Zavrieť

Porady

opatrovateľka v Rakusku na živnosť

Čo potrebuje švagrina ak si vybavý živnosť na opatrovanie ľudí v Rakúsku? Aké bude platiť odvody? Tak ako hociktorý živnostník na Slovensku? - odvody do zdravotnej poisťovne a do socialnej až po roku podnika po odovzdaní DP.

Ďakujem
Naposledy upravil Dav : 01.03.12 at 09:56
Usporiadat
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Samozrejme sa neplatia, ak má príjem len zo živnosti v zahraničí a tam poistenie platí, ale ak platí poistné na Slovensku, lebo má živnosť aj tu je v základe zohľadnený aj príjem zo zahraničia.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
xeva Pozri príspevok
Samozrejme sa neplatia, ak má príjem len zo živnosti v zahraničí a tam poistenie platí, ale ak platí poistné na Slovensku, lebo má živnosť aj tu je v základe zohľadnený aj príjem zo zahraničia.
Xeva, prosím Ťa prestaň už zavádzať......z príjmov zo zahraničia sa odvody na Slovensku neplatia!!!!!!!!
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Na základe Werkvertragu stačí za každý turnus vystaviť Honorarnote - vzory sú na internete.
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Uveď, prečo nie...čo sa uvádzalo do potvrdení pre poisťovne, údaj z ktorého riadku ? Až z riadku 80 DP ?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
xeva Pozri príspevok
Uveď, prečo nie...čo sa uvádzalo do potvrdení pre poisťovne, údaj z ktorého riadku ? Až z riadku 80 DP ?
Okrem iného......opatrovateľka, ktorá má ŽL aj na Slovensku neplatí odvody aj v AT aj na Slovensku.......
Uveď mi znenie zákona, podľa ktorého sa platia odvody do našich poisťovní zo zahraničných príjmov!!!!
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

To som napísala, že taká platí len v jednom štáte!!! Na základe E 101 len na Slovensku /alebo môže aj len v Rakúsku/ na základe posúdenia kritérií , ktorý štát vydá E 101 !!! bavíme sa o prípade platby poistného na Slovensku a tam je vymeriavací základ pre živnostníka údaj z riadku 59 DP!
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
xeva Pozri príspevok
To som napísala, že taká platí len v jednom štáte!!! Na základe E 101 len na Slovensku /alebo môže aj len v Rakúsku/ na základe posúdenia kritérií , ktorý štát vydá E 101 !!! bavíme sa o prípade platby poistného na Slovensku a tam je vymeriavací základ pre živnostníka údaj z riadku 59 DP!
Lenže, taká opatrovateľka, ktorá má príjmy aj zo slovenskej živnosti, keď preukázala svoje príjmy zo zahraničia - tak z týchto odvody neplatila. Okrem iného sa už nepodávajú výpisy do SP, už to hlási DÚ a v daňovom priznaní sa píše odkiaľ príjmy pochádzajú a v akej výške a koľko mesiacov podnikala na Slovensku.
A ešte raz - napíš mi znenie zákona podľa ktorého sa platia odvody zo zahraničných príjmov!!!!!!!!!!!!!!!!
2 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Samozrejme sa nepodávajú, to som uviedla len pre názornosť. Nepoznám prípad, že by pri preukázaní príjmov zo zahraničia bol znížený vymeriavací základ, ale že sa poistné doplácalo, to už viackrát. Ak sa ti nechce hľadať :Sociálne odvody 2011 - Za zárobkovú činnosť sa považuje každá činnosť, ktorou sa dosahuje príjem zo závislej činnosti (zamestnanec) a príjem z podnikania. Patria sem aj príjmy zo zahraničia, ktoré nepodliehajú dani z príjmov (dvojité zdanenie).
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mysimis Pozri príspevok
Ak robíte na základe živnosti, tak je potrebné z Vašej strany vystavovať fakútry pre rodinu. Ak si robíte slovenské DP - k daňovému priznaniu sa tieto faktúry neprikladajú. Čo sa týka zaplatených odvodov v AT - ja osobne ich nedávam do výdavkov - neovplyvnia Vám nič.
Ďakujem za odpoveď, ale tá dotyčná opatrovateľka mi nespomínala, že vystavuje faktúry. Vravela čosi v tom zmysle, že jej pán domáci dával nejaký papierik, na ktorom mala napísané, koľko jej vyplácal, ale že ho stratila. V prípade, žeby mu zavolala, aby jej ešte raz vydal taký "papierik", môže sa na základe toho urobiť DP? Vďaka.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
mondes Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, ale tá dotyčná opatrovateľka mi nespomínala, že vystavuje faktúry. Vravela čosi v tom zmysle, že jej pán domáci dával nejaký papierik, na ktorom mala napísané, koľko jej vyplácal, ale že ho stratila. V prípade, žeby mu zavolala, aby jej ešte raz vydal taký "papierik", môže sa na základe toho urobiť DP? Vďaka.
Nechcem sa opakovať, pokiaľ dotyčná vie koľko zarobila za svoje turnusy, stačí ak si vystaví k tým sumám "honorarnote" pekne si to nasčíta, pripočítaš si k tomu sumu za cestovné a podľa počtu odpracovaných dní v AT sumu za stravné a nocľažné /naturálne dávky/.
0 0
Danuulienka Danuulienka

Danuulienka je offline (nepripojený) Danuulienka

s týmto súhlasím xeva má v tomto pravdu sociálna poisťovňa aspoň nás takto informovali tento príjem nerozlišujú pokiaľ sú dve živnosti, tak sa to zráta a to je pre nich smerodajné. Aj nám sa toto zdalo nespravodlivé, ale informácia z SP bola takáto. Tento rok sme práve chceli, že ohľadom tohto problému napíšeme na vyšší úrad SP nech nám dajú k tomuto vyjadrenie
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Danuulienka Pozri príspevok
s týmto súhlasím xeva má v tomto pravdu sociálna poisťovňa aspoň nás takto informovali tento príjem nerozlišujú pokiaľ sú dve živnosti, tak sa to zráta a to je pre nich smerodajné. Aj nám sa toto zdalo nespravodlivé, ale informácia z SP bola takáto. Tento rok sme práve chceli, že ohľadom tohto problému napíšeme na vyšší úrad SP nech nám dajú k tomuto vyjadrenie
Potom asi neplatí rovnaký meter na každého. U nás sa to rozlišuje bez problémov.
0 0
Danuulienka Danuulienka

Danuulienka je offline (nepripojený) Danuulienka

s tým plne súhlasím!!!len neviem ako sa na to odvolať a nie som sama čo sa ma to dotklo a určite to nie je správne zo strany SP ako som už písala, keď bude po daňových skúsim napísať túto otázku niekde vyššie nech sa mám čím brániť ďakujem Ti za tieto rady mysimis
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Danuulienka Pozri príspevok
s tým plne súhlasím!!!len neviem ako sa na to odvolať a nie som sama čo sa ma to dotklo a určite to nie je správne zo strany SP ako som už písala, keď bude po daňových skúsim napísať túto otázku niekde vyššie nech sa mám čím brániť ďakujem Ti za tieto rady mysimis
Napíš mi kde Ty vlastne platíš odovody - v AT alebo na Slovensku?
0 0
Danuulienka Danuulienka

Danuulienka je offline (nepripojený) Danuulienka

platím v AT, ale mala som živnosť aj na Slovensku a kvôli tomuto problému som momentálne radšej živnosť u nás ukončila, ale rada by som si ju znova otvorila. Som v situácii , kedy odvody doma by som po finančnej stránke nezvládla.
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Chcela by som ťa poprosiť, mysimis, keby si uviedla, kde uplatňujú v SP postup, ako si uviedla. Mnohým by to určite pomohlo.Totiž včera som v poradni HN našla odpoveď p. Navrátilovej, že vymeriavacím základom je základ, zistený podľa zákona o dani z príjmu, t.j. príjmy doma aj vonku. Na druhej strane v jednom príspevku v epi zase ohľadne vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie bolo uvedené, že príjmy zo zahraničia ho netvoria. Lenže potom boli formulácie o tom , že sa nezaratúvajú "vyňaté príjmy" ale nie vyňaté v zmysle zákona o dani z príjmu, ale vyňaté v zmysle zákonov o poistnom. Uplatňovala som postup určenia VZ podľa informácií zo SP aj na zdravotné poistenie...Ostatne sú aj rôzne výklady uvádzania rakúskeho príjmu, na ktorom sme sa my tu zhodli, keď dostanem odpoveď z DRSR, zavesím ju tu.
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Opravujem...nie uvádzania, ale určenia...
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
xeva Pozri príspevok
Opravujem...nie uvádzania, ale určenia...

Xeva, ja robím pre agentúru ktorá združuje asi 600 opatrovateliek. Tie ktoré majú ŽL aj na Slovensku neplatia odvody aj v AT aj na Slovensku. Platia si ich len v AT. Nie je možné platiť si odvody aj tu aj v AT. Riešila som takýto prípad - pani si platila odvody v AT a aj na Slovensku. Zaplatené odvody jej všetky vrátili a ešte dostala aj pokutu.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Na riadku 79 DP typ B pri príjmoch zo živnosti opatrovateľky v Rakúsku sa uvádza úhrn vyňatých príjmov (základov dane). Myslí sa tým hrubý príjem alebo príjem znížený o 40 % výdavky.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ester plus Pozri príspevok
Na riadku 79 DP typ B pri príjmoch zo živnosti opatrovateľky v Rakúsku sa uvádza úhrn vyňatých príjmov (základov dane). Myslí sa tým hrubý príjem alebo príjem znížený o 40 % výdavky.
Keďže sa jedná o základ dane - tak je to hrubý príjem mínus 40%.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať