Zavrieť

Porady

opatrovateľka v Rakusku na živnosť

Čo potrebuje švagrina ak si vybavý živnosť na opatrovanie ľudí v Rakúsku? Aké bude platiť odvody? Tak ako hociktorý živnostník na Slovensku? - odvody do zdravotnej poisťovne a do socialnej až po roku podnika po odovzdaní DP.

Ďakujem
Naposledy upravil Dav : 01.03.12 at 09:56
Usporiadat
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Mysimis, vyhla si sa odpovedi na moju otázku, kde v SP môžeme uplatňovať to, že príjmy z Rakúska nevchádzajú do základu na určenie poistného na Slovensku. TO, ŽE SA ODVODY PLATIA LEN V JEDNOM ŠTÁTE POVAŽUJEM ZA ALFU A OMEGU!!! To je samozrejmá vec !!! Asi si mala na mysli živnosť len na výkon opatrovateľskej činnosti , kedy príjem na Slovensku nedáva možnosť na vydanie E 101 slovenskou stranou, pretože je v porovnaní s tým zahraničným /napr.rakúskym/ oveľa nižší. Ja však stále hovorím aj o tých opatrovateľkách, ktoré majú E 101 vydané slovenskou stranou, na základe ich slovenskej živnosti. Tie vaše majú zrejme pre slovenskú SP vydanú rakúsku E 101.
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Časť včerajšej odpovede DRSR k usmerňovaniu opatrovateliek pracovníkmi DÚ v tom zmysle, že ich príjem je len honorár, cestovné, príspevok na poistné - bez Sachbezugu :
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak bol v predloženom prípade daňovník počas zdaňovacieho obdobia 2010 považovaný za rezidenta Slovenskej republiky na daňové účely, mal povinnosť daňovo si vysporiadať v Slovenskej republike všetky svoje celosvetové príjmy, t. j. zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov na území Slovenskej republiky ako aj zo zdrojov v zahraničí a to prostredníctvom daňového priznania podaného v súlade s ustanovením § 32 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
Pri vyčísľovaní základu dane z príjmov zo živnosti plynúcich zo zdrojov na území Rakúska postupuje v Slovenskej republike daňovník podľa slovenských daňových predpisov (§ 6 zákona o dani z príjmov), pričom po splnení podmienok vymedzených v § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov je možné uplatniť si daňové výdavky v percentuálnej výške z príjmov (40 %). Do uvedených výdavkov uplatnených takýmto spôsobom sú zahrnuté všetky daňové výdavky okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť (toto si uvedie pod tabuľkou v VI. ODDIELI).
Všeobecnou metódou na zamedzenie dvojitého zdanenia príjmov plynúcich zo zdrojov na území Rakúska je metóda vyňatia príjmov (článok 23 zmluvy č. 48/1979 Zb.).
Čiastkový základ dane z príjmov zo živnosti sa vo všeobecnosti vyčísľuje na strane 3 daňového priznania typu B (VI. ODDIEL), pričom metóda vyňatia príjmov sa uplatňuje na riadkoch 79 a 80 (X.ODDIEL). Odbor poskytovania služieb, Daňové riaditeľstvo SR
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
xeva Pozri príspevok
Mysimis, vyhla si sa odpovedi na moju otázku, kde v SP môžeme uplatňovať to, že príjmy z Rakúska nevchádzajú do základu na určenie poistného na Slovensku. TO, ŽE SA ODVODY PLATIA LEN V JEDNOM ŠTÁTE POVAŽUJEM ZA ALFU A OMEGU!!! To je samozrejmá vec !!! Asi si mala na mysli živnosť len na výkon opatrovateľskej činnosti , kedy príjem na Slovensku nedáva možnosť na vydanie E 101 slovenskou stranou, pretože je v porovnaní s tým zahraničným /napr.rakúskym/ oveľa nižší. Ja však stále hovorím aj o tých opatrovateľkách, ktoré majú E 101 vydané slovenskou stranou, na základe ich slovenskej živnosti. Tie vaše majú zrejme pre slovenskú SP vydanú rakúsku E 101.
Xeva, vôbec som sa nevyhla odpovedi. Pokiaľ vidíš stále komunikujem, ale vzhľadom, že je dnes 29. marec! a ja ešte dorábam daňové priznania pre opatrovateľky a nestíham sa venovať dlhšej komunikácii, poprosím o trpezlivosť a budem sa Ti venovať po 31. marci a rozoberieme to včetne zákonov. Ďakujem za pochopenie.
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Budem sa tešiť, nemusela si tak kvaltovať 30.september je ešte ďaleko...
Ja som na tom s robotou podobne, ale mám to rozdelené pekne po poriadku...
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
xeva Pozri príspevok
Budem sa tešiť, nemusela si tak kvaltovať 30.september je ešte ďaleko...
Ja som na tom s robotou podobne, ale mám to rozdelené pekne po poriadku...
Mám veľkú firmu, robím aj pre agentúru, chodím 3x v týždni na dialýzu a nikto z mojich klientov nepodal odklad na podanie daňového priznania. Vyzerá to tak, že dnes už končím /hoci sa vždy nájde nejaký ten zábudlivec - opatrovateľka/, kto bude potrebovať súrne DP.....
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Uvediem tie príspevky k vymeriavaciemu základu, o ktorých som hovorila vyššie, ale nemala som vtedy čas ich nalistovať : p.Navrátilová - pýtajúca sa chcela ísť opatrovať kamarátke dieťa na živnosť do Rakúska -" Ja Vám neviem povedať, čo vyžaduje rakúska legislatíva pre výkon opatrovania dieťaťa, to sa opýtajte kamarátky. Čo Vám viem povedať je určenie legislatívy, ktorej by ste podliehali v prípade , ak by sa k tomu vyžadovalo živnostenské oprávnenie.
Od 1. mája je v účinnosti Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 883/2004 a nariadenie ES 987/2009 v zmysle ktorého ak osoba s trvalým pobytom na území SR vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť aj na území iného členského štátu podlieha právnym predpisom toho štátu na území ktorého vykonáva PODSTATNÚ ČASŤ SVOJEJ ČINNOSTI. Teda, ak väčšinu svojej samostatnej zárobkovej činnosti budete vykonávať v SR a pokiaľ to chápem je to Váš stav, potom by ste podliehali predpisom SR a Vašim vymeriavacím základom by bol základ dane zo samostatnej zárobkovej činnosti, do ktorého by sa zahrnul príjem zo zahraničia spôsobom regulovaným zákonom 595/2003 o dani príjmov. Odvody by ste teda platili na Slovensku." Ten druhý citát sa týka vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie a tu sa hovorí o vyňatých príjmoch - ale NIE DAŇOVO VYŇATÝCH : "Poistné sa počíta z vymeriavacieho základu. Vymeriavací základ je pre rôzne vyššieuvedené skupiny rôzny – pre SZČO ide o ZÁKLAD DANE Z PODNIKANIA (vybratý z daňového priznania z r. 2010) okrem vyňatých príjmov a neznížený o zaplatené zdravotné poistenie vydelený číslom 2,14.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Prosím vás o radu: opatrovateľaka v Rakúsku má potvrdenie od "Finanzamtu", na ktorom je uvedené:
Werklohn -11592.- €
Fahrtkosten - 1500.- €
K tomu je pripnutá "Rechnung" za každý mesiac a na každej je napísané:
-mesačný honorár
-mesačné platby na základe zmluvy
-poistenie zodpovednosti za škodu
Za celý rok to robí sumu na týchto faktúrach 2102,40.
Celkový príjem bude potom:

11592+1500+2102,40 = 15194,40 € a tento uvediem do DP a odpočítam 40% výdavky? Použijem metódu vyňazia príjmov.

Vopred ďakujem za každú radu.
0 0
Danuulienka Danuulienka

Danuulienka je offline (nepripojený) Danuulienka

ešte priratávaš 6,54 EUR na deň Sachbezug
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Kočence, večer Vám tu niečo pre Vás pricapím.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Danuulienka Pozri príspevok
ešte priratávaš 6,54 EUR na deň Sachbezug
Ďakujem pekne a tých 6,54 € za každý odpracovaný deň v Rakúsku?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

certik Pozri príspevok
Ďakujem pekne a tých 6,54 € za každý odpracovaný deň v Rakúsku?
ano
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Neviem či toto máte, potrebujete.
2 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Tento materiál je viac zameraný na zamestnancov, väčšina žien opatruje na živnosť a tam je to v praxi potom iné, napr. poistenie v nezamestnanosti je upravené inak, ale aj niektoré iné témy z tejto oblasti. Je tam síce často zmienka, že pre OSZČ to neplatí, alebo je to upravené inak, nie je to však konkretizované. Ale je čoraz viacej tých, ktorí sa zamestnávajú aj v iných profesiách a im to určite poslúži. Vďaka.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ešte jedna otázočka: prosím vás čo prikladám k DP - potvrdenie z Finančného úradu a všetky tie faktúry - 13 príloh? Alebo stačí len potvrenie z úradu? Doklad o výške stravného tiež nemám.... tak neviem. Ďakujem
0 0
dpdarina dpdarina

dpdarina je offline (nepripojený) dpdarina

Pre ERZET - mimo témy - ale podobné. Prosím nie je niečo podobné pre Slovákov pracujúcich v ČR na pracovnú zmluvu. Myslím nejaký link. Vďaka.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Prosím Vás, ako riešite prípad, keď opatrovateľka v rakúsku má rakúsku živnosť, ale aj slovenskú živnosť? Na slovensku si platí odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Je tento príjem z rakúska na základe rakúskej živnosti?
Iné príjmy (okrem rakúskych) nemá..
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

anna81 Pozri príspevok
Prosím Vás, ako riešite prípad, keď opatrovateľka v rakúsku má rakúsku živnosť, ale aj slovenskú živnosť? Na slovensku si platí odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Je tento príjem z rakúska na základe rakúskej živnosti?
Iné príjmy (okrem rakúskych) nemá..

nik neporadí?
0 0
MartinaZC MartinaZC

MartinaZC je offline (nepripojený) MartinaZC

Prosím Vás poraďte! Opatrovateľka v Rakúsku /rakúska živnosť/ podáva DP na Slovensku lebo má aj príjem v tuzemsku za upratovanie. Podáva DP B-čkové. Príjmy z Rakúska sú vyňaté zo zdanenia a ja sa pýtam, či si môže uplatniť na seba nezdaniteľnú položku, keď upratovala tu na Slovensku 4 mesiace v roku. Ďakujem
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

MartinaZC Pozri príspevok
Prosím Vás poraďte! Opatrovateľka v Rakúsku /rakúska živnosť/ podáva DP na Slovensku lebo má aj príjem v tuzemsku za upratovanie. Podáva DP B-čkové. Príjmy z Rakúska sú vyňaté zo zdanenia a ja sa pýtam, či si môže uplatniť na seba nezdaniteľnú položku, keď upratovala tu na Slovensku 4 mesiace v roku. Ďakujem
príjem za upratovanie mala na základe čoho? dohody, zmluvy, živnosti....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať