Zavrieť

Porady

opatrovateľka v Rakusku na živnosť

Čo potrebuje švagrina ak si vybavý živnosť na opatrovanie ľudí v Rakúsku? Aké bude platiť odvody? Tak ako hociktorý živnostník na Slovensku? - odvody do zdravotnej poisťovne a do socialnej až po roku podnika po odovzdaní DP.

Ďakujem
Naposledy upravil Dav : 01.03.12 at 09:56
Usporiadat
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
[QUOTE=Marína;1274841]Skús prečítať ešte raz môj príspevok. To, čo som písala o nezdaniteľnom príjme do 11.000 €(nie 10.000, to platilo pre rok 2008) sa týka AT.

ano, ja so to pochopila, len som sa zle vyjadrila, mala som napisat, ze kedze mala v skutocnosti prijmy pod 10, tak mala prijem nizsi ako nezdanitelnych 11
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Gabca Pozri príspevok
Takze DP - B bude vyzerat takto?

VI.oddiel
r2 stl.1- 9 800 stl. 2- 5 000 /vydavky 40% + zapl. odvody v Rakusku/

Nasledne vsetky tie tabulky co na to navazuju az po oddiel X.

r. 69 - 4 800
70 4 025,70
76 4 025,70
77 774,30
78 147,21 147,11
79 4 800
80 0
Všetko O.K. až na - viď v citáte, asi to bol len preklep. V odd. XIII. uvedieš: § 6, príjem = 9800 €, Rakúsko
Naposledy upravil Marína : 28.01.10 at 19:54
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Dakujem velmi pekne, mozno som sa pomylila vo vypocte, cisla boli len cca, mne islo hlavne o postup. :-)
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
arizona Pozri príspevok
To nie je povinná si podať živnostníčka sama DP ? Bez vyzvania?
Nie mne dali len formulár, ktorý mám do konca marca odovzdať priamo na Finanzamte. Samozrejme, že sa to týka len tých opatrovateliek, ktoré nemajú vyšší príjem za min.rok ako 11 tis. EUR.
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
Marína Pozri príspevok
Všetko O.K. až na - viď v citáte, asi to bol len preklep. V odd. XIII. uvedieš: § 6, príjem = 9800 €, Rakúsko
Do príjmu si nezabudnite započítať aj cestovné náhrady, pokiaľ Vám to rodina platí a máte ho v doklade (Rechnung)
0 0
monika1976 monika1976

monika1976 je offline (nepripojený) monika1976

Adula Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, keď sa pracuje na slovenskú živnosť v Rakúsku - menej ako 183 dni - stav.práce, tak ak nepodáva DP v Rakúsku, tak príjmy z Rakúska všetky zdaním na Slovensku, nepoužijem metodu vyňatia, keď že neboli zdanené v Rakúsku, však? Ďakujem. Aďa
tých 183 dní a týka len zamestnaneckého pomeru
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Marína Pozri príspevok
Skús prečítať ešte raz môj príspevok. To, čo som písala o nezdaniteľnom príjme do 11.000 €(nie 10.000, to platilo pre rok 2008) sa týka AT.
V slovenskom DP uvedieš skutočný hrubý príjem, výdavky, predpokladám, asi vyššie ako 40% nemala, takže tie budú v 40% výške + k nim pripočítaš odvody. Ak v r. 2009 iný zdaniteľný príjem nemala, celý tento príjem vyjmeš zo zdanenia(v DP r.79, 80). Z toho vyplýva, že daň = 0.
Nezabudni vyplniť odd. XIII.
Ak si v priebehu roka 2010 (apríl 2010) založila popri rakúskej živnosti aj slovenskú živnosť? (kvôli úveru z banky)
Čiže má jeden príjem (na základe potvrdení z rakúska) na dve živnosti. Bude sa v tomto prípade považovať celý príjem za vyňatý alebo len do marca 2010?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
anna81 Pozri príspevok
Ak si v priebehu roka 2010 (apríl 2010) založila popri rakúskej živnosti aj slovenskú živnosť? (kvôli úveru z banky)
Čiže má jeden príjem (na základe potvrdení z rakúska) na dve živnosti. Bude sa v tomto prípade považovať celý príjem za vyňatý alebo len do marca 2010?
Ak tento príjem pochádza len z rakúskej živnosti, tak použiješ metódu vyňatia príjmov zo zdanenia.
2 0
IvetaJu IvetaJu

IvetaJu je offline (nepripojený) IvetaJu

Zaujímalo by ma, čo s riadkami 82-86?? Ked sa vyplňajú tak ako?
A pri výdavkoch si môžem započítať 40%paušálne + odvody + cestovné aj ked to platí rodina? dakujem za pomoc
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

IvetaJu Pozri príspevok
Zaujímalo by ma, čo s riadkami 82-86?? Ked sa vyplňajú tak ako?
A pri výdavkoch si môžem započítať 40%paušálne + odvody + cestovné aj ked to platí rodina? dakujem za pomoc
V prvom rade si treba ujasniť, že robím slovenské DP pre opatrovateľku v AT, ktorá má živnosť v AT.
Do príjmov jej dávaš okrem príjmu za prácu, aj stravné /na deň 6,54 e/ čo dostáva a aj cestovné, ak jej rodina prepláca.
Do výdavkov slovenského DP dávaš len 40 % z týchto príjmov plus zaplatené poistné, ale poistné na Slovensku, ak si platí, nie v AT.
riadky 81 - 86 nevypĺňaš, príjmy z AT sú príjmy vyňaté zo zdanenia.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Zdenka 0705 Pozri príspevok
V prvom rade si treba ujasniť, že robím slovenské DP pre opatrovateľku v AT, ktorá má živnosť v AT.
Do príjmov jej dávaš okrem príjmu za prácu, aj stravné /na deň 6,54 e/ čo dostáva a aj cestovné, ak jej rodina prepláca.
Do výdavkov slovenského DP dávaš len 40 % z týchto príjmov plus zaplatené poistné, ale poistné na Slovensku, ak si platí, nie v AT.
riadky 81 - 86 nevypĺňaš, príjmy z AT sú príjmy vyňaté zo zdanenia.

na porade som našla viacero príspevkov, kde bolo uvádzané, že v DP na Slovensku - typ B sa od príjmov dosiahnutých v AT na základe živnosti odrátava 40 % + poistné zaplatené v AT

má sa to poistné odrátať alebo nie ...
dík
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

pozri aj v téme "živnosť v Rakúsku vs. daň.priznanie v SK", príspevok č. 46,48.
0 0
IvetaJu IvetaJu

IvetaJu je offline (nepripojený) IvetaJu

dakujem. a ešte jedna otázka: do riadku 79 napíšem príjmy z r.38 alebo už ten základ dane z r. 69?
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

...no, je to tam tak napísané, že si môžeš vybrať ... úhrn vyňatých príjmov /základov dane/ ... ja by som tam dala, keďže je len jeden vyňatý príjem, tak základ dane z r. 69.
Ak by sa základ dane skladal aj z iných príjmov, nielen vyňatých, tak by som do r. 79 dala tie vyňaté príjmy.
1 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

toto som našla na dole uvedenej stránke...

http://www.pracavonku.sk/05urady-v-a...-anglicku.html


Postup vyplnenia daňového priznania Typ A
Nasledujúci postup sa týka podania daňového priznania v roku 2011 za rok 2010.

Prvú a takmer celú druhú stranu daňového priznania zvládnete s poučením, ktoré je k dispozícii spolu s daňovým priznaním. Začneme teda až riadkom 32.

Riadok 32: táto suma bude súčtom hrubých príjmov za daňový rok od všetkých zamestnávateľov na Slovensku i v zahraničí (príjmy zo zahraničia sa prepočítajú príslušnými kurzami NBS, ďalej to už nebudem pripomínať).
Riadok 33: suma odvedeného poistného z príjmu na Slovensku aj v zahraničí (na výplatných páskach v Anglicku ide o položku NI (national insurance) v stĺpci

viem, že tu ide o vyplnenie tlačiva A , ale ak sa poistné zaplatené v zahraničí odrátava v DP A - prečo by sa nemalo odrátavať aj v DP typu B ?
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Uvažujem tým smerom, že v DP-A predsa neexistujú paušálne výdavky, vždy sa v DP-A poistné odrátavalo.
- v DP-B pri opatrovateľke používaš paušálne výdavky / máš v nich už aj odvody z AT/, a k nim sa prirátajú zaplatené odvody, ak si platila v SR
- ak použiješ skutočné výdavky, tak dávaš odvody v SR /ak si platila/, aj odvody zaplatené v AT
Ja som bola takto poučená.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

nedalo mi to a zavolala som na DU...

bolo mi povedané- DP robím podla našich danových zákonov - pokial idem podla §6 ods.10 tak postupujem - 40% + skutočne zaplatené poistné , ktoré je povinný danovník platiť - je jedno, že je to poistné zaplatené v AT , nakolko aj tak je to poistné, ktoré musí danovník platiť , aby dosahoval príjmy
zo živnosti

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

čo k tomu dodať?...len to, že je to pekne pokrútené
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Čo sa týka rakúskych daňových priznaní, tak za rok 2010 sa zmenilo toto: k 12% paušálu bol ešte pridaný ďalší 13% paušál, ktorý je možné si uplatniť. Toto vedie k tomu, že väčšine opatrovateliek nevznikne daňová povinnosť a teda nie je z čoho odpočítať negatívnu daň, ktorá je až do výšky 220,- €. Ostatné ostalo presne tak ako to bolo do teraz.
1 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Zdenka 0705 Pozri príspevok
Uvažujem tým smerom, že v DP-A predsa neexistujú paušálne výdavky, vždy sa v DP-A poistné odrátavalo.
- v DP-B pri opatrovateľke používaš paušálne výdavky / máš v nich už aj odvody z AT/, a k nim sa prirátajú zaplatené odvody, ak si platila v SR
- ak použiješ skutočné výdavky, tak dávaš odvody v SR /ak si platila/, aj odvody zaplatené v AT
Ja som bola takto poučená.
Ja nevidím dôvod, aby sa v DP typu B pri použítí 40% paušálu použili aj zaplatené odvody v AT /podľa poučenia nie je možné použiť zaplatené odvody v 2 daňových priznaniach/, nakoľko v slovenskom daňovom priznaní sa jedná o príjmy vyňaté zo zdanenia. Tak sa pýtam, načo by som ich tam uviedla???? Ja ich potrebujem uviesť v rakúskom daňovom priznaní, aby som si znížila tam zaklad dane.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať