Zavrieť

Porady

Usporiadat
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
Ďakujem za váš príspevok ohladne molice,mám stéviu od júna,zatial je vonku ,ale už som ju chcela dať dnu,teraz neviem ,tie molice su potvory napadnú všetko.Aten aztécky cukor-mate odnože?predáte?alebo kde sa dá kúpiť/mám v rod diabetika/ milka
0 0
ajka-26 ajka-26

ajka-26 je offline (nepripojený) ajka-26

beba13 Pozri príspevok
Ja ju mám, ale sa jej nedarí teda neviem či má dobré podmienky stale je zvädnutá, potrebuje veľa vody, včera som ju zrovna zvesila dole a asi ju vyhodím lebo je slabá.
Skus ju presadit.Stevia nielen ze dobre znasa vysuseny substrat,ale dokonca by sa mala polievat az po vysuseni substratu.Mozno ju moc polievas.Dalsi problem moze byt v tom,ze ma maly crepnik,preto ze korenovy system ma dost prerasteny.Tiez jej prospeje,ked ju budes letnit vonku v polotieni.Stevia vyzaduje strkovu zem.Takze nevihadzuj a skus to este zachranit.
0 0
ajka-26 ajka-26

ajka-26 je offline (nepripojený) ajka-26

chcem poprosit o radu.Mam steviu uz 3 roky,ale ked si dam do caju aj viac listkov,napoj mi to neosladi.Neviem,kde robim chybu.Skusala som aj susene listky,aj nasekane,ale vysledok bol rovnaky.Vie mi niekto poradit ako mam steviu pouzivat,alebo pestovat,aby sladila...
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Ja som taktiež zvedavá, či s ňou niekto má dobré skúsenosti. Ja som to po 4 rokoch pokusov vzdala.
0 0
kríček kríček

kríček je offline (nepripojený) kríček

ja nemám vlastné skúsenosti ale mám známeho ktorý stéviu, mätu, a medovku spolu používa namiesto žuvačky a na osvieženie dychu, pri požutí stévie s mätou sa vraj uvolní sladká a výrazná mätová chuť, ktorá nahradí žuvačku,
neskúšalam som to ale mohlo by to fungovať
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

kríček Pozri príspevok
ja nemám vlastné skúsenosti ale mám známeho ktorý stéviu, mätu, a medovku spolu používa namiesto žuvačky a na osvieženie dychu, pri požutí stévie s mätou sa vraj uvolní sladká a výrazná mätová chuť, ktorá nahradí žuvačku,
neskúšalam som to ale mohlo by to fungovať
Na to stačí samotná mäta!
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Aj my mame steviu, celkom dobre sa jej dari na parapete v kuchyni, ale mam take iste skusenosti ako vyssie pisuci, ked ju ochutnam, je sladka az moc ale v caji alebo kave sa sladkost neprejavi.
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Mne sa stevia nepodarila udržať cez zimu do jari. Nebolo by tým rastlinkám ale teraz lepšie už vo voľnej pôde??? Zaštipla som vrcholky dvoch vypestovaných zo semiačka a myslím že sa ujali. Nedala som zakoreniť do vody (už som to raz skúšala a nepodarilo sa) ale za pomoci zakoreňovača hneď do zeminy. Keď ale pozriete pestovateľov, napr. z Poľska má tam celé pole normálne vonku. Lípiu sme vlani na jeseň tiež kúpili, bol s ňou problém v zime, lebo začala na chodbovom okne silne rásť nadivoko a bola taká cintlavučká preto. Mám aj citronovú, ale mám pocit, že stévia je sladšia a výraznejšia aj napriek mnohým komentárom na fórach. Len tá lípia je napádaná malými bielymi škodcami poletujúcimi a akoby aj voškami. Teraz som na radu niekoho skúsila k nej dať na podložku klinčeky (tie čo sa dávajú voňavé do vína a pod.) a zaliala som to trocha vodou a mám pocit, že odvtedy tie potvory na lípiu nejdú. Tento týždeň ju ale obetujem prírode a dám ju von do voľnej pôdy, lebo v tých kvetináčoch je to dnu niekedy problémové. Prvú stéviu som kúpila na Miletičke od pestovateľa a až vonku bola pekná silná, ale držala som ju stále v kvetináči, tak teraz tie svoje vypestované zo semiačka skúsim dať von do voľnej pôdy. Uvidím čo z toho bude, len sa bojím ako na ňu zareagujú mravce, ktorých je túto sezónu v záhrade viac ako moc. Ak s tým máte skúsenosti ozvite sa, lebo ona sa ozaj pestuje vonku na plantážach. Dám von aj stévie aj lípiu.
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Už tu -wabi- písal, že stévia je magnet na molice, je to pravda, ale aj na lípiu mi idú a aj na lípiu citrónovú. Už neviem čo s tým mám robiť, postrek sa nedá, lebo ako ju potom použiť, už som ju striekala aj s vyluhovaným hrebíčkom, ževraj vtedy nejdu na rastlinky mušky., ale nepomáha nič. Keď ich idem poliať, tak je to biele mračno. Pravidelne ich teda namáčam do jarovej vody a potom opláchnem vodou, ale už ma to nebaví, dala som ich do truhlíkov a von, že snáď to bude lepšie ako dnu, ale stále rovnako. Takže čo na molice.
0 0
nelanela nelanela

nelanela je offline (nepripojený) nelanela

čítam že.. Na to, aby sa mohla nejaká nová potravina stať potravinou, musí byť tak aj schválená. V podstate je potravinou automaticky všetko jedlé. Tam kde si však úrady, a nie je to len americký úrad pre kontrolu potravín ale aj množstvo iných úradov v iných krajinách, chcú udržať hospodárstvo vo výrobe syntetických sladidiel a pestovaní repy, tam stéviu obmedzenia. Papierovo bude vydávaná za škodlivú, len aby sa nerozšírila a trh nemal šancu pochopiť jej skutočné vlastnosti. Ako sladidlo je stévia povolená v Austrálií, v Izraeli, Mexiku, Rusku, a napríklad aj v Singapure, kde bola stévia zakázaná do roku 2005. Schválená len ako doplnok stravy je v Kanade. Krajiny ako Čína, Čile, Argentína, Thajsko, Turecko, Paraguaj, Peru a niekoľko ďalších vôbec neriešia zákazy ani obmedzenia používanie stévie. Niektoré krajiny akoby sa snažili byť poslušnými priateľmi tých, kde je rastlina obmedzená a nezmyselne ju drží v obmedzeniach. V EÚ je stévia povolená ako prídavná potravinárska látka. Nie je pokladaná za potravinu. Pre bežného človeka je to však len hra na slovíčka, pre právnu sféru zas dôležité odlíšenie. http://zaujimavosti.net/gastronomia-...rady-nepriali/
nepáči sa mi že americfké peniaze diktuju to ci mame jest zdravo alebo nam daju jkedy. Aspartamu je dost.

Ak správne chápem je na slovensku nejaké obmedzenie. na priemyselne vyuzitie myslim. alebo nie?
0 0
magda26 magda26

magda26 je offline (nepripojený) magda26

O stevií som sa dozvedela na VS, vtedy som si ju objednala na www.rastlinky, bola za dobru cenu. Postupne som sa o nej viac dozvedala ešte viac, hlavne ako ju pestovat. Takže o nej viem už niečo cez 5 rokov možno viac. A aj ju pestujem, ale len pre seba, a to si ju davam zatial len do čaju. Minulý rok bola schválená ako náhradné sladidlo. Pochybujem, že by ju zakázali.
Neviem o tom, že by bolo nejaké obmedzenie. Na SR nie je tuším nikto, kto by ju priemyselne využíval.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Kúpila som si stéviu v kvapalnom stave, celá natešená a teraz som si všimla, že obsahuje benzoan sodný. Uvedená je značka Lama - bioprodukt. Neni tam asi toho veľa, ale predsa. Čo si o tom myslíte? Do nápojov mi to moc nechutí, ale do varenia a dokonca do zákuskov to pridávam a tam je to OK.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať