktorých dychtivo hľadali pohľadmi pracovníci vystavovaných firiem svoje obete ktoré by presvedčili o tom, že náklady na obstaranie tepelného čerpadla sa im nielen vrátia skôr ako si dokážu predstaviť, ale ešte na tom aj zarobia. Pozoruhodné.
O tom že TČ je ale beh na dlhú trať ostatne svedčilo aj to, že napriek prítomnosti hromady tepelných čerpadiel, vzduch v halách sa snažili ohrievať pri dverách umiestnené kadejaké pokútne elektrické odporové fukáre. Pred jednou halou hučal asi 250 KW naftový bufík a vháňal teplý vzduch dovnútra prenosným potrubím.
Celé sme to obehli asi za tri hodiny a dalo by sa povedať že to bola skoro nuda okrem pár zábavných okamihov. Napríklad chvíľu sme hľadeli na trubicový slnečný kolektor, a všimol si nás chlapík z toho stánku a začal nám klasicky sám od seba vysvetľovať aké to je výhodné. Ja som spozornel až vo chvíli keď sa nás snažil presvedčiť že ohrev vody elektrickým prúdom je neúčinný, a účinnosť je silne závislá od druhu prúdu. Pár ľudí sa ešte chvíľu obzeralo ako za nami vykrikoval nejaké nezmysli kým my traja sme sa s hurónskym rehotom posúvali ďalej.
Je to vari len pár dní ako som tu v tejto téme písal o účinnosti premeny elektrického prúdu na teplo, a okrem toho včera som videl v inej porade informáciu o tom, že vraj elektrokotol má najvyššiu účinnosť pri ohreve 60 stupňovej vody. Preto by som sa neskôr k tomuto chcel ešte vrátiť.
Najdlhšie sme sa zdržali v stánku IVT a vzhľadom na množstvo a cenu získaných informácií sa vďaka tomuto pre mňa výstava oplatila.
Zhrniem to najdôležitejšie:
1. Vlani predalo IVT v česku 1000 čerpadiel a na slovensku 73. Pôvodne som zvažoval či toto môžem len tak
vytrúbiť do sveta, ale ak majú na www.ivt.sk informáciu kolko cerpadiel celkom predali slovákom, tak by to nemalo vadiť.
2. TČ vraj vydrží dlhšie ako si myslím a vraj majú aj také ktoré už melie skoro 20 rokov a stále ide. Vraj to pôjde
ako nič 10-15 rokov. Čo sa presne stane potom som sa však nedozvedel.
3. Životnosť tých pancierových hadíc v čerpadlách používaných je vrej lepšia ako si ja myslím.
4. TČ s frekvenčným meničom sa im dáko veľmi neosvedčilo a vraj idú od toho odskočiť a vrátiť sa ku klasike.
5. Životnosť TČ je vraj aj viac ako 50 000 zapnutí a veľa desiatok tisíc prevádzkových hodín.

Možno to niekomu nič nepovie ale z môjho pohľadu celkom cenné informácie, aj keď to treba brať s rezervou a dobré by bolo keby sme mali možnosť porovnávať si to z nejakými overenými údajmi z reálnej prevádzky.
To by bolo za mňa asi tak všetko a ak je to pravda, tak ja si môžem moju návratnosť TČ trochu popopraviť, lebo som rátal s kratšou životnosťou tohoto zariadenia.

Tí dvaja čo boli na výstave so mnou neviem čo zistili, lebo v niektorých stánkoch sa zastavili nezávisle na mne, ale spomínali niečo také že Toshiba si drží svoje pozície v segmente malých kompresorov, ale začal sa nám tu objavovať Copeland a to hlavne u tých väčších. Ja mám vo svojom TČ osadený kompresor Mitsubishi. Som zvedavý dokedy to pôjde a dúfam že Polívka sa v tom dobrom ráne vtedy sekol keď povedal: Kur.. jedny šikmooké.
0 0
peterkos2 peterkos2

peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

Marquis de la Cic Mur-Mur Pozri príspevok
No tak Vás všetkých zdravím a idem sem zase prihodiť trocha svojho myšlienkového balastu o tých tepelných čerpadlách. Bol som na tej výstave v Nitre aj ešte s dvoma chlapíkmi. Jeden popri inej robote montuje sem-tam aj tepelné čerpadlá, ale zdá sa že len systém vzduch - voda, a druhý je zase servisák na chladiace systémy, ale to je vlastne to isté ako tepelné čerpadlo. Cestou ta i nazad sme v aute samozrejme kvákali len o čerpadlách a spomínam to hlavne preto, že ja som na tej výstave bol prvý krát a tak to neviem posúdiť, ale podľa nich sa výstava každých rokom scvrkáva. Nevideli sme tam žiadnu prevratnú novinku, ani sme ju vlastne nečakali, ale čerpadiel tam bolo neúrekom.
K hodnoteniu výstavy ako takej pripojím svoj postreh, a síce keby tam neboli čehúni, tak to môžu rovno zabaliť. No ono je to vlastne 2x väčšia krajina a trh, a keď si predstavím že by česko vôbec neexistovalo, tak by sme niektoré veci ani nemali kde kúpiť. Sú proste lepší obchodníci a majú lepší ťah na bránku. Samozrejme že na výstave boli aj slovenské firmy a sú medzi nimi aj úspešné firmy so zaujímavou ponukou.
Najmenej trištvrte výstavy tvorili tepelné čerpadlá alebo príslušenstvo. Sem-tam nejaký slnečný kolektor alebo niečo iné. Na moje prekvapenie tam bolo pomerne hodne návštevníkov, pomedzi ktorých dychtivo hľadali pohľadmi pracovníci vystavovaných firiem svoje obete ktoré by presvedčili o tom, že náklady na obstaranie tepelného čerpadla sa im nielen vrátia skôr ako si dokážu predstaviť, ale ešte na tom aj zarobia. Pozoruhodné.
O tom že TČ je ale beh na dlhú trať ostatne svedčilo aj to, že napriek prítomnosti hromady tepelných čerpadiel, vzduch v halách sa snažili ohrievať pri dverách umiestnené kadejaké pokútne elektrické odporové fukáre. Pred jednou halou hučal asi 250 KW naftový bufík a vháňal teplý vzduch dovnútra prenosným potrubím.
Celé sme to obehli asi za tri hodiny a dalo by sa povedať že to bola skoro nuda okrem pár zábavných okamihov. Napríklad chvíľu sme hľadeli na trubicový slnečný kolektor, a všimol si nás chlapík z toho stánku a začal nám klasicky sám od seba vysvetľovať aké to je výhodné. Ja som spozornel až vo chvíli keď sa nás snažil presvedčiť že ohrev vody elektrickým prúdom je neúčinný, a účinnosť je silne závislá od druhu prúdu. Pár ľudí sa ešte chvíľu obzeralo ako za nami vykrikoval nejaké nezmysli kým my traja sme sa s hurónskym rehotom posúvali ďalej.
Je to vari len pár dní ako som tu v tejto téme písal o účinnosti premeny elektrického prúdu na teplo, a okrem toho včera som videl v inej porade informáciu o tom, že vraj elektrokotol má najvyššiu účinnosť pri ohreve 60 stupňovej vody. Preto by som sa neskôr k tomuto chcel ešte vrátiť.
Najdlhšie sme sa zdržali v stánku IVT a vzhľadom na množstvo a cenu získaných informácií sa vďaka tomuto pre mňa výstava oplatila.
Zhrniem to najdôležitejšie:
1. Vlani predalo IVT v česku 1000 čerpadiel a na slovensku 73. Pôvodne som zvažoval či toto môžem len tak
vytrúbiť do sveta, ale ak majú na www.ivt.sk informáciu kolko cerpadiel celkom predali slovákom, tak by to nemalo vadiť.
2. TČ vraj vydrží dlhšie ako si myslím a vraj majú aj také ktoré už melie skoro 20 rokov a stále ide. Vraj to pôjde
ako nič 10-15 rokov. Čo sa presne stane potom som sa však nedozvedel.
3. Životnosť tých pancierových hadíc v čerpadlách používaných je vrej lepšia ako si ja myslím.
4. TČ s frekvenčným meničom sa im dáko veľmi neosvedčilo a vraj idú od toho odskočiť a vrátiť sa ku klasike.
5. Životnosť TČ je vraj aj viac ako 50 000 zapnutí a veľa desiatok tisíc prevádzkových hodín.

Možno to niekomu nič nepovie ale z môjho pohľadu celkom cenné informácie, aj keď to treba brať s rezervou a dobré by bolo keby sme mali možnosť porovnávať si to z nejakými overenými údajmi z reálnej prevádzky.
To by bolo za mňa asi tak všetko a ak je to pravda, tak ja si môžem moju návratnosť TČ trochu popopraviť, lebo som rátal s kratšou životnosťou tohoto zariadenia.

Tí dvaja čo boli na výstave so mnou neviem čo zistili, lebo v niektorých stánkoch sa zastavili nezávisle na mne, ale spomínali niečo také že Toshiba si drží svoje pozície v segmente malých kompresorov, ale začal sa nám tu objavovať Copeland a to hlavne u tých väčších. Ja mám vo svojom TČ osadený kompresor Mitsubishi. Som zvedavý dokedy to pôjde a dúfam že Polívka sa v tom dobrom ráne vtedy sekol keď povedal: Kur.. jedny šikmooké.
Minulý rok som bol na výstave,tento rok som bohužial nestihol-a môžem povedať,že v 99% TČ boli kompresory Copeland-voda-voda určite vo všetkých čo som videl.Čo sa týka tých frekvenčných meničov-u systémov voda-voda podľa mňa nie sú nejak používané.V systémoch vzduch-voda sa používajú DC invertery dnes už dvojité rotačné kompresory-bez tohoto systému by som vzduch-voda nekupoval.
0 0
robov robov

robov je offline (nepripojený) robov

peterkos2 Pozri príspevok
Len by som chcel vedieť,koľko berie ampér,dávnejšie sa chystám kúpiť nejaký kliešťový ampérmeter...
Na tvoje účely postačuje aj s desatinovou cenou, http://avelmak.sk/index.php?lm=1221&...&article=17602 inak kľudne ti postačuje štítkový údaj z prístroja
0 0
peterkos2 peterkos2

peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

robov Pozri príspevok
Na tvoje účely postačuje aj s desatinovou cenou, http://avelmak.sk/index.php?lm=1221&...&article=17602 inak kľudne ti postačuje štítkový údaj z prístroja
Občas opravujem napr.nejaký zdroj a potrebujem merať kondenzátory-pri bežných merákoch je rozsah do 200 mikro čo je málo,v robote rozbehové kondenzátory,prúdy motorov,kompresorov-občas ma švagor volá niečo na aute-je opravár,tak preto rozsah DCA.K tomu štítkovému údaju-je to iverter,takže prúd sa mení odľa podmienok vonkajších aj vnútorných.To ma zaráža,že je hrubý jak tehla.Čo tento?http://www.gme.sk/sk/multimetr-klest...ml?menu_type=1
Naposledy upravil peterkos2 : 15.02.12 at 08:48
0 0
lulolula lulolula

lulolula je offline (nepripojený) lulolula

Prosím, poraďte mi servisáka na nastavenie tepelného čerpadla LG. Nekúri nám to podľa našich predstáv,

vraj je to len o dobrom nastavení, ktoré nemáme. Prosím čo najrýchlejšie.

Ďakujem
0 0
peterkos2 peterkos2

peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

Ja keď namontujem TČ tak ho aj ponadstavujem podľa zákazníka,maximálne sa tam zastavím,keď zavolá zákazník-prestaviť ekvitermu.Takže treba kontaktovať toho,čo ti to montoval
0 0
gabyma gabyma

gabyma je offline (nepripojený) gabyma

ahojte,
všetkým, ktorí sa pýtajú na odporúčania tepelného čerpadla, VRELO O D P O R Ú Č A M !!!
0 0
Stonne Stonne

Stonne je offline (nepripojený) Stonne

Mam tretim rokom TC a zatial funguje bezproblemovo.Konkretne IDM so zasobnikom na ohrev TUV.Navratnost sa bude riesit stale.Velmi zalezi na kvalite samotneho TC a hlavne ako velmi je namahane,stava sa totiz,ze v ramci setrenia sa clovek spokoji s menej vykonnim TC,ktore je vsak neustale v chode a tym padom sa jeho zivotnost rapidne znizi.Pri dlhodobych investiciach sa velmi neoplati setrit pri vstupnej investicii
Naposledy upravil Stonne : 11.07.14 at 11:14
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať