Zavrieť

Porady

Mačky v záhrade

Poradí mi niekto ako sa mám zbaviť v záhrade cudzích mačiek? Odháňanie zrejme nezaberá.
Usporiadat
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

wabi, nechcem s tebou polemizovať ani rozvíjať debatu na túto tému. Len toľko: mačka nikdy nie je bezcitná. Je to zviera a je to šelma. Bezcitný môže byť VÝLUČNE človek.
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

Súhlasím, že bezcitní sú iba ľudia. A jednoznačne - kto je na vyššej rozumovej úrovni je ten, kto má zodpovednosť a popri rozumu nesmie zabudnúť na srdce.

K nám na záhradu chodí tiež niekoľko cudzích mačiek. Vyriešila som to tak, že im stále dávam plnú veľkú misku granulí a vody na miesto, kde mi až tak nevadia. T.j. dozadu za kôlňu. Kupujem pre ne veľké lacnejšie balenie. A môjmu psovi a mačičke dávam len v určitú dobu a niečo lepšie. Vždy počkám pokiaľ sa najedia a zvyšok schovám.

JaDo
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

a sliepočky pre líšky nechováš ?
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Silvernola Pozri príspevok
wabi, nechcem s tebou polemizovať ani rozvíjať debatu na túto tému. Len toľko: mačka nikdy nie je bezcitná. Je to zviera a je to šelma. Bezcitný môže byť VÝLUČNE človek.
Nie vždy
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Silvernola Pozri príspevok
wabi, nechcem s tebou polemizovať ani rozvíjať debatu na túto tému. Len toľko: mačka nikdy nie je bezcitná. Je to zviera a je to šelma. Bezcitný môže byť VÝLUČNE človek.
Keď som napísal bezcitný, myslel som proste že mačka je voči iným tvorom bez citu, ako už samotné slovo napovedá svojim rozložením bez a citu. Tým že mačka nepozná zľutovanie so spevavým vtáctvom je fakt. Dôkazom toho sú kôpky peria nielen v mojej záhrade. A tiež je fakt že v okolí mojej záhrady je asi 20 mačiek ktoré druhý sused odomňa intenzívne prikrmuje. Zato žiadny vtáci sa v okolí dlhodobo nezdržujú, hoci podmienky by mali. Žiaden z nich si v tomto mieste neurobí hniezdo a ak sa o to pokúsi mačky ho zlikvidujú, nie preto, že by boli až také hladné, ale preto, že ich to baví. O krutosti hovorí napokon aj príslovie "hrá sa ako mačka s myšou".
Ja chápem citové dôvody - mačky sú milé, prítulné, pradú a tak, ja sám proti nim nič nemám. Rád ich pohladím a ako decko som sa s nimi rád hrával.
To však nesúvisí s tým, že mačky nemajú zľutovanie s inými zvieratami to že nemajú cit, napokon nemajú ani vedomie samych seba tak ako všetky zvieratá.
Ja som reagoval na to, že by sme mali mačky chrániť a prikrmovať a ich bude stále viac a viac, kam to ale povedie, v prostredí sa príroda "snaží" urobiť akú takú rovnováhu.
Hmyz, tí malí zlatí chrobáčikovia papajú čo im príde do cesty a množia sa ako divý (robí im to asi dobre)
Chudiatka húseničky vraždia zasa nevinné vtáčiky, ktoré majú hlad a hoci ich ľudia prikrmujú zrnom a inou potravou rastlinného pôvodu nestačí im to potrebujú hmyzie mäsko.
Milé zlaté huňaté mačičky zasa zabíjajú vtáčiky.
Tu by to malo asi končiť. Mačky sú zo všetkých menovaných tvorov najobľúbenejšie. Zároveň však týrajú myšky a vtáčikov, keď im vždy rýchlo nezlomia väz ale sú schopné sa hrať z drozdom, ktorému predtým odhryznú krídla. Pred rokmi som to videl na vlastné oči. Keď krtko nájde pandravu nehrá sa s ňou, rovnako aj drozd húsenicu rýchlo usmrtí. Oni však to šťastie v mačacích pazúroch nemajú. Inak ak by videli mačky ako sadista týra živého tvora, mali by pre jeho konanie asi pochopenie.
Ak by niečo také urobili deti - bolo by to úplne zjavné týranie zvierat a odsúdili by sme ich ako bezcitných sadistov. Mačky však nie, tie za to nemôžu, majú to vrodené, s tým sa nedá nič robiť. Možno by to chcelo iba viac mliečka...
Ak nie sú mačky bezcitné, tak potom ale citovo založené teda tiež isto niesú.
Môj otec bol poľovník. To znamená že bol bezcitný? Každý kto ho poznal, vie že bezcitný určite nebol a ja viem že aj zvietat ktoré príležitostne niekoľko krát v roku zastrelil mu bolo ľúto. Nemal radosť z toho že zastrelí zvieratko.
Je to všetko trochu zložitejšie. Aj človek nech si hovorí kto chce čo chce je dravec. Od vekov vždy aj lovil a zabíjal, na to predsa netreba zvlášť dôkazy, to dokladá história ako aj súčasnosť.
Nie každý človek je dravec, rovnako ako každý človek nie je vegetarián.
Rovnako ako dokážete pochopiť mačku, chápte aj týchto ľudí. Rovnako ako nemožno mačku odsudzovať za krutosť, že zabíja iné zvieratá, je toto tiež prirodzené pre človeka. To že má vedomie a cit s týmto nijako nesúvisí. V inej situácii sa môže prejaviť ako veľmi ľudský, civilizovaný a milujúci človek. Nikto nier je tak ako svet iba zlý alebo iba dobrý. Máme aj svoju "zvieraciu" stránku je nám pritom rovnako ak nie viac prirodzená (ako komu) ako tá naša ľudská stránka.
Ja nemám, sklony strieľať do mačiek, to by mi sused dal! Pre neho sú tie mačky ako vlastné deti. Moje deti majú mačičky radi a hrajú sa s nimi. Okrem najstaršej ktorá má alergiu a trpí preto že sa nemôže s nimi hrať. Nepáčilo by sa mi, keby im ubližovali.
Na druhej strane ale chápem, že je to nesprávne, nemali by sme toľko ochraňovať všetky mačky, pretože tým narúšame ešte viac rovnováhu.
Mám len jedného psa a on nestačí odháňať toľko mačiek. Odnesú si to spevavce, žiaľ potkanom a hryzcom mačky vôbec nevadia.

Dovolím si preto parafrázovať výrok od JaDo:
"Súhlasím, že bezcitní sú iba ľudia. A jednoznačne - kto je na vyššej rozumovej úrovni je ten, kto má zodpovednosť a popri rozumu nesmie zabudnúť na srdce."
Práve preto že sme na "vyššej rozumovej" úrovni najmä vďaka rozumu, nesmieme popri srdci zabúdať na rozum!!!
Otázka znie je rozumné nechať mačky aby sa nekontrolovane množili a ešte ich prikrmovať a všemožne podporovať v tom?
Ak niekto mačku zastrelí je to nutne sadysta - veď zachránil tým stovky užitočných vtáčikov, ktoré by inak tá mačka a jej potomkovia utýrala k smrti.
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Wabi, očividne sme si neporozumeli. Ja neprotirečím tebe a ty neprotirečíš mne. Ja som jen tvrdila (a tvrdím), že mačka je šelma a správa sa prirodzene. Je to jej prirodzenosť, že loví vtáky a nevedomosť človeka, ak si myslí že mačka chytá len myši. Myslím že sa zhodneme, že za to mačka ani človek nemôžu. Človek ale môže za ich premnoženie.
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

Ty nemáš mačku. To mačka má teba. Pôjde kde chce kedy chce.
0 0
ľucynka ľucynka

ľucynka je offline (nepripojený) ľucynka

najlepsie je poslať tam psa, ale treba si dať pozor, aby nakoniec nenarobil viac škody ako úžitku, lebo aj pes sa rád preháňa po hriadkach.
0 0
gabrielanska gabrielanska

gabrielanska je offline (nepripojený) gabrielanska

dolfort: je to pravda...nas kocur si to tiez mysli...ale my uz vieme ako mu ukazat kto je tu pan takze nas pocuva...je to iba o pristupe k tej macke

a co sa tyka toxoplazmózy macka ju ma len rar v zivote potom je voci nej imunna a takisto aj zeny alebo dievcata ktore to prenokaju maju voci tomu imunitu.....aspon podla niektorych doktorov
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Toxoplazmoza je mimoriadne zaujímavá choroba. Má dvoch hostiteľov - dravca a korisť. Ak ju ktorýkoľvek tvor raz dostane, už sa jej nikdy nezbaví.
U mužov nemá veľký vplyv ak nepočítame to, že majú pomalšie reakcie a niekoľkonásobne častejšie podľa štatiky zomierajú pri úrazoch najmä haváriach v porovnaní s tými ktorý nakazený nikdy neboli.
Treba povedať, že ak sa aj toxoplazmozy zbavíš, zanecháva ti v mozgu nevratnú zmanu, ktorá sa nedá liečiť a už nikdy nebudeš ako predtým. Ľudia a aj zvieratá ktorí prekonali toxoplazmozu viac riskujú a navyše majú aj opozdenú reakciu, čo je pri myšiach napríklad pre mačky veľmi dobre, pretože ich ľahko chytia. Ľudia síce v našich končinách neslúžia ako potrava pre mačkovité šelmy, ale autá vedia byť tiež dobrým dravcom!
U žien navyše trvalo štatisticky mení prekonanie toxoplazmózy pomer chlapcov a dievčat pri narodení. Až 4x častejšie majú syna, než je bežné. To by ešte povedzme nemuselo vadiť, pokiaľ je zdravý, ale až 10x častejšie sa rodia týto synovia postihnutý tými najrôznejšími vrodenými defektami, než je priemer. To dokázali najnovšie výskumy. Nebojte sa však, aj napriek tomu je šanca že dieťa bude postihnuté pomerne malá.
Veď existujú oblasti, kde až 35% populácie prekonalo toxoplazmózu. Mnohý o tom ani nemusia vedieť.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Toxoplazmoza
Medzi obyvateľstvom sú zaužívané rôzne mýty o prenose tejto infekcie v spojitosti s mačkami. Jedná sa však o nedostatočnú informovanosť a neexistuje naozaj rozumný dôvod mačky lynčovať.
Zdrojom infekčných vajíčok sú totiž takmer výlučne mladé mačky, resp. skôr mačatá s akútnymi prejavmi ochorenia - celkové narušenie zdravotného stavu - zápal pľúc, spojiviek, výtok z nosa, hnačky , vysoká teplota spolu s apatiou a prípadne až paréza pri zasiahnutí nervového systému.
Takéto mačatá sú schopné produkovať vo svojej stolici obrovské množstvo infekčných vajíčok len niekoľko dní. Tieto jedince často hynú na dehydratáciu, celkovú slabosť a podchladenie. Ak prežívajú, stávajú sa chronickými prenášačmi tohto ochorenia, avšak bez vylučovania infekčných vajíčok v stolici - čiže nepredstavujú reálne riziko prenosu ochorenia.
Ak teda máte doma dospelú mačku a gravidnú ženu súčasne - je takmer nulové riziko infikovania sa takýmto spôsobom...
celý článok TU

Felinoterapia: liečba mačkou
2 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Prečítal som si ten článok a musím povedať, že je úplne zavádzajúci, mohol by platiť jedine keby všetky mačky boli domáci maznáčikovia nikdy by žiadnu korisť ako napríklad myš neulovili a toxopazma by sa tak prenášala iba v rámci jedného jedinca a jeho potomkov.
Tak to však nie je. Prípad že sa jedinec nakazí úplne sám je zriedkavý. Naopak typické je že tento parazit žije v mačke, ktorá ho roznáša trusom a nakazí sa s každou nakazenou myšou ktorú ochutná znova a tak tieto parazity sa vyskytujú nielen u mačiatok ale u každej mačky, ktorá nie je pravidelne odčervovaná a ktorá čo len občas ochutná neuvarenú myš a tú ako vieme si varí len málo mačiek....
To čo je písané v článku je len čiastočná a neúplná pravda a niekedy ak budem mať viac času sem kľudne napíšem podrobné údaje, pretože ako vidím na internete nie je všetko zlato čo sa bliští.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Ďakujem,arizona, pripla si veľmi správny, pravdivý článok. Podľa všetkého by sme mali žiť pod sklenenou burou. Ja som vyrastala v rod. dome, kde sme bez mačiek nikdy neboli. Boli časy, keď som ich mala až,až dosť. Stalo sa, že mačaciu matku zrazilo auto, ostali 3 mačičky, čo len, len otvorili očká. Ja som bola pred maturitou, vstávala som skôr, aby som ich nakŕmila a pokiaľ som sa nevrátila zo školy, pomáhala mi susedka a aj mama, otec. Bola som im veľmi vďačná. Potom som 2 darovala, a ktorú som si nechala, počúvala ma na slovo. V celej dedine, kde každý pozná každého nik neochorel od mačiek. Imunitný systém sa s tým vysporiada a kto ho má oslabený aj tak chytí všeličo. Môj syn tak isto miluje mačky a pritom trpí alergiou, ale nie na chlpy.
To bolo o mačkách, ale chcem povedať, že máme radi všetko čo je živé. Nech už to lezie, alebo aj lieta, alebo aj kvitne. Mama má teraz dvoch psov, je chorá, takže je u mňa. O psoch sa zase stará susedka. Ide o postoj. Ďakujem
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pravda o parazitoch nie je o postoji. Nie je o citoch. Pravda je proste pravda. Existuje nezávisle od nášho želania a prikrášlenia príliš tvrdej reality. Nemusíme jej veriť, rozumieť jej, chápať ju. Nemusíme ju dokonca ani poznať a ona tu jednoducho bude. Pravda sú suché fakty a realita. Bez smejkov.
Preto ak niekto napíše, že mačičky sú len domáci maznáčikovia odkojené náhradnou ľudskou matkou, ktoré sa od myšičiek nenakazia parazitmi. Iste sú aj také... Milé plyšové mačiatka stvorené pre leňošenie, hranie sa s guličkou a pradenie na lone.
Väčščina mačiek sa ale rodí nechcená do tvrdých podmienok polodivého prostredia smetísk na sídliskách v šopách a starých kurníkoch. O ich príchode na svet okrem ich polodivokej či úplne divokej matky nikto nevie. S človekom sa stretnú po prvý krát už keď sú takmer samostatné. Ak natrafia na zvrhlé deti, je to pre ne zlé... Možno najdu dobrých ľudí a dajú im mliečka. Pravdepodobne však ich strava budú vtáky a myši a odpadky samozrejme. Všetky majú svojich poctivých parazitov. Aj parazit však chce žiť. Ak by zabil svojho hostiteľa zahynul by aj on sám spolu s ním, ak pravda nie je len medzihostiteľom ako taká toxoplazmóza u bylinožravca ako napríklad najčastejšie myš. Tam naopak je v záujme parazita aby bola myš zožraná mačkou a manipuluje svojho hostiteľa aby sa tak naozaj stalo. Takto nakazená myš, nielenže neuteká pred mačkami ale naopak ich vyhľadáva a je zožraná. Nakazí tak mačku. Táto zasa v truse roznesie parazita po okolí. Myš ich prehltne nakazí sa a nechá sa zožrať a tak to ide stále dokola. Parazit prežíva a rozširuje sa na ďalšie a ďalšie mačky, tie nezabíja. Myši sú dopravným prostriedkom ktorým sa parazit dostáva do ďalšej mačky. Vlastne pomáha mačkám chytať myši. Manipuluje potenciálnu korisť aby sa ňou naozaj stala. Státisíce toxoplaziem sa zakuklia v cistách ktoré sú v jednotlivých mozgových a aj iných bunkách v tele nakazenej koristi. Čakajú len kým ich mačka zožerie aby ju mohli nakaziť.
Ak sa dostanú omylom do človeka správajú sa presne rovnako ako v ktoromkoľvek inom cicavcovi. Napokon zse si v zložení telesných orgánoch tak podobný... Rozmnožia sa najprv intenzívne, veď sú napokon blízky príbuzný triponazomi, a iným ktorí spôsobujú maláriu alebo napríklad spavú chorobu v Afrike. Toxoplazmy sú však tak prefíkané že sa nemnožia nekontrolovane a nespôsobujú tak svojmu hostiteľovi rýchlu smrť, ale naopak po niekoľkých dňoch keď ich je už niekoľko miliónov a môžu spôsobiť hostiteľovi zvýšenú teplotu ako pri chrípke, sami inicializujú imunitný systém určitý druh bielych krviniek, fagocity, ktoré všetky voľné toxoplazmy zlikvidujú. Milióny toxoplaziem sa však zamurujú v určitých náhodne vybraných bunkách po celom tele a vytvoria tak malilinké cisty. V nich čakajú pokiaľ ich mačkovitá šelma nezožerie. V minulosti to nebolo tak beznádejné, napríklad lev si to v Afrike ako kráľ zvierat občas dovolil.
Je dokázané, že nielen zvieratá ale aj ľudia ktorí sú takto nakazení toxoplazmou vyhľadávajú mačkovité šelmy, bez toho že by si to uvedomovali. Ich domáci maznáčik ich však nezožerie. Ale zato si pochutná občas ak nie je zatvorený v bite na nejakej tej myške, ktorá sa akosi podozrivo ľahko nechá chytiť...
To čo som napísal sú vedecky dokázané fakty a pravda. Nemusíte tomu veriť. Svet funguje verte či nie nezávisle na vás a vašom či aj mojom vedomí... A sme mu ľahostajní...
Že by ste boli tými toxoplazmami ktoré ani neviete že máte zacitované po celom tele a zvlášť v mozgu natoľko ovplyvnení že odmietate pochopiť a prijať reálnu pravdu, alebo to s toxoplazmami nemá nič spoločné a ste iba všežravce bez tejto chopnosti. Nikoho som tým nechcel uraziť, veď ak to niekto správne pochopil, znamená to že myslí a preto sa uraziť nemôže, bolo to určené tím ktorí nemyslia a preto sa nemôžu uraziť, takže som to zas písal zrejme zbytočne.
Neviem o tom, že by niekto zomrel na toxoplazmózu alebo akýchkoľvek iných parazitov od mačky.
Parazity patria k našemu životu rovnako ako tie mačky a každý sa s nimi vysporiada. Škrkavky a hlísty v črevách mali všetci naši predkovia po stovky rokov a aký boli úspešný... Aspoň čo sa týka prežitia niektorých ich potomkov určite...
Sú medzi nimi takí ktorí milujú mačky a nikdy by žiadnej vedome neublížili aj takí, ktorý ich týrajú a teší ich to...
Niektorí príliš neuvažujú ale majú veľké srdce a vedia súcitiť, cítiť a milovať iní zasa viac uvažujú rozmýšľajú a pozerajú na svet cez logiku a vedecky. To sa však nebije a väčšina z nás je schopná aspoň do istej miery oboch týchto postojov a náhľadu na svet, cez srdce aj cez rozum. Je to myslím ten správny kompromis.
Parazity patria k našemu životu až tak, že dokonca vyšľachtili špeciany kmeň hlíst, ktoré používajú na liečenie črevných problémov. Niektorí ľudia majú možno preto problém v črevách že im tie paraziti jednoducho chýbajú. Všetko má asi aj výhody aj nevýhody.
Možno vďaka tej toxoplazme sú práve mačky tak obľúbené. Zmanipulovala aj vás?
2 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Wabi, tvoje slová majú logiku. Ak by to bolo všetko tak ako píšeš, každý z nás by bol nakazený stovkami chorôb a parazitov. Realita je taká, že ľudské telo má svoju vlastnú obrannú stratégiu – imunitu, vďaka ktorej prežívame. Preto väčšinu nákaz prežijeme, alebo ani neochorieme. Na každého však pôsobí okolité prostredie ináč. Keby bola toxoplazmóza taká nebezpečná (ako sa píše vyššie), ľudstvo by dávno vyhynulo. Rozhodne ju nemožno podceňovať, ale v drvivej väčšine prípadov postačí bežná „občianska“ hygiena. Avšak alergia je už iná vec. V tomto prípade zrádza práve vlastná obrana. A určite je lepšie sa s tým nezahrávať. Nikdy nemôžeš vedieť, či sa tvoja armáda zachová v danom prípade verne, alebo ťa zradí. Toxoplazmóze a podobným „darčekom“ sme vystavení všetci. Len nie všetci jej odoláme.
2 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Naozaj kvalitné patogény a paraziti sú dobre prispôsobený a preto nezabíjajú svojich hostiteľov ale to som predsa písal dostatočne jasne. Takže ľudstvo by na nákazu typu toxoplazma nevyhynulo a v tom je práve jej zákernosť, že nezabíja takmer vôbec. Iba nás ovplyvňuje ale to som predsa už písal. Ovplyvňuje nielen naše telo ale dokonca aj našu psychiku hoci sa to možno zdá až neuveriteľné že malinký okom neviditeľný cudzopasník ovláda do určitej miery nás korunu tvorstva, ale je to tak stále sme v područí svojho tela, jeho fungovania a hormónov, ktoré nás ovládajú a zastierajú naše myslenie a ovplyvňujú naše skutky. Stále sme ešte tak trocha mačičkami a niekedy aj riadnymi šelmami. Zhluk pudov a emócií cez ktoré presvitá civilizáciou preškolený rozum či nerozum.
Pozri si ešte raz čo som napísal že toxoplazma ovplyvňuje. Imunita jej veľmi nezabráni aby nás napadla. Naopak sama manipuluje aj s bielymi krvinkami. Ak si sa často stretala aj v detstve s mačkami polodivými, ktoré občas nejakú tú myšku ochutnajú, tak ju proste máš. Nemusíš o tom vedieť. Ovplyvnila narodenie tvojich detí a tvoju lásku k mačkám a nie len to. Máš o poznanie pomalšie reakcie a musíš si dávať väčší pozor na miestach kde práve rýchle reakcie rozhoduje o živote a smrti najme na cestách a podobne. Tiež ovplyvnila možno tvoju lásku k mačkám, ktoré ti "nesmrdia" sú pre teba priťažlivejšie, než pre niektorích iných ľudí. Toto všetko však veľa neznamená, pretože je to síce štatisticky významné ale u jednotlivcov sa to iste líši.
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

S mačičkami som sa stretala odmalička, priťahovali ma a aj ma priťahujú. Testy na tox-u mi robili asi 4krát, vždy negatívne
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ja som si takéto testy ani nerobil, takže neviem či som ju niekedy dostal a ani som nezisťoval či tieto testy ukážu aj zacistované toxoplazmy alebo len tie ktoré sú akútne v krvi. Čítal som, že ju má veľké percento populácie. Ak ju však človek má nič to neznamená, pretože sa nezistilo, že by zhoršovala hodnotu života spojeného so súžitím s ňou.
Skôr ma to zaujíma ako čokoľvek iné, čo sa týka prírody a to čo som zistil považujem za prekvapivé a zaujímavé.
Žiaľ za pár týždňov bude zasa všade plno mňavkajúcich mačiatok. V mojpm okolí sa okotí dohadujem tak 10 polodivokých mačiek a teda ak priemer sú 4, tak 40 ďalších mačičiek pribudne. Nepoznám ten mechanizmus kde sa zmestia, veď už roky sa množia a ešte sa v nich netopíme...
0 0
alchstuip alchstuip

alchstuip je offline (nepripojený) alchstuip

Aj macky maju zopar prirodzenych nepriatelov..... psy, otravene hlodavce a hlavne..... auta. Ked niekam idem autom, hlavne v dedinach a ich blizkosti je po cestach mnozstvo zrazenych maciek
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

wabi Pozri príspevok
Ja som si takéto testy ani nerobil, takže neviem či som ju niekedy dostal a ani som nezisťoval či tieto testy ukážu aj zacistované toxoplazmy alebo len tie ktoré sú akútne v krvi. Čítal som, že ju má veľké percento populácie. Ak ju však človek má nič to neznamená, pretože sa nezistilo, že by zhoršovala hodnotu života spojeného so súžitím s ňou.
Skôr ma to zaujíma ako čokoľvek iné, čo sa týka prírody a to čo som zistil považujem za prekvapivé a zaujímavé.
Žiaľ za pár týždňov bude zasa všade plno mňavkajúcich mačiatok. V mojpm okolí sa okotí dohadujem tak 10 polodivokých mačiek a teda ak priemer sú 4, tak 40 ďalších mačičiek pribudne. Nepoznám ten mechanizmus kde sa zmestia, veď už roky sa množia a ešte sa v nich netopíme...
Po čom ponúkaš jedno mačiatko?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať