Zavrieť

Porady

Dedičské konania - obnova

Dobrý den,
V roku 2002 dedič A a dedič B ( súrodenci ) zdedili 2 rovnako velké pozemky po úmrtí ich otca. Pozemky sú v rovnakom katastrálnom území. V dedičskom konaní sa dohodli, že dedič A dostane jeden pozemok a dedič B dostane druhý pozemok. V čase konania pozemky ( orná pôda ) boli ocenené približne rovnako. V roku 2007 sa príslušný obec rozhodol, že v rámci rozvoja dediny začne stavať novú ulicu. Pretože, práve do tej oblasti spadá pozemok ktorý zdedil dedič A, obec osloví dediča A aby jej predal pozemok. Dedič A predá obci pozemok za 2 stavebné pozemky v tej novej časti. Potom ako sa o tom dozvedel dedič B, začal od dlžníka A žiadať jeden z tých stavebných pozemkov z tvrdením, že má na to nárok a ked mu to dedič A nedá, bude iniciovať obnovu dedičského konania s cielom zrušiť pôvodné rozhodnutie a rozdeliť pôvodne zdedené pozemky v rovnakom pomere na 2 časti. Jemu zrejme vadí, že dedičovi A sa podarilo druhý pozemok zhodnotiť lebo bol bližšie k obci ako ten druhý pozemok.
Chcel by som vedieť či môže dedič B ešte žiadať o obnovu dedičského konania alebo či sú vôbec jeho nároky z právneho hladiska opodstatnené.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    ja ti odpoviem ako laik. ja si myslím, že dedičské konanie by sa mohlo obnoviť iba v tom prípade, ak by sa zistilo, že nebohý otec mal ešte nejaký majetok, o ktorom by sa teraz dozvedelo a nebol zahrnutý do dedičského konania.

    a mimochodom z jakého titulu chce obnoviť to konanie, že sa dedičovi A podarilo predať ten pozemok? len som zvedavá, či by chcel obnoviť to konanie keby to bolo opačne, že keby on, dedič B by predal ten pozemok.
    podľa mňa nemôže,nemá dôvod, to že sa mu ten pozemok podarilo predať, to je jeho šťastie a konaním to už nemá nič spoločné,,, ale určite sa ešte vyjadrí aj niekto druhý ,takže vydrž

    till66 je offline (nepripojený) till66

    till66
    Práve že neviem z akého titulu by bolo možné v tomoto prípade obnoviť konanie. Podla Občianského súdneho poriadku obnova konania je možné po troch rokoch len vo vymedzených prípadoch ( tento prípad nie je tam uvedený ).

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Ak dedičstvo nadobudlo právoplatnosť, pretože dedičia sa dohodli, tak z titulu, ktorý uvádzaš v otázke ho už nemožno obnoviť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Veď to by sa dedenie nikdy neskončilo, keby sa malo stále opravovať jeho rozdelenie.Dedičia sa museli o dedičstve dohodnúť, alebo dostali zo všetkého presné podiely. Súd dedenie potvrdil, odvolať sa mohli do 15 dní.


    Obč, súdny poriadok pripúťa nové konanie takto:

    "§ 175x

    (1) Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, alebo po vydaní osvedčenia o dedičstve (§ 175zca) nejaký poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh (§ 42 ods. 3 a § 79 ods. 1 a 2) vykoná o tomto majetku konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, konanie o dedičstve sa nevykoná.

    (2) V odôvodnených prípadoch, najmä na podnet súdu, notára, štátneho orgánu alebo orgánu územnej samosprávy, môže súd o majetku uvedenom v odseku 1 začať konanie aj bez návrhu."



    Občiansky zákonník pripúšťa aj iné konanie, ak dedil neoprávnený dedič na úkor oprávneného (§ 485), ale to nie je uvedený prípad. Píšem o tom len preto, že ak bol neoprávnený dedič v dobrej vôle, platí 3 ročná premlčacia lehota.

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    till66 Pozri príspevok
    Práve že neviem z akého titulu by bolo možné v tomoto prípade obnoviť konanie. Podla Občianského súdneho poriadku obnova konania je možné po troch rokoch len vo vymedzených prípadoch ( tento prípad nie je tam uvedený ).

    no veď ja ti poviem, že z akého titulu sa ti vyhráža, že obnoví konanie, no predsa zo závisti. Ale buď kludný, to nemôže ako ti to tu povedali.
    to závidí, nič viac. A to že si to predal ako 2 stavebné pozemky, zato hádam v celku veľkosť zdedeného pozemku sa nezmenil...
    Naposledy upravil Barbara : 17.04.08 at 03:07

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Ja odpoviem ako profík. Zdedíš majetok, rozhodnutie je právoplatné, rob si s ním čo len chceš. Predaj, zoraj, vykop si tam žumpu.... nikto si tam nemôže robiť nároky lebo je len a len tvoj. Mal si ho zdediť B, keď vedel, že je taký lukratívny (čo samozrejme nevedel). Tak nech si nájde výhodného kupca na svoj pozemok a nech nezávidí.

    Dedičské konania - obnova

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.